PASAR MALAM Ook dit jaar weer houdt TONG TONG begin juli een geslachten Oud-Indische (Indische Jaarmarkt) Inlichtingen betreffende standverhuurverder? aanbiedingen, ideeën, enz., Telefoon 542.542 en Prins Mauritslaan 36 - Den Haag Stichting „Het leven begint bij 40" 17 ALWEER EEN DURE NAAM! BUISSON DE SAINT RÉMY Het artikel over de familie Hamard de la Bre- thonière schijnt de belangstelling in dragers van Franse namen wakker geroepen te hebben. Een lezeres vroeg ons inlichtingen over bovengenoemde familie, die verwant zou zijn aan de 18e eeuwse suikerkoningen Gongalves. Nu weten we over laatstgenoemde familie maar bitter weinig, doch het is wel zeker, dat ze in de 18e eeuw moeilijk gelieerd geweest kunnen zijn aan de familie Buis- son, daar de eerste naamdrager Jean Buisson de Saint Rémy, geboren in Arles (waar Vincent van Gogh zo graag vertoefde) op 26-12-1787, als zoon van Georges B. en Amélie de Rivoire, eerst op 16-11-1821 als korporaal met het schip „de Vrouwe Maria" op Java kwam. Hij ging op 23-4- 1823 over als klerk bij de civ. dienst, werd later pakhuismeester en ontvanger, en eindigde zijn car rière als administrateur der tinmijnen op Banka, waar hij op 18-7-1856 te Koba overleed. Hij zou gehuwd geweest zijn met een Boeginese prinses is er wel één Indische familie, die geen inlandse vorstin onder haar voorouders telt?), doch de familie schijnt op Java althans, weinig uitgebreid geweest te zijn, daar ze in de Grafschriften geen enkele maal voorkomt. Wel schijnt er bij de familie een legende te be staan, dat zij recht hadden (of in ieder geval ge parenteerd waren) aan het vorstendom Monaco, daar hun naam voorkomt, onder de titels van Prins Reinier. Nu zegt dat in de eerste plaats nog maar weinig. Onder de lange reeks titels, die onze Koningin draagt, is ook die van gravin van Buren, een naam die H.M. vaak gebruikt, als zij incognito op reis gaat. Maar dat zegt allerminst dat alle eerzame dragers van de naam van Buren, zich nu of graaf en gravin mogen noemen, óf zich beroe pen op hunne verwantschap met ons Vorstenhuis. Maar: in de 2e plaats is het niet juist. Onder de titels der vorsten van Monaco is die van baron du Buis (dus niet BuisON), heer van Saint Rémy. Rainier is dus (misschien puur in naam) heer van het plaatsje, waar de familie B. de St. Rémy oorspronkelijk vandaan kwam. Of de familie Bui- son iets te maken heeft met die barons du Buis, is voorals nog een open vraag. Intussen, het is een niet oninteressante naam, en als er onder onze lezers zijn, die er iets meer van weten, houden we ons graag voor mededelingen daaromtrent aanbe volen. ANTWOORDEN EN VRAGEN De vorige maal schreven we, dat vermoedelijk nu opeens wél antwoord zou binnenkomen op de af gesloten vragen, en dat is uitgekomen ook! Voor de onopgeloste vragen, bereikten ons twee ant woorden, die weliswaar ze niet definitief oplossen, doch in elk geval de goede richting aangeven, waarin gezocht kan worden! 8. De geheimzinnige kapitein de Telles, is nog niet gevonden, doch wel kwam een snuffelaar er achter, dat de familie de Telles een deftige Portugese familie was, die niet alleen een Gouverneur van Goa opleverde, doch zelfs een koningin van Portugal (al is dat wel een paar honderd jaar geleden). De aanvraagster zocht naar een kaperkapitein, en nu komt er een koningin voor de dag! In elk geval weten we nu, in welke richting we moeten zoeken: een portugès toelèn! 17. De andere portugès toelèn, de stamvader der familie da Gra^a is nog steeds zoek, maar we kregen nu toch 3 brieven binnen met gegevens over de familie in de 2e helft der 19e eeuw (en die is al op zich zelf heel uitgebreid). Zijn er dus nog belanghebbenden in de geschiede nis der familie, dan kunnen we ze wel een eindje op dreef helpen. 10. Van de nog lopende onderzoekingen kregen we weer een brief over de familie Saffrie, waarvan de afzender veronderstelt, dat een zeker met naam en adres genoemd echtpaar te Amstelveen ons blad niet kent. Misschien zijn er andere Amstelveners, die hen er op attent willen maken. Het is moeilijk voor ons, om wanneer naamdragers niet reageren, daar ver der veel aan te doen! 14. Moll. Dit begint er hoopvol uit te zien, de weduwe van de bedoelde resident H. A. Moll, wendde zich uit eigen beweging tot ons en verklaarde zich bereid in de nalatenschap van haar man, voor zover die nog in haar bezit is, na te zien, wat daar over de Soerabajase Moll's te vinden is. Wat de laatste vragen betreft, is de oogst voorshands niet schitterend. 