N.A.S.S.I.-RUBRIEK N.A.S.S.I. RADIO BOLLAND „Een merkwaardig boek Teleloonnumers: 070-54.00,42 en 55.89.78 Gironummers: Penningmeester, Laan van Meerdervoort 1580: 8118 Secretariaat, Antwerpsestraat 18 44.78 53 UIT DE ECONOMIST VAN 1860 4 Regeringsjubileum en Nassi. Aan H.M. de Koningin heeft ook het Comité- Nassi een gelukwens aangeboden bij de gelegen heid van Haar regeringsjubileum en daarbij dank baar herdacht Haar medevoelen met de nood der ex-Nederlanders in Indonesië. Dit bleek o.a. toen Zij de eerste groep repatrianten in januari 1958 verwelkomde als „Kinderen van ons eigen Volk Moge deze visie ook tot een regerings-richtlijn worden bij het toelatingsbeleid t.o.v. onze spijtop tanten. Nassi-adres aan Staten-Generaal. Het NASSI-comité heeft zich in een adres van 24 februari jl. gericht tot de Staten-Generaal met een dringend beroep effectieve maatregelen te bevor deren voor een snelle oplossing van het spijtop tantenprobleem „zolang de feitelijke mogelijkheid daartoe nog bestaat". Het Nassi-comité doelt hier mede op de steeds verslechterende politieke si tuatie in Indonesië, zodat een moment kan aan breken, waarop het voor spijtoptanten niet meer mogelijk zal zijn naar Nederland te vertrekken. In het adres, dat van een uitvoerige nota van beschouwingen is vergezeld, stelt het Nassi-comité dat de regering het probleem heeft vertroebeld en gecompliceerd door de navolgende punten: 'lDe toelating in Nederland van personen, die ex-Nederlanders of andere maatschappelijke Ne derlanders zijn de eerste na juridisch de Ne derlandse nationaliteit te hebben verloren op de basis van een R.T.C.-accoord, waarvan vol kenrechtelijk de rechtskracht is ondergraven door de annulering van de zijde van Indonesië wordt beoordeeld vanuit een formeel stand punt en geplaatst in het kader van het alge mene vreemdelingenbeleid. (Hierdoor zijn grondgedachten met betrekking tot de toelating van vreemdelingen van invloed, terwijl deze eigenlijk aan de onderhavige zaak vreemd zijn). 2. Richtlijnen voor toelating in Nederland zijn ge baseerd op tegenstrijdige beginselen. 3. Het spijtoptantenvraagstuk wordt vereenzelvigd met een optantenprobleem door te veronder stellen, dat alle optanten wel eens spijtoptanten worden. 4. Bij de toepassing wordt geen onderscheid ge maakt tussen onder meer spijtoptanten (ex-Ne derlanders), spijt-non-optanten, passieve spijtop tanten en spijtoptanten tegen wil en dank. 5. Het aantal spijtoptanten wordt gebaseerd op ongefundeerde gissingen. 6. In de richtlijnen zijn de criteria nood, assimi leerbaarheid en binding opgenomen, terwijl aan die criteria een gekunstelde betekenis wordt ge geven, met het gevolg dat hun hantering wordt bemoeilijkt en daardoor het resultaat ontstaat, dat de toelating van spijtoptanten aanzienlijk wordt vertraagd en afgeremd en zelfs voor som mige groepen wordt afgegrendeld. 7. De situatie in Indonesië, waardoor ellende voor de spijtoptanten is ontstaan, wordt onder schat. Persconferentie. Op 24 februari hield het bestuur van het Nassi- comité een pers-conferentie in Amsterdam, waarop de voorzitter Prof. Lemaire een toelichting gaf op het adres aan de Staten-Generaal. Naar zijn me ning gaat het nog om circa 10.000 mensen, terwijl hij pleitte voor een toelating van mnstens 3500 personen per jaar. Een drietal pas in Nederland Advertentie Stationsweg 143 - Tel. 11.50.86 - DEN HAAG Het adres voor de nieuwste gramofoonpl. Cowboy-, Krontjong- en Luxemburg Toppers Speciale aanbieding in draagbare transistorradio's Tevens hét adres voor RADIO en TELEVISIE gearriveerde spijtoptanten vertelden ter persconfe rentie van hun persoonlijke ervaring met betrek king tot de schrijnende nood der spijtoptanten in Indonesië. Zuiderkruis. Op 23 februari arriveerden per Zuiderkruis weder om 624 spijtoptanten in Nederland. Minister Beer man was ter begroeting aan boord en liet zich door enige families voorlichten om zoals hij zeide „naast de gegevens uit de dossiers ook de menselijke achtergrond te kunnen bezien." Wij hopen, dat minister Beerman hierdoor er toe komt deze spijtoptanten niet meer te beoordelen als „vreemdelingen" maar als ex-Nederlanders, die tien jaar geleden nog rijksgenoten waren. N assi-activiteiten. Deze vallen te melden zowel binnen als buiten ons land. Binnen onze grenzen vermelden wij de op richting van plaatselijke Nassi-comités