DE WEST BOUWEN NAAR EEN TOEKOMST XII CHICAGO, MILWAUKEE 5 Kemmmt Vctn TJAUe In Aruba staat de Indische club (waarvan de naam nog niet definitief vaststaat) onder leiding van dr. ,,Jim" Hilgers, in Curasao is een I.V.C. opgericht onder voorzitterschap van „Okky" van Ommen, in Paramaribo bestaat de V(ereniging) O(ud) I(ndisch) G(asten) onder voorzitterschap van de heer Gonggrijp, Hier is verhoudingsgewijs meer begrip en daadwerkelijke hulpbereidheid voor de spijtoptanten dan in Nederland. En ik geloof dat er van deze kernen ook in de toekomst veel hulp en begrip verwacht mag worden voor In dische groepen die elders in moeilijkheden mochten komen te verkeren. Dat is goed: laat ons elkan der helpen in deze wereld van veel wanbegrip en assimilatiedwang. Ook kweekt dit gemeenschaps zin, organisatietalent en verantwoordelijkheidsbesef aan. Wij Indischgasten zijn werkelijk te goed om overal alleen maar mee te lopen. Op basis van Door overbezette programma's is deze reis brief mislegd geraakt en nooit verzonden. Ik hoop dat de redactie er toch nog een plaatsje voor vinden kan, evenals voor een aantal foto's die ik hier apart bij insluit. Terugblikkend vind ik dat de West er in mijn reisbrieven erg „bekaaid" van af ge komen is. Maar het getuigt weer van de bij zonder grote belangstelling die ik overal ondervonden heb, waardoor ik geen vrij uur meer voor mezelf had. Maar ik zal deze schade zeker nog wel inhalen, zodra het weer wat rustiger wordt. gelijkheid kunnen wij overal komen tot een nuttige uitwisseling van sociale en culturele waarden, die voor elke nieuwe maatschappij van groot nut is. Niet stilzitten en afwachten, maar aanpakken. Er zit werkelijk een goed slag mensen hier in de West. En zovelen ervan hebben wij goed gekend: in Aruba b.v. Nappie en Vera Dias d'Ullois, Rita en Riel v. d. Smitte, Richard en Nini Ruge- bregt (ze kregen een tweeling toen ik in Aruba was alsjeblieft: Tong-Tong!), Rob en Lia Be- ringer, Anton Thenu, Wil van Alphen, Pascaut, Poeteray, Bruyn, Scheffer, Muller, Gé en Poppie Maas, Roeloffs Valk, Max Tan Swie Tong, Ita Ahlers, Kleissen, Teddy Bergen (ouwe bokssobat van Krekot!), J. van Eyck, Jeanne Loek, Peter en Helen de Moulin. En niet te vergeten Jos en Wies- ke van Kuyk; hij totok nooit in Indië geweest, zij Belgische, maar allebei door en door Indisch, gastvrij, actief, broad-minded. Reuze leuke groep daar in Aruba. De voorzitter, Jim Hilgers, is een echte koppige Indische doorzetter. Hij heeft een totokse echt genote, Henny, die echter de allure heeft van een royale Indische huisvrouw: leef en laat leven! De kinderen zijn leuke rakkers, die de hele dag in actie zijn, natuurlijk op blote voeten, mager, taai en lenig. De jeugd daar in Aruba leeft werkelijk zoals wij toen, zorgeloos, vrij en heel, heel ruim. Jim is later met me meegereisd naar Curasao, Tri nidad en Paramaribo. Samen eindeloos gezworven, eindeloos van alles gegeten en gedronken, einde loos gediscussieerd. We zullen zeker nog veel van hem horen! Reizend van het ene ultramoderne wolkenkrabbers- complex naar het andere in de Nieuwe Wereld, gaan mijn gedachten vaak terug naar het pioniers leven in Suriname. Dan denk ik aan de primitieve woning van de kleinlandbouwer Frans Butteling (zo begonnen honderd jaar geleden in Indië de eerste settlers van de Grote Cultures!). Ik zie de achtergalerij, die keuken, eetkamer en bengkel is tegelijkertijd. Daar staat de vertrouwde, altijd goed- Wat ik in Chicago ook geweldig vond is de sky way, een gigantisch betonnen wegensysteem, tien verkeersstroken breed, golvend door het hartje van de stad met lussen, bruggen en bogen naar beide kanten, waardoor een centraal verkeer onderhou den wordt met de voorsteden naar het noorden. Helaas regende het en kon ik geen foto maken. Het lamme is overigens dat al die enorme dimen sies in Amerika niet fotografeerbaar zijn (of ik ben een prutser), maar als je het hele ding (wol kenkrabber, skyway) op je plaatje krijgt, is het maar een pieterdingetje. Alleen enorme vergrotin gen kunnen een beetje de illusie geven van de overweldigende werkeiijkheid. Het rare is ook dat de Chicagoans allerlei wonderlijke dingen van hun stad niet eens zien. Ik heb geen enkele briefkaart of slide kunnen krijgen van The Loop of de sky way. Milwaukee heeft maar een kleine millioen inwo ners, maar in vergelijking met Chicago en New York en gemeten naar Hollandse opvattingen is het een stukken mooier stad. Keurig onder houden, nette troittoirs, frisse gazons, clean. Mooie parken, veel minder wolkenkrabbers, frisse en ge varieerde bouwstijlen. Dat komt (werd mij ver klaard) omdat de helft van de inwoners van Duitse afkomst is, dus met