VOETBAL OP JAVA Herinneringen uit het grijze verleden van Zóveel plaats ineens voor voetbal? Zó weinig komt onze pude sportwereld aan bod in Tong-Tong dat we wel eens een uitzondering mogen maken. Elk volk kent zijrt historische sport-„djago's"Dus wij ook. Hier een kleine parade. Een formidabele kanonnenbatterij uit het jaar 1920: Hercules, elf jaren achtereen kampwen van Batavia, zoals het uitkwam tegen de Singapore-kampioen Selangor(en versloeg met resp. 4 en 4 1). Achterste rij v.l.n.r.: H. Bach Kolling, Alex Mooyen. Wim Haar, Johnny y. Bodegraven Eddy Wit- mer. Jan Malasch, Esser. Midden: Pipi Geertsema, Tjoh van Polanen Petel, (dove Kaai.) Kooyman Voor: Eddy Olive. Tjoh Davies, Willy Galstaun. Mantiel v. Bodegraven, Nico Pesuwarisa. De kampioenswedstrijden van Europa, waarvan een paar weken terug de beide ontmoetingen zijn gespee d tussen de kampioenen van Nederland (Ajax) en van Noorwegen (Freder.kstad), hebben b.j m9 ^erinn - ringen naar voren geroepen aan de op Java zo beroemde ,,Stzden-voetbalwedstri)den waarvan het eind toernooi jaarlijk bij toerbeurt werd gespeeld in de 4 hoofdsteden Batavia, Bandoeng, Semarang en Soer^ baia Ik ben er zeker van dat ook al die oude „djago's" van het groene tap.,t u,t „tempo doeloe het bijzonder zullen appreciëren aan dit voor hen altijd zo belangrijke voetbalfestijn te worden herinnerd. Ach, wat konden en kunnen wij oud-voetballers van Java er telkens en telkens gezellig over bo men; niet alleen toen in ons geboorteland, maar ook hier in Holland als we mekaar ontmoeten op de voetbalvelden (als toeschouwers sadja!) of daar buiten! En niet te vergeten als wij in Den Haag elkaar spreken op samenkomsten en op de wed strijden van de juist één jaar oude Indische voetbal vereniging N.I.V.O. met als oprichter de oud „gasah -kampioen en bondsspeler Piet van Hooy- donk. Bij al die ontmoetingen van deze ,,Alte Fuss- bal-kameraden", ik noem o.a. Eddy Alting Siberg, de „radja bolah" van Sidolig (Bandoeng); zijn broer Edmund van B.V.C. Batavia; Mantiel van Bodegraven van Hercules (Batavia), die zeker een 10-tal keren als linksbinnen van het Bataviase Bondselftal speelde; Guus Nitschke (één van de 4 gebroeders, die Vios (Batavia) in de jaren 1016/1922 vertegenwoordigden); voorts Dorst, Hu- kom, Vogler (alle 3 oud-bondsspelers van Ban doeng): de gebroeders Hooydonk (Piet,Theo,Henk) Stalder van H.B.S. (Soerabaia) hoor je geregeld de vraag stellen; „Zeg, herinner jij je nog in (er volgde dan een jaartal!) toen te.... (een plaats naam!) dat en dat (een voor allen onvergetelijk voetbalgebeuren!plaats vond? En dan kwam een ieder om de beurt met zijn verhalen uit het grijze voetbalverleden toen hij nog de kleuren verdedig de van Batavia of Soerabaia danwel van Ban doeng of Semarang! En er werd niet alleen gepraat over de wedstrijden zelf, maar ook over de bele venissen gedurende zon 4-daagse voetbalfestijn als deze Stedenwedstrijden waren met hun uitzon derlijke typisch gezellige en sportieve sfeer, waar toe niet weinig bijdroegen de vriendschapsbanden, die in de loop der jaren waren ontstaan tussen al die voetballers van de 4 eerder genoemde hoofd steden en waarbij zich later ook voegden de ver tegenwoordigers van de kleinere voetbalbonden z.a. Malang, Solo, Djokja, Tegal, Pekalongan, Blitar, Soekaboemi, enz. enz. Kunnen jullie je dat nog herinneren, oude voetbalmakkers? En ook de ver schillende hotels, waarin wij gehuisvest werden, zoals o.a. Hotel der Nederlanden in Batavia; Hotel Preanger en Homann te Bandoeng; Hotel Bodjong en Janssen te Semarang; Hotel Simpang, Hotel Sarkies en Oranjehotel te Soerabaia? Ach, wat werden daar, na een wedstrijd, op de galerijen voor de slaapkamers in „koempoelans altijd nabetrach tingen gehouden; en hoe werden de kansen van de nog te spelen ontmoetingen gezellig onderling besproken! En dan de streken, die tijdens zo n verblijf werden uitgehaald! Zien jullie ze allemaal nog de revue passeren? Voorts onze morgenwan delingen op Pasar Baroe, Noordwijk, Rijswijk, Glo- dok met zijn eettentjes en ijs Shanghai plus boeah kelètji te Batavia; op de Braga-weg en