Tojjïï| Tnm? r VAN HIER EN GUNDER iW Koek en Ei 6e JAARGANG No. 16 Onafhankelijk Indisch Tijdschrift Prins Mauritslaan 36 - Den Haag Tel. 542.542 - Giro 6685 „Kan het met de mening nan mevr. v. d. K. (Van Hier en Gunder, TT 15 jan.) niet eens zijn. Om welke overigens begrijpelijke reden dan ook, we kunnen „het grote leven" niet buitensluiten enkel al, omdat wij er ook in betrokken zijn. Wij, keuken-, tuin- en huis vrouwen weten toch al te weinig van staats bestel en politiek af. Houdt onze wereld wer kelijk op bij sweet memories, naaldhakken en theekransjes? Zorgeloos leven, terwijl onvoor stelbaar velen lijden overal? Hoe kunnen we? Zijn we onze kamptijd vergeten? Als wij, uitverkoop-bestormstersook wat weggaven aan noodlijdenden elders, hoeveel goeds zou den wij nog kunnen doen." Mevr. TH. KöRNMANN-DIJKEN, Amsterdam. „Koek en Ei? Gaat U door met Uw mening te publiceren over actuele en belangrijke dingen. Graag wél Uw opinie over Nieuw-Guinea, zaak Aernout-Vau der Pulten en dergelijke, om het zuivere geluid." ELMENDORP, Amsterdam Zaak-Aernout. Hiervan en van veel soort gelijke zaken weet ik niets concreets. Maar in het bezit van concrete feiten en overtuigd, dat een groot en rechtvaardig belang gediend is, zal „Tong-Tong" niet zwijgen. „Zeker moet „Tong-Tong" blijven durven voor grote zaken op te komen, ?naar moet hel ook aandurven daarvoor op zijn vingers getikt te worden." J. BROEKMAN „Ga alsjeblieft door. Never mind the long toes M. CAMPBELL. Hier zit juist het misverstand. In grote zaken moet men geen lange tenen ontwikkelen of tikken uitdelen. Daarmee wordt het grote be lang niet gediend. Het is zo jammer, dat velen een uitspraak t.a.v. een internationale situatie, een economische crisis of een maatschappelijk probleem willen afdoen als een persoonlijk affront en menen dat met een flinke kef de zaak gezond is. De situatie met b.v. Indonesië verbetert of verslechtert niet als men Tjalie op het stoepje roept. Zij zóu kunnen verbeteren als met een intelligente bewijsvoering op on weerlegbare feiten een constructieve oplossing aan de hand werd gedaan, die indruk zou maken in de Nederlandse pers (want „Tong- Tong" wordt overal gelezen). In onze kolom men zoeken wij ernst, intelligentie en verant woordelijkheidsgevoel. Kan dat nog komen? „Niet alleen moet U doorgaan met ook de „grote zakenaan te snijden, maar U moet ze ALLEMAAL aandurven. „Tong-Tong" zwijgt m.i. te veel over zaken in verleden en heden die aan de kaak behoren te worden gesteld." W. v. d. VEEN Dat heeft zijn persoonlijke reden. Onze mo derne pers is uit sensatiezucht schaamteloos „openhartig", al beweert zij „het goede te dienen". In de natuur en in de historie der mensheid bestaat „het evenwicht van het ge openbaarde en het verborgene". Van elke boom en plant is de helft (het wortelstelsel) onzicht baar. Als prof. Van der Pijl voor wetenschap pelijke doeleinden het slijmerige wortelstelsel van de tratee onderzoekt, is dat goed. Maar waarom moet Pietje Puk triomfantelijk de tra tee uit het water scheuren en brullen: „Kijk eens wat een rommeltje eronder zit!"? Riool mentaliteit. Ik zal niet aarzelen voor een recht vaardige zaak onaangename dingen te zeg gen, als daarmee een tastbaar resultaat bereikt wordt van constructieve waarde. Onderzoek alles teneinde zuiverder te weten, maar weet ook te zwijgen. Dat ik t.a.v. de Indische historie en de Indo nesiër milder ben en niet zo gauw geneigd om „zwarte waarheden" te publiceren, heeft zijn reden. Hier valt wat goed te maken. Té ge redelijk zijn koloniale uitbuiters, minderwaar dige Indo's en onbetrouwbare Indonesiërs over de hekel gehaald. Het belieft mij ook wat goeds van ze te vertellen. En dat onderzoeken de en dat doende betreur ik het vaak, dat ik eigenlijk geen tongtongs genoeg heb om het duizelingwekkend vele goede uit Indië en In donesië rond te bazuinen. Ja, zelfs van die verlopen fuselier, van die dronken planter, van die luie Indo. van die waardeloze Indonesiër, dat stille schuifelende Indische meisje, die grove blonde njonja besar, die serviele baboe. Hier geldt het omgekeerde: hoe graag wordt te koop gelopen met het wortelstelsel van de tratee en hoe blind zijn velen voor de on vergelijkelijke schoonheid van de lotus. Mag ik? Hoe kort leven wij. Over twintig, dertig jaren zal onze eens zo trouwe, branie, ondernemende Nederlands-Indische volksgroep voorgoed van de aarde verdwenen zijn. Slaat