I BONTOT EN I KOESE, 12 UDEYANA PANDJI TISNA EN JEE LAST de avonturen van twee Balische jongens I BONTOT EN I KOESE door Udeyana Pandji Tisna en Jef Last BOEKHANDEL PAAGMAN DE BOGOR-REUNIE Schrikt U maar niet van de Sanskrit-achtige woor den hierboven; zoals de ondertitel van het boek dat hierbij wordt aangekondigd u vertelt, gaat het hier niet om een wetenschappelijk werk, maar worden we vergast op de avonturen van twee Ba lische jongens en hebben we dus met een boek voor de jeugd te maken. Het handelt over twee knapen die ondanks het op Bali reeds eeuwen be staande kasteverschil ook hier heeft de demo cratie blijkbaar nivellerend gewerkt gezworen kameraden werden, die een massa avonturen be leven en aan het slot van het verhaal niet minder dan een waardevolle archeologische ontdekking doen. De auteurs zijn Udeyana Pandji Tisna en de bekende Jef Last. Nu is het op zichzelf al een heel bijzondere bijzonderheid, dat een boek voor de jeugd is ontstaan uit de samenwerking tussen een „volbloed" Nederlander en een zoon uit een oud Balisch vorstengeslacht. Wie deze vorstenzoon is en hoe het boek ontstond kunt u lezen in het „Nawoord" daarop. Blijkbaar hebben in dit geval, de bekende uitspraak van Kipling ten spijt, East en West elkaar gevonden. Wat ons verheugt en on danks alles hoop geeft voor de toekomst. Het heeft mij vaak getroffen, dat zo weinig Neder landse schrijvers zich hebben verdiept in het In donesische kinderleven. Bij mijn weten zijn er ten minste al heel weinig boeken over verschenen en houdt de productie op bij Maria Kooyvan Zeg gelen, L. van SuchtelenLeembrugge (Djaidin) en een aantal schoolleesboekjes van Mevrouw de ManSonius en de Indische onderwijzers Schroo, Stavast en Kok en enkele anderen. Een reden te meer, dunkt me, om op een boek als dit de aan dacht te vestigen. Bovendien speelt het op Bali, een van de allerschoonste parels aan Multatuli s klas siek geworden gordel, het paradijsachtige eiland van schone vrouwen en afzichtelijke demonen. Het moge dan een boek voor de jeugd zijn, wie als uw boekenkrabbelaar tot de lieden met grijzende haren behoort, die desondanks nog dolgraag met niet meer dan tien benggols op zak met Lavarède de wereld nog eens zouden rondreizen, nog zó ver diept kunnen zijn in de oude jongensboeken van Captain Marryat, dat de nassi-goreng staat koud te worden en Tom Sawyer en Huckleberry Finn voor eeuwig in hart hebben gesloten ach, wie schrijft er in onze dagen nog zulke daverende boe ken en bij een of ander jubileum het liefst een complete Jules Verne ten geschenke zouden krij gen, moet ook dit boek niet ongelezen laten. Het werd bovendien door H. de Vos m.i. vlot en sug gestief geillustreerd. Naast een relaas van vele avonturen geeft het op ongezochte wijze tal van voorbeelden, waaruit blijkt hoe de Indonesische jeugd al heel vroeg zijn aandeel heeft in de gezinstaak: de verzorging van het vee, van de geliefde vechthanen, water halen aan de bron, grassnijden, verzorging van huis en hof, terwijl ook tal van interessante bij zonderheden over het leven op het schone eiland worden gegeven en ook de strijd tussen het oude, in de volksaard gewortelde, en de moderne inzich ten getekend wordt. Minder geslaagd lijken ons de gesprekken zoals de schrijvers die de Balische kinderen laten voeren en die o.i. te veel zijn af gestemd op de Europese