POST ZEGEL ONZE OORLOGSJAREN „Nederlands-Indië onder Japanse be zetting 1942-1945" BOEKHANDEL PAAGMAN 1001 AVONTUREN met de soetil KENTANG KETJAP SAJOER LODEH GOELALI HUNNEBED 12 Het is een „kanjeus" van een boek, 660 pagina's; van het soort waarvan de venduhouder in Indië destijds zei: „baik oentoek lempar koetjing" (een pracht-exemplaar om naar de kat te gooien), maar dat moet U vooral met dit boek niet doen. U moet het via Uw boekhandelaar laten bestellen bij de uitgever T.Wever te Franeker (dat kost U 32, en het een eerste plaats geven in Uw boekenkast. Want U zult er regelmatig geboeid in lezen. Want dit is niet een werk over, maar van onze oorlogsjaren in Indië. Een enorrhe voorraad voortreffelijk geselecteerde en overzichtelijk geordende authentieke gegevens (krantenknipsels, verordeningen, brieffragmenten en dagboekpagina's, bekendmakingen, etc. etc.), zo objectief mogelijk gekozen en zo breed mogelijk verdeeld over alle facetten van de samenleving van Sabang tot Merauke, is hier bijeengebracht. Ner gens wordt de opinie geleid naar een oordeel of vooroordeel. Wie dit boek leest, kan zichzelf een opinie vormen over de gebeurtenissen tijdens de oorlog. Wat ons bijzonder opvalt en weldadig aandoet in dit werk al weten wij dat het een exacte, sobere studie is is dat het samengesteld is zonder ook maar ergens te vervallen in een toon van helden verering, zelfgenoegzaamheid of gekwetste ver oordeling. Op de persconferentie, die voorgezeten werd door prof. dr. I. J. Brugmans, mevr. A. H. Joustra en mr C. W. A. Abbenhuis allen oud- Indischgasten trof ons ook de uit Indië zo be kende sfeer rondom het overleggen van een rapport op waardige, rustige wijze. Wij denken over het algemeen nogal veel te weten van die oorlog, die we immers „zelf hebben mee gemaakt". Dit werk leert ons dat we maar een fractie hebben meegemaakt en dat nóg halfbegre pen, omdat immers de achtergrond van zoveel verschijnselen ons onbekend was. Op het leven van de Nederlanders buiten de kampen en op het leven rondom dit leven de Indische maatschappij werpt dit werk een duidelijk licht. Van de tientallen rubrieken geven wij hier een handvol titels om de lezer een indruk te geven van de veelzijdigheid van dit werk: „De eerste aanra king met de Japanners", „De Japanners en de Eur. vrouwen", „De verplichte registratie„De Japanse ochtendgymnastiek", „Oosterse en Wes terse cultuur„De massa-executie bij Lembang „De Pontianak-processen„Een clandestiene HBS", „De Burma-Siam-spoorlijn", De Spoorweg van Pakanbaroe" „Een geslaagde ontvluchting", „Het Indische verzet", een compleet en uitvoerig hoofdstuk is gewijd aan „De moeilijke positie van de Indo-Europeanen„De reis van ir. Soekarno naar Japan", „Het uitroepen van de Indonesische republiek", „De kampen gaan open". Het boek ligt bij ons steeds op tafel en waar we het ook opslaan op welk uur van de dag ook, tel kens lezen we weer geboeid. Voor de lezer, die in Nederlandse kringen veel te vertellen heeft over de oorlogsjaren, is dit boek onmisbaar. En hulde aan de samenstellers: Dr. H. J. de Graaf, mevr. A. H. Joustra en de heer A. G. Vromans, onder leiding van prof. Brugmans. Excellent werk! Verkrijgbaar bij Fred. Hendriklaan 217b - Den Haag Telefoon 543 700 Giro 185783 Naar aanleiding van het verzoek van vele lezers van TONG TONG zijn wij ertoe overgegaan een plaatsje in te ruimen voor een postzegelrubriek. Wij stellen ons in de eerste plaats ten doel om de postzegels te behandelen van Nederland, Ned.-In dië, indoncsië, Nicuw-Guinea, Suriname en dc Ne. Antillen. Vooral aan de zegels van Ned-Indië die door de Japanse bezetter zijn overdrukt en na 1945 nog maals door de Republikeinen, zullen wij de nodige aandacht schenken. Deze zegels, door velen de meest misbruikte post zegels ter wereld genoemd, bieden een interessant en prachtig verzamelgebied, hoewel het moeilijk is om ze te vinden. Niemand weet eigenlijk precies hoeveel overdrukken er bestaan, waar en wanneer ze zijn vervaardigd en of ze wel in omloop zijn geweest. Gelukkig kunnen wij beschikken over een vrij grote hoeveelheid gegevens en feiten en zullen deze in