Ttmgfarig mui (lu^iinii VAN HIER EN GUNDER NJAl DASIMA" f 2,50 MEELEZEN 6e JAARGANG No. 20 Onafhankelijk Indisch Tijdschrift Prins Mauritslaan 36 - Den Haag Tel. 542.542 - Giro 6685 ,,Tja... over dat meelezen. Ik vindt bet maar een naargeestig verschijnsel. Ik kom dikwijls bij mensen die in lndi'é zijn geweest mijn kennissen zijn praktisch allemaal oud-Indisch- gaslen en Indische mensen) en zeker driekwart hiervan leest T.T. ,,wel eens van een kennis" Men krijgt dan bladen van vier maanden gele den en men vindt ze wel aardig. Je kent die opmerkingen ,,och, ja, wel leuk om door te kijken... soms moet je wel lachen, iveet je! „Men rookt kapitalen weg (een gulden per dag is dikwijls heel gewoon), maar als je over het tientje voor Tong-Tong praat, dan komen de bekende beduimelde gemeenplaatsen: „we hebben al zoveel kosten" en ,,het geld groeit me niet op de rug of (ja, die heb je ook!) ,,als ik. het gratis kan lezen van dinges dan ga ik. toch geen tien pop uitgeven...!?" En zo ga je maar door. En dan zijn er nog standaard opmerkingen van „Man ik heb geen tijd om dat ding elke 14 dagen helemaal te lezen, dan blijft het hier toch maar liggen" Sommigen vinden het „sentimenteel gedoe". Dat is meestal een opmerking die men in ge zelschap plaatst: dan hangt men de flinke vent uit die „niet meer terug wil zien, die onder zijn Indische jaren een streep heeft gezet!" Ook die ken je. Men schaamt zich voor zijn gevoelens. Maar ik ken er die, wanneer ik alleen ben met hen, steeds maar teruggrij pen naar dit leven waarvan ze zich dus niet gedistancieerd hebben. Ze vertellen mij aller lei episodes over de baboe, over de djongos die alles begreep en hun wensen voorkivam; over hun trips naar Batoe, naar Trètès, over het feest in de soos in Rangkas waar 2 orkesten speelden en waar ze 's morgens om half zeven nog in de galerij zaten. Tjonge en toen reden we terug naar de onderneming.onge looflijk. prachtig... die zon over die sawah's... die groepjes Soendanese vrouwen die allemaal lachend met elkaar kwetterdenach, toen heb ik dikwijls tegen mezelf gezegd: uit dit land zou ik nooit iveg kunnen... dan ga ik dood..." Men vreet dit verdriet op en van die „streep" die men heeft gezet zie je dan niks meer... Men is bang voor sentimenteelte worden aangezien, wanneer men zich op Tong-Tong abonneert, daarvoor heeft men tientallen uit vluchten. Laat maar, Tjalie, dit zijn ook de waren niet. Uit dit leger komen dikwijls de anonieme briefschrijvers met hun kritiek, ivaar- op je nog zo lankmoedig ingaat. Laat ze" J. H. KERBERT Bij deze mensen is het besef nog niet doorge drongen, dat je met de positieve waarden uit het vroegere „levenspatroon", die hier en elders helemaal niet als vanzelfsprekend wor den aangevoeld, iets kunt doen. Iets dat verder reikt dan „nassi". Je kunt er uitgebreid over discussiëren, wij wéten. Het ligt dus aan U om de meelezers, de weifelaars dat besef bij te brengen. Door on vermoeid hun de werkelijke waarde van Tong- Tong onder het oog te brengen. Uw activiteit kan de doorslag gevenRt. „Ook ik ben meelezer en U mag ze op hun kop geven, want daar heeft U het volste recht toe. Maar wat zijn zij allen, die U zo vaak aanvallen, verwijten maken, aanmer kingen plaatsen enz. enz. toch dom, maar vooral ondankbaarTong-Tong is een