Bezoek van Tjalie Bokinson waardig besloten met INDISCHE A VOND ,;j Journati8t"auteUÏ Tjalie Minsofl hield openbt'ijr, over nrohleem UW Willi Tjalie Robinson is rol van de nood der spijtoptanten sp.itoptai.ten in N.A.S.S.I.-RUBRIEK SuvVt*»me r ^"'JggLjjn plaatselute activiteiten >r: I 1 spijtoptanten-actie groot succes' REDT EEN MENS! 4 N.A.S.S.I.-activiteiten Op 25 januari hield de NASSI-afdeling Hilver sum een propaganda-avond, welke zeker uit een propaganda-oogpunt als ten volle geslaagd mag worden genoemd. De avond begon met een inleiding van de NAS- SI-secretaris den Hamer uit den Haag, die nog maals een duidelijke uiteenzetting gaf van wat spijtoptanten eigenlijk zijn, wat de ideeën van NASSI zijn en wat het gehele vraagstuk inhoudt; een uiteenzetting die feitelijk overbodig moest zijn na de uitvoerige publicaties in dagbladen etc. maar die in werkelijkheid geenszins overbodig is, want telkens weer blijkt hoe slecht het Nederlandse Volk van dit alles op de hoogte is, hoe weinig het er over leest en nadenkt en helaas, hoe weinig het voor onze rasgenoten in Indonesië voelt. Na deze inleiding volgde een lezing met lichtbeel den over Java door de heer Buitenweg, welke met aandacht door de volle zaal werd gevolgd, want juist het weerzien van de bekende plekken uit het oude Indië slaat speciaal in, vooral bij de oud- Indischgasten, er stijgt een algemeen gemompel op in de zaal wanneer b.v. een mooie foto van het meer van Sarangan op het witte doek verschijnt. Na de pauze trad de heer Indra Kamadjojo op in drie Indische dansen die het bij het publiek bij zonder goed deden. Ook de mondelinge toelichting onder het dansen door de heer Indra Kamadjo jo zelf, waardoor deze dansen duidelijk en be grijpelijk werden gemaakt, brachten het publiek diep onder de indruk; het langdurige applaus na af loop was dan ook ten volle verdiend. De heer In dra Kamadjojo is iemand die de aandacht van de afdelingscomité's bij de samenstelling van hun pro gramma's zeker verdient. Al bij al, een geslaagde avond. NASSI-comite Eindhoven Dit comité bracht in Meerveldhoven een geslaagde cabaret-avond, ingeleid door de voorzitter mr. Berretty en opgeluisterd door ,,The Gender Val ley Guys", guitaarspel en zang. Voorts staan op het programma: een propaganda-avond in Utrecht op 6 februari met een causerie van Will de Nijs; 28.000 km. per auto over land van Singapore naar Nederland; een NASSI-avond in Groningen op 11 februari met Indische dia's van Hein Buitenweg; een grote NASSI-avond in de Haagschc Dierentuin op 18 februari met cabaret en bal na. Hagenaars vergeet deze datum niet! Het inleidend woord zal worden uitgesproken door onze NASSI-voorzitter, Prof. Lemaire. Tjalie op Aruba Uit een brief van Tjalie Robinson uit Aruba ne men wij het volgende over; „Spijtoptanten-actie in Aruba groot succes. Op persconferentie alle twijfel of zelfs tegenstand geheel weggevaagd. En grote bijval en steun ondervonden. Andere acties zijn in voorbereiding. In oprichting is een plaat selijke Indische Club Tong-Tong Aruba, die in har monie met de locale burgerij in de toekomst op so ciaal-cultureel terrein gaat werken. Je hebt er geen idee van, hoe groot het succes van mijn cause rieën en lezingen is geweest. Niet omdat ik zo n „djago" ben, maar omdat men elk ander patroon van cultuur in dit kleine Aruba met interesse be kijkt. Het is zelfs zo ver gekomen dat een plaatselijk zendstation aan onze groep, waarvan dokter ,,Jim" Hilgers zo n beetje de leider is, een kwartier zendtijd per maand heeft aangeboden. Dat gebeurde op de avond dat ik voor de radio ge ïnterviewd werd. Het station is de ,,Voz di Aru ba". Als je nagaat dat wij na zoveel jaren in Hol land nog geen seconde vaste zendtijd gekregen heb ben, is dit succes werkelijk heel mooi. Het geeft onze groep ook meteen een geweldige ,,pep-up Een litteraire avond plus fuif bracht ruim 500 pop Antillaans op. Het doet ons goed uit de Ned.An- tillen zoveel steun en sympathie voor het NASSI- streven en de Indische Nederlanders te mogen on dervinden. Baliplaat van Ir. Rusche. Ir. Rusche vervaardigde bijgaande mooie Bali plaat op steendruk (afmeting 60 x 80 cm) met de bedoeling dat de opbrengst daarvan de plaat kost 5,per stuk ten bate van de spijtop tanten komt. De plaat stelt voor de Rangda, de verpersoonlijking van het kwade, die door zijn aan raking de danseres in trance doet vallen, waaruit zij eerst verlost wordt door de Barong, die het goede vertegenwoordigt. Ir. Rusche meende hieruit een zeker symboliek voor NASSI te mogen interpreteren. Wij kun nen niet anders hopen dan dat hij gelijk heeft en de NASSI-hulp onze spijtoptanten tijdig uit hun nood verlost. Bestellingen voor deze fraaie plaat kunnen worden gericht aan het NASSI-secretari- aat. Antwerpsestraat 18, Scheveningen. *U5UW WW-*" nspu 7,l3n ',d!.