mi Klanken uit Zuid Afrika Tong Tong De Gelederen Versterkt wwm<§. Er is een groeiend nationaal bewustzijn onder de blanken, de kloof tussen Afrikaans-spre kenden en Engels-sprekenden is bezig te ver dwijnen. Er is een toenemend vertrouwen in de toekomst van Zuid-Afrika. Wanneer Zuid-Afrika werkelijk op de drempel van de ondergang staat, zoals de onheils profeten buiten dit land nog dagelijks verkon digen, wanneer de blanke hier nog hoogstens vijf of tien jaar respijt wordt gegeven, waar om keerden dan duizend Zuid-Afrikanen, die na Sharpeville en na de uitroeping van de Republiek naar Australië emigreerden, in de afgelopen maanden terug naar een land, dat volgens vele buitenstaanders gedoemd is on der te gaan? Het is een Engels oppositieblad, de Johannes- burgse „Star", die deze vraag heeft beant woord. „De Zuid-Afrikanen hebben, misschien zelfs zonder het te weten, in de loop van de decennia een gemeenschappelijke waardering voor elkaar ontwikkeld, een gemeenschappelijk gevoel van elkander nodig te hebben"die zó groot is, dat in vergelijking hiermede alle politieke scheidingslijnen verbleken. Hoewel hij zich daarvan misschien niet geheel bewust is, zijn het juist deze gevoelens, die de emigranten bewogen hebben terug te keren en het is hierop dat in werkelijkheid onze veiligheid en toekomst gegrondvest is Opperhoofd Kaizer Mazimba, erfelijk hoofd van de Transkei en waarschijnlijk binnenkort de eerste Premier van dit gebied, heeft in Umtata, de hoofdstad van de Transkei, mede gedeeld, dat de nieuwe regering van de Trans kei zal streven naar nauwe samenwerking met de blanken in dit gebied. Hij deed een beroep op de blanken om het land niet te verlaten, omdat, zoals hij nadrukkelijk verklaarde, de Transkei beseft dat de ontwikkeling van het land en de verhoging van het levenspeil van de bevolking niet zonder blanke hulp kan geschieden. Wij zijn, zo merkte hij op, er ons terdege van bewust wat de blanken voor ons gedaan hebben en wij zullen dit niet vergeten. Op perhoofd Mazimba ontvouwde vervolgens de plannen van de Transkei om de agrarische productie op te voeren en door industrialisa tie het welvaartspeil van het land te verhogen. Deze plannen zo besloot de heer Kaizer Ma zimba, kunnen niet in één dag worden uitge voerd en wij zullen de hulp van de Zuid- afrikaanse Regering niet kunnen ontberen. De vertegenwoordiger van de Transkei in Johannesburg, de heer T. Moses, drukte zich in dezelfde bewoordingen uit, toen hij ver klaarde, dat de Transkei alleen door samen werking met de blanken de beste kansen zou maken om het gebied te ontwikkelen. Af en toe plaatsen wij Klanken uit Zuid- Afrika". Deels omdat wij daar lezers hebben, deels omdat de ouderen onder ons de grote sympathie van de Indischman voor de Trans valer nog niet vergeten zijn (E. J. E. Douwes Dekker vocht als vrijiuilliger tegen de ,,Rooi- neks"deels omdat wij Europeanen onder het Zuiderkruiswarennet als zij. En dus hun leven en moeilijkheden begrijpen. Deze sympathie houden wij vastondanks al het getier over Apartheid. En we zijn er van overtuigd dat de Zuid-Afrikanen hun eigen oplossing tuel vinden zullen, een hetere op lossing ook voor de Neger, dan door de ethische kachelzitter veilig thuis bedacht kan worden. Sinds 1 maart j.l. zijn (na vele maanden van nuttig medewerkerschap) aan de redactie van Tong-Tong verbonden: Mr. H. C. L. (Wies) van Maarseveen en M. H. J. (Maus) Ruge- bregt. Beide kunnen in de Nederlandse maatschap pij een „veiliger", een veel beter betaalde betrekking vinden. Maus zegt in feite een goed betaalde ambtenaarsbetrekking vaarwel om voor minder dan de helft bij Tong-Tong te komen werken. Dat zij dit doen na maanden lang de „ups and downs" van Tong-Tong te hebben mee gemaakt, de vele sombere voorspellingen en veroordelingen van dit blad aangehoord te hebben, pleit zowel voor hen als voor het Tong-Tong-streven: 1. Ook al mocht er veel waars zitten in allerlei voorspellingen, een reden te meer om dit blad bij te springen en positief op te bouwen naar succes. Onderne mingslust boven „veiligheid". 