BRIEVEN VAN GREET (Indisch meisje in de States) 1001 AVONTUREN met de soetil KOKKIE GEEFT U DE VIJF Los Angeles Lieve mensen, Het is nog koud en stil buiten, de palmen steken als lucifersstokjes met rafelige koppen ver boven de slapende witte huizen uit tegen de zwak oplichtende stervende nachthemel. Ergens in de verte begint een berkoetoet. Nog een half uur dit nostalgisch geroep door de dromige grijsblauwe ochtend en dan zullen andere vogeltjes instemmen. Die berkoetoet brengt mij altijd in de twilightzone, een toe stand tussen werkelijkheid en droom tussen wakker en slaap. Ik hoor dan heel in de verte de fluit van een locomotief wegsterven, ergens in de achtertuin kraait een haan; heel ver weg uit de kampong komen vlagen weemoedige gamelanmuziek overwaaien en boven alles uit het geroekoek van de ber koetoet. Deze Indische droom overvalt me overal. Heel sterk vorige zomer in San Fer nando. Het was warm en het was een wakker worden als uit een siësta in Indië, een trein floot en het duurde een poos voor ik me realiseerde dat dit niet de trein tussen Pontjol en Tawang in Semarang kon zijn, maar „El Capitan" van de Santa Fé die, op weg naar Los Angeles, dicht langs het dorpje San Fernando heentuft. Maar laten we ophouden met dromen, er is zo veel te vertellen. 1 mei was ik hier een jaar! En wat een jaar, een draaikolk van ge beurtenissen, beslissingen, veranderingen, ver werkingen, aanpassingen, etc. Ik kan me niet herinneren elders zo intens te hebben geleefd. Ik weet dat het daar onlangs hard gevroren heeft. Het kan hier ook wel erg koud zijn 's nachts maar als het zo ontzaggelijk warm gaat worden zoals nu b.v. dan krijg ik visi oenen van het Haagsche Bos in de winter, als alles er zo doodstil is behalve het kraken van de sneeuw onder je voeten en de bomen en struiken zo prachtig in witte dons zijn ge pakt, of van Scheveningen waar de loodgrijze scheiding tussen water en land vervaagd is en niet meer meetelt. Ja je zult wel denken dat ik tropenkolder moet hebben en me verwijzen naar het mental block. Het mental block is een bijnaam van een strookje Beverly Drive in Beverly Hills, waar meer psychiaters zijn dan waar ook. Maar ik wilde jullie wat vertellen over mijn nieuwe baan. Ja, ik heb er een, het is allemaal zo razendsnel gegaan en ik heb ervoor zelfs een lie-detector test moeten ondergaan Ik toog op een middag naar het Investigation Bureau aan de Hollywood Blvd. en toen ik uitvoerig in een stoel werd gewikkeld dacht ik dat het toch koffiedik was, ik zei het ook nog. „Wait and see young lady", zei mijn ondervrager, een aardige grappenmaker. Er kwam een string metaal over de borst voor de ademhaling, een rubber band om de rechter arm voor de bloeddruk (wel bekend uit dok- ters-onderzoekkamers) en twee vingers van de linkerhand werden op een metalen plaatje gedrukt voor de hartslag. Ik zat met mijn rug naar de machine, en moest yes of no antwoor den. Er kwamen natuurlijk ook routine vragen, of ik lid was van de communistische partij, of ik me had schuldig gemaakt aan excessief gebruik van alcohol, morphine of andere ver dovende middelen, of ik wel eens ontslagen was wegens oneerlijkheid, of ik rookte, hoe oud ik was, of ik getrouwd was, etc. Toen hij me loswikkelde, zei hij dat ik een hartslag had als een paard. Ik weet eigenlijk nog niet of het een compliment is. Maar waar zat ik aan te denken toen ik negatief antwoordde op de vragen of ik rookte en of ik getrouwd was! Kun je nagaan, zo gevoelig is dat appa raat, ik stond wel heel dom met open mond naar de zee van slangetjes en kringeltjes op een stuk papier te kijken, dat het resultaat was van de ondervraging. Ik rook wel een sigaret per week en ik ben wel eens getrouwd geweest, maar dat was de vraag helemaal niet. Kun je nagaan als je bewust de waarheid zit te verdraaien. In mijn geval was er niet eens sprake van aarzeling. Deze test heb ik moeten ondergaan omdat bij de zaak, waar ik nu alweer een poosje werk, een kruising van reisbureau en foreign curren cy business, duizenden dollars losjes in laden liggen. De eerste dag werden mij de alarm systemen onder de toonbank getoond voor eventuele hold-ups. Of je hier nadeel hebt omdat je een nieuw komer bent? Natuurlijk is het nadelig. Waar ter wereld zou dat niet zo zijn? De Ameri kaanse firma's waar ik gesolliciteerd heb (en ik ben wel naar solide maatschappijen gestapt, en dan nog maar een handjevol, de oliemaat schappijen en de banken en dan alleen nog maar de