Sieraden op bestelling tentoonstelling Lydia Luyten en Robert Mahieu NAAMSAFLEIDING Op de tentoonstelling die Lydia Luyten tot 24 maart houdt is een hoekje ingericht voor de sieraden van Mevrouw B. L. Nienhuis- Timmer. Helaas konden wij U er niet eerder over vertellen, daarom vragen wij nu uw speciale aandacht voor dit werk, dat vele dames bijzonder zal interesseren. Het voorjaar nadert en dus willen wij allemaal wel „iets nieuws". Ik weet haast zeker, dat U de ver leiding niet zult kunnen weerstaan bij dat nieuwe pakje of japonnetje, dat U zich net heeft aangeschaft, nu ook een ketting door Mevr. Nienhuis te laten maken. Mevr. Nienhuis heeft evenals Lydia een ge degen opleiding gehad. Haar vader, die opperhoutvester was bij het Houtwezen stond erop, dat zijn dochters een diploma zouden halen. „Eerst zou ik onder wijzeres worden, maar ik zakte prompt!" vertelt Mevr. Nienhuis, die een bijzonder energieke en levenslustige indruk maakt. „Nou, toen maar bij Papa op kantoor. Maar hij was voor mij net zo streng als voor de anderen en al gauw bleek, dat ik helemaal niet geschikt was om de hele dag stil op een stoel te zitten. Mijn zusje was wèl geslaagd voor onderwijzeres en moest nu haar hand- werkdiploma halen. Ze vroeg of ik mee wou doen. Ik was door al mijn „mislukkingen" nogal ontmoedigd, maar dat was gauw voor bijWant dit was het. Ik was helemaal in mijn element. Later heb ik handwerkklassen aan huis gehad totdat ik trouwde". In de Jappentijd in Malang verdiende Me vrouw Nienhuis haar brood met handwerken. „Ik heb een tijd gehad, dat ik drie zakdoek jes op een dag maakte, met een gebreid hoekje en een kantje. Ontzettend!" In de Bersiaptijd moest ze het kamp in. Di rect daarna repatrieerde zij naar Holland. „Maar hoe is het met die kettingen en zo begonnen. Deed U dat in Indië ook al?" „O nee, dat is iets van hier, dat begon zo'n jaar of zes geleden". Als weduwe met twee kinderen en een klein pensioentje had zij het hier beslist niet ge makkelijk. Vaak nieuwe kleren kopen, was er beslist niet bij. Maar ja, als vrouw wil je zo nu en dan toch graag iets anders en zo maakte ze op een dag van een eenvoudige zwarte jumper iets aparts door langs de hals met lila kralen een motiefje te borduren, nu nog van hetzelfde een ketting erbij en het complét was volmaakt. „Ik vind het nu allang niet mooi meer, hoor, maar ik bewaar het als curiositeit". Vriendinnen, die het zagen wa ren verrukt. „Hè, maak voor mij ook eens iets" was een steeds terugkerende vraag. In het begin was het vreselijk moeilijk betrek kelijk goedkoop aan voldoende materiaal te komen, maar nu heeft zij kralen in alle soor ten, kleuren en maten. En dus ook sieraden in alle kleuren, soorten en maten. Er zijn erbij die ik persoonlijk niet mooi vind smaken verschillen omdat ze te gewoon zijn, te veel lijken op wat er ook in de winkel ge kocht kan worden. Maar de meeste vallen op door aparte kleurencombinaties en originaliteit. Eén is onmiddellijk mijn favoriet. Het ont werp is vrij eenvoudig en de gebruikte kleuren turkoise en zwart. Het blijkt, dat de turkoise kraaltjes bijna antiquarisch zijn: Mevr. Nien huis haalde ze uit een oude ketting van haar grootmoeder Wanneer U een bepaalde japon de finishing touch wilt geven bestel dan een bijou bij Mevr. Nienhuis. U bent er van verzekerd dat hetgeen zij voor U maakt enig in zijn soort is, want zegt zij: „Het lukt mij niet twee volkomen identieke exemplaren te maken, ook al zou ik het willen Wanneer U Mevr. Nienhuis een stukje stof geeft van