Pythagoras leerde het ons al Btj Oranjefeesten hoorden onafscheidelijk aubade's, balmasqué's en bloemencorso's. Van de vele foto's de^Mostï'"^^s- keuze moesten doen, plaatsen wij hier de aubade in Soerabaja, en een opname van het echt-vaderlandse spel „Kaat u/11 een succes in „d'Oriënt" Batavia werd opgevoerd. Een 25-jarig huwelijksfeest. Wat wij ook al of niet hebben opgestoken tij dens de wiskundelessen op de middelbare school, één stelling hebben we allen onthou den: de Stelling: van Pythagoras. Het kwadraat op de langste zijde in een rechthoekige drie hoek is gelijk aan de som van de kwadraten op de rechthoekszijden, of wel: 3'2 42 52. En aan deze stelling denken we dus bij een 25- jarig jubileum, en zeker als dit jubileum een 25-jarig huwelijksfeest is. Immers beschouwen wij de loodrechte zijde van de driehoek, de 4, als het actieve, manlijke beginsel, de hori zontale zijde, de 3, als het passieve vrouwelij ke beginsel, dan zien wij dat de vereniging van beide in hun hypothenusa, de 5, de totaliteit van de schepping voorstelt. Wij zouden ons kunnen laten verleiden om verder door te gaan op de getallenleer van Pythagaros. Dat doen wij hier niet. Ieder van U zette zich daartoe en hij zal tot verrassende resultaten komen. Wij brengen hier alleen in herinne ring dat deze getallenleer voor Pythagoras slechts een uitgangspunt was voor zijn filoso fie. In de getallen is volgens hem het geheim van het heelal besloten. En de wereldharmo nie is daarop gegrond dat alles in de kosmos gevormd is naar getalverhoudingen. Gedachten waar wij op komen als wij iets willen schrij ven over ons Koninklijk Paar. Mensen voor wie het streven naar Harmonie geen holle frase is maar een levensbehoefte. En als wij aan Harmonie denken, komen wij op het gebied der muziek, de zevende wetenschap van Pytha goras. En dit brengt ons weer in gedachte de door Hare Majesteit in een van Haar Kerst boodschappen gemaakte vergelijking: het af stemmen van ons innerlijk op de juiste golf lengte. Als wij dan vandaag ons innerlijk afstemmen op de goede golflengte, dan verne men wij de volgende boodschap: Majesteit èn Koninklijke Hoogheid, Moge het Licht van de Volle Middag U de Kracht geven voor de vervulling van Uw taak Moge de louterende Vlam der Heilige Liefde U omvatten en U de Wijsheid schenken die Gij daartoe behoeft. Moge Uw Hart zijn rustpunt vinden daar waar in 't Kruispunt van de hoeken de Roos in Schoonheid openbloeit. Dat Gij beiden, temidden van Uw gezin èn van Uu> volk, een even zegenrijke periode tegemoet moogt gaan als de afgelopene is geweest, dat wensen wij U van heler harte toe! W. v. M. De feestvreugde die in alle uitbundigheid als een in de lucht uiteenspattende gekleurde vuurpijl losbarstte toen we in september 1936 het nieuws uit de radio hoorden klinken, dat onze Prinses zich verloofd had met een jonge Prins, herin nert U zich deze nog lezer? Je begreep niet waar het allemaal zo gauw vandaan kwam, de champagne, de serpentines, de feestartikelen. Maar ze waren er. Overal knalden de kurken; het roezige feest gedruis, zo spontaan en zo algemeen, duurde tot aan het ochtendgloren en langer nog. En deze feesten vormden slechts een inleiding op die, welke ter gelegenheid van het huwelijk in januari 1937 gevierd zouden worden. Da gen en nachten achtereen! In steden en dorpen, in Kota's en kampongs! Er was een sprookjesprins gekomen, en zoals de Prinses zeide, zij waren het „heel eens geworden. Hetgeen toen van Prins Bernhard gezegd werd, nl. dat hij was: open en eerlijk van karakter, opgewekt, serieus, eenvoudig, beminnelijk, sportief, intelligent, ontwikkeld, zéér gëinte- resseerd in het leven rondom hem, is dat alles en nog veel meer niet bewaarheid geworden in de afgelopen jaren? En thans vieren wij het 25-jarig huwelijks feest van onze Koningin en Prins. Koningin Juliana, Koningin bij de Gratie Gods. Staan wij daar altijd wel voldoende bij stil? Dat het de genade Gods is bij welke Zij tot onze Leidsvrouwe werd verheven? Er is een stelling die zegt dat ieder land zijn Regering krijgt die het verdient. En als in ogenblikken van moedeloosheid over de gang van zaken in de politiek wij ons wel eens te erg terneer laten slaan, dan is het deze gedach te die weer nieuwe moed geeft. Want zolang wij aan het hoofd van onze natie nog een Vrouw hebben met gaven van hoofd èn hart èn hand als onze Koningin, moeten wij wel aannemen dat ons volk nog niet verloren is, dat Zij ons uit de duisernis weer in het licht zal leiden. Dat deze taak voor Haar zeer zeker geen gerin ge is, dat beseffen wij meestal te weinig. Hoe het Haar, die zo vervuld is van menselijke deernis te moede moet zijn, als Zij machteloos is om in te grijpen in de gevallen dat men op Haar een persoonlijk beroep doet, en onze wet telijke bepalingen dit niet toestaan, dit kunnen wij slechts gissen. Zéker zijn wij overtuigd dat Haar dit dikwijls zeer zwaar zal vallen. Het is echter verheugend te weten, dat Zij bij de vervulling van Haar plicht steeds de steun ondervindt van Haar echtgenoot, en nu ook hoe langer hoe meer van Haar dochters. Stralend jong geluk. De foto schijnt te willen tonen hoe de arm die het prachtige bruids- bouquet van anggrek-boelans draagt, getooid is met de fraaie armband, het geschenk van Ned. Indi'é dat onze innige verbondenheid met het Huis van Oranje symboliseert. Moge de tijd niet ver meer zijn, dat het volk van Indonesië, dat ééns aan deze verbondenheid mede uiting gaf, zal kunnen inzien dat het volk van Nederland in vriendschap met haar wil samen leven Foto uit: „The Java Gazette"

Tong Tong | 1962 | | pagina 7