Aloon-Aloon te Bandoeng; op Bodjong, Tjandi en niet te ver geten op de Pasar Pagi met haar beroemde oondee- oondee, nasi oedoek, tahoe petis in Semarang; op Toedjoengan en Gemblongan met Hellendoorn, Stam en Weyns en het Luxor Restaurant in Soera baia! Vergeet vooral niet het slotfeest met het kampioensdiner, en de dansi-dansi daarna met minstens 2 jazz-bands, die je deden vergeten, dat je vaak nog honderden kilometers per spoor of per auto naar je stad terug moest reizen met de kans, dat bij het snelle inpakken van je boeltje in het hotel bij vergissing andermans spullen, ja zelfs ook die van het hotel, in je koffer ver dwenen. Ja, die reizen per trein of per auto langs plaatsen met hun typische lekkernijen of vruchten! Om maar eens enkele te noemen: de salak van Djok ja; de atirempeloh goreng in toesoekan bamboe van Poerwokerto; de kembal-oerang (bahwan met kanjers van oedang!) op het station Maos; de doe- rèn van het plaatsje vóór Malang (de naam is mij ontschoten!) als je van Soerabaia per auto naar Malang gaat; wat zouden wij er, nu speciaal, van willen smullen, hè!.En wie herinnert zich ook niet onze altijd meereizende masseurs alias ,.ba- doots" z.a. Wim Haar (Batavia), Sander Ru- memper (Soerabaia) en Wim Ros (Bandoeng) (deze laatste is nu masseur van het Nederlandse hockey-elftal!); vormden deze mannen ook niet een onmisbaar stuk van het betreffende bonds- team? Ja zelfs van dit jaarlijks voetbalevenement? Daarover zijn jullie het toch wel met mij eens, niet waar oudgardisten? O ja, laat mij vooral niet ver geten de liefdes-idylles tijdens zo'n voetbalfestijn! Hoeveel van die oud-voetbalphenomenen uit die goede oude tijd hebben zich tijdens zo'n tounooi een levensgezelling aangemeten (gekozen)? Dit doet mij nog denken aan onze Paatjes en Maa tjes, Ooms en Tante's uit onze voetbal-glorietijd zoals Paatje Crasborn, Paatje Versteegh, Paatje Piet en Maatje Laura van Lingen, Paatje en Maa tje Kessler, Oom Hein Vogelsang, enz. enz. Wat lieve en gezellige oudjes waren dat toch voor ons, die nu zelf ouder zijn dan zij in die tijd waren! En nu nog wat over de wedstrijden zelf! Soera baia tegen Batavia vormde meestal op de laatste dag van dit Stedentournooi de hoofdschotel, door dat ze veelal de beslissende wedstrijd was voor het Java-kampioenschap. Op die bewuste Voetbal middag voelde je vooral s middags na tweeën, dat er iets bijzonders ging gebeuren; heel de stad was als het ware elektrisch geladen! Drommen men sen stonden al heel vroeg voor het hotel waar de spelers logeerden en bleven er tot het tijd werd om naar het veld te gaan. De climax kwam als meest al Max Foltynski (één van de beste scheidsrechters op Java!) het beginsignaal blies. Het 1 O-duizenden koppige publiek genoot dan van de vechtlust van de Soerabajase Oranje-duivels en van de tech niek en de „brains" van de Batavianen. Veelal was de uitslag het bekende „dubbeltje op z n kant ofschoon Batavia meerdere malen aan het langste eind trok. Mij is in herinnering gebleven, dat Soerabaia op eigen terrein nooit werd verslagen, behalve in 1937 toen zij van Semarang met 42 verloor (in de voorwedstrijd van het hoofdtournooi te Bandoeng), waarbij schrijver dezes de Sema- rangse leider was! Eén Soerabaia/Batavia-kamp wil ik aanhalen n.l. die van 1922 in Bandoeng, toen voor het eerst een halve competitie werd ge houden tussen de vier hoofdstedelingen, waarbij gedurende drie dagen zowel 's morgens als 's mid dags een wedstrijd werd gespeeld en wèl op het oude U.N.I.-veld op de Aloon2, omgeven door 3 bioscopen, het Lunapark (dit alles van de bekende voetbalenthousiast Frans Busé!) de missigit, de regentswoning en het overbekende Indische Res taurant. Batavia was favoriet, getuige de ondervolgende opstellingen: Batavia Boogh Eddy Olive Paul Overbcek Bloem Tjoh Davies Frans Eiternich Ter Laag Tjoh von Polanen Petel Harry Thijs Pipi Geertsema Willy Galstaun Mantiel v. Bodegraven Nico Pesuwarisa Petrus Uktolsea v. d. Walle Erlo Trouerbach Soerabaia Gerrit de Raadt Armand Fruneaux Henny van Alphen Wim Voll Herman Voll John Breur Tjoh Cortenbach

Tong Tong | 1960 | | pagina 6