N.A.S.S.I.-RUBRIEK 54.00.42 4 NASSI Telefoonnummer "O 1 Ook in het buitenland In de afgelopen periode kwam weer een nieuwe N.A.S.S.I.-afdeling t.w. Middelburg tot stand. Nu nog Amsterdam, Hilversum, Utrecht, Arnhem, Nijmegen en Maastricht. Vooruit Indische Neder landers en andere NASSI-sympathisanten op deze plaatsen; de kern voor een plaatselijk bestuur is daar reeds aanwezig helpt allen mee aan de oprichting van een plaatselijk NASSI-comité. Wij kunnen deze belangrijke plaatsen in onze pro- pagandaketen moeilijk missen; eendracht maakt macht! En NASSI moet uitgroeien tot een zeer sterke nationale actie, vooral tegen de tijd, als straks in de Tweede Kamer de afdeling Justitie aan de beurt komt. Intussen is het verheugend, dat de NASSI-be- langstelling ook in het buitenland wortel schiet. Zo werd op 1 oktober op Aruba een liefdadig heidsvoorstelling t.b.v. spijtoptanten gegeven met een interessant „Indisch" programma. In Long- mond (Colorado U.S.A.) werd een NASSI-avond gehouden en zelfs een kookdemonstratie werd voor NASSI-belangen dienstbaar gemaakt. Moe Graafstal Wij plaatsen in dit Tong-Tong-nummer een foto, genomen ter telegenheid van de 92ste verjaardag van Moe Graafstal. Bij monde van de NASSI- Voorzitter uit Haarlem, de heer van Hutten, wordt zij van harte gelukgewenst namens het NASSI- Comité en bedankt voor het vele mooie werk dat zij in haar lange leven gedaan heeft voor de groep der Indische Nederlanders, waartoe ook onze spijt optanten behoren. Moge deze nobele figuur nog lang voor ons gespaard blijven. NASSI-avond Van meerdere zijden werden ons kleren aangebo den ter distributie onder de arme repatrianten; eni ge instanties willen zich gaarne met deze verdeling belasten. Wie dus kleren (in goede conditie) voor dit doel beschikbaar wil stellen, gelieve dat op te geven aan het NASSI-secretariaat, Prins Maurits- laan 36, Den Haag. Wij vestigen voorts de aandacht op een bijzondere NASSI-avond in Den Haag, op vrijdag 21 okto ber. Dan houdt de heer Wil de Nijs een causerie met fraaie kleurendia's en interessante geluids band-opnamen over zijn reis over land van Singa pore naar Nederland; 28.000 km door rimboe en woestijn. Men verzuime deze gelegenheid niet om naar een boeiende voordracht te komen luiste ren in de Kunstkring-zaal, Prins Mauritslaan 36 (kaarten a 1, Uit brieven en rekesten Wij kunnen niet nalaten in deze rubriek weer enige schrijnende passages aan te halen uit enkele brie ven en rekesten. Uit een brief van 27 september j.l.: „Ik verzoek Uwe Excellentie hem toch het visum spoedig te willen verlenen, want mijn doch ter kwijnt weg van ellende. Laat het voor haar niet te laat komen, zoals het geval was met mijn zoon W., die aan boord van de „Waterman" over leed, op weg naar Nederland in de maand no vember 1959.' Uit een brief van 22 september j.l.; „Aangezien we in een kampong wonen en ik hier de enige Ne derlandse ben in de omgeving zijn we altijd het mikpunt wanneer er diverse acties op touw wor den gezet, reden waarom ik nooit het huis durf te verlaten. Zelfs mijn echtgenoot wordt niet als In donesiër beschouwd, primo omdat hij Ambonnees is, secundo vanwege zijn huwelijk met mij. Bij de minste geringste aanstoot worden wij uitgescholden en het huis met stenen bekogeld en het gebeurt niet zelden dat wij urine en menselijk vuil op