VAN HIER EN GUNDER 6e JAARGANG No. 22 PIONIER ..Ik heb alles al geregeld. Van de K.P.M. heb ik een week geleden kabar ontvangen, dat voor mij en mijn vrouw hutten worden gereserveerd. De Zuiderkruis" vertrekt uit Manokwari op 25 september 1962. Passage- prijs bedraagt per persoon 1150.Jammer, ja Tjalie om zoveel geld weg te gooien. Je ziet, Tjalie, ik ben in Nieuw-Guinea ge komen met 12,50 (5 ringgit). Ik zit hier al 15 jaar en heb nog geen enkele dag loon getrokken. Het is niet gemakke\ijk om een 12 km van Manokwari te zitten in de oetan zonder buren. Als ik naar de distributie moet naar Manokwari: 2 x 12 km met een rugzak op je rug. Een ander zou zeggen: ga liever werken als klerk of wat anders. Hel is geen waaghalzerij van mij maar je moet u et- n welke weg je inslaat: dan zal alles it orde komen' Al. M. F. DE KOCK Kunt U het zich voorstellen? Met durf en ondernemingslust en vijf ringit op z.ik op middelbare leeftijd naar Nieuw Guinea. Met koppig volhouden en een rotsvast Geloof, weet hij zich een nieuw bestaan op te bou wen. Een lap grond met groenten en veel vruchtbomen: ramboetan, mangga, djeroek, langsep, blimbing. Ze vinden goede aftrek, het bedrijf begint te floreren. Pionier De Koek ziet de toekomst met vertrouwen tege moet. En na 15 jaar komt weer die onzeker heid, die hij maar al te goed heeft leren kennen. Zijn landje met alle kostbare vrucht bomenbomen, een stenen huis en een kleine toko zal hoogstens een paar mille opbrengen. Wie wil het kopen? Nog is De Koek niet gebroken. Hij gaat naar Holland voor banjak geld. Hij zal het hier of misschien wéér elders wel rooien, op zijn ,,oude dag". Er zijn vele Indische pioniers als meneer De Koek, mensen die de pijnlijke val tussen „kade en schip" voor de tweede maal aan den lijve ondervinden. Hoe jammer dat wij met 10.000 lezers geen kans zien een instituut op te bouwen met voldoende fondsen om deze tragische gevallen de zo broodnodige hulp te bieden... Rt. Hebt U niet de beschikking over propagan disten die genegen zijn tegen een kleine ver goeding 2 x 's maands TT aan huis te bezor gen tegen directe incassering van 45 ct. per ex., een soort colportage van sympathisanten, die wijken aftopen en een karlotheek aanleg gen van geregelde afnemers? Ik denk hierbij aan het Leger des Heils met zijn strijdkreet" H. Delmaar Dit idee hadden wij ook en we hebben het keer op keer geprobeerd. Niemand voelt er voor. Vooral in de winter straten aflopen, trappen klimmen, zuur aangekeken te worden door mensen die wat hebben tegen TT, enz. enz. Onder LdH-mensen ziet U ook nooit In- dischgasten. Ook bij politieke, sociale cultu rele verenigingen of bedrijven vindt U geen Indischgasten, die zich met dit soort werk bezig houden. Vrouwen hebben het uit eigen wil nog het meest gedaan, maar ook nooit lang, omdat de huishouding after all teveel eist. In het algemeen is het voor ons een bewijs dat ook de Indischgast die hoog opgeeft over assimilatie (en om die reden b.v. niets van TT of andere Indische ideeën weten wil) in werkelijkheid niet assimileert: voor geen enkel doel wil hij huis-bezoeken afleggen, vaste vergaderingen bijwonen, creatief werk pro Deo doen. Ik heb vrij intiem contact met allerlei soorten Hollandse verenigingen (vak, cultu reel, politiek, sociaal, religieus), maar in alle besturen en werkgroepen schitteren Indisch gasten door afwezigheid. De uitzonderingen bevestigen de regel. Nochtans: bij dezen inviteren wij iedereen, die er op uit wil op Delmaar's voorstel, te beginnen. Tweemaal in de maand een groot aantal „huisbezoekjes" afleggen heeft tóch wel aparte bekoringen. En U komt misschien achter veel leed, waarin geholpen kan worden. En misschien wint U nog veel vaste abonnees, die alleen een beetje mondelinge overreding nodig hebben. Proberen? Zou het niet leuk zijn tientallen malen na het aankloppen op uw „Woerda!" „Préng!" te horen? T. R. Ik ben nu al vier jaren met grote tevredenheid en zelfs geluk abonnee van Tong-Tong, maar nog steeds weel ik geen antwoord op de vraag, waarheen dit werk leiden moet. R. Groen „Loopzei Uilenspiegel, want alleen als wij gaan komen wij ergens aan. Met zitten en piekeren komen wij nergens. Tong-Tong is doodgewoon de stem van de Indischman, die gehoord