JOS VAN ARCKEN RADIO BOLLAND EEN TIK TERUG k I 3 GRAND OLD MAN" J. H. RITMAN - 50 JAAR JOURNALIST Laan van Meerdervoort 520 Den Haag - Telefoon 33 64 41 PLEASE HELP ME - I'M FALLING en het antwoord: I CAN'T HELP YOU - I'M FALLING TOO Foto P. van Breukelen Onder de wijzende vinger in het midden op de foto zit een man, die thans een nogal teruggetrok ken leven leidt, maar zoals uit de foto wel blijkt in zijn veelbewogen leven tè veel vrien den gemaakt heeft om een bijzondere dag onopi- gemerkt te laten voorbijgaan. Op 27 september her dacht J. H. Ritman de dag dat hij vijftig jaar ge leden zijn eerste stappen deed op het moeilijke pad der journalistiek. Een halve eeuw. Welk een ontzettende halve eeuw! Wereldmachten zijn ten onder gegaan, vaderlanden vernietigd, volkeren verjaagd, maatschappijen „in een wolk verdwenen". Al de kranten waar al deze journalisten een kwarteeuw geleden nog aan werk ten, zijn voorgoed verdwenen. Alleen degeen die een klein beetje insider is geweest in de Indische jour nalistiek, die ze allemaal gekend heeft, van de oude Van Blankenstein af tot de jongste Géjé van Lonkhuyzen toe, die alle controversale krachten achter deze journalisten gekend heeft, en beseft hoe zelfs in dit ene en dezelfde vak hele levensbeschou wingen zijn opgebouwd en ingestort en wéér opge bouwd en ingestort, die beseft de hoge waarde van dat eenvoudige woordje „vriendschap", want het is de vriendschap die het al overleefd heeft. Vriendschap die zoveel collegae op die ene dag van heinde en verre bijeengebracht heeft om een Het is bedroevend waar te nemen, hoe de man die eerlijk blijft opkomen voor zijn onuitroeibare sym pathie voor het Land van Herkomst, die nog steeds dol is op rijsttafel en nog steeds graag een mondjevol Maleis of Indisch praat, met mis prijzen wordt bejegend door de „wijze assimi lant". Die man dan is een ezel, omdat hij „terug kijkt" naar dingen die „voorgoed voorbij zijn"; hij is een „volgeling van Soekarno" of een „klewang- zwaaiende koloniaal". Hij spreekt niet af en toe wat Indisch, maar „hij praat altijd petjo" enz. enz. Tegenover deze criticus staat de gemiddelde In dischman altijd zo'n beetje in het defensief. En brengt maar weinig in tegen het brallend uitge roepen: „Je bent toch in Holland, man? Doe als ik, eet kentang!" Aha, daar hebben we de wijsheid van de kebon, die ook blanda wordt als hij maar kentang eet en bier en soesoe drinkt. „Der Mensch ist, wass er isst!" Advertentie NIEUWE MODELLEN gouden verlovings ringen en gouden ringen met turkois, opaal, topaas, bloedkoraal, parel. enz. enz. Bij Uw juwelier sinds 1841 ouwe sobat, onbetwiste „Grand Old Man in de Indische journalistiek, een ouwe, ferme kasih poot te brengen. Ja, ze kwamen tot zelfs uit Brussel en Bonn, telegrammen van nóg verder. We hebben soms met schrik eikaars grijze haren gezien en eikaars (en eigen) embonpoint gemeten. We hebben gedacht aan dat goeie ouwe Indische huis aan Tanah Abang, waar Maud Ritman de scepter zwaaide, logeerkamers in orde bracht en Emigreren is natuurlijk stom. Want het is overal op de wereld even beroerd. Hij mag dus wel de beroerdigheid van Nederland kiezen (en dat is wijs) en iemand die de beroerdigheid van b.v. Bra zilië kiest, is een ezel. Over zijn bruine kleur moet je niet praten. Trou wens, zijn kinderen zijn al blond. En spelen met blonde kindertjes uit de buurt. Nee, liever niet met bruine. We