POST-Hk. ZEGEL RUBRIEK^ IL De reus van de nieuwe wereld: Brazilië FAMILIEKWAAL De 2200 km lange weg, dwars door de jungle, van de nieuwe hoofdstad Brasilia naar Belém. 13 Wie over Brazilië hoort spreken heeft meestal geen idee van de enorme grootte van dit land. En wie gewend is geraakt aan Nederlandse afmetingen kan zich daar helemaal geen voorstelling van maken. Brazilië is de grootste republiek van het Zuid-Amerikaanse continent en neemt van dit continent bijna de helft in. Het Braziliaanse grond gebied is ruim 260 maal zo groot als Nederland, ruim 5)'2 maal zo groot als Indonesië, is groter dan de Verenigde Staten en wordt in omvang slechts overtroffen door Rusland, China en Canada. Dit reusachtig uitgestrekte gebied wordt echter momenteel maar bewoond door circa 63 miljoen mensen, waarvan het grootste deel dan nog in de steden gevestigd is. Buiten de grote bevolkingscen tra, d.w.z. op 5/8 van het land, zijn er nog geen 4 inwoners per 10 vierkante kilometer! Enorme gebieden met uiterst vruchtbare grond lig gen als het ware op exploitatie te wachten. Bra zilië heeft dan ook al vroeg de mogelijkheid tot emigratie opengesteld en deze aangemoedigd. Tus sen 1821 (het jaar daarop verkreeg Brazilië politie ke onafhankelijkheid) en heden kwamen maar liefst 6 miljoen immigranten het land binnen. De talrijksten onder hen waren Italianen, Portugezen, Spanjaarden, Duitsers en Japanners, maar in de Braziliaanse bevolking zijn eigenlijk alle mense lijke hoofdgroepen vertegenwoordigd: Indianen, Caucasiërs, Negers en Aziaten. Een van de voor naamste redenen, waarom Brazilië zijn nieuwe hoofdstad, Brasilia, diep naar het binnenland heeft verplaatst (van Rio de Janeiro, de vroegere hoofd stad, naar Brasilia is het 4 uur vliegen!) is ook ge weest de economische noodzaak het „lege" binnen land te doen bevolken en industrie naar het westen te trekken. De nieuwe hoofdstad Brasilia is ontworpen als kruispunt van wegen, die Rio de Janeiro en de industrie-gebieden in^het zuiden rondom Sao Paulo moeten verbinden met de landbouwstreken in het westen en met het vroeger geheel van de rest van het land geïsoleerde noorden. Daarvoor moesten onder meer de volgende wegen worden aangelegd. Een weg van Brasilia naar het westen (800 km), een weg van Rio de Janeiro naar Brasilia (1100 km); een weg van Sao Paulo naar Brasilia (2100 km) en een 2200 kilometer lange weg van Brasilia naar Belém in het noorden, de toegangshaven tot het uitgestrekte Amazone-gebied met een oer woud zo groot als Australië (7 miljoen vierkante km), het grootste oerwoud ter wereld! Een zeer groot gedeelte van deze wegen moest door dichte rimboe heen worden opengekapt. Wanneer het Wil de administratie me s.v.p. het geheugen op frissen? Ben totaal de kluts kwijt en weet niet meer tot wanneer mijn abonnement voldaan is. Heb ik nog een maandje of ben ik een schan delijke wanbetaalster? Maar indien het laatste het geval is. Het is mijn geheugen, mmmmmmm Mijn geheugen! Familiekwaal, want m'n opa had ook zo'n vergiet op bepaalde momenten. Moet je horen: Mijn broer en z'n vriend waren bij hun gelogeerd in Tjibadak en brachten hun dagen o.a. door met jagen op badjings, die het op opa's klappers voor zien hadden. Er waren drie mogelijkheden waar om ze niets schoten, nl. óf de loop van opa's windbuks was krom, óf de enthousiaste katjongs waren te luidruchtig, óf ze konden er niets van. Dat lokte van opa altijd schampere opmerkingen uit en op een dag voegde hij hun toe: „Schiet dan maar op die stomme kippen van mijn buurman!" De volgende dag kwamen ze trots met een vet te kip aandragen! Ha! Dat was wat! Opa was een reuze lekkerbek en ze werden volop geprezen, totdatopa vroeg: „Waar hebben jullie dat vette beest eigenlijk geschoten?" „Lóh opa! Je hebt toch zelf gezegd dat we op de kippen van meneer H. moesten schieten!" Tobil Tobil, toen was Tjibadak in last! Zo zie je, Familiekwaal! N. v. L.