wm limBË I m 1 mm «s BOMENTOVER DE LILA MANTEL 9 Wéé M4 TO Ze hielden me altijd gevangen, die bomen, in een soort betovering, alsof ze me uitnodigden, om aan hun vertrouwde stam 't hoofd te laten rusten en zachtjes mee te deinen, als de wind hen lenig heen en weer deed buigen en de zon, getemperd door hun bladeren, een ritselend schim menspel tekende op je verlangend lichaam. Verlan gend naar actie en heerlijke avonturen vol span ning en afwisseling. Onze fantasie ging ongebrei deld met ons op hol in en onder oi\ze bomen, die mij een ongekend geluk en vreugde schonken, ook schone ideeën, zo innig doorleefd, als waren ze zuivere realiteit. Elk Indisch kind weet, wat deze belevenissen zijn, die je moeilijk aan een ander kan vertellen. Wat was het een spannend, maar ook angstig avontuur, te klauteren langs de inkepingen in de stam van de klapperpalm, waar aan het einde de trossen vruchten of bloeiwijze lokten tot pluk ken, terwijl de grote waaiervormige bladeren tan taliserend klepperden. Dat was mijn vuurtoren, om te speuren of in de verte geen vijandelijke fregat ten in zicht waren! Daar heb je onze donkere, forsgebouwde wach ter, die goedig zijn baard Iaat hangen, waarin ik als een aap klom en mezelf afzette tegen zijn brede borst en al slingerend steeds verder en ho ger, me ,,Tarzan of the apes" waande goede trouwe waringin met je geheimzinnige holten tussen grillige wortels en je duister gefluister in je volle lover, waarin groene duiven zich te buiten gaan aan je rode vruchtjes. En jij, mijn tjemara, wat ruiselde en suizelde je de hele dag, of zong je een toverliedje, dat me zo loom maakte, dat ik me in halfslaap in je schaduw vlijde bovenop je afgevallen vochtige stam, die te glad is om in te klimmen, maar waar ik geniepig in kneep, om een fijn vezeltje los te peuteren, om dat over een biting te spannen en er dan langs te wrijven met één van je jonge groene bladeren. Ik waande me een eerste rabab-speler en dat bij het iele, hoge geluid Ardjoeno tot zijn krijgsdans werd aange vuurd. In één der takken van de djeroek bali boom hing de lontjeng laoet van onze fabriek. De kunst nu was, die bel van boven af te berei ken en die snel en driftig te luiden, wat een dubbel gevaarvol avontuur was, want de tak was dun en hoog ingeplant en bellen zonder toe stemming, lokte een pak voor je broek uit. De manggistanboom war er een, die waarlijk lokte tot klauteren, omdat de takken zo gemakkelijk symetrisch en laag geplaatst waren en de vruchten voor het grijpen hingen. Als een echte tjodot heb ik zowat alle vruchtbomen in Indonesië beklom men, om de sport van het klimmen in de eerste plaats, maar zeer zeker ook voor de beloning in de vorm van de heerlijke vruchten. De klenkeng- boom was moeilijk te benaderen en daarom waar schijnlijk mijn lievelingsboom. Zijn zeer hoge top bood een pracht uitzicht en zijn wijdvertakte kruin borg .tal van mogelijkheden. Hier werden de stout ste fantasieën uitgebroed, hier werden in een ge streepte hansop met één grote zak voor, vol ma- nisan, katjang, goelali of wat anders, gewapend met Winnetou, het opperhoofd der Apachen hele bibliotheken uitgelezen. Van uit deze boom kon je met levensgevaar" langs één speciale tak glij den tot een twee meter hoge ringmuur en als je die ringmuur opliep en daarna aan de andere kant er weer afging kwam je bij je buurman terecht, die weer andere vruchtdragende bomen had!!! O, gulden tijd, o, dierbare bomen, jullie, flam boyants, als jullie tegen het eind van de droge moesson staan te vlammen in hartstochtelijke gloed, jullie, trengoeli's in je rose bruidsjurkjes, boeng- goers in wit of lila gekleed in uitbundige feest stemming, asembomen, zo oer- en oeroud, met het Indische leven vertrouwd en samengeweven, zo