N.A.S.S.I.-RUBRIEK Sociaal-Cultureel OUD-B ANDOENGERS PANTOEN Grote Indische Avond Gevarieerd programma Bal na tot 3 uur 4 CRITIEK VAN PROF. DUYNSTEE In de Tijd-Maasbode verschenen onlangs enige ar tikelen van Prof. Duynstee uit Nijmegen, waar in hij het toelatingsbeleid van Mr. Beerman ver dedigt en een scherpe aanval doet op Nassi en C C. K.P. Teneinde het Nassi-verweer zoveel mo gelijk bekendheid te geven, plaatsen wij daarom ons verweer in deze Nassi-rubriek, verdeeld over twee Tong-Tong-nummers. Hieronder volgt het eerste gedeelte: Wat is het probleem der spijtoptanten? In Indonesië bevinden zich een aantal mensen, die mede onder invloed van Nederlandse advie zen, formeel Indonesisch staatsburger zijn gewor den, naar als gevolg van de politieke verwikke lingen en de anti-Nederlandse aktie in Indonesië door hun Nederlandse instelling in zeer grote moeilijkheden zijn gekomen. De Nederlandse Regering staat niet onverschillig tegenover deze in nood verkerende mensen. Integen deel, zij acht het haar morele plicht een deel hun ner te helpen door toelating in Nederland op de voet van de Nederlandse repatriantenregeling. De kritiek op het Regeringsbeleid t.o.v. spijtop tanten richt zich in het bijzonder tegen twee pun ten: ten eerste, het veel te trage tempo waarin de visum-aanvragen worden afgedaan en ten twee de, het te beperkt aantal personen, dat daarvoor in aanmerking wordt gebracht. Behalve het „toejuichen" van het gevoerde Re geringsbeleid hebben wij in de verhandeling van Prof. Duynstee over het eerste punt: de trage afdoening van zaken, niets gelezen, terwijl juist dit punt bij de behandeling in de Tweede Kamer op de voorgrond stond en de kern is van de beide moties-Van Doorn. Wanneer de Minister van Justitie soms jaren no dig heeft om tot de conclusie te komen met een noodgeval te maken te hebben blijkt daaruit reeds de ondeugdelijkheid van het systeem. Menselijke gevoelens verzetten zich ertegen, dat betrokkene zo lang in die noodtoestand blijft en in onzekerheid wordt gelaten t.a.v. zijn visum- aanvraag, die dikwijls verlies van betrekking en huisvesting betekent. Desondanks vindt de schrijver dit beleid „zeer humaan". Waarom is het door de Regering ge volgd systeem ondeugdelijk? Zij benadert het probleem op te formele wijze, n.l. vanuit het algemeen vreemdelingenbeleid, waar door een omslachtige en tijdrovende procedure wordt gevolgd, terwijl het in wezen gaat om hulp betoon aan schuldeloze slachtoffers van de ver slechterde verhouding Indonesië-Nederland. Zij zijn exland- en stamgenoten, die vóór de soevereini teitsoverdracht in ambtelijke en particuliere func ties als loyale rijksonderdanen in belangrijke mate hebben bijgedragen tot groei en welvaart van het voormalig Nederlands-Indië, waarmee zij ook met morele en culturele banden verbonden waren. Wie aldus het probleem benadert kan in spijtoptanten geen „vreemdelingen' zien, alle juridische beto gen ten spijt. Prof. Duynstee miskent deze his torische achtergrond van het spijtoptantenprobleem. Niet het formele maar het wezen van de zaak dient centraal te worden gesteld. Omdat aan het lenigen van nood nu eenmaal snelle actie inherent is, stelt de Kamer voor om de huidige oneigenlijke en onpraktische methode van onderzoek te verlaten en de toelating te toet sen aan „bepaalde gemakkelijk te verifiëren crite ria", temeer daar inmiddels het appapraat voor een zelfs oppervlakkig onderzoek in Indonesië is komen weg te vallen. Dat naar Prof. Duynstee s mening het gevolg van het toetsen aan de hand van gemakkelijk hanteerbare criteria zou zijn, dat in beginsel welke aanvraag zou moeten worden ingewilligd, typeert zijn betoogtrant en is bepaal delijk onjuist. De Minister heeft zonder in te gaan op de sterke argumenten van de Kamer ten aanzien van de feilen van zijn systeem handhaving daarvan verdedigd door te wijzen op een zekere vermeerdering van het aantal toe latingen. verkregen door een verruimde interpre tatie der regeringsrichtlijnen. Maar deze verdediging gaat langs de zaak heen. Immers, aan de orde was de onaanvaardbaarheid van het systeem. Desondanks is Prof. Duynstee verwonderd dat de Kamer onontvankelijk (was) voor het ministerieel betoog. PROF. VAN DER VEUR Onder auspiciën van NASSI hield Prof. van der Veur een interessante causerie over „De Optie waarin hij op zakelijke, heldere wijze, aan de hand ook van uitvoerig statistisch materiaal een uit eenzetting gaf van de verschillende factoren, die destijds van invloed zijn geweest op het al dan niet opteren voor het Indonesisch staatsbur gerschap. In totaal werden uitgebracht 13571 op ties, die volgens de berekeningen van spreker be trekking hebben op hoogstens 33000 personen (dus niet op 50 a 60 duizend, zoals Mr. Beerman stelt). Van deze opties slaan ongeveer 1000 op jongens en meisjes beneden 18 jaar, die zelf geen keuze deden doch voor wie door hun wettelijke ver tegenwoordiger (o.a. besturen van weeshuizen) een optie werd uitgebracht. In onze vorige NASSI- rubriek wezen wij reeds op de grote