r VAN HIER EN GUNDER 6e JAARGANG No. 16 Onafhankelijk Indisch Tijdschrift Prins Mauritslaan 36 - Den Haag Tel. 542.542 - Giro 6685 ,,Zou uw artikel Bezoek aan de Kamer" weer niet te veel wrevel wekkenterwijl wij bezig zijn goodwill op te bouwen?" (Tong- Tong 30 januari). W. JACOBS Ingesloten knipsel uit Elsevier over de Ka mer. Je bent niet de enige die er zo over denkt" JEANETTE WEYMO KAMER VOL KAMERTJESZONDEN De Tweede Kamer is een unicum. Men ge draagt er zich zoals men zich nergens in het land gedraagtzeker niet in Den Haag. Men gedraagt er zich namelijk helemaal niet. De Tweede Kamer is eenvoudig een door de Nederlandse kiezers opgericht natuurreservaat van zeden en gewoonten uit het Stenen Tijd perk. In de Tweede Kamer heejt men zo weinig eerbied voor elkanders persoon, dat men elkaar niet eens ziet staan. De geachte afgevaardigde houdt een rede voering. De geachte afgevaardigde verdedigt een standpunt. Nu zoudt gij denken: de andere geachte af gevaardigden luisteren welwillend toe. Wei neen. De andere geachte afgevaardigden doen precies waar zij zin in hebben. Zij staan, vlak voor de neus van de geachte spreker, met hun geachte rug naar hem toe en maken luidkeels gebbetjes. Zij lezen ritselend hun krant. Zij liggen languit slapend achterover met een dagblad over hun geacht afgevaardigd ge zicht gespreid. Wie er binnentreedt behoeft beslist niet alle hoop te laten varen. Maar alle stijl wel. BERTUS AAFJES Verkort Red.) Goodwill includeert eerlijke critiek. De ont wikkelde en ronde Hollander apprecieert het in Tong-Tong, dat we kordaat voor onze mening uitkomen Ergert zich aan de Indisch man, die alles zoet en fijn vindt. „Verd...! Het lijkt wel of die vent bij me in het gevlei wil komen. Waarom eigenlijk!" viel een Hollandse kennis uit over een gemeenschap pelijke Indische relatie. Alleen maar kwaad zien is natuurlijk ook fout. Ik geloof niet dat de Nederlandse maatschappij gediend is met een applaus-blaadje. Als verantwoordelijk burger hebben we de plicht tot critiek. T. R. Those little things" Dat ik je de beste schrijver over het voorma lige Indië noem vindt z'n oorzaak, doordat ik de laatste tijd meer dan ooit boeken over ons voormalig paradijs lees en telkens tot de ontdekking kom dat de verhalen op zichzelf goed zijn, maar dat er altijd kleine dingen zijn, waardoor blijkt dat de schrijfsters of schrijvers Indië en het echte leven daar, niet voor 100kennen. Om je een klein voor beeld te noemen. Je hebt natuurlijk Oeroeg van Hella Haase gelezen. Is het je ook op gevallen, dat ze het daarin heeft over een wandeling naar de vuurtoren van Tg. Priok? Voor zover ik het me kan herinneren (ik ben alweer 13 jaar uit dit land weg) stond toen de vuurtoren op een eiland, waar we altijd met een motorbootje van de Jachtclub heen gingenOok heeft ze het er over, dat Oeroeg en zijn vriend in Soekaboemi in de prille ochtendschemering als ontbijt roedjak nutti gen. Nu ben ik geboren en getogen in Indië, maar ik heb nog nooit van mijn leven een roedjakverkoper gezien die z'n verukkelijke en gezonde waren te koop aanbood voordat de zon behoorlijk aan de hemel stond. En zo zijn er meer van die dingen, die er op wijzen dat de respectievelijke schrijfsters en schrijvers dat land en het leven daar niet door en door kennen zoals jij. Vandaar m'n eresaluut aan jou, Tjalie! Ook ik heb wel foutjes gemaakt, hoewel het inderdaad mijn vaste stelregel is\de dingen waarover je schrijft persoonlijk kennen tot in alle details, een stelregel die ook voor allen die in Tong-Tong schrijven moet gelden. „Het is toch maar een verhaaltje, dus het komt er niet precies op aan", is een gevaarlijke op vatting, die ook bij grote schrijvers en schrijf sters het gehalte van het werk ernstig bena deeld heeft. Het is daarom wel goed als waakzame lezers (essen) ons schrijven over fouten bij schrijvers. Ook helpen we de schrijvers zelf ermee, om dat zij argeloos een verkeerde waarneming hebben gedaan of zich verkeerd hebben laten voorlichten. Ik las een schrijfster, die vertelde dat haar Japanse dienstbode overal een 1 voor een r uitsprak, omdat Japanners geen r kunnen uitspreken. Lelijk in de war met Chinezen! Een schrij ver serveerde zijn gast 's morgens bij het ontbijt een