-T. hele project is voltooid zal daarmee het fundament zijn gelegd voor een economische ontwikkeling van de eerste orde. Maar nu al gaat het er op lijken dat zij, die indertijd president Kubitschek om zijn fantastische plannen hebben uitgelachen, ongelijk zullen krijgen. Kubitschek, die kortgeleden zijn 5- jarige ambtsperiode heeft afgesloten, beloofde het Braziliaanse volk in 5 jaar tijd een ontwikkeling die in de Verenigde Staten van Noord-Amerika pas in 50 jaar is bereikt. De hypermoderne nieuwe hoofdstad Brasilia, in 1957 alleen nog maar op pa pier bestaand, werd op 21 april j.l. in gebruik genomen. Op dat tijdstip waren alle bovenge noemde verbindingen voor gebruik gereed. Wie kennis neemt van Brazilië's economische ontwikkeling na de laatste wereldoorlog (de lijst van prestaties is buitengewoon indrukwekkend) wordt getroffen door het enorm vele, dat niette genstaande zeer grote moeilijkheden werd bereikt. Maar misschien moet men, als de samensteller van dit artikel, economist zijn om de verdiensten van. het na-oorlogse Brazilië op hun waarde te kun nen schatten. Hoe het ook zij, Brazilië, eens een slapende reus, is ontwaakt en begint op sommige terreinen een dynamiek te vertonen, die weldadig aandoet; misschien wel juist, omdat de „typisch Braziliaanse trekken" in het ontwikkelingsproces niet verloren zijn gegaan. De dynamiek is ondanks alles een Braziliaanse dynamiek, met zijn voor- en nadelen, maar in ieder geval ook zonder klak keloze imitatie. G- L. CLEINTUAR DE JAPANSE BEZETTING VAN NED. INDIë Deel II, De Legerbezetting van Sumatra Padang en Padangse Bovenlanden. Na de bezetting op 17 maart 1942 van Padang als hoofdstad van de westkust van Sumatra wer den de voorraden postzegels overdrukt met een zwart kruis over de beeltenis der Koningin. Het zelfde kruis in violet zien we gebruikt worden in Boekit-Tinggi en omgeving als hoofdstad van Su matra. Ruim een jaar later werd aan deze kruizen de opdruk „Dai Nippon Yubin" toegevoegd in 5 kleine of grote Japanse karakters zowel in zwart als violet. Zo zien we soms een zwart kruis met een Dai Nippon Yubin opdruk in violet en omge keerd. Verder kennen we nog een violet of zwart kruis gevormd door 2x5 kleine Japanse karak ters (Dai Nippon Yubin) kruisvormig over elkaar gedrukt. Het violet en zwart kruis zonder de Japanse karak ters komen voor op de volgende zegels: Kreisler zonder watermerk 2-3-3J^-4-10-20-25-30- 35 en 50 cent. Kreisler met watermerk 1-15-20-25-35-40 cent, 1-2 en 5 gulden. Verder op alle zegels van het type Konijnenburg, uitgezonderd de 35 cent en op de Nederlandse ze gels 5 en 12J/2 cent. Het violet of zwartkruis met 5 kleine Japanse karakters vinden we op de volgende zegels: Kreisler zonder watermerk 15-20-25-35 en 50 cent. Kreisler met watermerk 15-20-25-35 en 40 cent. Voorts op de complete serie Konijnenburg alsook op de Nederlandse zegels. Het violet of zwartkruis met 5 grote Japanse karakters komt voor op de volgende zegels: Kreisler zonder watermerk 4-25 en 50 cent. Kreisler met watermerk 15-20-25-35 en 40 cent. Verder op alle zegels van het type Konijnenburg uitgezonderd de 20 cent en op de Nederlandse ze gels. Het violet of zwart kruis gevormd door 2x5 klei ne Japanse karakters vinden we op de volgende zegels: Kreisler zonder watermerk 4 cent. Kreisler met wa termerk 20 cent. Konijnenburg 10-15-17}^ en 30 cent. Vooral het violet of zwartkruis zonder Japanse karakters komt veel vervalst voor hoewel het toch gauw te herkennen is aan de gebruikte inktsoort. Niet alleen zijn de zegels vervalst voor Philatelis- tische doeleinden, maar ook ter plaatse werden deze opdrukken nagemaakt om ze voor frankering te gebruiken. Zo hebben we wel vervalste op drukken gezien die postaal gebruikt zijn. Ned. Nieuw-Guinea. Op 5 april a.s. zal de postadministratie van Ned. Nieuw Guinea 2 bijzondere postzegels uitgeven ter gelegenheid van de opening van de Nieuw- Guinearaad. De zegels hebben een waarde van 25 en 30 ct. en stellen het gebouw van de Nieuw Guinearaad voor. Het ontwerp van dit gebouw en deze zegels is van Ir. van Noortwijk. Rep. Indonesia. Ten behoeve van de slachtoffers van de jongste watersnood in Indonesië zijn 3 zegels met toeslag uitgegeven. Het zijn zegels van de serie „Perban jak Hasil Bumi" die van de opdruk „Bentjana Alam 1961" voorzien zijn. Het zijn de volgende waarden: 15 sen 10 sen violet, 20 sen +15 sen bruingeel en 75 sen 25 sen rood. Suriname. In aansluiting op ons vorig bericht kunnen we nu mededelen dat de uitgifte van de nieuwe serie land- bouwprodukten bepaald is op 1 maart 1961. De zegels worden uitgevoerd in offsetdruk, tan ding 13J4 x 13J/2 zonder watermerk. De kleuren zijn voor de 1 ct. en de 2 ct. grijsgroen, geel en zwart, voor de 3 ct. donkerbruin, lichtbruin en zwart, voor de 4 ct. en 8 ct. blauw, geel en zwart voor de 5 ct. bruin, rood en zwart, en voor de 6 ct. groen, geel en zwart. P. B.

Tong Tong | 1961 | | pagina 13