s erk en trouw, met de trossen gele bloempjes, het zachte groen, na de eerste regenval. Tan- djoeng en kemcening wit kembodja en tjem- paka ivoire en de gele patjar, die de lucht vervulde met dronkenmakende sterke geuren, die een geheimzinnige sfeer schiepen en een vreug de vormden voor de ogen. Hier in te klimmen, was een bezetenheid, die me tot nu toe nog niet heeft verlaten want toen ik laatst met mijn gezin op de Veluwe was, stond daar op een heuvel in eenzame majesteit een boom donker naar me te lonken, zó intens, dat ik er met een vaart naar toe liep, de kinderen uitdagend, wie 't eerst in de top zou zijn ik won het glansrijk ik word dit jaar 53! Bomen zijn mijn trouwe wachten op 't Pad; 't is er koel, God fluistert er door de bladeren en als je er in klimt, omvangen zijn vele armen je in behagelijke koestering; in de rustige deining van de wind wieg je weg naar je betere en werkelijke Ik, waar de wereld anders, mooier is. KOFFIEBOON Het begon in Ataka, waar wij voorzien zouden worden van warme kleren. Ataka! Herinnert U het zich nog? Het feestelijke onthaal! De zalige taartjes, krente- broodjes, koekjes en weet ik wat al! Het was daar in de kinderspeeltuin dat ik mijn kleine jongen zag genieten en spelen zoals een kind van zijn leeftijd behoort te doen; zonder een spoor van angst in zijn bruine kijkertjes! En terwijl hij de dag van zijn leven had, gingen wij de grote mensen, de tentjes langs om kleren uit te zoeken, geholpen door vriendelijke dames, die ons het gevoel gaven dat wij niet de arm zalige bedelaars waren naar Holland gekomen op een schoen en een slof die wij in werkelijk heid waren! Wij mochten ons aan allerlei heerlijks te goed doen, eten zoveel we wilden, maar er werd ons wel verzocht geen snoeperijen mee te nemen. Natuurlijk waren er dames die voor de verlei ding bezweken en het toch deden die stakkerds! s'Avonds had mijn zoontje koorts van de opwin ding, en zijn zakken zaten volgepropt met stuk jes krentebrood, taartkruimels en koekjes! ..Voor als we weer honger hebben mam!" en omdat hij mij met zijn lieve oogjes zo verwachtings vol aankeek, verorberde ik een stuk van de samen geperste klomp lekkers uit z'n broekzakken, zo dat hij tevreden over zich zelf ging slapen. Het heeft vele maanden geduurd voordat hij de gewoonte kon afleggen etensresten te verzamelen ..Voor als we weer honger hebben mam!" Ik was verblijd met een licht-lila zomermantel; een kleur die mij buitengewoon flatteerde naar mijn mening! „Vind je me mooi? vroeg ik aan mijn man. „Wacht maar tot je in Holland bent," was het duistere antwoord: „Jij weet niet wat kou is!" Welnu, ik werd het spoedig gewaar! De mantel was niet alleen onvoldoende warm het was hartje winter! ik kwam tevens tot de droevige ontdekking dat je in de winter niet in het licht-lila lopen kon! Vrouwen keken mij medelijdend aan, en een be paalde categorie mannen vond de kleur blijkbaar aanleiding om tegen de inhoud te knipogen! Wanneer je nooit eerder in Holland bent ge weest, kun je voor vreemde verrassingen komen te staan! Deze mantel, mijn eerste, heb ik nog lang gedra gen, zij het ook in geverfde toestand, zwart! MARA DROST-WILLWEBER n Zndie heb je bloemen groter dan een mens, vrachten zo groot als twee zakken anthraciet samen, boombladeren van de klapper) langer dan een stadsbus...... Als ik dat op de Hollandse scholen vertelde, waar ik les gaf, waren de kinderen enthousiast. „Wat n land, meester! VertelMaar helaas merkte ik btj veel volwassen een soort van jalouzie en wrevel als ik dit vertelde. En de gemelijke wedervraag waarom ik niet naar dat land terugging, als alles er zo groot was. Misschien moeten we een aparte long-long maken voor kinderen, denkt 11 ook niet?

Tong Tong | 1961 | | pagina 9