zal worden zolang hij leeft. Deze stem is verder de levende ontkenning van de assimilatie- en „wegwerkings-gedachte". Of Nederland wat van ons kan leren en pas na hoe lang, dat is een tweede zorg, maar zolang wij leven, zullen wij spreken. En wij kunnen spreken met trots op een goed leven, niet waar? En vele waarden die in ons blad leven, steken met hoofd en schouders uit boven honderden waarden in normale bladen niet waar? Strooi onvermoeid het kiemzaad uit. Een gedeelte zal vallen op de rotsen en ver loren gaan; een ander deel zal zeker opsprui- ten en nog lang na ons zegenrijke vruchten afwerpen. De spirit van Tong-Tong International De heer J. lngenluyff plaatste in ons nummer van 30 april j.l. een „Ting-Ting", en vroeg daarin om adressen in Honduras en Costa Rica (U heeft het toch wel gelezen?). In de begeleidende brief schreef hij nog: Mochten er reacties en adressen komen, zo ligt het in mijn bedoeling om dan op mijn kosten naar die landen voor een bepaalde tijd een Tong-Tong op te doen zenden. Er komt dan voorlopig contact en wij moeten dan maar afwach ten of er zich abonnees zullen opgeven. Het zou fijn zijn indien Tong-Tong ook daar contacten heeft". Wat een initiatief, lezers, wat een spirit! Zijn er ergens op de wereld Indische mensen, die nog geen Tong-Tong-abonné zijn, meneer lngenluyff zal er wel voor zorgen dat ze het worden. Niet kletsen, doenIn een tijdschrift las hij over Indische Nederlanders, die naar Honduras emigreerden en daar zeer goed slaagden in de bananen-cultuur. Aangezien wij daar geen abonnees hebben was zijn plan gemaakt. Hij heeft goed gezien. Zelf een bereisd man (30 jaar in de cultures, 5 jaar in Nw. Guinea, 3 jaar in Suriname en nog steeds kepingin naar de zon en bereid er naar toe te trekken!), heeft hij feilloos het begrip „Tong-Tong International" aangevoeld. Waardevolle contacten leggen over de hele wereld, metterdaad helpen bij de opbouw van het „Huis met vele woningen". Djempol-teken voor meneer lngenluyff van de staf van het HoofdgebouwRt. BIJ DE VOORPLAAT: Er is maar weinig zó lieflijk, maar ook zó droefgeestig en zó symbolisch als een vogel markt. Tussen de stapels dode koopwaar is daar opeens het duizendstemmig gezang van een „waaiend zomerwoud"het schitterend palet van duizend bonte verenpakjes. Evenals alle eeuwen door mensen gevangen worden en zich laten vangen, zo zullen ook alle eeuwen door vogels worden gevangen. Als we zo gadeslaan, merken we dat sommige vogels zich toch wel heel senang voelen. Alsof ze wisten dat de vrije wereld buiten de gevaren heeft van de kou, de kat, de slang en de moordenaar. Alsof ze vrijwillig van de vrijheid afstand doen in ruil voor koesterende mensenzorg. Maar we zien ook vogels die treurig zijn of voortdurend tegen de tralies op fladderen, omdat de roep van de vrijheid of een ver vaderland sterker is dan alle zorg. Dit geldt ook voor mensen. Zouden allemaal tevreden zijn met alle kooizorgZouden alle maal af te schrikken zijn met verhalen van gevaren elders? Laat ons over en weer niet dwingen; laat ons begrip en medewerking hebben voor elkaar. Wonderlijke Indische vogels, Tong-Tong hoopt voor U allen een juiste bestemming te vinden. Foto voorplaat uit: „d'Oriënt" //i/iivA Onafhankelijk Indisch Tijdschrift Prins Mauritslaan 36 - Den Haag Tel. 542.542 - Giro 6685 Verschijnt: de 15de en 30ste van elke maand Prijs: per nummer: 0.50 per kwartaal 2.50 per halfjaar 5. per jaar 10.- Betaling geschiedt altijd VOORUIT ABONNEMENTEN BUITENLAND (per jaar): Australië: p. luchtpost: 43.-; p. zeepost: 15.- Nieuw-Zeeland, Zd. Afrika, Brazilië: p. luchtpost: 33.-; p. zeepost: 15.- Nieuw-Guinea, Canada, U.S.A.: p. luchtpost: 27.-; p. zeepost: 15.- Suriname, Antillen: p. luchtpost: 21.-; p. zeepost: 15.- West-Europese landen: p. luchtpost: 15.- Agente voor Canada: Mevr. E. Ie Sueur- Zimmer, 1 Richview Side Road, RR 1 Islington, Ontario, Canada. Agent voor Ameiika: Roy J. Steevensz, 7919 Chatfield Ave, Whittier, Cal., U.S.A., tel. OX 8-8893. Uitgave GAMBIR Uitgeverij voor Oost en West Onder redactie van TJALIE ROBINSON Zoekt op basis van de nuttige ervarin gen in de Gordel van Smaragd nieuwe interessen in Nederland te wekken voor de Tropengordel 2

Tong Tong | 1962 | | pagina 2