2. Beide zijn te oud en intelligent om ver dacht te kunnen worden van een lukrake gooi naar succes. Zij hebben hun beslissing genomen na jarenlange nauwe samenwerking. Zij hebben dus waarden gevonden, die hun stap rechtvaardigen. M.a.w.: er zitten wél realiseerbare grote mogelijkheden in Tong- Tong. Met dubbel vertrouwen gaan wij de toekomst tegemoet. Wies werd geboren in Mèstèr; LS Willems laan en Niogschool, CAS, Rechtshogeschool Batavia. Naast een ambtelijke carrière ook veel en verdienstelijk werk op sociaal terrein. Ze is een telg uit een eeuw oude Indische familie, die vele uitnemende figuren heeft voortgebracht. Werken voor Tong-Tong is voor haar: een goede en eervolle Ned. In- DE WAARDE VAN HET TEKORT Alle ups en downs van het leven nam ik met vrij grote gelijkmoedigheid behalve die ene keer toen ik zó arm was dat ik zelfs geen pantoffels kopen kon en barrevoets moest gaan. Bitter ging ik naar de moskee om God mijn nood te klagen. Daar zag ik een man zitten zonder voeten en ik loofde God dat Hij mij nog voeten gegeven had om te kunnen ver langen naar schoeisel. Want op een verzadigd man maakt een gevulde kalkoen even weinig indruk als een grassprietje. Maar een hongerig man smaakt een geroosterde knol even goed als een kalkoen. Dat ik altijd verlangen mag behouden naar zelfs het eenvoudigste. Uit de Gulistan dische traditie voortzetten. Poekoel teroes dus. Selamat datang! Maus studeerde na de HBS Bandoeng indolo gie, maar de oorlog onderbrak deze studie. Weliswaar werd daarna de studie voortgezet, maar de onafhankelijkheid van Indonesië deed Rugebregt overschakelen op de douane. Na „De Grote Terugkeer" zag hij ook hier van af en werd ambtenaar in Nederland. Ondanks de vele desillusies heeft hij zijn grote gene genheid voor Indonesië nooit verloren. Hoe kan het ook anders als telg uit een familie, die sinds de VOC in de Molukken en daar buiten vele belangrijke dienaren voor het Ned. Gouvernement geleverd heeft? In de werk kring van Tong-Tong vindt Maus de voor treffelijke dierbaarheid terug. We hopen dat de grote lezerskring van Tong- Tong het goede initiatief van onze nieuwe redacteuren zullen appreciëren en honoreren. Last not least Suzon van Bovene-Beynon. Zij heeft een heel apart werkterrein in een vol komen nieuwe .(alhoewel lang voorbereide) taak bij Tong-Tong. Zij zal de vele artistieke waarden, die wij uit Indië meenamen, nieuwe gestalte geven en in illustratief, decoratief en ander vormgevend werk naast de gedrukte letter de Hollandse binnenkamer binnenko men. Hoe, dat zult U nog wel zien. Niet sombong, niet voorspellen, DOEN Want een nieuwe fase in het bestaan van Tong-Tong wordt langzamerhand geboren. De stemmen uit het oude Indië zullen één voor één wegsterven, dat is waar, maar hun gedachten zullen een tastbare vorm vinden in deze Nederlandse maatschappij tot in lengte van dagen. Suzon, geboren uit een oude Indische familie, ging al heel jong naar Nederland, doorliep de Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag en keerde naar Indië terug, waar zij ook na haar huwelijk met Aneta's bekende G. A. van Bovene als tekenlerares en illustra trice van boeken en tijdschriften grote bekend heid verwierf. In de oorlog volgde zij haar man op vele journalistieke omzwervingen (Australië, Amerika, Chunking, Engeland). Bij zijn dood (op het eind van de oorlog) vestigde zij zich in Den Haag als tekenares en tekenlerares. Haar grote liefde voor talloze vormen van Indonesische kunst heeft zij nooit verloren, integendeel vaak en met succes toe gepast in haar werk. Suzon is een oude bekende van me: ze gaf mij als tekenlerares les op de kweekschool. We zagen elkaar weer na 35 jaar. Hoe ze bij Tong-Tong kwam? Zo: „Doe je mee, Suzon?" „Maar natuurlijk!" (Op een toon alsof ze zeggen wou: waar zit ik anders op te wach ten?) „Ik kan je nog niets bieden, Suzon, zelfs niet zwart op wit beloven. We moeten het samen maken". „Dan beginnen we Papier en potlood risten tevoorschijn: de eerste forse lijnen stonden op papier, rang rang-rang. We zijn gestart. Poekoel teroes! U kunt nu voor al Uw drukorders ook terecht bij Wij nemen de grootste en ook de allerkleinste (visite kaartjes, briefpapier, etc.) orders aan. Bestellingen en informaties te richten aan: De Redactie U betaalt niets meer dan waar ook Er wordt aparte aandacht aan Uw werk besteed U helpt Tong Tong opbouwen DE REDACTIE. 4

Tong Tong | 1962 | | pagina 4