EEN NATIONALE ZAAK BRIEF UIT NIEUW GUINEA RADIO BOLLAND m'XÈM Het is jammer \i' g2 dat U niet kunt zien welke sprekende kleuren Rogier Boon voor deze aparte kerstkaarten gebruikte. Wacht niet te lang en bestel ze bij Nassi, Antwerpsestraat 18. Sche- veningen. Ze kosten slechts f 1.— per groep van 4 stuks. Denk deze decembermaand extra om de spijtoptanten. Betaling kan geschieden door stor ting op giro 447853. 4 Tegen het eind van het jaar 1961 en na bijna twee volle jaren Nassi-actie blijft de „toe latingsmolen' nog steeds even traag draaien. Er zijn er in het laatste jaar inderdaad méér toege laten dan bij het aanvankelijk gestelde (en oneer baar lage) quotum was toegestaan, maar in het beleid van de Regering t.a.v. de spijtoptanten is practisch niets veranderd. Wie de dikke bundels Kamerverslagen, perscon ferenties en discussies over de zaak der spijt optanten nog eens snel de revue laat passeren, staat versteld over de behendigheid van de Mi nister van Justitie om de kernvraagstukken te om zeilen en de vindingrijkheid om de discussies op allerlei zijterreinen te leiden, waar beslissingen niet te nemen zijn, omdat de criteria vaag blijven. Koppig weigert de Regering in te gaan op de herhaaldelijk ter tafel betrachte rede van H. C. Lamping over de nationaliteitskeuze. Zó duidelijk wordt hierin een beroep gedaan op „gezond ver stand en verantwoordelijkheidsgevoel" om de keu ze te maken en zó scherp liep hierna de curve van nationaliteitsaanvragen op, dat de mede-aansprake lijkheid van de regering practisch onomstotelijk vaststaat. Daarom ook sprak de voorganger van Minister Beerman, Prof. Samkalden, onomwon den van een morele plicht om de spijtoptantenzaak te herzien. Minister Beerman begeeft zich wijselijk niet op het terrein van die morele plicht, maar schermt eindeloos met „humanitaire" verplichtingen, die zich dan b.v. bewegen op het vaststellen van „bindin gen" met het vaderland, maar legt even wijselijk nergens precies deze bindingen vast, zodat t.a.v. elke aanvraag maar weer opnieuw „naar succes getast" moet worden. Of wenst „nood bewezen te zien, terwijl nochtans o.a. bij monde van de Minister President nood een „rekbaar begrip" genoemd wordt. Wederom: geen maatstaf. Deze mensen zijn hier te veel, wordt gezegd. En de Spanjaarden en Italianen dan? O, die gaan weer weg, maar spijtoptanten worden een „blij vende last"! Boud beweerd: zijn de repatrianten soms ook zo n „blijvende last En waarom wordt hun emigratie naar de U.S. dan tegenwerkt? Enz. enz. enz. Op alle discussieterreinen: eindeloze haarklove rijen en uitgekookte pienterheid. Heet dit „Jus titieel beleid? Is dit „Kabinetsbeleid"? De er varing op „ons" terrein, dat van de spijtoptanten, leert ons overigens wél begrijpen wat er moet om gaan in de groepen burgers, die critiek hebben op het beleid t.a.v. financiën, huisvesting, enz. Wie maar eideloos met een kluitje in het riet wordt gestuurd, wordt obstinaat. Ómdat met recht nu eenmaal niet getaward kan worden. Ten aanzien van de spijtoptanten kan er maar één doel zijn. „Het beleid moet óm!" Het is zeer te waarderen dat in de spijtoptan tenkwestie de repatriant laat zien dat ook hij on verzettelijk en strijdbaar kan zijn voor een natio naal belang en een nationaal fatsoen. Het steunen van NASSI is een nationale zaak. Onthoud dat. Steun