18 Schimmelpenninck van der Oye. Behoudens een mededeling van een familielid, dat de in de vraag bedoelde heer, een finantieel wat achterop geraakte telg der Nederlandse adel lijke familie was, (wat o.i. onjuist is) kwamen geen reacties binnen. 19. Payen. Hierbij deed zich een moeilijkheid voor. Auguste Jules Henri Payen, alg. ontvanger te Magelang, gehuwd te Semarang in 1867 met Charlotte Kleyn, was, voorzover ons bekend, géén afstammeling van Antoine, maar geboren te Nijmegen in 1840 als zoon van de notaris aldaar Mr. Jules Henri César Auguste, geb. Nijmegen 1805 en Maria Geertruida van de Poll. Of mevr. M. Charlotte J. Payen, gehuwd met Resident Cornelis Schultz, geb. 1873, over leden te 's-Gravenhage 1952, een dochter van hem is, is nog niet bekend, doch niet onwaar schijnlijk. Maar is er verband met Antoine? 20. Thepasz. Gezocht wordt naar de afstammelin gen van Majoor en officier van Gezondheid, Dr. Alexander Johan Frederik Thepasz, ge huwd met Johanna Frederika Schultz, geb. te Solo 24-3-1835, als dochter van de eerste planter op de Lawoe Johannes Petrus Schultz en Catharina Antoinette van den Schraag. Dr. Thepasz schijnt een speciale studie gemaakt te hebben van tropische gifslangen. Weet iemand daar iets meer van? NIEUWE VRAGEN 21. von Wien. Alweer een romantische geschiede nis. Een officier van de Indische troepen uit de voor-Knil-tijd, een zekere Wien of von Wien, was instructeur der troepen van de Soesoehoenan te Solo en kwam in contact met een der Serimpi-danseressen uit de Kraton, een zekere Mawidja (Nawidja of Nawia). Uit hun huwelijk(?) werd geboren een dochter Franziska Theodora, te Magelang op 4-8-1828. Pa sneuvelde als ritmeester in de Java-oorlog bij Bodjonegoro. Het kleine meisje werd aan genomen door zijn Sergeant-majoor en mee genomen naar Borneo, waar het in 1838 door een zendeling van de Rheinische Missionsge- selschaft gedoopt werd. Zij bleef blijkbaar on der de hoede der zendelingen, en huwde te Bandjermassin op 10-5-1843, eerst 14 jaar oud, met de zendeling Johann Gottfried Hupperts, geb. 1812, vermoord met vele andere europe- anen te Kalogan bij Martapoera op 1 of 4-5- 1859. Uit dit huwelijk sproten 8 kinderen, waarvan er één: Emile, met zijn vader ver moord werd. In de stamboeken der officieren komt von Wien niet voor. Hij leefde vermoe delijk onder een „nom de guerre", na wegens een of andere „Ehrensache" gevlucht te zijn. Heeft een onzer lezers wel eens iets meer over deze geschiedenis gehoord? 22. Rhemrev. Zeker een der meest bekende onder de zogenaamde omgekeerde namen, die in het laatst der 18e eeuw onder de Compagnies dienaren ontstonden, om de vruchten hunner relaties met ingezetenen des lands, toch enigs zins te erkennen. De stamvader zou dus Ver- mehr geheten hebben, en volgens familietradi tie een predikant geweest zijn. Nu kennen we wel een Ds. Vermeer in die tijd, doch alvorens zijn Eerw. als vader te doodverven, zouden wel wel eerst wat meer over de fam. R. willen weten; is er nooit iets over de geschiedenis der familie bijeengebracht? 23. Grafschriften op Nieuw Guinea. Waar het zich laat aanzien, dat onze landgenoten vroeg of laat deze laatste post de rug zullen moeten toekeren, is het wellicht van belang, eens na te gaan, of er van overheidswege iets wordt gedaan, om de graven te registreren. Zo niet dan zou er wellicht iets door enkele lezers in die richting gedaan kunnen worden. Ten slotte: onder verwijzing naar ons eerste artikel van 15-9-1960 mogen we nog eens de aandacht vestigen op het feit, dat bij vragen om inlichtingen een postzegel voor antwoord dient te worden in gesloten, en bij soortgelijke aanvragen van buiten Nederland een internationale antwoordcoupon. Weliswaar hebben we tot dusver bij het ontbreken daarvan nimmer aanleiding gezien om niét te ant woorden, maar bij het voortdurende stijgen der in komende brieven, dienen we ook rekening te hou den met de daaraan gepaard gaande verhoging der portokosten, en het budget dezer rubriek dient be perkt te blijven. NAVORSER N.Z. Voorburgwal 288 Amsterdam-C Telefoon 020-222897 leder die de 40 gepasseerd is kan van de diensten der Stichting gebruik maken, on geacht politieke of godsdienstige richting» In dit orgaan biedt het Bedrijfsleven posities aan, waarop deelnemers/sters kunnen re flecteren. Deelnemers/sters zijn zij, die jaarlijks f 10,- betalen. Dit bedrag geeft rechta) op regel matige toezending van het 1 4-daags orgaan; b) het solliciteren op de aangeboden posities; c) tot het adverteren onder de rubiek: Werknemers/sters bieden zich aan" tegen f 0,75 per advertentie van 4 regels, voor zover plaatsruimte.

Tong Tong | 1961 | | pagina 17