mm X „White Rose" zoals Tjalie haar noemt. In de vorige Tong Tong schreef hij over deze Mrs. Feher, die zelf aan het begin van deze eeuw als Hongaarse emigrante naar Ame rika kwam en nu onvermoeid hulp biedt aan Indische emigranten. maar dan zie je hier bruggen, die met gemak een Moerdijkbrug opslokken Op deze foto de Brooklyn bridge 9 krom moeten liggen om deze reis terug te betalen. Ik heb het er voor over. En zo kunt u beter nu in Holand een paar maanden krom liggen om straks des te nuttiger te kunnen reizen. In elk geval onze kinderen moeten het doen. Ik hoop hier in Amerika contacten te kunnen maken tussen de Indische groe pen hier en in Holland om mogelijk te maken dat met een speciaal spaarsysteem onze schoolgaande kinderen straks over en weer op bezoek kunnen gaan. Want om met Jan Huygen van Linscho- ten te spreken ,,Er en is geen tyt quader ver sleten dan by syn vaderlandse sociale seeckerheden te sitten en niet te weten wat schoons de waerelt biedt" of zoiets dan. Toen ik in New York aankwam, heb ik me meteen naar de YMCA laten brengen. Ik geloof dat dat een verstandige start is voor elke boedjang die in de V.S. op reis gaat. Als je de lijst van hoteltarie ven bekijkt, merkt je dat YMCA behoort tot de goedkoopste. Een kamer met wastafel kost 3,50 per dag. Alle maaltijden moet je buiten hebben. Maar YMCA heeft een eigen restaurant dat ook al weer erg goedkoop is. Er zijn in New York meer YMCA-hotels, maar je moet het gebouw kiezen aan de 34ste straat, één van de drukste straten in het centrum van Manhattan. Vlak bij het Pennsylvania Station, vlak bij telegraaf, telefoon, post, buslijnen, subway. Hoewel het een goedkoop hotel is, is de 34ste straat één van de beste van New York. Tegenover YMCA staat een bekend groot hotel, The New Yorker. Aan deze straat staat het Em pire State Building. Macy en Woolworth liggen eraan. Vlak om de hoek op Broadway staat Gim- bels. Maar ook de kleinste bars en foodshops staan er, waar je een cornedbeef sandwich kan krijgen voor één dime (10 ct.) en een kop koffie voor een nickel (5 ct.). Alleen aan 34th Street al kan je maanden lang genoeg hebben. Er is meer te be leven dan aan de Kalverstraat en Glodok samen. Even terug. Je sjouwt de hall van YMCA binnen en laat je aan de counter inschrijven. Betaalt voor zoveel dagen als je denkt te blijven, krijgt je sleutel en gaat naar de lift. Je staat er meteen met allerlei nationaliteiten en sociale lagen van de bevolking: Chinezen en Indiërs, Negers en Ieren, Argentijnen en Finnen, matrozen, soldaten, keurige Engelse heertjes en ja ook Indo's. In de eerste drie dagen had ik er al twee te pakken: Grabner (van Bandoeng, pleegzoon van dr. Crans, groeten!) en Dido Bosch (van Soerabaja, moeder in Ede, groe ten!). Ook Indonesiërs ontmoette ik er. Ze waren dadelijk verdiept in Tong-Tong. Bij het afscheid: ..Sampai ketemu lagi di Djakarta!" In de gangen van je verdieping, op weg van en naar de bad kamers, ontmoet je allerlei rassen en kleuren in de vreemdsoortigste costuums. Echt leuk interna tionaal gezelschap. Ik voelde me direct senang. Mandi en dan naar het restaurant om te eten. In de lift moet je je sleutel afgeven. Straks als je weer naar boven gaat, sleutel weer opvragen. Altijd zo. Indringers kunnen zo nooit binnenkomen. In het restaurant grote variatie van menu's, van 75 ct. af tot 1,05 toe. Duurder niet. Vier soorten vlees, drie soorten vis, garnalen, clams, vijf soorten groen ten. gekookte, gebakken, aardappelen. Een enorme variatie van toetjes. Je loopt maar langs die coun ter met je presenteerblad om je keuze te doen en je gelooft je ogen niet, zoveel als je daarkiezenkan. Het eten is overvloedig en smakelijk. Ik heb tot nog toe in Amerika bijna altijd in eenvoudige restau rants gegeten, voor zelden meer dan één dollar. Je hebt daar b.v. voor 85 ct. een keuze uit vier com binaties, b.v. sirloin steak of sparerib (gepanggang- de krabbetjes) of giant shrimps" met French fried potatoes of rijst, plus twee soorten groenten en een koele dronk (coke of orange juice). Die portie kan je niet op. In veel restaurants wordt het eten vlak voor je neus toebereid. In Holland heb je altijd veel aardappelen en weinig vlees. Hier is het altijd om gekeerd. Vaak krijg je alleen maar één aardappel (zo groot als een vuist) maar een portie viees. waar je van omvalt. Groenten is bijna altijd sla (veel soorten), erwten, bonen. Aan Times Square heb je Hector's, een restaurant zo ongeveer als Heek, dus ook goedkoop, maar groter dan de grootste Heck in Holland en met een variatie van spijzen, die verbijstert: turkey, chicken, smoked Virginia ham, tuna fish, vlees in vele soorten, kom ik schei uit, want als ik moet beschrijven hoeveel soorten pie, gebak, taart, ijs (Amerikanen houden ook veel van gelatine, dus