INDONESIË. Aan de Adspirant-Aandeelhouders v.d. N.V. Tong-Tong (Vervolg van pag. 6J met de wapens in de hand zich tegen ons verzetten. Wij zullen optreden als beschermers van alle goedgezinden, van de have, het goed en de eigendommen van de gehele bevolking. Dan zal, wanneer de oorlog tot een einde zal zijn gebracht, het volk zich met vertrouwen en zonder wrok aan ons gezag onderwerpen, omdat wij zijn bezittingen gespaard en onaan geroerd hebben gelaten". En dat hij juist had gezien, moge de geste bewijzen van de At- jehers met zijn borstbeeld. Ere wie ere toe komt! De begrafenis die plaats had vanuit het Koninklijk Paleis op de Dam, was een groots gebeuren, dat duizenden en duizenden mensen had aangetrokken, die langs de weg welke de stoet zou volgen, stonden opgesteld. En zie, het Hollandse Volk, begrijpende wat deze begrafenis betekende, stond zwijgend met ontbloot hoofd wanneer de stoet voorbij kwam en... strooide losse bloemen. Zo werd Van Heutsz ten grave gedragen, kwam een waarlijk groot Nederlander weer thuisNog eenmaal had zich het grootste epos van de pacificatie van de gehele Indische Archipel zich voor de ogen der toeschouwers ontvouwd, om dan te verzinken in de mist der tijden... voorgoed. In een voorwoord van de hand van P. J. Gerke, oud-Gouvernements-Secretaris, bij het bekende boek „Marechaussee"vraagt hij zich af: „Moet het altijd de walvisvaart zijn op Nova Zembla? Staat de tocht van Van Daalen niet veel hoger?" ja, waarom? Kunnen wij onze kinderen niets anders aanbieden uit de vele glansrijke daden van het KNIL? Van Toontje Poland, Van Heutsz, Swart, Drijber, Schmidt, Veltman, Darlang, Graafland, Christoffel, Kaniesz, Heijnen, Marks, Mosselman, Pongoh, Enoch, Kromodikoro, ach en nog zoveel anderen, teveel om ze hier op te noemen... ]a, waarom? C. H. Nog vóór 17 augustus en hoogstwaarschijnlijk in de maand juni is in Indonesië een ernstige crisis te verwachten, aldus verzekeren ons eigen waarnemers. U weet dat wij ons nimmer bewogen hebben op het gebied van voorspel lingen of „wishful thinking" t.a.v. Indonesië. En ook nu weten wij niet welke gebeurtenissen en welke machtsverschuivingen zich precies zullen voltrekken. Dat het Land dat wij Lief hebben veel leed te verwerken zal krijgen, is echter duidelijk voor een ieder, die de ont wikkelingen van de laatste jaren met aandacht heeft gevolgd. Dit leed zal ons niet onberoerd laten. Ook de grootste anti-Soekarnist zal bewogen zijn door het wee dat het beste en de besten daar weder vaart en zal wedervaren. Misschien weten wij het niet, maar er zijn in de achter ons liggen de jaren ook goede dingen gebeurd in Indone sië. Onze pers heeft zich over het algemeen uitgeput in het (vaak met leedvermaak) op sommen van alleen nare zaken. Maar wij, die er lang geleefd hebben, weten dat er ook goede dingen gebeurd moeten zijn en zich nog steeds ontwikkelen. Zullen wij bij snel veranderende toestanden goed kunnen begrijpen, juist kunnen oordelen, juist kunnen handelen? Ik ben bang van niet. Wij zijn bitter slecht op de hoogte. Veel van onze opvattingen zijn schrikbarend verouderd. Wij kunnen veel goeds doen, maar ook veel bederven. Als wij maar goed blijven beseffen dat zakelijk zijn niet genoeg is, maar kennis van zaken, begrip voor andere zeden en gebruiken, in zicht in andere cultuurontwikkelingen, en ge duld de juiste wegen zijn tot succesvolle ont wikkeling overal ter wereld. En dat wij waak zaam moeten blijven, waakzaam, waakzaam T. R. Zeer geachte Ge-interesseerden, Op 31 januari zijn wij met een kleine groep bijeengekomen ter kennis making. Nu zijn wij dan eindelijk zo ver, dat de oprichtingsakte kan worden gepasseerd en de concept-statuten kunnen worden ingezonden voor het verkrijgen van de Ministeriële Verklaring van geen bezwaar. Het heeft wel wat lang geduurd vóór e.e.a. zijn beslag heeft gekregen, maar in het belang van de zaak leek het ons raadzaam het Accountants kantoor Brinkman Koster, Groothof Bos te 's-Gravenhage voor advies in te schakelen. Verder moest een Raad van Commisarissen worden geformeerd om voor de eerste maal op te treden en in de statuten te worden opgenomen. De volgende personen werden door ons aangezocht en hebben zich bereid verklaard om in het Bestuur zitting te nemen n.l.: J. H. van der Laan Oud President van de Factorij der Nederlandsche Handelmaatschappij te Batavia. Jhr. F. A. de Koek Directeur ener naamloze vennootschap. Mevr. Jnkvr. X. E. de Cock-Birsak. K. D. Mahieu Ambtenaar Ministerie Buitenlandse Zaken. H. Lamster Oud Agent Nederlandse Handelmaatschappij in Japan. Wij Tong-Tongers kunnen ons gelukkig prijzen een dergelijk deskundig en representatief Bestuur te hebben kunnen samenstellen. Wij moeten echter nog een belangrijk gegeven van U ontvangen en dit is het geplaatste en gestorte aandelen kapitaal. Mogen wij derhalve thans definitief van U vernemen met welk bedrag U wenst deel te nemen in de N.V. Tong-Tong? Daartoe treft U hieronder aan een inschrijfformulier. Wilt U zo goed zijn dit volledig in te vullen en te ondertekenen en kan het zijn omgaand te retourneren? Wilt U uw blad ongeschonden bewaren dan kunt U uiteraard de tekst ook overschrijven. Zodra wij uw formulier terug ontvangen hebben, kunnen wij het totaal van het gestorte aandelen kapitaal opmaken, waarna de oprichtingsakte kan worden gepasseerd. Het antwoord van de Minister kan een maand na de indiening worden verwacht. Als officiële oprichtingsdatum van de N.V. Tong-Tong hadden wij ons 1 juli gedacht. Op aanvrage kunt U ter kennisneming een exemplaar van de concept statuten zoals deze aan de minister zullen worden ingezonden, toegezon den krijgen. Met dank bij voorbaat tekent gaarne, Het Initiatief Comité N.V. TONG-TONG Inschrijvingsbiljet Ik schrijf rrrr.rrhierbij in op: wij schrijven r aandelen a 50.van de N.V. TONG-TONG. Naam adres woonplaats is heden gestort Het bedrag zal vóór 30 juni 1962 gestort worden bij de Twentsche Bank, Kantoor Prins Mauritslaan Den Haag, gtrono. 1417 P.M.P. Handtekening 1962 1

Tong Tong | 1962 | | pagina 7