je MEMORIES TO A GRAND OLD WOMAN DE STER SPECIAAL VOOR VROUWEN Weet U dat het initiatief voor de oprichting van de N.V. Tong-Tong door een VROUW genomen is? Het is „Zus" de Kock-Birsak, geboren in Semarang en „toeroenan van de Klaring, die eigenaar was van Tjandi Sewoe. Flinke, zelfstandige vrouw met „levenslange ervaring" in handels- en bedrijfsleven, was o.m. secre taresse bij de Ned. Handel Mij en thans secretaresse bij de N.V. Indola (die in korte tijd een fenomenale groei beleefde). Duizend mannen zeggen: „kan niet". Zus zegt: „kan wel" en ze begint en zal slagen ook! Al vaker zijn het vrouwen geweest, die Tong-Tong door zn moeilijke dagen haalden. Zij weten niets van hogere politiek, hoger zakenleven, ho gere cultuur, zegt men. Maar ze beheren de „blandja-beurs reëel en ze voeden kinderen op reëel. Nu gaan ze de reële en onmisbare basementen bouwen van het Tong-Tong-gebouw. Moeten we zuur kijken? Laten we niet verqeten dat we sinds 1898 door Vorstinnen geregeerd zijn. Het is goed. T. R. Zonder chauvinistisch te zijn mag ik toch wel zeggen dat ik the most wonderful Grandma heb die een kleinzoon zich maar wensen kan. Reeds als kind heb ik intuïtief heel veel van haar gehouden en naarmate ik ouder werd bewonderde ik haar grootheid en haar wijsheid ofschoon ze nooit school heeft genoten. Ze is een Indonesische vrouw van het edele soort en een „fijn" Islamiet. Dit weerhield haar evenwel niet haar kinderen naar Katholieke scholen te sturen, daar ze be greep dat dit hen op een hogere sport van de maatschappelijke ladder zou brengen. Ze maande haar kinderen 's zondags altijd om naar de kerk te gaan, terwijl ze 's vrijdags trouw haar wierook brandde. Met stille eerbied en ook een beetje bang eigenlijk volgde ik weieens haar verrichtingen. Je zag dan als het ware een andere wereld opengaan, een wereld van vreemde demonen die alleen voor haar toegankelijk was. Het was een gebeurtenis die me altijd boeide, maar toch was ik blij als het voor bij was en ze weer in onze wereld terugkeerde en weer gewoon mijn Oma was. Ofschoon Neder landse wapens haar beide zonen tijdens de politio nele actie doodden, houdt ze nog altijd het meest van haar kleinkinderen van Nederlandse afkomst. Ook haar Nederlandse schoonzoon (mijn vader) bemint ze als haar eigen zoon. Zoveel liefde als deze vrouw weet te geven is voor ons in Neder land toch maar onbegrijpelijk. Toen ik uit Indonesië repatrieerde en van haar afscheid moest nemen was het misschien een ge lukkige bijkomstigheid dat ik en allen thuis te laat opstonden. Het was dus haast je, repje, of ik zou de trein missen en daarmee ook de boot. Veel tijd voor afscheid was er dus niet. Met medelijden in mijn hart keek ik haar aan, maar de blik waarmee ze mij aankeek bezorgde me als het ware een minderwaardigheidscomplex, want ik zag daarin dat ze nog meer medelijden had met mij dan ik met haar. En ik herinnerde mij haar gezegde, dat het leven voor haar steeds gemakkelijker werd maar voor ons jonge mensen steeds moeilijker en meeromvattend. En als ik nu eens voor probleem sta dan denk ik wel eens met weemoed terug aan de tijd met Oma in Klaten. Die wist op alle moeilijkheden altijd wel raad zonder iemand te kwetsen. Als een van de kleinkinderen ziek was dan moest Oma altijd komen; ze masseerde dan met haar gouden handen het warme kinderlijfje en vertel de daarbij de mooiste fabels en legenden van Kantjil tot Pakoe Boewono de Xde. Ach Oma de wereld is nu zo klein. Misschien zie ik later via Amerika nog eens „The most wonderful Grandma of the world". PANKY Kerstfeest in Indië, een warme wazige herinnering. Als kleine jongen stond ik verrukt te kijken naar de rode papieren klokken onder de grote lamp in de deuropeningen, de versierde boom met de kleurige kaarsen, het hagelwitte tafellaken met de rode crêpepapieren stroken en dennegroen. Het hele huis had een grote beurt gehad. De vloeren gepéld, klamboes gewassen en gesteven, al het koperwerk glimmend gepoetst. Er hing een vreemde mengeling van