eerlijk -f- heerlijk blad. U heeft mijn oprechte be wondering en ivelgemeende dank! P.S. Na dit geschreven te hebben lees ik „De Kleine Moordenaars"Ga ermee helemaal accoordW. H. DE JONG Na het enorme enthousiasme voor Tong-Tong hadden wij als slot van deze brief verwacht: „wilt U mij nu als abonné noteren?" Het ontbreken ervan is even verrassend als verma kelijk! Wij weten natuurlijk niet wat de brief schrijver ervan weerhoudt een abonnement te nemen. Er kunnen klemmende argumenten voor zijn. Toch is het gek dat zoveel mensen, die Tong-Tong werkelijk een goed hart toe dragen, in alle gemoedsrust meelezer blijven. Zij schijnen in een soort schemertoestand te leven, intens genietend van Tong-Tong, maar ze kunnen om een of andere reden niet tot daden komen. Een abonnement nemen op ons blad is het in de toekomst verzekeren van het leesgenot van U en tienduizenden anderen Rt. BIJ DE VOORPLAAT: Is dit de Plaats der Samendrijving Waar de Goeden gescheiden zullen worden van de Kivaden en aan ieder ree lot zal ivedervaren overeenkomstig zijn daden? Nee, dit is „maar" een registratie van vee op Soembawa, lang geleden in het oude lndi'é. Hier worden de stamboeken bijgehouden en ontstaat ruimere kennis van betere mogelijk heden voor betere fok. Is dit niet een prachtige foto? Het sterke, goed verzorgde vee, de prachtige rcchtruggige kerels, de vlammende zon boven het ruige landschap, het bezadigde kalme wachten op zijn beurt: geen jachtige drukdoenerij. En straks de lange, lange weg terug naar de desa, de eindeloze en daarom wijze voetreis achter de traag sjokkende karbouwen, heuvel op, heuvel af, heuvel op, heuvel af. In bezon ken zwijgen. Of in een dralend gesprek van weinig woorden, dat wijd weg klinkt in de stilte. Dan valt langzaam de nacht. Mooie wereld. Dat onze kinderen ver en veel mogen reizen om net zo wijs te ivorden als wij... T. R. Voorplaat uit: Foto-archief Kon. Instituut yoor de Tropen. Verschijnt: de 15de en 30ste van elke maand Prijs: per nummer 0.50 per kwartaal 2.50 per halfjaar 5.— per jaar 10. Betaling geschiedt altijd VOORUIT ABONNEMENTEN BUITENLAND (per jaar): Australië: p. luchtpost: 43.-; p. zeepost: 15.- Nieuw-Zeeland, Zd, Afrika, Brazilië: p. luchtpost: 33.-; p. zeepost: 15.- Nieuw-Guinea. Canada, U.S.A.: p. luchtpost: 27.-; p. zeepost: 15.- Suriname, Antillen: p. luchtpost, 21.-; p. zeepost: 15 - West-Europese landen: p. luchtpost: 15.- Agente voor Canada: Mevr. E. Ie Sueur- Zimmer, 1 Richview Side Road, RR 1 Islington, Ontario, Canada. Agent voor Amerika: Roy J. Steevensz, 7919 Chatfield Ave, Whittier, Cal., U.S.A. Uitgave GAMBIR Uitgeverij voor Oost en West Onder redactie van TJALIE ROBINSON Zoekt op basis van de nuttige ervarin gen in de Gordel van Smaragd nieuwe interessen in Nederland te wekken voor de Tropengordel. ff Zeer binnenkort verschijnt: (Het slachtoffer van bedrog en misleiding) Een historische zedenroman van Batavia, door A. Th. MANUSAMA Een „uitgestorvenboek, door Tong-Tong opnieuw uitgegeven in beperkte oplaag, uitsluitend voor abonnees van dit blad. Typografisch uitstekend verzorgd, geïllustreerd, in pocket-vorm Een zeldzaam juweel in iedere Indische boekenkast. Bestelt en gireert tijdig. (Hierna op komst: „De schoonste triomf van een Indo-detective") 2

Tong Tong | 1962 | | pagina 2