AMERIKA: Land van de Dollar UIRING *t29ob? 12 «"go DRINGEND VERZOEK Frozen Dinners S®® NEr pj oUND mmk Schrijf voortaan bij ALLE betalingen (giro, postwissel, enz.) „Oud Abonné" als U reeds abonné bent, en „Nieuw Abonné" als U Uw eerste betaling doet Dit betekent enorme verlichting van onze administratie. Dank U. NEDERLANDS NATIONAAL OORLOGSMUSEUM „OVERLOON" 7V Premium Quality s j Jlb.j buy more GREEK Enkele advertenties uit de „Washington Post" 3 Elke vreemdeling die in Amrika komt, zal binnen een paar dagen getroffen móeten worden door de betekenis van de dollar. Is het u niet opgevallen dat men nooit van Engeland zegt: land van het pound, van Frankrijk: land van de franc, van Nederland: land van de gulden? Maar wie zegt: Amerika, land van de dollar, noemt daarmee een even essentieel levenselement als de kanalen van Venetië, de grachten van Holland of de Seine van Frankrijk. Wij uit Europa hebben dat „Land van de Dollar" leren uitspreken met minachting, soms overdreven tot „Almighty dollar". Met een profane bijklank van het „pecunia non oletgeld stinkttóch. In Amerika is de dollar niet een muntwaarde, maar een soort levensbloed. Het stroomt krachtig overal doorheen en is maatstaf voor gezondheid, geluk, welvaart, energie, succes. In Europa zit aan geld de bijbetekenis van „Das Kapital", bezit tende klasse, materialisme. Voor de Amerikaan is een dollar iets dat hij even snel gebruikt als ver dient en daarmee wint. Positie, levensgeluk. Maar niet: bezit. Een miljonair is geen akelige kapitalist, maar Pien tere Adik, die het vernuftigst met dollars heeft we ten te werken. Hij blijft adik. En ook al is Yank nummer 1 taxichauffeur gebleven en Yank nummer 2 miljonair geworden, het geld heeft geen scheiding gebracht en zij groeten elkaar met een opgeruimd: „Hi Jack!" „Hi Rocky". Als je veel Amerikaanse boeken leest, kom je telkens van succesvolle zakenlieden de beschrijving tegen: „He was lucky". Want in Amerika zijn de kansen voor alle mensen, jongelui en grijsaards, armen en rijken, gelijk. Democratie, in Europa een droom, die in werkelijkheid (dus niet als staatsvorm) nooit bereikt wordt, is in Amerika levende reali teit van elke dag. Er is een merkwaardig soort broederschap zonder braafheid, die ouwerwets In disch aandoet: een broertje is niet iemand die je altijd moet „koekoeten" of waarover je de baas speelt, maar iemand die je opvoedt tot zelfstan digheid. Er is dus weinig larmoyants in Amerika. Men noemt dat hardheid. Maar het nuchtere en zonder enige omslag meegedeelde: „You're fired" (waar Indische emigranten in het begin wel eens van schrikken) heeft dezelfde waarde als het „Doe het maar zelf!" of „Duvel op!" van broertjes on der mekaar. Wie ontslagen is, begint direct een nieuwe job te zoeken, want dollars moet hij heb ben, want dollars zijn doodgewoon levensbloed. Zou men ten onder gaan? Ik heb geen mense lijke wrakken gezien. Iedere Amerikaan rolt er wel door. Juist omdat het dollars maken altijd mensen nodig heeft. Men heeft geen wrok tegen de man die ontslaat. „You'll need me another day." Dat „elkaar wederkerig nodig hebben" van alle mensen is in Amerika vanzelfsprekend. Het komt o.m. tot uiting aan de miljarden die door Ameri kanen besteed worden aan allerlei vormen van hulp aan onderontwikkelde volken, aan wetenschappe lijke studies over de hele wereld. Het is het schep pen van een soort balans van menselijke behoef ten. Een levend organisme van humaniteit. En als het bloed voor dat organisme „dollar" heet, hoe kan er dan iets verkeerds" zijn aan die dollar? Met de dollar koopt men (verschaft men zich) snelle zelfstandige vooruitgang naar elk doel. Men hoeft zich door niemand te laten protecteren, niet te requestreren, in systemen van subordinatie te wachten op zijn beurt, er bestaat geen uitsluiting. „Buy your way!" En dat betekent dus ook: Ver dien op elke manier het geld dat je in staat moet stellen je doel te bereiken. Hiermee is eigen lijk op slag een zee van formalistische rompslomp weggevaagd. Licences (vergunningen) worden veel sneller verkregen dan in Nederland. Leningen veel gauwer verstrekt. Waarom zo benauwd zijn voor beunhazerij? Waarom overdreven gesteld zijn op papieren bewijzen van „vakmanschap"? Alles wordt in de praktijk getest op deugdelijkheid. En iedere koper moet waakzaam zijn. Bedriegers lo pen tenslotte overal rond. Ook achter de mooiste diploma s en achter de mooist klinkende garanties. „Watch your step! En ondervinding is de beste leermeesteres. Hierover kan natuurlijk nog meer gezegd worden en altijd weer tekort. Zoals ik al eerder zei: het aanleggen van Europese maatstaven is fout. Voor al wij mensen uit Indië weten dat het best. In Indië bestonden ook geen sociale zekerheden. En alles ging toch goed? In Amerika bestaan dezelfde vrijheden als in het oude Indië, plus nog de vrijheid