Vliegvakantie Juist nü is een abonnement op Tong Tong belangrijk! Tjalie, nèt terug van zijn reis, schrijft over zijn ervaringen in de V. S. Straat: Vraagt'inlichtingen over deze privéreizen bij U weet het toch Voor iedere jaarabonné, die U aanbrengt, krijgt U dit exclusieve Tong Tong lepeltje cadeau! Knip uit en plak op een briefkaart of schrijf over: ■XI Hier is mijn jaarabonné! Naam; Straat; Woonplaats: Het abonnement moet ingaan per Het lepeltje ontvang ik nadat het bedrag ad. f 7.— per giro is overgemaakt. (Girono. 6685) postwissel Mijn naam: Woonplaats: Doorhalen wat niet wordt verlangd. De tentoonstelling „BALI, verleden en heden" in het gemeente museum te Den Haag, is te bezichtigen tot 22 MEI a.s. en niet tot 1 mei, zoals wij in ons vorig nummer vermeldden. Dagelijks 1 1 uur en 1 5 uur een gesproken inleiding met kleurendia's „Land en Volk van Bali". per K.L.M., Sabena, e. a. met verblijf in comfortabele hotels, o.a. te: Mallorca Costa Brava Canarlsche eilanden Franse Rivièra Italiaanse Rivièra Adriatische kust Zwitserland Portugal Griekenland Sardinië Elba Torremolinos (Malaga) Luchttourisme betekent ook voor U: MEER VAKANTIE VOOR MINDER GELD Hesta Crans Co. - Plein 22 - 's-Gravenhage Telefoon 18.42.50 15 dagen 15 dagen 16 dagen 15 dagen 14 dagen 15 dagen 15 dagen 15 dagen 10 dagen 15 dagen 15 dagtn 16 dagen vanaf vanaf vanaf vanaf vanaf vanaf vanaf vanaf vanaf vanaf vanaf vanaf Airtour Holland c t i Nespanda Tours f 398. f 449.- f 837. f 517. f 455.- f 422.- f 463. f 1018. f 936. f 652.- f 633. f 620. BI] DE VOORPLAAT Als derde begrip van het Tong-T'ong-devies heb ben wij gekozen: Ondernemend. Omdat dit begrip een prominente eigenschap karakteriseert bij de uitvarende Hollanderdie wij in Indië eigenlijk het meest hebben leren kennen. Zij zijn uiteraard ook hier: een Plesman, een Philips, een Verolme en zoveel honderdduizenden „kleinere goden". In hen vinden wij kenmerken terug, die wij ook in Indo nesië kunnen vinden bij de duizenden prauwvaar- ders, die in dat eilandenrijk en soms tot ver daar buiten) dag in dag uit weer met branie het ruime sop kiezen in kolèks, litiks, majangs, glatiks en hoe al die wonderlijke prauwen ook heten mogen. We hebben ze die prauwen zien bouwen, zo maar ergens op het strand: met een stokje lijnen in het zand, stokjes rechtop geprikt, dan de kiel, de vlijtig en secuur gesneden kromhouten, de langzaam groei ende „opstand"Waar ben je mee bezig, Kromo? Een kinderspelletje? Maar kijk, de prauw groeit. Zonder laagste ambachtsschool, zonder Delft, net zo primitief als eens Noach zijn ark bouwde. En ze gaan ermee de zee op. Wel eens in een vliegende storm op een handbreed bagor-zeil de Indische zeeën bevarenZie naar dat meesterschap over roer en zeil en tuigage! Zie die koele, berekende branie! Wel eens in Straat Sape tegen wind en zware, kolkende oceaanstroming in gelaveerd met een veel te grote lading rijst, uien, djeroek, tjenkeh en hout? Wel eens dagenlang alleen maar grauwe gele rijst met vis, vis, vis gegeten van de open prapèn (kombuis) op de voorplecht, laf lauw wa ter gedronken uit de gentong aan de mast? Ah, maar ondernemingslust! Niet thuis willen zit ten! Omdat verre stranden lokken. Omdat verbin dingen gemaakt moeten worden met andere volken en andere rijkdommen. Geen Drees-pensioen in het verschiet, maar een graf in de golven. En dag in dag uit tarting van tekorten, gevaren, ontberingen. Niet bang zijn, niet kankeren, maar onblusbare liefde voor het avontuur. Waar zou de mensheid zijn, wat zou beschaving zijn zónder ondernemingslust? Wij denken nu aan onze eerste emigranten, aan de verste lezers van „Tong-Tong" in alle uithoeken van de wereld. Vaar wel! Vergeet nooit de banden met het stam volk („Trouw" in ons devies) en vind nieuwe koersen voor nieuwe generaties die steeds weer zulten uitvaren! T. R. Onafhankelijk Indisch Tijdschrift Prins Mauritslaan 36 Den Haag Tel. 542.542 - Giro 6685 Verschijnt de 15de en 30ste van elke maand Prijs per nummer f 0,40. Kwartaal 2,25 Halfjaar ƒ4, Per jaar ƒ7, Betaling geschiedt altijd VOORUIT ABONNEMENTEN BUITENLAND Per jaar Australië Per Luchtpost: ƒ40,-. Per Zeepost: 12, Nw. Zeeland, Zd. Afrika, Brazilië: Per Luchtpost: 30, Per Zeepost: ƒ12, Nw. Guinea, Canada, U.S.A.: Per Luchtpost: 24, Per Zeepost: ƒ12, Suriname, Antillen: Per Luchtpost: ƒ18, Per Zeepost: ƒ12, West-Europese landen: Per Luchtpost: ƒ12, Agent voor de Ver. Staten: Chris Deyker- hoff, 210 Heckelstreet, Belleville, New Jer sey, U.S.A. Agente voor Canada: Mevr. E. Ie Sueur- Zimmer, 1 Richview Side Road, Weston Ontario, Canada. Uitgave GAMBIR Uitgeverij voor Oost en West Onder redactie van TJALIE ROBINSON. Zoekt op basis van de nuttige ervaringen In de Gordel van Smaragd nieuwe interessen In Nederland te wekken voor de Tropen- gordel.

Tong Tong | 1961 | | pagina 2