de volgende uitgiften van TONG TONG publiceren. Voorlopig eenmaal per maand en bij veel animo kunnen wij deze rubriek ook in ieder nummer op- Wij zijn cr echter van overtuigd dat wij niet alwe tend zijn op dit gebied en verzoeken dan ook die lezers die over aanvullende feiten en gegevens be schikken ons deze mede te delen, zodat wij in de toekomst over een zo volledig mogelijk overzicht kunnen beschikken, In tegenstelling tot de uitgiften van 1945-1950 door de Republikeinen, waarvan niet zo heel veel be- 1 gr. ui iris en goreng 4- 1 sioeng witte uit. 5 gr. aardappelen als frites bakken. Yl pond lever, of 2 speklappen, of 2 magere run derlappen in blokjes snijden en gaar bakken. Ook kan 1 ons rauwe garnalen, die even getoemist worden, gebruikt worden. Alles in een wadjan met een kluit boter, 1 eet lepel rietsuiker, 3 eetlepels dikke ketjap, wat pala, peper, maggie of tikje zout, alles goed dooréén, van het vuur halen en daarover wat citroensap. Smakelijk eten! kend is, beschikt de verzamelaar over vrij volle dige gegevens der overdrukken en definitieve uit giften door de Japanse bezetter. Geen enkele cata logus is echter volledig op dit gebied en iedere keer ziet men weer andere zegels die niet gecatalogiseerd zijn. Wij zullen trachten een zo goed mogelijk over zicht te geven van alle uitgegeven en niet uitgegeven zegels. Verder zullen wij U geregeld op de hoogte houden van alle nieuwe uitgiften van de eerder in dit ar tikel genoerfide landen. Indonesië Op 12 november j.l. verscheen t.b.v. de wereldge- zondheidsdag een nieuwe serie: 25 sen violet, 50 sen bruin, 75 sen groen en 3 Rp. oranje. Op deze zegels die het inschrift: „Hari Kesehatan Sedunia en „Basmilah Malaria" dragen, is een muskiet afge beeld. De tanding is 12 x 12), 2. De Rotogravure is van Pertjetahan Kebajoran en het is papier zonder watermerk. Nieuw Guinea Op 1 december j.l. is de bestaande serie postzegels met de beeltenis van H.M. Koning Juliana uitge breid met een nieuwe waarde en wel de 0,40 kleur oranje. De Rotogravure is van N.V. Joh. Enschede en Zonen. 1 pond stoofperen, 3 uien, 2 knoflook, 3 kemiri, 34 blok tempé, peté bonen, 2 ons geraspte kokos, 3 eetlepels olie, assam, trassie, suiker, salam, laos, sereh en zout naar smaak. De peren schillen, in dobbelsteentjes snijden, goed wassen en in wat water half gaar koken. De tempé in stukjes snijden, van de kokos san ten maken, de peté bonen in stukjes snijden. De geschilde uien en knoflook fijnmaken en met de andere boemboe in een koekepan licht fruiten, peté, tempé, en peren indoen; de santen bijvoegen en het geheel gaar laten worden. De stoofperen smaken naar de laboe siëm vond ik na het bovenstaande beproefd te hebben, wel licht iets voor West-Java mensen? Javaanse suiker, water De suiker zó dik koken, dat als men er één drup pel op een steen Iaat vallen, de suiker stolt. Dan neemt men de pan van het vuur, schept de suiker met een lepel er uit ene hoeveelheid, niet alles in eens! en trekt de suiker tot lange dra den, zo dik als een vinger, welke draden men op een tampa, ter droging in de wind, uitspreidt. Som migen koken de suiker met dikke santen. Dan is de goelali lichter van kleur. Een Indo in Drente neemt zijn vriend mee naar een Hunnebed. Je moet toch assimileren en alleen maar naar de Keukenhof gaan elk jaar, dat is toch koerang, ja? Zwijgend staan beiden een tijd lang naar „die paar stenen" te kijken, waarop het volgende we tenschappelijke gesprek zich ontwikkelt: „Al?" „Al." Beide gaan huiswaarts. Voor de outsider de „ver taling": „Is dat alles?" „Dat is alles." Droog, ja? Anoniem ontvingen wij een recept van Spekkoek. Nu het dikwijls gebeurt, dat men ons nader in lichtingen vraagt over een recept en wij de in zendster hierover moeten kunnen raadplegen (of wanneer ons zelf iets niet geheel duidelijk is!) spijt het ons oprecht, dat wij dit recept dus niet kunnen plaatsen. Wij zijn uitermate dankbaar voor ieder recept dat ons wordt gestuurd en als u uw naam er niet onder wilt hebben, doen wij dat ook niet. Wel moet de redactie de naam van de geachte in zendster weten.

Tong Tong | 1961 | | pagina 12