moeten vooruit! Ja, wat bruin is, betekent „achteruit". We hebben die kreet meer gehoord. Zo in de buurt van lynchen en gas kamers. Onderzoek je het leven van zulke wilde assimi- lanten, dan vind je meestal kachelzitters, die in alle standen buiten het wérkelijke sociale, politie ke, religieuze en culturele leven staan. Met zulke „argumenten" als: „geen tijd", „geen geld", „ik ben liberaal". Want de échte assimilanten hoor je zulke nonsens niet uitkramen en die gunnen de Indischman met zijn Tong-Tong dezelfde vreug den als zij met hun Groene Amsterdammer of zo. De échte assimilant heeft een druk bezet en in teressant leven, dat geen tijd overlaat voor belache lijke poses en snorkerige verwatenheid. Bij de éch te assimilant ruik je stoofprei of spruitjes in het trappenhuis en hij vindt dat lekker. Bij die simu lant ruik je in het trappenhuis toch wel altijd de geur van gebraden boemboe. Hij heeft toch wel stilletjes zijn tjeplèk-club, al heet dat naar buiten „bridgen". Hij is 'in feite precies wat hij vroeger was: de man die tóch wel petjel at van de straat, maar achter neergelaten krees volle rijsttafels en verfrissende dronken klaar had heus waar op elk uur van de dag en de nacht. Ai, verbitterde tegenstanders (op de pen) hebben elkaar uit de volheid des harten veel ge luk en een lang leven toe getoast. En bij de ge dachte aan veel dat onherroepelijk verloren is ge gaan aan carrières en schone wensen, is zeker menige prop in de keel manmoedig weggeslikt. Ai, weet u wat het voor deze vrolijke feestvierders betekend heeft, één voor één die vertrouwde en vaak grote namen te zien vallen: Locomotief, Soer. Hbld., Java Bode, Bataviaasch Nwsbld, A.I.D., tot de laatste „nieuwe" Vrije Pers en Nieuwsgier toe! Ja ja ja, je hebt een nieuw baantje nu. Bij „een andere krant". Maar Indisch journalist dat was anders, weet je. Er bestond een Vereniging van Nederlandse Journalisten in Indië, die nooit één algemene vergadering heeft kunnen houden in zijn bestaan. Omdat de afstanden daar in Indië te groot waren, de redactiestaven tè klein en het werk tè zwaar om voldoende afgevaardigden te kunnen missen. En kijk, tóch was er een grote kameraad schap, een sterke clangeest, die zelfs de dood van de Indische Pers zelf heeft overleefd. Daarom is deze foto een echt Indische foto ook. Een foto van vriendschap en een foto van fijne hormat. Dat we er nog veel van mogen hebben in Tong-Tong. Wees toch gewoon man! En gun een ander ook zijn eigen voorkeur! Als je wat te mopperen hebt, doe dat dan in je eigen assimilatiekring en val socialisten aan als actief lid van AR of VVD. Of omgekeerd. Wees een werkzaam lid van de Hervormde Kerk of een andere geloofsgemeenschap. Wees lid van Pulchri Studio of van Dierenbescherming of Alkmaar Vooruit. Maar verdoe je tijd niet met zeurig kan keren op Indische Nederlanders die een stukje eerlijk geluk willen blijven vasthouden. Of opnieuw zoeken in de toekomst. Lezers van Tong-Tong gunnen ieder mens zijn eigen geluksopvatting. Mogen wij hetzelfde ver wachten van anderen? Het is erg vervelend deze lik uit de pan te geven. Maar af en toe is het toch hard nodig. Al was het alleen om samen te vatten wat wij vaak genoeg van links en rechts te horen krijgen. En helaas heel typisch.' anoniem T. R. Advertentie Stationsweg 143 - Tel. 11.50.86 - DEN HAAG De nieuwste Cowboy plaat al in huis?

Tong Tong | 1960 | | pagina 3