EEN K.W. IIE GRAPJE 12 INDISCHE BELLETRIE R. Nieuwenhuys „Bij het Scheiden van de Markt". r. R. R. Nieuwenhuis: „Bij het scheiden van de Markt Prijs I 1.75 Verkrijgbaar bij BOEKHANDEL PAAGMAN Fred. Hendriklaan 217 b - Den Haag Telefoon 543.700 Giro 185783 In december verschijnt een zeer be langrijk boek, getiteld „Nederlandsch-lndië onder Japanse bezetting 1942-1945" door Dr. H. de Graaf, in samenwerking met het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie. Inleiding van Prof. Dr. I. Brugmans Op verzoek zenden wij U gratis een uitvoerige prospectus gaarne toe. INSPECTIE Mooie collectie E. F. VAN EYCK TOCH TE PAARD ..Mijn bedoeling met deze bloemlezing is dan ook geweest: de Nederlandse lezer meer bekend te maken met wat de Indische belletrie „bij het schei den van de markt" tot de Nederlandse letterkun de heeft bijgedragen", aldus besluit de samenstel ler zijn voorwoord van deze uitmuntende bundel selecties uit het werk van schrijvers en schrijfsters uit en over Indië sinds Du Perron. Ook al is de bundel dus blijkbaar op de eerste plaats bestemd voor de belangstellende Neder landse letterlievenden, de Indischman zal er min stens (nee, natuurlijk méér nog!) van genieten dan de Hollander-van-bier. Deels omdat dit een met diepe kennis van de Indische historie en maat schappij samengestelde bloemlezing is (waar wij nog veel zélf van moeten leren), deels omdat hier werk bijeengebracht is, dat velen onzer ook nog onbekend is. Het meesterlijke „Dubbelportret van Arthur Hille" van Du Perron bijvoorbeeld, „Robespierre" van Breton de Nijs, de short stories van Schneiders en Eijkelboom, om maar enkele te noemen. Helaas kunnen wij niet uitvoerig genoeg op de ver diensten van deze bundel ingaan binnen het be perkte kader van deze eenvoudige boekbesprekin gen. Maar we vinden het jammer dat dit keur bundeltje niet ook uitgegeven kon worden in een keur-band op keur-papier. Want dat het een vaste en eervolle plaats zal krijgen in iedere Indische boekenkast, daar zijn we van overtuigd. Hoe eenvoudig en toch: hoe zelfbewust staat het daar: Indische belletrie. En óók: hoe rijk en trots en waar. Niet langer is „Indië in de Nederlandse letterkunde ook vertegenwoordigd met hier en daar een boek", maar er is een apart kader ont staan van Nederlandse literatuur: de Indische! Twee handen vol proza en poëzie. En wat een fraaie stenen uit de Gordel van Smaragd! Bij het twaalfde Batallion te Meester Cornelis zou de Generaal op een dag inspectie komen hou den. Op zulke dagen liep iedereen van hoog tot laag warm. Op zij van het kampement was ook een ingang en hier stond op die bewuste dag een jong soldaat op post. Daar men niet wist van welke ingang de Generaal binnen zou komen, rende de adjudant van de kleine staf tussen de twee ingangen heen en weer en was zodoende al een paar keer bij de jonge soldaat wezen kijken of de Generaal er nog niet aankwam. Daar kwamen twee officieren te paard naar de zij-ingang rijden Daar de schildwacht niet wist, dat een van de twee de Generaal was, gaf hij het eerbewijs zoals dat is voorgeschreven voor officieren. De Generaal keek de schildwacht eens aan en vroeg of hij niet wist met wie hij te doen had. „Jawel majoor, jawel overste", hij werd er hele maal bingoeng van. „Zie je dan niet, dat ik Generaal ben?" „Schiet dan maar op Generaal," zei de jonge schildwacht, „de adjudant heeft al een paa: maal naar U uitgekeken!" Noot: De Gen. Div. Comdt. krijgt het eeree wijs met presenteer geweer. ]EKA (Advertentie) Zilveren Dames- en