jeugd. Zij zouden evengoed door Nederlandse kinderen gevoerd kunnen zijn en wie het Indonesische kind kent, weet, dat het juist door zijn eerdere volwassenheid en door zijn aard anders reageert, zich anders uit dan ónze jeugd. Ook onderwerpen als meisjesroof, liefdesdranken en kinderhuwelijken lijken ons in een boek voor de Nederlandse jeugd niet bepaald noodzakelijk. Toch: een aardig boek, dat m.i. zeker wel met ge noegen door onze jeugd gelezen zal worden, waar bij we, gelijk de film-censuur dat pleegt te doen, zouden willen zeggen: boven de 14 jaar. C. P. J. van der Peet te Amsterdam gaf het smaak vol uit. HEIN BUITENWEG Prijs: f 6,90 Fred. Hendriklaan 217 b - Den Haag Tel. 543.700 Giro 185783 Vervolg: Dr. Olal Munck toe, was er geen vuiltje aan de lucht, maar aange zien wij beiden erg benieuwd waren naar het ver loop van de film, zette ik terug naar de bioscoop er „nogal de sokken in". Weliswaar merkte ik wel, dat er een motorfiets steeds achter ons reed, doch daar schonk ik geen aandacht aan. Op de parkeer plaats van de Maximbioscoop stopte de bewuste motorfiets naast ons en een inspecteur van de ver keerspolitie stapte op ons toe met de vraag: „Was dit de spoedpatient Dr. Munck?" Dr. Munck ant woordde zonder aarzelen: „Jo, die film is erg span nend." Van een proces verbaal is niet gekomen. Toen brak de oorlog uit. Aan dr. Munck werd opgedragen in de H.B.S., de Notaris H. J. de Graaffstichting, een noodhospitaal in te richten, hetgeen met de hem geëigende grondigheid ge schiedde. De Jappen vielen binnen. Buitenzorg werd bezet, onder de Japanse generaal Abe, vroe ger eigenaar van toko Abe, en oud-patient. Dank zij deze relatie lukte het aan Dr. Munck althans, de eerste tijd, zijn auto te behouden, waardoor hij zijn werk onverminderd kon voortzetten, terwijl de neutraliteit van Denemarken in die tijd hem in eerste instantie vrijwaarde van internering. Van de ze omstandigheden heeft Dr. Munck dankbaar gebruik gemaakt ten bate van de illegale beweging waaraan hij direct deelnam. Zo verleende hij medische hulp aan de guerillatroepen onder leiding De door de heer R. Nieuwenhuys in Amsterdam gehouden causerie met lichtbeelden over „Tempo Doeloe" is een enorm (en verdiend) succes ge worden. De heer Nieuwenhuys is ook bereid deze causerie elders in Nederland te houden. Wie inte resse heeft, stelle zich in verbinding met de secre taresse van de Stichting Tong-Tong Amsterdam, Mej. I. Blaauw, Joh. Verhulststr. 107a, Amster dam Z. 29 oktober Bal Costumé, Masqué. Behalve een prijs voor het mooiste en origineelste costuum, ook een prijs voor de mooiste Nationale kleder dracht uit Indonesië. Floorshow door een groep leerlingen van Johnny Jacobs, met een paar num mers van hemzelf met Wim Wanrooy, een Ha waiian ensemble met danseres, „The Honoloeloe Hawaiïans", een tombola zonder nieten, terwijl een schilderij, aangeboden door Mevr. Noordam Weijgers ten bate van de N.A.S.S.I. zal worden verloot. Prijs 2,50 p.p., kaarten verkrijgbaar op de 2 afdelingen secretariaat van de Stichting, J. Bilhamerstraat 34, Tel. 13.33.97, en Joh. Verhulst str. 107a, telef. 