N ES PAN DA TOURS Ik herinner mij nog als de dag van gisteren 15-daagse vliegreizen naar Torremolinos Adieu of au revoir? illiM De verstilde, bruine laagrivier; de zware geur van aarde, nat hout en vis. Van bevolkings rubber en nipah. Een zwatelend kinderstem metje en de groetstem van een moerasvogel. Ergens wacht een vereenzaamd bestuursamb tenaar op een brief van thuis en een ijzeren rijst-perioek zo maar nergens op aan de water kant. Adieu of au revoir Het gebeurt heel dikwijls dat we iets niet zien omdat het te groot is. Multatuli. dat ik voor de eerste maal gevraagd werd om een wedstrijd te leiden tussen twee elftal len van de eerste klasse van de V.B.O. (Voet balbond Batavia en Omstreken). Door de vereniging U.M.S. waren n.l. serie wedstrijden uitgeschreven, waarvan de voor wedstrijden op week-dagen op het terrein van U.M.S. in Petak Sinkian (benedenstad) gespeeld werden. Oud-Djakartanen behoef ik zeker niet te vertellen hoe lastig of dit ter rein te bereiken was. „Ergens" in de Prinsenlaan moest je een pad inslaan (van een „weg" kon je moeilijk spre ken, gezien de erbarmelijke toestand waarin het z.g.n. wegdek verkeerde). Diepe kuilen maakten een behoorlijk verkeer met een auto praktisch onmogelijk en taxi-chauffeurs sloeg de schrik om het hart als je zei, dat je naar Petak Sinkian moest. Vooral in de regentijd stonden deze kuilen vol vies, drabbig water dat naar alle kanten opspoot als je je wagen er doorheen voerde, zeer tot ongerief van de voetgangers, die zich naar het terrein begaven. In de droge tijd daarentegen was dit pad èèn en al stofwolk, zodat de bewoners van de huizen aan het pad steeds maar emmers water gooiden om het stof zoveel mogelijk te „dem pen". Je kon bij Lindeteves op Molenvliet naar „binnen" gaan, dan stak je wel een stuk af, maar toch kreeg je ook een flink stuk „vuilig heid" te genieten. Het was een opluchting, als je eindelijk bij het terrein was aangeland, maar dan kwam je ook werkelijk op een prima speelterrein aan, dat nog idyllisch ge legen was temidden van hoog-op-gaande klapperbomen, waarin bij een wedstrijd vele „buitenleden" plaats namen. Ook was dit ter rein onder vrijwel alle weersomstandigheden goed bespeelbaar, het kon heel wat water verwerken. Zoals ik reeds schreef werden de wedstrijden op weekdagen gespeeld en toen een wedstrijd Advertentie) neemt het zekere voor het onzekere. Aan de Costa del Sol (Zuid-Spanje) heeft U de grootste kans dat tijdens uw vakantie de ZON schijnt. Grote keuze uit vanaf f 539.— met alleen ontbijt vanaf f 620.met vol pension Uitgebreide brochure op aanvraag beschikbaar. Verblijf van lange tijd zeer aan te bevelen i.v.m. heel lage kosten levensonderhoud. Van uw pension kunt U ruim leven in gehuurde volledig gemeubileerde villa's. Prijzen per persoon per maand: f 200.met alleen ontbijt f 340.met vol pension. Voor 4 personen tezamen eigen villa's beschikbaar met aanzienlijke reductie. Inlichtingen worden U gaarne verstrekt door: I N T R A N E D v/h Hesta, Crans Co. Plein 22 Telefoon 184250 's Gravenhage Met kantoren te Amsterdam, Rotterdam, Alkmaar, Den Helder, Haarlem, Hilversum, Leiden, Schiphol, Utrecht en Zaandam of door alle andere Nespanda-tours boekings agenten. was uitgeschreven tussen S.V.J.A. en B.V.C besloot ik daar heen te gaan, rechtstreeks uit kantoor van de Kali-Besar. Om kwart over vier ging ik met een paar collega's terrein- waarts en zette mij op de tribune; dat was toen nog maar een wankel geval, van bamboe opgetrokken, heel wat anders dan het beton nen bouwwerk dat later dit terrein zou sieren. Om half vijf kwamen de spelers op het ter rein om zich wat los te trappen en om kwart voor vijf deden zij dit nog. Want... de scheids rechter liet verstek gaan. Het bleek dat er ook geen andere eerste klasse scheidsrechter aan wezig was en ging men op zoek naar een plaatsvervanger. „Appie" Heymans van B.V.C. maakte de U.M.S.-ers er op attent dat ik op de tribune zat en weldra werd mij gevraagd of ik de leiding op mij zou willen nemen. Natuurlijk had ik bezwaren: geen eerste klasser, geen kleding etc... Deze bezwaren werden echter „weggeveegd"; men kwam met een U.M.S. shirt aanzetten, ik kreeg een voetbalbroekje, een paar te kleine tennisschoenen en een fluit; ziedaar, de scheidsrechter was er. Nog wat onwennig in deze geleende attributen en mentaal niet ingesteld op het leiden van een wedstrijd floot ik om ca. 5 uur beginnen, tot opluchting van spelers, bestuur van U.M.S. en publiek. En zie, het ging best. Ik had er gelukkig goed het oog in, dat scheelt bij een scheidsrechter ook zo vaak bij de ene of andere wedstrijd; dat noemden wij „tanggang-dinggin" hebben. Maar de wedstrijd liep tot genoegen van beide partijen best. Zo deed ik dus, ongewild, voor het oog van V.B.O. bestuurderen en de scheidsrechter missie een soort examen, waarvoor ik met lof slaagde. Na afloop natuurlijk complimentjes van U.M.S. en vele anderen. Nadien werd ik nog niet direct met het leiden van wedstrijden in de eerste klasse belast en maar goed ook, want ik moest nog heel wat routine opdoen. Wel kreeg ik vriendschappe lijke wedstrijden en oefen-partijen van het V.B.O.-elftal te leiden, alsmede de promotie- en degradatie-wedstrijden van de tweede klas se, die ook behoorlijk zwaar konden zijn in die dagen. Binnen een jaar was ik van een volslagen onbekende in de V.B.O., opgeklommen tot een meermalen genoemde scheidsrechter, op wie men in noodgevallen steeds een beroep kon doen (en dat dan ook nog wel eens ge daan werd). HOOGEWOUD MOEILIJK ENGELS Onze branie emigranten oefenen zich al lang vóór ze vertrekken in het gebruik van de Engelse taal. En lezen (en proberen te begrij pen) „alles wat los en vast zit". Soms komen er dan een beetje verkeerde vertalingen uit de bus. Hier zijn er twee: I'll kill you ik keel je No minor vices niet minder vies Wie heeft er in zijn kennissenkring meer ge hoord MINANGKABAUSE PEPATA Datang tam pak moeka, poelang tampak poeng- goeng. Toon het gezicht bij aankomst en de rug bij vertrek. Neem de etiquette in acht bij bezoek en afscheid. 18

Tong Tong | 1962 | | pagina 18