onze voordeur treffen. Ook worden vaak anonieme dreig brieven onder onze voordeur geschoven. De om geving is zeer slecht, men blijft een vijandige hou ding tegen mij aannemen ofschoon ik geen aan leiding geef." Uit een rekest van 10 februari j.l.: dat vol gens mondelinge mededeling van een persoon, die kort geleden in Nederland is toegelaten de ge vangenis van zijn woonplaats in Indonesië overvol zat met veroordeelden, onder wie vele kinderen van spijtoptanten, die door honger gedreven zich aan diefstal hadden schuldig gemaakt; dat volgens verklaring van enkele mensen, nu maanden geleden in Nederland toegelaten, zij hadden ondervonden, dat zij dikwijls gedurende enige dagen hun honger hadden moeten stillen door het drinken van wat thee en een weinig suiker, omdat zij niets meer be zaten waarmee eten kon worden gekocht of geruild; dat bij aankomst van deze mensen in Ned. hun ziekenfondsdokter dadelijk ernstige ondervoeding had geconstateerd en de onmogelijkheid hen da delijk in het arbeidproces op te nemen, daarvan het gevolg is geweest; dat rekestranten er zich van bewust zijn, dat de Staat momenteel zit met het probleem van een groot tekort aan woonruimte waardoor gerepatri- eerden nog steeds in contractpensions moeten ver blijven daargelaten de kosten daaraan verbon den maar dat de overtuiging dat spijtoptant en zijn gezin zeker de hongerdood zullen sterven in dien het verzochte visum voor Nederland langer zou uitblijven, rekestranten heeft doen besluiten de hulp van Uwe Excellentie als zijnde de enige Macht om in deze spijtoptant en zijn gezin van de hongerdood te redden, in te roepen. Dat deze laatste schildering van de nood der spijt optanten niet overdreven is bewijst de foto die wij hier plaatsen van Mevr. B. met haar klein dochter. Ieder commentaar hierbij is overbodig; mevrouw B. heeft de boot niet gehaald. Wil de Regering nog ontkennen dat er een nood-toestand onder de spijtoptanten heerst? Dan is zij ziende blind en horende doof! Achterop de foto stond: Mevr. Brave Djl. Kebon Binatang 111120 Wedu we 1 meisje v. 19 jaar. 1 meisje v. 10 jaar. 1 jongen v. 14 jaar. spijtoptant Durft haar zieke ogen niet voorgoed te sluiten zolang ze geen zekerheid heeft of voor haar kinderen een gezonder levensbestaan open staat. Via een visumtoewijzing 2 x afgewezen. ABONNEMENTEN BUITELAND Per jaar Australië Per Luchtpost! f 40.—. Per Zeepost: f 12.- Nw. Zeeland, Zd. Afrika, Brazilië; Per Luchtpost: 30,—. Per Zeepost: f 12, Nw. Guinea, Canada, U.S.A.; Per Luchtpost 24,—. Per Zeepost 12,—. Suriname, Antillen: Per Luchtpost 18,Per Zeepost: 12, West-Europese Landen: Per Luchtpost: 12, Agent voor de Ver. Staten: Chris Deyker- hoff, 210 Heckelstreet, Belleville, New Jer- sy, U.S.A. Agente voor CanadaMevr. E. Ie Sueus Zimmer, 1 Richviewalde Road, Westou, Ontario, Canada. De oude dame stierf voordat de visum-toewijzingen af kwamen. Minister Beerman: „Er is geen nood." Minister de Quay ..Nood is een rekbaar begrip. Nationale medewerking aan de reclasseringsdag. Een gunstiger gratiebeleid voor de oorlogsmisdadigers. Italianen :ijn welkom. Een vette Troonrede. Een vetter toto. En telkens weer: een groter onverschilligheid voor de spijtoptanten. Het is wel moeilijk om in deze chaos van moralitieten zelfvertrouwen en Godsvertrouwen te behouden s

Tong Tong | 1960 | | pagina 4