^wru^a' uiloba^ lezing over Nederlander in dp Irnnun Derde Bloemlezing Dezer dagen verscheen onder de titel „de Nood der spijtoptanten" de derde NASSI-bloemlezing uit brieven, rekesten en rapporten van spijtoptanten. Men kan deze diep-tragische uitingen niet lezen zonder sterk onder de indruk te komen van het schrijnende leed, de wanhoop, soms de vertwij feling van deze mensen, die maanden, soms jaren naar de verlossenden visumtoewijzing snakken. En intussen gebukt gaan onder armoede, werkloos heid, slechte huisvesting, zorg om de kinderen, vij andige hetze, discriminatie enz. Uit een rapport van een onlangs gerepatrieerde spijtoptant halen wij de volgende navrante passages aan: „Velen zijn kapot van de zenuwen. Voor mij persoonlijk vind ik de Japanse krijgsgevangentijd nog kinder spel bij dit soort leed Als er geen drastische maatregelen genomen worden dan zie ik nog aankomen, dat deze mis deelde groep W.N.-ers nooit en te nimmer in Ne derland kunnen komen." Stichting „Het leven begint bij 40" Laten v ij hopen, dat ons pessimisme ongegrond zal blijken en de toelating van onze landgenoten nor maal voort kan gaan. Voor de werkzoekenden van gevorderde leeftijd onder hen vestigen wij de aandacht op de in Am sterdam gevestigde stichting „Het leven begint bij 40" dat al jaren met veel succes arbeidsbemidde ling verleent aan werkgevers en werkzoekenden (w.o. ook vele gerepatrieerden)Het adres is Am sterdam, N.Z. Voorburgwal 288, tel. 020-222897. Dit kan voor vele spijtoptanten betekenen vergro ting van hun plaatsings-mogelijkheid en de offi cieel zo zeer vereiste assimilatie. Commissie van Advies voor verzoeken om toelating van niet-Nederlanders uit Indonesië. Bij beschikking van de Minister van Justitie van 16 januari 1961 is ingesteld een subcommissie van de Permanente Vreemdelingen Advies Com missie, genaamd: Subcommissie van Advies voor verzoeken om toelating van niet-Nederlanders uit Indonesië. De subcommissie heeft tot taak de Minister van Justitie op zijn verzoek van advies te dienen ten aanzien van alle verzoeken tot aanvaarding van verblijf van niet-Nederlanders uit Indonesië in de gevallen, waarin het departement voorshands van mening zou zijn, dat een verzoek voor afwijzing in aanmerking zou komen. De samenstelling van de subcommissie is als volgt: Mr. J. van Vollenhoven, voorzitter. Leden: Dr. M. Boon, dr. M. Brouwer, drs. Th. J. Hogendorp, mevrouw K. LuijckxSleijfer, P. Alons, mevrouw H. G. M. WichersDutilh, terwijl als secretarissen aan de subcommissie zijn toegevoegd: mr. A. F. Bulthuis, hoofdambtenaar ter beschikking bij het Ministerie van Justitie, en mejuffrouw M. F. v. Rosse, secretaresse van de Minister van Justitie. Aan het bovenstaande moge worden toegevoegd, dat blijkens inlichtingen van mr. Bulthuis het niet in de bedoeling ligt, dat rechtstreeks met de ze commissie wordt gecorrespondeerd. De corres pondentie moet lopen via de Minister van Jus titie. Landelijke NASSI-vergadering Onder voorzitterschap van Prof. Mr. W. L. G. Le maire had zaterdagmiddag j.l. in Hotel „Central" te Den Haag, een vergadering plaats van het hoofdcomité met de twintig plaatselijke comité's van NASSI, waarvoor grote belangstelling be stond. Na uitvoerige discussies werd besloten in verband met de kritieke politieke ontwikkeling in Indonesië rond de Nieuw-Guinea kwestie een pe titie te richten aan Regering en Volksvertegen woordiging voor een zo ruim en snel mogelijke toe lating van de spijtoptanten en de propaganda terzake uit te breiden en te intensiveren. onze redactie-Aruba) •MFi?A£daS«C-0,>A,"ha) Verzamelt voor, stort op: Gironummer 8118 NASSI, Laan v. Meerdervoort 1580 Den Haag

Tong Tong | 1961 | | pagina 4