U net als ik elke dag weer bezorgd de krant op naar de overlijdensadvertenties? Om te zien hoe onze gelederen dunnen? En bent U net als ik (en zovelen) niet geroerd door het besef hoeveel goeds achteloos vergeten wordt? En zou ik dan deze laatste tratees met wortel en al uit de modder trekken? Dat doen er al genoeg! „Tong-Tong", mijn waarde, is een laatst saluut. Veroorloof ons om dit een saluut te maken als van mijn onvergeeflijke Soendanese Tante Sannie: met een klinkende tik op de wang, omdat ik „setöt" ben en een geweldige „bear- hug", omdat ik zo dierbaar voor haar was. T. R. Waarom al die banale stukjes van het leven van vandaag? Daar zitten we toch middenin en kennen we uit onze eigen kring? Daaren tegen kan van Tempo Doeloe nooit genoeg verteld worden". II". R. P. SIMONS Dat laatste is zonder meer juist. En waarom is het juist? Omdat de mensen die leefden in het heden van een halve eeuw terug verzuim den erover te schrijven. Als wij nu weer verzuimen aan te tekenen wat vandaag ge beurt, is er in de toekomst wéér veel verloren In de Indische pers leefde de Indischman niet: pag. 1 belangrijkste wereldnieuws; pag. 2 stadsnieuws (vergaderingen, ongelukken, officiële gebeurtenissen); pag. 3 Nederlands en buitenlands nieuws; pag. 4 handel, koers- berichten, besluiten en benoemingen, sport, enz. enz. Op foto's altijd een groepje stijve klazen. Het menselijke leven leefde niet. In Tong-Tong leeft het wél. In Tong-Tong staat eindelijk de Indischman ten voeten uit: met zijn groot- en voorouders, zijn zorgen en vreugden van vandaag, de baby's en hun toe komst, de verre maar dierbare familie in alle oorden van de wereld. Nog tientallen jaren later zullen duizenden mensen en allerlei wetenschappelijke bibliotheken Tong-Tong kunnen naslaan als een waardevolle bron van informatie. Niet voor niets zijn Amerikaanse universiteiten op Tong-Tong geabonneerd: wij zijn de enige levende bron van „Dutch colonial history". En al zóu dit leven banaal zijn, het is beter dan dood zijn, want dat zijn we nog lang genoeg Bij de voorplaat: ALLEEN VOOR OUD-GASTEN Helaas is de tropische natuur voor vele haas tige Europeanen (in een vliegtuig of per auto) een snel voorbij glijdende eentonige groene massa geweest, soms geringschattend „die boe renkool" genoemd. Maar wie lang in Indië getoefd heeft en zich de levenskunst heeft weten eigen te maken van rustig en langdurig beschouwen, heeft langzamerhand kennis ge maakt met een onmetelijke schat van planten- vormen en kleuren, zoals Europa ze niet kent. De klapper- en palmbomen als levende fon teinen, de „vuurwerk-sterretjes-boom"zoals een kind onze mooie papaja eens noemde, de pisangboom (waarop b.v. een Verolme gewoon verliefd is!), onze tales (of kladi) op onze voorplaat. Bladeren groter dan een tafelblad, in een licht zoeltje langs de kali-oever zacht wiegend als reuzenvlinders, in de regentijd koddige, maar uiterst sierlijke en doeltref fende paraplues. Wie kan ze ooit vergeten? In de oerwouden van Sumatra, wie herinnert zich de soms als tapijten van rotsen afhangen de schorpioenorchidee of „rode stephanoot op Java een hele ravijnwand met witte kelken van de ketjoeboeng, in Borneo langs de wijde bruine rivieren de oeverranden met de vlees etende bekerplant. Kijk rond in de grote kring van oud-gasten. Je pikt de rustige, ruimdenkende, filosofische naturen er zó uit. Praat met ze. Ze vloeken niet op politiek, of treuren niet om centjes, want in hun herinnering aan de bomen en planten van het Paradijs. T. R. Verschijnt: de 15de en 30ste van elke maand Prijs: per nummer 0.50 per kwartaal 2.50 per halfjaar 5. per jaar 10. Betaling geschiedt altijd VOORUIT ABONNEMENTEN BUITENBAND (per jaar): Australië: p. luchtpost: ƒ43.-; p. zeepost: 15.- Nieuw-Zeeland, Zd. Afrika, Brazilië: p. luchtpost: 33.-; p. zeepost: 15.- Nieuw-Guinea, Canada, U.S.A.: p. luchtpost: 27.-; p. zeepost: 15.- Suriname, Antillen: p. luchtpost: ƒ21.-; p. zeepost: 15.- West-Europese landen: p. luchtpost: 15.- Agente voor Canada: Mevr. E. Ie Sueur- Zimmer, 1 Richview Side Road, RR 1 Islington, Ontario, Canada. Agent voor Amerika: Roy J. Steevensz, 7919 Chatfield Ave, Whittier, Cal., U.S.A. Uitgave GAMBIR Uitgeverij voor Oost en West Onder redactie van TJALIE ROBINSON Zoekt op basis van de nuttige ervarin gen in de Gordel van Smaragd nieuwe interessen in Nederland te wekken voor de Tropengordel.

Tong Tong | 1962 | | pagina 2