invloed, die de rede van de Ned. Vertegenwoordiger Lamping op het uitbrengen van opties heeft gehad. Ten aanzien van het toelatingsbeleid zeide Prof. van der Veur, dat indien men toch aan twee duizend spijtoptanten per jaar visa verstrekt, het wijzer en praktischer zou zijn om alle resterende tienduizend in één keer in Nederland toe te laten. CENTRAAL-COMITÉ EN PLAATSELIJKE NASSI-COMITÉ'S Op 16 september hield het Centraal-Comité in den Haag een vergadering met de vertegenwoordigers van 23 plaatselijke Nassi-comité's. Uit de discussie bleek, dat het aanpassingspro ces van de spijtoptanten zonder bijzondere moei lijkheden verliep en slechts in een enkel uitzon deringsgeval van een wens tot terugkeer naar Indonesië sprake was als gevolg van h.t.l. onder vonden teleurstellingen. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld op welke wijze de Nassi-propaganda nog kan worden uitge breid en geintensiveerd. Verheugend was de toe nemende belangstelling onder de jongeren voor het probleem der spijtoptanten. Ten slotte werd een telegram gezonden aan de Minister-President, waarin de vergadering verklaar de van oordeel te zijn, dat uitvoering dient te wor den gegeven aan de Kamer-motie - van Doorn van 12 juli jl. waarin de Regering uitgenodigd werd de toelatingsrichtlijnen aanmerkelijk te ver ruimen in dier voege, dat aan bepaalde gemak kelijk te verifieren criteria terstond doorslagge vende betekenis ten gunste van de betrokkene wordt toegekend en het onderzoek in de overige gevallen aanmerkelijk dient te versnellen in dier voege, dat een aan het menselijk leed der aan vragers aangepaste werkwijze wordt toegepast. De Indische gemeenschap heeft al vaker blijk ge geven van belangstelling voor- en hulpverlening aan maatschappelijke zorgen van uiteenlopen de aard. De komende maand brengt weer twee kansen om op dit terrein actief te worden. Ver wijzend naar desbetreffende advertenties elders in dit nummer, vragen wij de aandacht voor: 6 en 7 October: de bekende gezellige, goedkope en rijk gevarieerde bazar van de nog bekender ver eniging „Humanitas De Humanitasbazar is aardig op weg om zich in Den Haag, een vaste reputatie te verzekeren van nuttige en doeltreffen de hulpverlening op ruime schaal. De medewer kers (en -sters) zijn vindingrijk en energiek; daar om zijn de bazars van Humanitas altijd eivol en elk jaar wordt een flink bedrag verzameld dat op betrouwbare en oordeelkundige wijze zijn weg naar vele soorten van kommer en gebrek wel vindt. Voor wie de bazars kent, is deze aanbeve ling niet nodig; voor wie ze nog niet kent, gaarne de aanbeveling: kom eens kijken voor eenverrassend aangename ervaring. Een aparte attractie is de verkiezing van „Miss Pop 1961". Ieder mag meedoen met de inzending van één of meer poppen. Een aantal prijzen is be schikbaar. Hoe meer deelname, hoe groter vreugd. Doe mee! 14 October. In de Haagse Dierentuin opvoering van het toneelstuk van Victor Ido: „De Paria van Glodok" door de amateurstoneelvereniging „Dardanella". Na afloop krontjong „istimewa" van het krontjong-gezelschap „Nachtsirenen", met o.a. „Goh" Dumas en Leo Spel (nader commen taar overbodig!). Na afloop daarvan: dansen. Op brengst ten bate van de Spijtoptanten. 15 October. Een aantal Haagse jongeren heeft de handen ineengeslagen om op diverse ter reinen van achterop geraakt jeugdzorgwerk nut tig werk te doen. Daartoe moeten fondsen worden gevormd en één van de middelen om die fondsen te versterken is een culturele Javaanse avond met Javaanse dansen van Soedharmo, commentaren van drs. Ernst Verwaal en wajangliederen, gezon gen door mevr. Lien Koolwijk. Voor Indischgas- ten zal zo'n avond zeker een welkome afwisse ling betekenen op amusementsgebied, van een apar te warmte. Ook kennen vele Indischgasten de wajang slechts „van aanzien zodat deze kans om ook van de diepere achtergronden ervan te weten te komen, zeker niet gemist moet worden. Boengah mawar dari kajangan Soenggoe indah, haroem baoenja Adjar kenal ta'ada halangan Awas-awas, ada jang poenja kajangan godenuerblijf indah aantrekkelijk haroem geurig Denkt U erom dat de komende TEMESIAS-reunie op 28 oktober 1961 in Hotel Kurhaus, Gevers Deynootplein te Scheveningen zal gehouden wor den. Entreekosten 2,50 p.p. zo spoedig mogelijk over maken op girorekening 429147 t.n.v. de heer Oden- thal, onder vermelding van de periode, waarin U de H.B.S. bezocht. TJANG Tjang sprak slecht Nederlands, maar had een reuze „tangan dingin". Dus stond haar huis van voor tot achter in de planten en bloemen, die ze vol trots aan iedere bezoeker liet zien. Soms met ex plicatie. Zo zei ze eens tegen een bezoekster in de voorgalerij: „O. van voren is niets. Maar tjoba U kijk mijn achterste. Vol met djebloer-djebloer! (chevelures) N.A.S.S.S.I.-Zutphen organiseert Zaterdag 7 oktober 1961, Buitensocieteit ged. Presentatie The Rhythm Sociteit Wolweversgaarde 487 Den Haag Buitenlandse Gastartisten Entree f 2.50 Aanvang 8 uur Opbrengst ten bate van het N.A.S.S.I.-werk

Tong Tong | 1961 | | pagina 4