van het ontbre ken van stands-discriminaties. Elke eerlijke ma nier om een dollar te maken is goed. Voor geen enkele job hoef je beschaamd te zijn. Voor elke job kwalificeer je je alleen door je energie en effi ciency. En pas als je in Amerika bent, weet je hoe gewel dig rijk dit systeem is. Want de koopkracht van de dollar is werkelijk fantastisch. Niet omdat hij zo buitengewoon hard is of „meerwaardig" dan de gulden, want een dollar in de States is werkelijk hetzelfde wat de gulden is in Nederland. Met dit verschil dat je er massa's meer voor kopen kan. Dit keer geen hoofdartikel zoals u dat anders van Tjalie gewend bent. Tjalie maakt, zoals u weet, een reis door de West en de V.S. en uiteraard is dit artikel op zijn reis ge schreven. Een .reisbrief" en toch ook weer niet helemaal. Het is nl. niet zo zeer een ver slag van zijn reis zie daarvoor pag. 8 en 9!) als wel de behandeling van een onderwerp, waarmee iedereen, die wil emigreren of ge- emigreerde familie of kennissen heeft, zich wel eens heeft bezig gehouden. Uitgaande van het feit dat de Amerikaanse tourist hier in Holland voor zijn dollar bijna f 4,krijgt, zijn wij steeds geneigd Amerikaanse dollar salarissen in Amerika om te rekenen in gul dens. We krijgen dan wel een fabelachtig bedrag, maar komen helaas bedrogen uit en vinden Amerika dan maar een bar duur land. Dat zal het in sommige opzichten vast wel zijn, maar wanneer wij zoals Tjalie hier schrijft beginnen 1 dollar daar als 1 gulden hiér te beschouwen, blijkt dat men voor 1 dollar veel meer kan kopen dan voor die éne gulden, zoals in de advertenties daar staat: „Your dollars buy more!" In feite doet die Amerikaanse munt mij erg den ken aan de munt in Indië. Hoeveel kon je vroeger niet krijgen voor een kwartje! Moet je eens zien wat je in Amerika bereikt met dimes and nickels (dubbeltjes en stuivers!)! Indische huisvrouwen in de States kopen alles op „Sales" (uitverkopen) en hebben altijd een goed gevulde ice-box, die de zelfde functie heeft als onze ouwe „spen". Ook slagers, groenteboeren, enz. houden uitverkopen, al ga je daarvoor in de States naar de Supermarket. Die uitverkopen worden enorm opgezet. Iedere be zoeker krijgt b.v. een lot en je kan een moderne auto winnen. Wat koop je alzo? Een hele kip voor 69 ct., of een „sirloin steak" voor 89 ct„ kool voor 5 ct. p.p., sinaasappels 2 dozijn voor 69 cent, „Frozen dinners" (complete maaltijd) in plastic en bevroren) voor 49 ct., enz. enz. Voor Het zal nog wel niet algemeen bekend zijn, dat zich te Overloon (N.Br.) een Nationaal Oorlogs museum bevindt, op de plaats waar in 1944 een der bloedigste veldslagen werd geleverd. In 1946 werd aanvankelijk op bescheiden schaal een oor logsmuseum ingericht, dat echter in de jaren 1946-1960 uitgegroeid is tot een nationale en in ternationale bezienswaardigheid, welke o.a. in 1960 ca. 16.000 bezoekers telde. Een van de expositiezalen is speciaal gewijd aan het vm. Ned. Indië en West-Indië tijdens de He Wereldoorlog. Wij vragen nu speciaal voor deze Indische collectie de medewerking van alle Tong- Tongers, om die aan te vullen en te vervolledigen. Zo is er nog nodig een volledig uitgeruste en be wapende soldaat van het vm. K.N.I.L. (anno 1941) en ook een dito Japanse soldaat; verder foto's: couranten: tijdschriften; documenten; pamfletten; oorlogsgeld; speldjes; propaganda materiaal; e.d., daterend uit de oorlogsjaren. Het lijkt ons van het allergrootste belang, dat dit museum zo volledig mogelijk zal worden t.o.v. het vm. Ned. Indië en bevelen dit streven dan ook warm aan. Evt. bijdragen kunnen worden verzonden aan het „Bureau Nieuwe Krijgsgeschiedenis", Sectie Kapt. b.d. Frackers, Kanaalweg 2, Scheveningen, (tel. 512551, toestel 3). Evt. moeilijkheden bij het ver zenden kunnen worden ondervangen door eerst te schrijven aan bovengenoemde instantie, onder op gave van wat men beschikbaar wil stellen, J. C. H. tien dollar heb je een volle ijskast voor twee weken en met een variatie van smaak (Ameri kaans, Italiaans, Chinees, wat je maar wilt) die je in Nederland nergens vinden kan. Want het ver langen van de Amerikaan om met vreemde tafels kennis te maken, is ongebreideld. Nu woedt er de „pizza -rage. In alle supermarkets kan je pizza's kopen voor een paar dubbeltjes. Er zijn speciale pizza-restaurants in alle steden en dorpen. U ver geve mij, dat ik niet verder doorga. Waar moet ik ophouden? Of zelfs maar beginnen? Brood kost 20 ct. een heel wit gesneden, aardappelen 60 ct ,,a bag" (10 lbs), margarine 30 ct een hoeveel heid even groot als twee pakjes in Nederland. Maar ik zal nader hierop terug komen. Intussen haast ik me weer verder. Saluut! En banjak sela- mat van TJALIE ROBINSON Beef. Chicken, Turkey, Ham, Salisbury Steak and Meat Loaf JÊÜ MCfo 7 tonzfN HEIDI - FROZEN t'?GL* pOunD

Tong Tong | 1961 | | pagina 15