m N.A.S.S.I.-RUBRIEK Unieke Bali-tentoonstelling N.A.S.S.I. RADIO BOLLAND Telefoonnumers: 070-54.00.42 en 55.89.78 Gironummers: Penningmeester, Laan van Meerdervoort 1580: 8118 Secretariaat, Antwerpsestraat 18 44.78.53 4 Verbreking diplomatieke betrekkingen In de afgelopen periode werd via de Britse regering het ontstellende bericht ontvangen, dat Indonesië ook de laatste indirecte betrekkingen met Neder land, die nog via de Britse Ambassade in Djakarta liep, wenste te vebreken. Naar aanleiding van deze onheilspellende tijding heeft het NASSI-comité zich aanstonds telegrafisch tot de minister-president gericht om aan de belan gen der spijtoptanten primair aandacht te besteden op humanitaire gronden. Voorts werd een tele gram gezonden aan de Eerste en Tweede Kamer om in het belang der spijtoptanten effectieve maat regelen te bevorderen voor hun versnelde over komst naar Nederland, In gelijke zin pleitten ook het C.C.K.P. en de Verg. van Indische Nederlanders. Uit mededelingen van Minister Klompé in de Eer ste Kamer en uit persberichten werd bekend dat de oplossing van het probleem der spijtoptanten in dit accute stadium thans bij de regering in ern stige overweging is, God geve, dat wij nog niet te laat komen Hoopgevend is, dat minister Soeban- drio verklaard heeft aan het verzoek van Neder landers uit Indonesië geen belemmeringen in de weg te zullen leggen. Nederlandse oorlogsgraven Burma-Road De Oorlogsgravenstichting organiseert op verschil lende plaatsen in Nederland filmavonden over de Nederlandse Oorlogsgraven in Thailand en Birma. Hierop vestigden wij de aandacht der betrokken plaatselijke NASSI-comité's; op verzoek werd voor Eindhoven een speciale avond georganiseerd. Wij woonden in den Haag een dergelijke avond bij, in geleid door de Presidente der Oorlogsgravenstich ting mevrouw van Anrooy-de Kempenaar en kwa men diep onder de indruk van deze honderden graven van onze landgenoten, die ver van hun Vaderland hun leven gaven voor de Nederlandse zaak. Hoe veel Indische Nederlanders rusten hier, van wie de familieleden als spijtoptanten thans moeite doen in Nederland een laatste toevluchts oord te vinden. Wij kunnen de doden van Thailand en Birma het beste eren door onze ereschuld tegen over hun familieleden-spijtoptanten zo spoedig mo gelijk in te lossen. Onwillekeurig denken wij aan de volgende regels uit een steunrekest: ,,Er zijn al zoveel witte kruisen in Indonesia, allemaal offers die vergeefs gebracht zijn," Buitenland en spijtoptanten Ook de buitenlandse pers gaat aandacht schenken aan onze spijtoptanten. In een Deens tijdschrift troffen wij dezer dagen een uitvoerig artikel met een paar schrijnende foto's aan over de nood der spijtoptanten in Indonesië. „De bureaucratische molens malen langzaam" dit is een van de con clusies van dit artikel. Intussen is het verheugend, dat NASSI steeds meer steun uit het buitenland ontvangt. N ASSI-acti vitciten Tot afsluiting van zijn winter-programma hield NASSI-Groningen op 18 maart een geslaagde cul- turle propaganda-avond met zang, voordracht van Ben Snijders, een Badè-badèan (Indisch klucht spel) en optreden van het Gronings Studentencaba ret. Een NASSI-avond van hetzelfde genre geeft NASSI-Amsterdam op woensdagavond 5 april in Bc-llevue met voordracht, zang, cabaret, dans en een NASSI-quiz. Amsterdammers profiteert van deze unieke gelegenheid om voor onze spijtoptanten het nuttige met het aangename te combineren. Het aantal plaatselijke NASSI-comité's werd weer met twee uitgebreid: Naarden-Bussum en Omge ving en Hoogeveen. Zo groeit onze NASSI-organisatie gestadig en daarmee onze strijdbaarheid. Poëzie en spijtoptanten Van TT. uit Oss ontvingen wij het volgende ge dicht, waarin weer