een aangeboren gevoel gehumeurde en tevreden Javaanse kokkie te wer ken (net zoals een eeuw geleden daar!) Hier wordt de eeuwig nieuwe strijd gestreden van Mens tegen Jungle: woekerend onkruid, gevaarlijke insecten, slangen. Hier komt langzamerhand de ordelijke boerderij met vruchtbomen, veestapel, hoender hokken. Hier zijn soms hele series radeloosmaken- de tegenslagen, maar hier groeit Wil, Doorzet tingsvermogen, Ervaring,, Meesterschap, Triomf. Dat kleine, dappere gezin Butteling, selamat dja- lan! Ook de Javaanse kolonies in Suriname scheppen zich een eigen bestaan, dat in veel opzichten terug doet denken aan Tanah Aer Kita. De Javaanse kampong is „rapi", keurig onderhouden, onder scheidt zich in bouwstijl van de Hindoestaanse kampong en van het Creoolse dorp, en de mensen zijn precies dezelfde van Java in kleding en ha bitus. „Klonowoon ndoro...!" Pionierswerk vind je ook diep in het binnenland bij de Tafelberg, waar een klein vliegveldje wordt aangelegd voor de kistjes van de Surinaamse Luchtvaart Maatschappij onder energieke directie van de heer Patoir). De directie van de vliegveld- bouw woont in een pondok: veldbedden en hang matten, klamboes, rijst met gedroogde vis en groen- De Achtergalerij met de vertrouwde Javaanse kokkie van ordelijkheid, grondigheid en vlijt. In Milwau kee is ook in levensstijl veel minder onverschillig heid dan in andere steden. Milwaukee (evenals Chicago schitterend gelegen aan het onafzienbare Lake Michigan) heeft boven dien dit voor, dat het een zeer grote verscheiden heid heeft van industrieën en andere werkmoge- lijkheden. Milwaukee wordt dus in verhouding minder erg getroffen door recessies. Om die reden is deze stad voor de immigrant ver te prefereren boven b.v. California. Men komt er gemakkelijker aan een baan en vindt er bij lay-off (ontslag) gemakkelijker een ander. Dit is trouwens in de mid den -staten van de U.S. over het algemeen het ge val, zo verzekerde mij ook Ir. Abe Tuinman, de hoogste immigratie-ambtenaar te Washington. De fout van de meeste emigrranten in Nederland is dat zij naar California willen gaan. Al is dat begrijpe lijk, het is vaak zelfs niet mogelijk zonder lelijk in de knoei te raken. Men kan (als men tóch naar California toe wil) beter genoegen nemen met welke andere plaats ook in de States waar beter werkgelegenheid is, om na voldoende aangepast te zijn aan het Amerikaanse leven eventueel alsnog te verhuizen. Velen zullen dan merken dat de drang om naar Californië te gaan dan vanzelf af neemt. Men schept zich vrij gauw immers een zo prettig bestaan, dat men niet meer verhuizen wil. Wie bang is voor het klimaat in het algemeen, moet zich werkelijk niet laten afschrikken. Ik heb tot nu toe werkelijk geen winterjas nodig gehad en mijn regenjas slechts éénmaal. Bedenk verder dat in Amerika iedereen autorijdt. Dat hele afstan den lopen of fietsen door de kou bestaat nergens. Het is huis auto kantoor en omgekeerd. Chicago is New York in het klein. Het heeft „maar'' zes millioen inwoners (10 Den Hagen sa men). In de drukste centra rijzen ook hier de wol kenkrabbers hoog op, spoedt zich een geweldig verkeer door de straten (al lijkt het me toe dat de mensen hier meer langs elkaar heen leven dan in New York). Ook komt het me voor dat hier verhoudingsgewijs meer gekleurden wonen dan in New York (maar ik heb lang niet alles gezien van (Lees verder volgende pag.) ten uit blik, omringd door het zwijgende oerwoud, het naakte vliegveld, dag in dag uit blakerend on der een zengende tropenzon. Het is een patheti sche strijd tegen een schijnbare overmacht, maar zij zullen winnen, deze pioniers komt hier eens een nieuwe, grote stad? Pionierswerk op grote schaal doet Alcoa, die nu een kolossale dam bouwt in de Surinamerivier, die straks millioenen kilowatts electriciteit opwekt voor de omzetting van bauxiet in aluminium. Dit is het werk van de Surinaamse Aluminium Company Suralco)kleine groepjes zwijgende mannen, in enclaves levend tussen enorme gebieden oerwoud, waardoorheen de eerste grote weg zuidwaarts is geboord, zestig meter breed, 45 kilometer lang, de eerste grote sprong naar het Zuiden. Een mens en dierloze weg, rode stofwolken, desolaat en nochtans imponerend en vol belofte. Is ook de- grote doorbraak naar het Westen in de U.S. niet zo begonnen? In Suriname kan de kiem liggen van een grote toekomst. Als er maar een Ideaal is. En als er mensen zijn met Trouw, Branie en Ondernemingslust! Hoe prettig is het te weten dat hier de laatste telgen werken van de oudste Indische pioniersgeslachten. Is Drees-pensioen het enige geluk op aarde? De Javaanse kampong is „rapi"keurig onderhouden

Tong Tong | 1961 | | pagina 5