internationale afdelingen daarvan) hebben me rustig naar huis gestuurd met de mededeling dat ik over een jaar moest terug komen. Dat is hun tijdslimiet voor vreemde lingen, ben je een jaar in Cal. dan is alles o.k. en komt het alleen aan op je kennis. Ik heb gehoord dat deze regel ook opgaat voor Amerikanen van andere staten, die dagelijks nog bij duizenden Californië binnenstromen. Bij de I.B.M. ging alles goed, uitstekend zelfs ZUURKOOL SPECIAAL Zuurkool zoals een Indische huisvrouw die maakt: 1 pond zuurkool, 2 of 3 eentjes bawang poetih, peper, zout, 1 pond krabbetjes of 2 ons varkensvlees. Men oelekt de bawang poetih met zout en peper fijn. Het varkensvlees als men dat neemt, snijdt men in dobbelsteentjes. Doe in een wadjan of braadpan wat olie, laat dit warm worden en doe er dan de fijngemaakte ba wang poetih in. Even goreng en dan de krabbetjes of het vlees toevoegen, daarna wat water. Even doorkoken tot het gaar is. Daarna de zuurkool toevoegen en zo nodig nog wat peper en zout naar smaak. Nog een poosje doorkoken. Eet er gekookte aardappelen bij. DABOE-DABOE Benodigdheden: Tomaten, bawang, (blimbing) trassi, tjabé, zout. Bereiding: de trassi roosteren en fijn oelek met het zout. De tomaten, bawang, tjabé en even tueel surogaat van blimbing (rabarber, jonge appel? worden fijn gesneden en bij de trassi gevoegd. Goed door elkaar mengen en fruiten met wat djelanta er bij. Bij voorkeur djelanta van ikan kering. BABI HONG Nodig: doorregen speklappen, zout, peper, veel bawang poetih, beetje uien, kaneel, ketjap, suiker. Bereiding: de boemboes fijnwrijven en in reu zel fruiten, kaneel, ketjap en een ietsje suiker erbij voegen. De stukjes vlees in dit mengsel doen en dan telkens een scheutje water erbij voegen totdat het vlees mals geworden is. Doperwten erbij geven. Mevr. M. L. S. - v. d. C. totdat ze me testten op Engelse vocabulaire, het is een test die iedereen moet maken, een standardized geval, en daar viel ik over, ik kon wel beginnen als typiste, maar mijn En gels was nog te zwak voor secretary. Toen ik daar niet veel zin in had (het salaris was echt niet genoeg) kon ik over zes maanden terugkomen. Mochten jullie ooit hier komen, er zijn twee dingen die je moet kennen of hebben: kennis van de taal, een grondige dan wel te verstaan, en een keurig voorkomen. Ik bedoel hiermee niet dat je een filmster moet zijn, dat zijn er maar weinig van ons, maar een precies net gekleed mens willen ze hebben, althans als je solliciteert naar een wat aardiger positie. O ja, die man van het Investigation bureau bood me nota bene een huishoud- baantje bij hem thuis aan per 1 juni, mocht ik deze baan eens niet aannemen. Kost en inwoning vrij en 200.schoon per maand, dat is veel hoor. Hij had een Duits meisje dat nu teruggaat. Als jullie zin hebt! Je hoeft hier niet bang te zijn om werkeloos rond te zwerven en te kelderen. Er zijn genoeg huis houdelijke baantjes. Genoeg, al dan niet gratis employment agencies, genoeg uitzendbureau's, als je tikken niet al te slecht is. En zo ja, dan vinden ze nog een tijdelijk baantje voor je waar je kaartjes op alphabet kunt plaatsen. Verder worden er hier genoeg meisjes ge vraagd voor fabriek-werk. Het enige wat hier móet is natuurlijk willen werken, en niet te kieskeurig zijn voor het begin. Tot een andere keer! Groeten van GREET DO YOU LIKE SHRIMPPASTE? Dat er in de States braaf gerijsttafeld wordt weten we allemaal. Zo zijn er dus voor de meeste van onze boemboe-boemboe ook ver talingen. Misschien ook nuttig voor U, dit lijstje, dat Marijke Steevensz (Whittier Ca.) me zond. trassi shrimppaste koenir turmeric asem tamarindos ketoembar coriander djinten cumino tjengke cloves pala (notemuskaat) nutmeg foelie mace djahe (gember) ginger bawang poetih garlic tahue beancake of gewoon „taufu" taugé beansprouts Laos, kentjoer, temoe koentji ben ik nog niet tegengekomen, schrijft ze verder. Sereh groeit hier heel goed; we hebben serehstruiken in de tuin. Je hoeft er niet eens naar om te kijken, zo nu en dan een beetje water. We hebben ook kemangi in de tuin. Verder doen koetjai en katjang pandjang het ook. In plaats van sawi gebruik ik altijd Romain lettuce, te krijgen in elke market. 1 Alle rijsttafelartikelen 2 Indische koekjes 3 Aziatische souvenirs 4 Rijsttafelgerechten 5 Verzending van paketten over de gehele wereld Kokkies Rijstwinkels: Witte de Withstraat 1 28 Telefoon 89438 Slotermeerlaan 1 25 Telefoon 130362 AMSTERDAM-W 14

Tong Tong | 1962 | | pagina 14