geuren. Een vleugje hy giënische carbollucht en de vettige reuk van bran dende kaarsen mengden zich met de frisse, zon- doortrokken geur van versgesteven klamboe s, de pittige harslucht van dennetakjes die ik stilletjes in brand stak, en het kruidig-zoete aroma van zwartzuur. En dat alles doortrokken van de in tense, bedwelmende geur van menjang. Met de brandende menjang in een miniatuur-anglo liep oude Kokkie zorgvuldig alle kamers één keer hele maal door, als haar speciale zegenbrengende bij drage aan het feest. „Soepaja banjak redjeki, ja Njo, slamat Hari Natal!" Kokkie wist als gelovig Mohammedaanse heel wat van het Kerstfeest. In mijn kindertaaltje had ik getracht haar het ver haal te vertellen, zoals Pa dat voorlas uit een oude Kinderbijbel met prachtige platen. En Kokkie be gréép. Misschien raakten wij ik in mijn kinder lijke visie, zij met haar simpele ziel de essen tie van het gebeuren. Ik vertelde haar vooral vurig van De Ster die plot seling aan het firmament verscheen en waarnaar mensen al zo lang hadden uitgezien. Dat gedeelte van het verhaal boeide mij bovenmatig. Ja, want ik kénde die ster, ik kende haar al lang! Als Ma mij 's avonds in bed stopte zag ik door het raam De Ster, fonkelend aan de avondhemel. En ik viel blijmoedig in slaap. Een kinderhart is gauw ge vuld. Toen ik ouder werd leerde ik dat die ster Venus was, de Morgenster én de Avondster. Nog later wist ik dat Venus, één uit honderden miljoenen planeten was van ons zonnestelsel. En dat zonnestelsel met miljoenen andere, vormden het met een onvoorstelbare snelheid uitdijend Heel al. The Expanding Universe. Ik zie haar nog wel eens op een kille, vroege morgen. Een koude, schitterende reuzendiamant aan een loodkleurige hemel. Het is mij alsof die Morgenster het ene uiteinde vormt van een enor me trait-d'union die reikt tot de Avondster van mijn kinderjaren. Er is zo véél gebeurd langs dat koppelteken van De Tijd. En ik zie in die Dub belster beslist niet meer de ster van mijn kleuter fantasie. De Ster uit het eeuwenoude verhaal. Ik weet nu wel beter. MAUS Voor abonnees: f 3,50 per 3 regels, elke regel meer, één pop meer. Voor niet-abonnees: dubbel tarief. Alléén bij vooruitbetaling. ATTENTIE! Bij Ting Tings onder nummer, welke op zending der brieven rodig maken, wordt het tariel met 50 cent (totaal) verhoogd. De brieven op Ting Tings, waarvoor geen porto werd gestort, kunnen worden afgehaald aan ons kantoor: Prins Mauritslaan 36 Den Haag. Indische geschriften Verzamelaar zoekt handschriften, boeken en voor beelden (op bamboe, boomblad, leder, steen, hout, enz.) van alle soorten schrift uit Indonesië (geen gedrukte stukken.). Aanb. onder No. 1448. Een blijvende herinnering: Ind. LANDSCHAPPEN op doek, sawahs-bergen-flamboyant, enz. 90 x 45; 15,kleiner 10,Oosterse Kunst „AURORA". Anna Pauwlownastraat 3, Den Haag. Th. H. van Soest, Keizersgracht 505, Amsterdam koopt boeken over Indië (onverschillig welke taal en onderwerp). De TOEKANG PIDJIT voor Vlaardingen is; Ru- dolf an Haack (Si Dolph), Joh. de Wittstraat 50b, tel. 01898-5550. Groot Indisch schilderstuk, voorstellende; de weg naar Djocja". Schilder; Fredrik Kasènda. Te bevragen; Apeldoornselaan 215 Den Haag Tel. 838236. TE HUUR aangeb. wegens emigr. te Rijswijk; 3 km. flatwoning met overname meub. Huur 85,p. mnd. incl. verw. Urgentieverklaring ver eist. Brieven, onder No. 1496. Voor de aanstaande feestdagen aparte geschenken „Voor elck wat wils" bij Oosterse Kunsthandel Aurora. Anna Paulownastraat 3 Den Haag. Tel. 602102. VOOR WENEN (Oostenrijk) Gezocht per 1 Jan. 1962, twee ervaren KOOK STERS, liefst vriendinen op de hoogte van Indische en Chinece keuken. Zonder goede referentie onnodig te solliciteren Brieven No. 1497 Ned. Ind. jongeman 28 jr. 1 82 m. goed uiterlijk, licht getint zoekt s k.m. knap Ind. meisje, niet kleiner dan 1 65 m. lief karakter, uit beschaafd milieu. HEEFT goede positie. Doel, huwelijk. Br. m foto, welke op erewoord ret. Brieven No. 1498 1 3

Tong Tong | 1961 | | pagina 13