de betreffende japon zoekt zij pre cies de meest geschikte kralen ervoor uit. Voorbij is de tijd, dat U stad en land moest aflopen om net datgene te vinden dat U be doelde. Mevr. Nienhuis maakt het pasklaar voor U! Nog een tip: zij vermaakt ook uw ouderwets geworden kettingen, al doet ze dat natuurlijk niet zo graag. ELLEN Tot 24 maart heeft U nog de tijd de te bezoeken in de K U N S T Z A A L, Prins Mauritslaan 36, Den Haag. LYDIA LUYTEN Wandkleden en vrij borduren. MEVR. B. L. NIENHUIS-TIMMER: Sieraden. Ajo, het is bijna voorjaar, kom bij de warme kachel vandaan en geniet van wat de nijvere handen van twee In dische meisjes aan sierlijks en kleurigs wisten te scheppen. Jong talent dat de aandacht waard is Twee namen die deze keer tegelijk in onze Tong-Tong staan, jonge Indische kunstenaars die in deze maand uw aandacht vragen. U heeft de aankondigingen misschien al gelezen: Lydia Luyten exposeert haar borduurwerk in de Kulturele Kring Tong-Tong, Prins Mau ritslaan 36, Den Haag en Robert Mahieu brengt zijn nieuwe voorjaarsshow in Café restaurant Gebr. Brinkman, Grote Markt, Haarlem. Ik heb al eerder over deze opmerkelijke men sen geschreven en alles wat ik nu hoop is, dat ik met het enthousiasme tóén uw nieuws gierigheid nü opgewekt heb. Een klein beetje nieuwsgierigheid, maar genoeg om voor die éne middag, die éne avond uw warme huis kamer te verlaten om zelf te zien of ik gelijk gehad heb. Men kan niet bewijzen dat iets mooi is, de beste kunstcriticus niet, laat staan ik. Toch ben ik ervan overtuigd dat U onder de be koring zult komen van de eigen stijl, het ei gen karakter van de creaties van Lydia en Mahieu. En U zult, ook al bent U nog zo critisch, plotseling ontdekken dat iets in die wandlap, iets in die japon U meer aanspreekt De „Korsi of krossi-malas Wie kent dat verrukkelijke, rottan meubelstuk niet? Het is zoet rusten na harde ar beid. Zo lekker, even uit blazen, in de namiddag-uren op het achter-erf, in de schaduw van een lommerrijke boom. Vlug de sloffen uit schoppen en de blote kakies over elkaar gesla gen en je dan helemaal overgeven aan een „dolce far niente"wat alleen maar kan in dat heerlijke verloren paradijs, het schone lnsu- linde dan het ontwerp van een ander kunstenaar. Deze appreciatie, deze aandacht nu zijn Lydia Luyten en Robert Mahieu waard. Meer nog, wij zijn deze baanbrekers in onze nog zo kleine wereld van Indische kunstenaars ons medeleven en waardering verplicht. Want zij houden voor ons en ons nageslacht het ver langen naar een nieuwe creatieve geest leven dig. LILIAN DUCELLE Van Opa Bürer (als je wilt weten wat „poe- koel teroes is, moet je naar deze jeugdige 90-jarige komen!), kregen wij nog de volgen de interessante naamsafleidingen: Soerabaja, zou niet van soeroe (haai) en bojo (krokodil) afkomstig zijn, maar van So Erab Aya hier landden de eerste Arabieren. Het schijnt inderdaad zo te zijn dat de eerste Ara bische koopvaarders op Java aan de mond van de Brantas voor anker gingen. Semarang. De Sultan van Kadilangoe zond eens zijn Patih uit om verkenningen te doen in de omstreken van zijn residentie (Demak). Zo kwam de Patih te paard te Ambengan, waar markt gehouden werd. Het was snik heet en de pasar blakerde in de open zon. De patih keek om zich heen, en zich met een kipas koelte toewuivend constateerde hij: „Strobjonganné asamé arang!" (Te deksel! Er zijn hier veel te weinig asembomen!" - laag Javaans) Historici en taalkundigen, aan het werk. In elk geval: si non e vero

Tong Tong | 1962 | | pagina 14