GLADLOOPGEWEREN MODERNE JACHTWAPENS 6 Allereerst de vraag, die velen het meest zal interesseren: Wat is nu het beste hagelgeweer? De zelf- lader (autoloader), of het pomp-repeteergeweer (pump- of slide-action repeater), de conventionele dub belloop of de ouderwetse enkelloop? In de U.S.A. werden tot voor kort de pomp-geweren het meest verkocht, terwijl de zelfladers daarop volgden. In Europa echter heeft de dubbelloop nog steeds de preferentie. In Afrika mogen in enkele ge bieden zelfs geen repeterende hagelgeweren worden gebruikt voor de jacht, o.a. in Kenya en Tanganyika. Ze worden trouwens ook niet in Engeland vervaardigd. Wat verstaat men eigenlijk onder het beste „hagelgeweer"? Bedoelen wij daarmede de bedrijfszekerheid, of de stevigheid van constructie, of de doel matigheid, dan wel het beste wat betreft de resultaten? Eigenlijk bedoelen wij al deze eigenschappen in meer of mindere mate. Tezamen geven deze eigenschappen het totaal aan gedood wild. Echter niet van uit het standpunt bekeken van wild gedood per verschoten patroon, maar meer van uit de overweging, dat men trots is op het bezit van dit wapen, en dat de eigenaar daarmede goede resultaten bereikt, of om het platweg te zeggen daarmede „weet raak te schieten". Het geweer dat het dichtst komt aan de gestelde eisen zullen wij nu proberen te vinden. Het pomp-repeteergeweer heeft een te lang maga zijn, terwijl naar mate men schiet het gewicht ver andert, zodat het slecht is uitgebalanceerd en on handig is. Aan de zelfladers kleven dezelfde fouten, terwijl bij beide nog wel een en ander mankeert aan het uiterlijk. Beide geweren zijn niet evenwichtig ge bouwd en vertonen geen vloeiende lijnen, die aan het wapen een zekere gratie moeten verlenen. De conventionele dubbelloop, met naast elkaar geplaatste lopen, heeft een te brede monding om accuraat te kunnen mikken. Dit is het enige ge brek, doch kan voor velen oorzaak zijn, dat men niet zulke goede resultaten boekt. Vooral zij, die ook veel een kogelgeweer gebruiken, zullen hier van last ondervinden. Een ouderwetse enkelloop zal nu niet de keuze zijn voor een moderne jacht geweer. De Over/Undcr Er is echter nog een ander geweer, de Over/Under (O/U), zoals de Amerikanen het noemen. Dus een dubbelloop, waarbij de lopen boven elkaar geplaatst zijn, dus het systeem van het „bokgeweer". Dit geweer nu, heeft niet alleen een uiterlijk dat prettig voor het oog is, maar is bijzonder goed uit gebalanceerd, gemakkelijk hanteerbaar, gemakke lijk te richten en stevig van constructie. De uit werking geeft prima resultaten onder alle omstan digheden. Een hagelgeweer moet gericht en afgevuurd kun nen worden binnen het onderdeel van een enkele seconde. Anders dus dan bij een kogelgeweer, waar bij men meer op zijn gemak kan richten en door drukken, moet de gladloop" aan de schouder ge bracht worden, daarbij gelijktijdig in de juiste rich ting komen en worden gericht met een snelheid, welke het absoluut noodzakelijk maakt, dat de monding gaat waar hand en oog die willen heb ben. De precisie van handelingen is in hoofdzaak er op gebaseerd, dat de ene hand juist voor de andere wordt geplaatst, en dat beide handen in hetzelfde horizontale vlak komen te liggen, ter wijl het zwaartepunt zich tussen deze handen be vindt, goed uitgebalanceerd. Ik hoop te hebben aangetoond, dat de O/U het beste is, zowel wat betreft de stevigheid der con structie (o.a. van de bascule), als wel „ease of handling", en voor het oog plezierig van lijn en uiterlijk. In de regel worden deze O/U-geweren geleverd met slechts een trekker, of men kan dit bij aan koop bedingen. Gauge Nu de keuze van „gauge" (of ook wel caliber, wat echter niet juist is).„Gauge 12" betekent zulk een doorsnede van de loop, dat twaalf in de loop passende ronde kogels uit een pond lood kunnen worden gemaakt. Dus een heel andere norm dan voor kogelgeweren geldt. Noot: Het geweer boven is een Winchester model 21. conventionele gauge 20 (één trekker). In ons nummer van 31 oktober vorig jaar schreef J. C. H. een artikel over „Jachtbuksen", dat hij besloot met de belofte spoedig nader terug te komen op de „Gladloopgeweren". Het heeft even geduurd TONG TONG heeft nog steeds met plaatsgebrek te kampen maar hier is het dan eindelijk. De meest gebruikelijke gauges zijn: 10 - 12 - 16- 20 - 28, met daarnaast nog als allerkleinste de 410 (0 ca 1 cm) Het meest geprefereerd wordt, zowel in de U.S.A. en Engeland, de 12, daaraantegen de 16 inContinen- taal Europa. Van de 16 en 12 kunnen alle typen worden geleverd (zelfladers, slide-action, enz.). 