in Goor, Dieren, Hengelo en Bussum. In Arnhem en Vee- nendaal wordt daaraan hard gewerkt. Wij wachten nog op initiatief-nemers in Leeuwarden, Assen en Maastricht. Wie helpt ons op deze plaatsen ook een Nassi-comité op te richten? Deze grote provin cie-hoofdplaatsen mogen toch niet achterblyven ven! Verder staat op het programma een Nassi-propa- ganda-avond in Groningen op zaterdag 11 maart a.s. met een cabaret-programma te geven door Ben Snijders en het ,,Studenten-cabaret-55". Onder auspiciën van het Alg. Ned. Verbond en Oost en West zal op vrijdag 24 maart de Nassi- secretaris den Hamer in Pulchri Studio-Den Haag een inleiding houden over spijtoptanten, gevolgd Multatuli, een veelomstreden figuur; over geen één schrijver zijn nu nóg zoveel tegengestelde meningen te lezen als over Multatuli. Hij werd op 2 maart 1820 geboren en vorig jaar is het feit her dacht, dat in 1860 zijn Max Havelaar verscheen. Bij die gelegenheid nam de Economist nogmaals een boekbeoordeling op, die bij de verschij ning van de Max Havelaar in de Economist van 1860 was gepubliceerd. Met de boekenweek nog vers in het geheugen lijkt het ons aardig in de ge boortemaand van Eduard Douwes Dekker deze eeuwoude boekrecensie op te nemen. „Wij mogen dezen kronijk niet sluiten, zonder melding te maken van een boek over een belang rijk staatshuishoudkundig onderwerp, te weten: Max Havelaar of de koffij-veilingen der Nederlandsche door een causerie met dia's van Hein Buitenweg over „Java, droom en werkelijkheid." Uit Oranjestad-Aruba ontving Nassi een postwis sel van 500,zijnde de opbrengst van het „Boe kenbal" ter gelegenheid van de komst van Tjalie Robinson. Ook daar kwam een Nassi-vertegen- woordiging tot stand. Tenslotte werden wij verblijd met een brief van Ir. Meelhuysen uit Joao Monlevade (Brazilië) die na mens een groep van elf Indische families een be drag van 430,over maakte voor „het sympa thieke Nassi-doel". „Door „Tong-Tong" schreef Ir. Meelhuysen worden wij op de hoogte gehouden van Uw ac tiviteiten en zijn daardoor tot een spontane inza meling gekomen om te tonen dat wij ook de nood meevoelen waarin onze landgenoten in Indonesië verkerenBravo en nogmaals hartelijk dank In dische Nederlanders in Brazilië dit was een mooie geste! Handelmaatschappij, door Multatuli; Amst., de Ruiter, 1860. Wie echter denkt dat er in dit boek iets over Koffij- veilingen voorkomt, zoals men, op den titel afgaan de met billijken grond mogt vermoeden, zal zich bedrogen vinden. De titel is foppaadje, maar mogten wij dikwijls zoo gefopt worden! Een merkwaardig boek. Een boek dat ongetwijfeld reeds menig hartelijken lach en stille zucht heeft afgedwongen. En toch, ja, er is eenig verband met de koffij-veilingen. Het werk zou perfect kunnen heeten: Een waarschuwend woord over de binnen landen van Java. Een assistent-resident in die bin nenlanden, voorgesteld als een braaf, royaal, le vendig, gemoedelijk man, (wiens karakterbeschrij ving kortweg een meesterstuk van stijl en fijne op- vattig mag genoemd worden), Max Havelaar in een woord, is getroffen door de onderdrukking en af persingen waaraan de geduldige Javasche bevolking is blootgesteld, niet zozeer directelijk van de zijde der Europeërs, als wel van de zijde hunner eigen hoofden, die echter niet genoegzaam door de Ne derlandsche regering worden gecontroleerd. Ge tuige van het stille lijden der Javanen, neemt hij zich voor, zonder aanziens des persoons, zijne klagten over elke knevelarij of ongeoorloofde toe lating in te dienen waar het behoort, en hij brengt zijn plan ten uitvoer, doch wordt het slagtoffer van zijne opregtheid. In ongenade vervallen bij zijne superieuren, neemt hij zijn ontslag als ambtenaar, en komt in de niet zeer aangename betrekking van geruïneerd eerlijk man naar Holland terug. Een bekende historie wel niet zoo heel veel vuldig in de werkelijkheid voorkomende, maar toch een bekend thema. Maar dat thema is hier inge kleed! Een merkwaardig boek, zeggen wij nog maals: het blinkt wat veel, maar er is ook goud in; het snijdt en het gloeit, maar 't is ook diamant. Een ruwe diamant, grillig, ongewoon en slordig gemonteerd, maar toch een diamant! Een diamant van stijl, van gevoel, van humor Boekbeoordeling. (Bijblad, blz. 234) Uit: De Economist, 108, NR. 7/8, 1960 De Erven F. Bohn N.V. - Haarlem.

Tong Tong | 1961 | | pagina 4