BELASTINGEN SCHELPEN SONATE IS! li II lil li li 2 li II 21 513 i i l i mmx. W&'Jf. mm je ziet dus straten eindeloos omhoog lopen onder een hoek van 30 graden zo hoog als de Goenoeng Bohong. Crazy gewoonweg 8 M"m W lil VA I H Vervolg van pag. 7: REISBRIEVEN Ik ben op de campus van Stanford University ge weest, maar eventjes een gebied van 9000 acres en met hele complexen gebouwen erop als een stad, met ruime wegen (met palmen), swimming pools, tennisbanen, bioscopen, hospitalen en klinie ken, laboratoria en zelfs boerderijtjes! De student hier loopt sportief (vaak jack-jeans) gekleed rond; prachtig gebouwde kerels zie je er. Nu niet sma len dat Universities een overdreven aandacht heb ben voor aangekochte sportwonders. Dat is maar een zij-aspect. Stanford University is wereldbe roemd voor zijn engineering colleges. Er zijn hier ook erg veel studenten uit Azië. Ik kan niet anders (met mijn Indische background) dan geloven dat studentenleven in deze vrije wijdheid beter moet vormen dan het studeren in die sombere nauwe studieblokken van Nederland. Met één van de professoren (in Oosterse talen) had ik een prettig onderhoud, zó informeel, zó open, zó direct tot de kern van de zaak doordringend! Ik heb trouwens met bijzonder veel key-figures kunnen kennis maken hier. Nergens heb ik last van vooroordeel. Overal sta je ineens van mens tot mens. Nergens ontmoette ik hier de met pompe en gezag omklede „authoriteit" die wijze lesjes uitdeelt. Integendeel: men wilde graag van mij leren! Met zo'n instelling zal Amerika door vele mistastingen toch wel posi tief groeien naar een wijde wereldblik. Maar misschien is dat wel in bijzondere mate het geval in een stad als San Francisco met zijn „in ternationale" bevolking. Chinatown is hier een stad in een stad met de volledige Chinese architectuur (een restaurateur zou het moeten wagen permissie te vragen om een pagode of een drakendak te bouwen in Amsterdam! Oeh, die schoonheidscom missie!). In deze Chinese stad heb ik meer chinese handelswaar gezien dan ooit in alle Chinese toko's en wijken van Indië samen. De zeldzaamste en duurste art-objects, maar ook bebek shanghai en sio bak! Het meest typisch aspect van San Francisco is zijn golvend stratensysteem omdat de stad op heuvels gebouwd is, nochtans zonder zich omzichtig om de hellingen heen te slingeren, maar er zijn brute stratenquadraat doortastend op door te zetten. Je ziet dus straten eindeloos omhoog lopen onder een hoek van 30 graden zo hoog als de Goenoeng Bo hong. Crazy gewoonweg. Hier lopen de trams op kabelbanen, auto's staan scheef (als dronken) ge parkeerd en je krijgt kuiten als boterblikken als je net zoveel wandelt als ik. Er is maar één kronkel weggetje in San Francisco, Crookedest Lane, waar je slingerend naar beneden gaat, een bijzonder leuk weggetje. En in San Francisco heb je de sky way, een betonnen wegensysteem van drie, vier etages boven elkaar, kriskras onder en boven el kaar slingerend als een gigantische serpentine, een wonder van bouwtechniek, langer dan Amsterdam of Den Haag. Onfotografeerbaar ook door zijn ko lossale dimensies. En voor San Francisco; gewoon. De stad heeft twee kolossale bruggen; Golden Gate en Bay Bridge. De laatste is 8J4 mijl lang, dus pakweg Den Haag-Wassenaar en zo hoog, dat slagschepen en grote oceaanstomers er onderdoor varen. De Golden Gate is korter maar hoger en imposanter. Woorden ontbreken mij om deze gi gantische structuren te beschrijven. Ik denk dan vaak met verwondering terug aan het paleis op de Dam, dat Hollanders graag het Achtste We reldwonder noemen. Of zelfs de Zuiderzeedijk. In die paar weken hier heb ik meer bouwwer ken gezien van wereld formaat dan ik ooit mijn leven lang in Neder land zien zal. I don't belittle. I just state. In een fanatieke bui heeft u uw aangiftebiljet zelf ingevuld en verzonden. Om dat ding maar weg te hebben. Het invullen van een aangiftebiljet moet een serieuze bezigheid zijn. Weet u zeker, dat u alle aftrekmogelijkheden benut heeft? Wij zullen u voorrekenen wat een vergeten aftrekpost u kost. U bent gehuwd en heeft 2 minderjarige kinderen. Uw inkomen bestaat uit: pensioen 5.000,sa laris 6.000,provisie als verzekeringsagent en tjatoeter 900,totaal 11.900,LI heeft braaf dit inkomen aangegeven. Aanslag wordt 1.683,U vergat echter aftrek te vragen voor b.v. 1Onderstand aan uw oude moeder of ge trouwde dochter, die het niet breed heeft, van 