agar-agar), enz. er zijn, kom ik plaatsruimte tekort. En het leuke van alles is. dat het in New York allemaal hegl gewoon is. Je hebt op Times Square een toko die alleen maar katjang verkoopt met een lichtreclame zo groot als een huis. Dat hele Times Square, een vermaaks centrum waar Broadway gesneden wordt door 42nd Street tot 44th Street en van 8the Avenue tot Avenue of the America's is één lichtzee van de onmogelijkste lichtreclame's die draaien, springen, wisselen, sterren schieten om er dol van te worden. En alles in de krankzinnigste afmetingen. Tussen twee haakjes eerst dit: blijf steeds realise ren dat in New York evenveel mensen als in heel Nederland wonen in één stad op elkaar gepakt zitten. Daarom móet alles wel groot zijn. Als alle stations van Nederland samengepakt zouden moe ten worden in maar twee stations, dan moeten die stations wel kolossaal zijn. Vooral Hollandse pa triotten moeten niet zuur kijken als ze dat „biggest in the world" steeds weer horen. Het is een sa menpakking van mensen, dus van energie. Dus groot tegen wil en dank. Wat eigenlijk alleen nog maar verbaast is, dat al deze dolzinnige samenpak kingen goed georganiseerd blijven, prachtig func- tionneren en nergens tot kasjes-geest- leiden. Het systeem van straten op zichzelf maakt dit al mogelijk. Manhattan, een langwerpig schiereiland, wordt over de hele lengte doorsneden door avenues en in de korte breedte-as door streets. Er zijn een stuk of tien avenues en een stuk of tweehonderd Streets. Zo n beetje schuins daar doorheen loopt Broadway. Overal waar Broadway de avenues en de belangrijkste Streets snijdt, heb je drukte-centra. Nu lijkt zo'n lijnrecht stratenpatroon oersaai, maar de enorme variatie van bouwstijlen en de telken male omhoog spuitende wolkenkrabbers maken dat je het dambordpatroon niet meer ziet. Net als een raamwerk van latjes, waarlangs allerlei planten en bloemen klimmen en slingeren; dat ziet er ook niet saai uit. In de Nederlandse nieuwbouw, waar de huizen nu eenmaal niet hoger kunnen zijn dan pak weg vier-zes verdiepingen, is een patroon van rechte straten doodvervelend. Alle dakenprofielen zijn in zo'n Holandse nieuwbouwstad glad en plat. In New York is het dakenprofiel gewoonweg avon tuurlijk. Je kan je eenvoudig niet doodkijken op zo n mijlenlange rechte straat, omdat het oog tel kens weer de hoogte in getrokken wordt langs zo'n wolkenkrabber, dus in drie dimensies leeft. Het is zo jammer, dat ik dat niet met foto's kan laten zien. U moet er zelf naar toe gaan om te weten wat ik bedoel. Natuurlijk ben ik al naar Madison Square Garden geweest, waar alle beroemde prize-fights gehouden zijn. Heb bokswedstrijden gezien (ze worden ge opend met het volkslied!) en basketballwedstrijden. Oeoeoe, wat een lawaai! Het publiek is onpartij dig. Men juicht harder de neger toe die zich flink weert, dan de blanke, die er maar een slappe par tij van maakt. Maar ik ben niet naar veel bijzon dere gelegenheden geweest: de straat boeit me on gelooflijk meer. In de eerste dagen heb ik me her haalde malen een flinke buikpijn gegeten en ge dronken niet omdat ik zo'n veelvraat ben, maar omdat ik overal naar binnen ging om te kijken en te kletskousen. En je moet toch altijd iets gebrui ken? Zelfs ben ik driemaal naar een bioscoop ge weest en na een half uur er weer uit om te weten hoe ze er van binnen uitzien. Radio City is een driedubbele Tuschinski met een showprogramma van maar eventjes zo n 36 tot 48 chorusgirls en een orkest van 60 man. Als het doek open gaat, zie je dat orkest op een podium een paar nummer tjes weggeven. Dan schuift tot je verbazing het hele podium de zaal in tot de voorste rij en zakt de orkestbak in, waarna op het vrij gekomen po dium de dansnummers en acrobatiek beginnen. Ook Loew's aan Broadway is zo groot. De gewone bioscopen geven bijna allemaal double features, dus twee films achter mekaar. Overdag als het niet druk is, kan je voor 35 tot 60 ct. naar binnen en net zo lang zitten als je wilt. Geen kaartjes. Je legt je geld bij het loket neer en schuift naar binnen. Later op de avond gaan de prijzen omhoog tot 90 ct., een dollar toe. Maar gelukkig nooit die ver velende admiraals als in Holland, die je je kaartje toeschuiven voor een dubbeltje. Trouwens, in New York zijn geloof ik helemaal geen controleurs of inspecteurs. In de bus stop je je geld in de geluf van een machine, die de munten verder sorteert; doorlopen, geen gefrunnik met kaartjes en met im posante controleurs. Ja, het is hier een massa vrijer dan in Holland en dat op zichzelf is al een vreug de, die elke Indischman direct in hoge mate ap preciëren kan. En nu schei ik toch maar uit, want ergens moet ik toch een streep zetten. So long, krasse sobats! (Lees verder volgende pag.)

Tong Tong | 1961 | | pagina 9