heerlijke papaja, terwijl deze ver koelende vrucht praktisch uitsluitend in de hete uren genuttigd wordt. Een ander liet een kokkie de vergissing maken van santen in de soep te doen en zo opdienen. Zou ze haar blunder niet gemerkt hebben bij het proeven? En zou ze dan nog gedurfd hebben de soep op te dienen? Ik kan mij voorstellen dat kok kies zich vergissen met ketoembar en peper of zo, maar santen in de soep is even onvoor stelbaar als dahlia's in de lente! Zulke onmenselijke handelingen van Indo nesiërs als het opbrengen van de sleper Noord-Holland" bij een menslievend werk, geven toch het volste recht om wantrouwend te zijn t.a.v. de goede bedoelingen van Indo nesië". W. R. BEER Het voorstellen van dit ,,salvage"-werk op zee als zuiver menslievend hulpbetoon sadja is toch wel erg naief. Het net van sleepdiens ten (van vele nationaliteiten) over de hele wereld, waarin vele millioenen gëinvesteerd zijn, heeft een heel nuchter doel: te verdienen aan de enorme bedragen die met het verze keren van zeeschepen zijn gemoeid. Elke race op de Noordzee naar een schip in nood van uit Nederland, Engeland, Duitsland is een race om hard (en veel) geld. De „Noord- Holland" waagde een gok in de Indonesische wateren en toen die gok verloren werd, heeft ook de bergingsmaatschappij zelf daar met nuchter en eerlijk inzicht géén scène over willen maken. De bemanning van de Noord- Holland is na hoffelijke bejegeningen vrij gelaten en heeft niet martelaartje willen spe len, ondanks handige persvragen in die rich ting. Dat grote bladen met intelligente redac teuren misbruik hebben gemaakt van onwe tendheid op dit gebied door het conflict met Indonesië nog meer op te blazen, siert ons niet. Vindt U het trouwens zelf niet merk waardig dat deze „mensonterende zaak" zo gauw getoetoept werd? Dat doet aan de branie van de bemanningen om voor hun boterham hun leven in de waagschaal te durven zetten, niets af. Dat zet evenmin bergingsmaatschappijen in een kwaad licht, die moedige mensen in staat stellen met hun karakter te verdienen. Men moet alleen breder en nuchterder inzien. ,,Hoe vaak heb je het woord Soekarnist moe ten aanhoren, TjalieEn hoe lijdt Tong-Tong eronder?" W. v. GROENEWEGEN Zoals bij het schelden en verdacht maken gewoonlijk gaat: openlijk heb ik het nul ke ren gehoord. Achter de rug hoe vaak? Ik weet het niet. Vreemd dat men nog steeds niet weet dat Indonesië voor mij niet het land is van Soekarno, maar van mijn moeder, mijn Tjang en veel van het mooiste en acht- baarste dat ik ooit in mijn leven heb onder vonden. Evenmin is Nederland voor mij het land van Luns, maar van mijn vader en van het hoogste waar de naam van Nederland voor staat. Juist daarom vind ik het conflict onwaardig en vals opgeblazen. Robert Ken nedy zei ook: Aan beide kanten zitten on redelijke mensen". Tong-Tong is niet onre delijk geweest: is zijn principe van vriendschap voor het beste in Indonesië trouw gebleven. DUS heeft Tong-Tong niet geleden. Ondanks de gunstige reacties op ,,Koek en Ei" wordt de discussie over Nw. Guinea niet voortgezet. Waarom niet?" GROENEWEGEN Omdat (zoals iedereen wel nuchter zien kan) het geschil tóch uitloopt op een schikking in der minne: datgene wat wij voorzien en ge wenst hadden. Het zal nog wel steeds niet gemakkelijk gaan, maar gaan doet het. Waar om dan discussiëren? Verschijnt: de 15de en 30ste van elke maand Prijs: per nummer 0.50 per kwartaal 2.50 per halfjaar 5. per jaar 10. Betaling geschiedt altijd VOORUIT ABONNEMENTEN BUITENLAND (per jaar): Australië: p. luchtpost: 43.-; p. zeepost: 15.- Nieuw-Zeeland, Zd. Afrika, Brazilië: p. luchtpost: 33.-; p. zeepost: 15.- Nieuw-Guinea, Canada, U.S.A.: p. luchtpost: 27.-; p. zeepost: 15.- Suriname, Antillen: p. luchtpost: 21.-; p. zeepost: 15.- West-Europese landen: p. luchtpost: ƒ15.- Agente voor Canada: Mevr. E. Ie Sueur- Zimmer, 1 Richview Side Road, RR 1 Islington, Ontario, Canada. Agent voor Amerika: Roy J. Steevensz, 7919 Chatfield Ave, Whittier, Cal., U.S.A. Uitgave GAMBIR Uitgeverij voor Oost en West Onder redactie van TJALIE ROBINSON Zoekt op basis van de nuttige ervarin gen in de Gordel van Smaragd nieuwe interessen in Nederland te wekken voor de Tropengordel. 2

Tong Tong | 1962 | | pagina 2