gewezen wordt op Nederland s taak t.o.v. onze spijtoptanten: SPIJTOPTANTEN Oh, Nederland, verheft Uw vanen, Voordat U denkt aan Italianen, Denk dan eerst aan Uw bloedverwanten. Dat zijn die arme spijtoptanten. Wil ook het lot voor hen verzachten Die op een visum zitten wachten. De schijn is fraai, maar het is heel grievend En zeker is het niet menslievend. Uw deur is open voor de vreemden Maar niet voor bloedverwant-ontheemden. Wat heeft een spijtoptant aan praat Want 't duurt niet lang en 't is te laat. Zij die zich nog aan Holland klampen Wacht straks de interneringskampen. 't Is dan de schuld van Nederland. Doe wat, en haal hen naar ons land! WIJ OUDJES Toen ik op de Tweede Openbare Europese Lagere School in Ambon zat, had ik eens in de week een uurtje vrij, dat ik doorbracht op de galerij. Na een paar keren kreeg ik in de gaten, dat er steeds een jongetje bij de kraan met water zat te spelen. Dat was natuurlijk fout en op een dag vroeg ik hem, in welke klas hij zat. Ik er naar toe en sotto voce tegen de juf: „Zeg Loes, weet je, dat een van je snaken al een hele tijd bij de kraan zit te spelen?" Laat hem maar, fluisterde ze terug, dan ben ik hem tenminste kwijt. Moet je goed opletten. In deze twee rijen banken zitten normale kinderen, maar in de andere twee. je weet wel. Ik keek even. Ja hoor, in de „domme" rijen zaten ettelijke overjarige exemplaren. Moet je nou horen, zei Loes, toevallig zitten daar achter een normale jongen van zes en een bongol van tien naast elkaar. Op een keer moesten ze wat schrijven, en si Bongol maakte een opmerking te gen zijn buurjongetje over het werk. Ja maar, zei het kleintje, de juf heeft toch gezegd, dat het zo en zo moet. Werd si Bongol kwaad en zei: Wat weet jij si ik zit al vijf jaar in deze klas, masa ik weet nog niet? V. N. M. Foto: A DINGJAN „VOGEL MET V/S" Beeld in parassteen nan de Balische beeldhouwer RANGKUS. (coll. Bonnet) Het is jammer, maar soms valt een bepaalde gebeurtenis op zo'n da tum, dat er nét niet meer over geschreven kan worden. Er is een deadline en na die tijd kan er dan geen copy meer worden afgege ven. Zo ook in dit geval. De ope ning van „De grootste en meest uitgebreide Balitentoonstelling, die er ooit is gehouden en ooit nog gehouden zal worden" vond plaats op woensdag 22 maart. He laas te laat om nog een verslag daarover in deze TONG TONG op te nemen. Iets kunnen wij U al wel over deze unieke tentoonstelling ver tellen, die tot 1 mei in het Ge meentemuseum in Den Haag te zien zal zijn. Daarna gaat de tentoonstelling naar het „Rantenstranck Joest" museum in Keulen, waarna het nog verschillende kunstcentra van Europa zal afreizen. Het geheel is samengesteld uit verschillende collecties en het initiatief ertoe werd genomen door de bekende schilder Rudolf Bonnet, die ook uit particulier bezit het grootste deel leverde voor de afdeling nieuwe kunst. De oude kunst om vat voor een groot deel kunst voorwerpen uit de collectie Re- sink. Andere bijdragen komen van het Instituut voor de Tropen in Amsterdam, het Volkenkundig Museum in Leiden, het Maritiem Museum in Rotterdam, het Eth- nografisch Museum in Delft en ook van particuliere collecties, o.a. van de Erven Nieuwenkamp te Florence. Wij danken de schilder Bonnet voor deze werkelijk prachtige ex positie, die alleen dank zij zijn toedoen mogelijk is geworden en die niemand ongezien mag laten. Wij hopen, dat wij in een volgend nummer U wat meer zullen kun nen vertellen. ELLEN Stationsweg 143 - Tel. 11.50.86 - DEN HAAG Het adres voor de nieuwste gramofoonpl. Cowboy-, Krontjong- en Luxemburg Toppers Speciale aanbieding in draagbare transistorradio's Tevens hét adres voor RADIO en TELEVISIE (Advertentie)

Tong Tong | 1961 | | pagina 4