600,2) Operatie-, ziekenhuis- en andere kos ten t.b.v. uw vrouw (het gedeelte dat niet door ziekenfonds of ziektekostenverzekering is gedekt) plus aankoop versterkende middelen 250, In dit geval te verhogen met premie ziekenfonds (door u en uw werkgever tesamen betaald) 4,8% van 6.000,288,plus aanschaf van een bril ad 65,- totaal 603,3) de kosten uit hoofde van uw bezigheden als verzeke ringsagent en tjatoeter zijnde transportkosten, por to, telefoon, sigaretten, koffie, aandeel verwarming, onderhoud, verllichting, etc. werkkamer van 380,Totaal vergeten aftrekposten 1.583, Aanslag had kunnen worden 1.261,U heeft dus 422,teveel betaald. Welk bedrag u beter voor uw vacantie kunt reserveren. Raadpleeg voor al uw belastingzaken onze fiscale medewerker: Eeldeplantsoen 68. Den Haag (tele foon 668.002, bij geen gehoor 667.662). Er is eigenlijk maar één zee: de Indische Oceaan. Er is een tijd geweest dat ik haar beschouwde als helemaal alleen voor mij. Bijna elke zondag zag ik haar. Met een oude Fiat van een huisvriend gingen wij met z'n allen, de baboe incluis, meestal naar Popo soms naar Prigi. Elke keer opnieuw was het een opwindende gebeurtenis. Vooral op het eind van de tocht als je op het punt kwam waar plotseling de zee zich liet bekijken. Een klein stukje overi gens maar. Net als een preuts meisje dat een weinig van haar benen laat zien en dan gauw weer haar rokjes laat zakken... Maar ik liet me niet verschalken. Ik wist dat zij zich na een paar minuten zou vertonen in haar volle bruisende schoonheid. En zonder enige ver legenheid! Zij was zelfs dol op stoeien met die branieachtige brandal. Daarbij lachte zij luid, af en toe bulderend. Ik kan er werkelijk niet tegen op, hoewel ik toch ook een keel kon opzetten. Ook was zij geweldig sterk. Steeds liep ik schate rend door het schuim en liet me helemaal door haar omsluiten. Vaak lukte het mij achter de bran ding te komen. Ik meende dan een hele prestatie verricht te hebben. Maar dat was niet waar. Zij speelde alleen mee, en liet me slechts zóver komen als zij zelf wilde. Nooit zou zij toelaten dat ik haar geheel in bezit nam. Was ik ver genoeg ge gaan naar haar zin dan stuurde zij mij terug, soms met kleine duwtjes. Meestal echter pakte zij mij op en gooide mij met één worp op het strand alsof ik een polobal was. Dat kon wel eens hard aan komen en dan twijfelde ik aan haar genegenheid voor mij. Ik voelde me wat gepikeerd en ging, af gewend van de Oceaan, wat lemper eten. Maar dat hield ik nooit lang vol. Haar verrukkelijke stem bleef roepen: „kom Njo, kom toch", steeds luider en dringender. Dan vergat ik de lemper, pisang goreng en tapé en liet me weer vangen. Urenlang, urenlang en voor altijd... Nee, toch niet. Eens moesten we afscheid nemen. Nog een laatste samenzijn en dan zouden wij el kaar in jaren niet weerzien. Zij ving mijn tranen op en liet die met de hare versmelten. Toen rende ik weg, ik was anders eeuwig bij haar gebleven. Niet omkijken meer, voortrennen, voort voort Maar zij riep me na: „Leööö, Leöóö!" Natuurlijk overwon zij ook nu weer. Ik keerde terug, maar toen begreep ik haar roepen. Zij had mij een herinnering mee willen geven. Die had zij daar op het strand neergelegd, precies waar het schuim ophield. Een prachtige grote schelp zoals ik er nog nooit een gezien had. „Houd hem aan je oor, dan kun je mij altijd horen", fluisterde zij nog en zweeg toe... Sindsdien had ik altijd haar stem bij me. Verrukt kon ik dan de schelp tegen mijn oor houden en weer luisteren naar haar gevlei en haar gezang een enkele keer, practisch altijd echter haar won derlijk, geruis. Nog mooier dan de Sonate Pathé- tique, de eerste muziek van Beethoven waar ik kennis mee gemaakt had. De schelp liet eigen mu ziek horenveen eigen sonate van de Oceaan, scho ner dan van de grootste componist. Aan haar verre nicht de Java Zee had ik niet veel. Tot enige vriendschap of toenadering is het nimmer gekomen. Toch woonden wij zeer lange tijd vlak bij elkaar. Vanuit ons nieuwe huis op Tjandi kon ik haar zien liggen, suffig en sloom. Nooit zag je haar bewegen of hoorde je haar stem. De Java Zee, bewegenloos en zwijgend. En dat ontroerde mij niet. Geërgerd wendde ik dan mijn hoofd af en pakte de schelp... LEO TOLEDO Ajam beroga itu kalau diberi makan dipinggan emas, sehapun, kehutan djuga perginja. Al laat men een boskip van een gouden bord eten, zij gaat toch terug naar het bos.

Tong Tong | 1961 | | pagina 8