10 echter alleen als conventionele dubbelloop of als O/U. De 20 is ideaal om naast de 12 te worden ge bruikt, o.a. speciaal voor patrijzen. De 28 en 410 worden door kenners niet hoog aan geslagen, en met recht. In het vm. Ned. Indië stond de 28 bekend als „Tjies" en werd in hoofdzaak gebruikt als vogelgeweer, door jeugdige jagers. Na tuurlijk kan men dit geweer ook wel gebruiken voor klein wild, maar niemand zal dit geweer kiezen, indien hij er een wil hebben, dat ook op groter gebruikt kan worden. Choke (tjoek!) Nog een belangrijke factor beinvloedt onze keuze, nl. of men al dan niet „choke" wil hebben, en zo ja, in welke graad. Wat is „choke"? (De eenvoudige Indische jager zegt: „Tjoek"!) De vernauwing aan het eind van de loop t.o.v. de normale gauge, welke vernauwing over een bepaal de afstand loopt en progressief is naar de mon ding toe. De bedoeling is om de hagels of lopers bij elkaar te houden, zodat men op 40 yards een bepaald percentage daarvan krijgt binnen een cirkel met middellijn van 30 inch, welk per centage standvastig is binnen enge grenzen. Zo zal een geweer dat min of meer steevast 70 of meer der hagels of lopers in deze cirkel brengt, in fei te een full choke zijn, onverschillig wat de dia meter is. Is dit percentage 5560, dan wordt het genoemd „modified cylinder barrel" of wel half choke, bij 4045 „improved cylinder barrel" of wel kwart choke. De diameters verschillen bij de diverse merken, evenals de chokes. Zo heeft de Browning een full choke met .038 inch vernauwing, een „modi fied cylinder barrel (half choke) met .024 inch, een „improved cylinder barrel (kwart choke) met .013 inch, vernauwing. Deze cijfers zijn voor de Remington resp. .036, en .018 en .009 inch; voor de Winchester resp. .031, .016 en .007 inch. Men moet dus altijd afgaan op de „schietbeelden" teneinde de „patterns" te kunnen vaststellen. Eerst dan weet men wat men met zijn geweer kan doen. Bij de conventionele dubbellopen en de O/U moet men dus van te voren weten wat voor choke men wil hebben, dan wel moet men verwisselbare lopen nemen, elk met een andere choke. Bij de andere typen is dat niet nodig, daar men op de enkel voudige monding een „variabele choke kan zet ten, waardoor men dus naar verkiezing de choke kan kiezen welke het beste bestemd is voor het doel op dat moment. Men kan dus de choke zowel vergroten als verkleinen, en wel naar believen. Men heeft verschillende merken die uitstekend vol doen, zoals: de Adjustomatic, de Hartford Cyclone Herter's Vari-Choke, De Poly-Choke, enz. Zij kos ten niet zoveel, tussen de 11 en 30 dollars. Het spreekt vanzelf dat men bij gebruik van zulk een variabele choke eerst weer de „schietbeelden vast stelt, en wel bij gebruik van div. soorten kruit, la dingen en afstanden. De munitie Elk geweer kan geleverd worden passende voor de div. patroonlengten. Een geweer dat een ka mer heeft voor een kortere patroon, kan men dus niet gebruiken voor langere patronen, omgekeerd wel, al is dit niet aan te bevelen. Zo heeft de 10 patronen ter lengte van resp. 2 en 31-2 inch. De eerste gebruikt een gewicht aan hagel of lopers van 1ounce, de laatste (de Magnum) van 2 ounces of 865 grains. De 12 is geschikt voor een patroonlengte van resp. 2, 2J/2, 2 Y&, 2% en 3 inches, met ladingen van Yf, tot IJls ounce. De patroon ter lengte van 2% inch is de meest populaire en heeft la dingen van 1 tot \l/2 ounce. De 3 inch wordt veel gebruikt voor het waterwild en heeft ladingen van 1%, l^-fs en 1% ounce. Men kan deze geweren natuurlijk ook gebruiken voor lopers en loden kogels (Bougnier, Rajon, André, enz.). Browning over/under met één trekker Llchtgew. Ithaca pomp Repeteer Geweer Gauge Browning zelflader (5 schoten)

Tong Tong | 1961 | | pagina 6