Herenringen, Saffier, Sma ragd. Robijn. Opaal, Jade, Agaat, Turkois. Bloedkoraal, Bloedsteen, Beryl, Carneval, Topaas. Jaspis, Hyliotroop. Granaat, Sardonix, Onix, Ameiist, Aquamarijn, Turmalin Chrysophaas, Lapislazuli, Chrysolith. Camee, Stersafter (Pijl en Boog) enz. enz. (Ook losse steentjes). (Tong Tong abonnees 10 pCt. korting) Praestingsweg 7 - Ulft - Gelderland Batavia in de goede oude tijd, toen de Bataviase Schutterij nog een escadron cavaleristen had, be staande uit burgers Nederlanders, blank en bruin die een eigen rijpaard bezaten. Tijdens een opkomst verscheen een cavalerist zonder paard, want het dier was ziek. De ritmeester bul derde: „Jij komt hier te paard! Ingerukt! De man verdween, doch na een half uur verscheen er een grobak, waarop het zieke paard en daar boven op zat de cavalerist. VICTOR Het was in de korte pauze tussen twee lesuren dat we stonden te wachten op „Griet" onze geschie denisleraar, toen Erna ons een stuk gutta percha liet zien dat ze meegebracht had van een rubber onderneming waar ze in de afgelopen vacantie was geweest. „Raar ziet dat eruit", zie een van ons, „dat lijkt wel „Een hondedrol!maakte een van de jongens die juist langs kwamen ongegeneerd de zin af. En zo was het ook. De gelijkenis was volkomen. „Zullen we Griet ertussen nemen?" stelde iemand voor, hetgeen onmiddellijk algemeen bijval had. We legden het stuk gutta percha vlak voor de le bank aan het middenpad en hier en daar wat natte aarde het had geregend), welke de hond met zijn poten binnengebracht zou hebben. Het moest alle maal vlug gebeuren en we waren net klaar met ons kunstwerk toen de uitkijk meldde dat Griet er aankwam. We gingen, zenuwachtig van de ingehouden gie chel op onze plaats zitten en we werden nog ner veuzer toen we ons gingen afvragen, hoe we het aangedurfd hadden dit grapje uitgerekend uit te halen bij onze geschiedenisleraar, een man die berucht was om z'n onberekenbare humeur. Maar goed, het was eenmaal zo en we konden niet meer terug. Griet ging op z'n hoge Stoel zitten vlak naast het „visitekaartje" van de hond, dat hij kennelijk niet opgemerkt had. Als afgesproken begonnen we te snuffelen en wat om ons heen op de grond te kijken, terwijl er één zelfs zover ging de zolen van z'n schoenen te in specteren. Dit trok eindelijk de aandacht: Griet wilde weten wat er aan de hand was, stapte uit zijn hoge zetel en toen zag hij het. Hij rukte zijn stoel weg tot vlak naast de deur, gebood stilte en ging met de les verder terwijl zijn ogen toch telkens trokken naar het „hondegeval". Totdat hij plotseling weer uit z'n stoel sprong met de woorden: „Ja luister eens, in dié stank kan ik niet lesgeven. Fried ga jij de sekolah roepen om die vieze boel op te ruimen.' Maar nu schoot Erna, die zich haar stukje gutta percha ontnomen zag de bank uit, dook als een zwaluw naar het plekje voor de le bank en greep in het stilleven. Met een van afgrijzen vertrokken gezicht siste Griet: „Jij viezerik!", waarop de hele klas begon te bulderen. Met horten en stoten kwam het ver haal. De klas bleef lachen uit angst voor repres- saille, die echter uitbleef dank zij het onbereken bare humeur van Griet die zelf meelachte. E. E. H.-C. Afdeling zang van de H.B.S.-vereniging, 1920, Jammer genoeg weten we vele namen niet meer, alleen herkennen we uiterst links Erna Douwes Dekker en in het midden in het donkere japonnetje staat Mientje van der Eb, zusje van de bekende Ir. van der Eb, die ook de K.W. Ill heeft bezocht.

Tong Tong | 1960 | | pagina 12