72.18.16. van de Australische kolonel Crayson, die met zijn mannen op de Goenoeng Salak was teruggetrok ken. De benodigde medicijnen werden geleverd door de Bavosta-apotheek. Zo werden Dr. Munck en Ir. Coster belangrijke personen in de VIEPOO (Vereniging in een Partij onder Oranje). Een klei ne radiozender werd in de kraamvrouwenkliniek van Dr. Munck verborgen. Helaas, bleek na be trekkelijk korte tijd, dat er verraad was gepleegd. De hele illegale groep werd gearresteerd. Ik hoef niet verder uit te leggen, wat of het betekende, om door de Kempei gearresteerd te worden. Velen van ons zullen aan de lijve hebben ondervonden dan wel uit naaste omgeving hebben gehoord en ik ben niet van zins dit nog eens op te rakelen. Van een van de weinige overlevenden en uit authentieke gegevens van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, weet ik, dat de Deen Dr. Oluf Munck, tot op het laatste moment de moed niet heeft laten zakken en in de cel voor de door de Kempei ter dood veroordeelden, steeds kans heeft gezien om zijn gevoel voor humor te bewa ren en zijn medeveroordeelden een hart onder de riem te steken. Op 23 juli 1943 werd hij ter dood gebracht in Antjol, bij Batavia,. Zij liggen allen gezamenlijk in een massagraf, mensen van verschillende na tionaliteiten, doch allen met één doel: het dienen Zaterdag 24 september hielden de Oud-Bogo- rianen een reünie in het Zalencentrum te Rotter dam. Dat dit niet zo maar ging, hebben wij ini tiatiefnemers ondervonden. Zo vielen jammer ge noeg enkele van ons door omstandigheden af, die prima geholpen hebben met het verzamelen van adressen. Door verdere omstandigheden moesten wij de eigen lijke bijeenkomst in één week voor elkaar zien te krijgen. Hierdoor hebben wij niet iedereen tijdig kunnen bereiken, terwijl tevens vele adressen onbe kend bleven. Jammer genoeg werd de heer Douglas, die onze reünie met dia's zou opluisteren, plotseling ziek. Maar als de nood het hoogst is, is de redding nabij. Hier sprongen nl. de heren Meyer Drees en Van Woerden voor ons in de bres, waardoor we toch dia's konden vertonen met de hulp van de heer De Boer en tevens een film over de plantentuin laten zien. Daarbij zorgden de heren Darlang en Van der Tempel voor nog meer dia s, waarmee de middagbijeenkomst geslaagd te noemen was. Slechts de financiën bleven een teer punt vormen, maar door alles was dit de eerste keer te ver wachten. Des avonds was er nog gelegenheid tot dansen. Voor een eventueel volgende reünie zagen we graag de leemte in adressen opgevuld. Deze zijn te zenden naar P. J. J. Jakobs, Nude 3638, Waqeningen DE INITIATIEFNEMERS van de Nederlandse zaak. Bij hun massagraf staat nu een eenvoudig gedenkteken met het opschrift: Hun geest overwon. Tot slot wilde ik nog dit zeggen: Laat ons, die het nu betrekkelijk goed hebben ons spiegelen aan het voorbeeld, dat deze mensen ons hebben gegeven. Ik heb in dit artikel Dr. Munck naar voren ge haald, doch aan het slot allen willen eren, die hun leven hebben ingezet voor onze vrijheid. Dr. Munck ligt mij, als mijn stiefvader zeer na aan het hart, „Hun geest overwon", laat onze geest mede overwinnen. Laat ons gezamenlijk tonen, dat wij het offer dat zij voor ons hebben gebracht nooit zullen vergeten. Er zijn nu nog duizenden land genoten in nood. Laten wij met ons allen ons in zetten voor hen, die onze hulp zo nodig hebben, en laten wij niet in slaap vallen en gojang kaki, om dat voor ons de ellende voorbij is. Laten zij die hun leven voor ons gegeven hebben, niet beschaamd op ons hoeven neer te zien. J. K. VAN ROON

Tong Tong | 1960 | | pagina 12