dat. T.R. Pertulungannja manusia itulah satu tembok jang gempah, siapa jang ménjèndèr tamtu mèsti rubuh. Hulp van mensen is een loze muur, u>ie er tegen leunt, valt er mee omver. Mentjariklah pengidupan bêrbudinanti mendjadi biasa lakunja. Kies een verstandige levenswijze, zij zal aan genaam worden door gewoonte. Waarde Tjalie, Een hele tijd heb ik jou niet geschreven, lantaran lagi roewet pikiran. Ten eerste ben ik al lui, ten tweede de Indo's gaan met iedere Hollandse boot uit Nieuw Guinea weg. Ook ben ik al te oud (71) om dag in dag uit in de tuin te gaan werken. Ik heb op mijn perceel twee huizen staan en aan vruchtbomen ongeveer zo'n 200 verschillende soor ten. Het perceel is groot 10]/2 hectare beplant on geveer 6 hectare en een cacao-aanplant van 1\'2 hectare. Vruchtbomen alles in dracht en cacao een gedeelte ook al boea. De prijzen van de cacao per kolf drie maanden geleden 0.04 en nu maar f 0.025 per kolf. Je hebt niet eens genoeg met het geld om ze te onderhouden. Opbrengst van mijn vruchtbomen is rata-rata zo n 150.bruto; af aan wieders ongeveer zo'n f 40.per maand. Dus ik met mijn vrouw met sober te leven, tjoe- koep. Dit perceel plus alle toebehoren wil ik voor f 4.000.verkopen. Deze twee huizen alleen heeft mij 412 mille gekost. Je ziet Tjalie, hoe rot het is in dit land. Mijn tuingereedschappen alleen, plus gaas lij duim is 500 m. blon prikkeldraadnja. Pendcknja geen prijs. Maar als al djenkel goea tinggal pendeknja. Want ik heb al veertien jaar van dit perceel ge leefd. Mijn plan is als kan in 1962 naar Holland te gaan. Ik heb een beetje geld in de Bank en krijg ik een ouderdomspensioentje voor ouden van dagen. Nieuw Guinea zal niets worden wanneer alle Indo s weggaan. De regering sekarang al roewet. De Ind. Nederlanders is niet meer te houden. Boeah sentoel, bocah ketjapi Bocah gowok di tengah oetan Orang goendoel di tandoek sampi Orang borok di ketaboetan Nn beste Tjalie. wij zullen maar zeggen tot hier. Ontvang je en je personeel onze aller beste groeten en wensen. Je sobat w.g. de Koek Toelisan-nja soedah roewet. ati-nja soedah koesoet. Wij plaatsen deze brief om drie redenen: 1. Misschien is er toch wel iemand onder onze duizenden lezers, die de Koek kan helpen. Mis schien een van onze abonnees-Kamerlid? 2. De brief tekent beter dan vele ellenlange be schouwingen hoe voor vele Indo s het „Nw. Gui- neese avontuur" een drama geworden is. Misschien begrijpt men nu ook, waarom Tong Tong nooit voor Nw. Guinea heeft willen „vechten Het was alle tijd al té opgelegd „bij voorbaat weggegeven koek". Garantie voor een „eigen kans" geeft nie mand. 3. De brief is in alle opzichten een haast „klassiek te noemen Indo-document, in onbevangen eer lijkheid (ik ben lui), in rechtuit spreken in twee talen, in stijl („met sober te leven, tjoekoep", „w.g."), in de meesterlijke hantering van de pan- toen om de maatschappij te schetsen in verborgen zinnebeelden, maar vooral in karakter: de eeuwige verliezer Wij bidden de lezer niet al bij voorbaat te gaan mopperen over „Indo-reclame". De Koek is ook een mens. REDACTIE Advertentie Stationsweg 143 - Tel. 60.17.03 DEN HAAG Het adres voor gramofoonplaten Originele Krontjong en Cowboy o.a. nieuwe Gamelanplaten. In samenwerking met 's-werelds meest bekende DISC JOCKEY S DE NIEUWSTE wereld toppers

Tong Tong | 1961 | | pagina 4