JONG BLIJVEN AKTIEF CAPSULES VREDESTEIN r mnl. gerepatrieerde indische nederlanders Rubberfabriek Vredestein Loosduinen n.v. Dahomeij en nog wat en van het leven genieten met al uw energie Per ^OA flacon HAAGWEG 128 LOOSDUINEN biedt passend werk aan tot ca. 50 jaar. in een DAGDIENST. De te verrichten werkzaamheden bestaan uit lichte, nauwkeurige han denarbeid in één van onze ruime fabriekshallen. Interessant en verantwoordelijk werk. Gebleken is, dat ook Hoofdarbeiders in deze werkzaamheden voldoening vinden. Reeds werd een aanzienlijk aantal gerepatrieerden te werk gesteld en zij voelen zich bij ons thuis. Indien U zonder emplooi bent of geen bevrediging vindt in uw huidige werkkring, dan kunt U zich tot ons wenden om ingelicht te worden omtrent de aard van de werkzaamheden, alsmede de beloning daarvan. Wij verstrekken U gaarne alle gewenste informaties dagelijks van 912 en van 25 uur, behalve zaterdags. Buslijn 26 stopt voor het bedrijf. Toen ik als jong ambtenaar in het eerste decennium van deze eeuw te Buitenzorg (Bogor) geplaatst werd, vestigden kantooi- kameraden op een vrije dag mijn aandacht op een herenhuis aan de Grote Weg" (zo heet te de fraaie brede straatweg, die naar het bureau van de Algemene Sekretarie leidde). „Hier", zei mijn vriend Tehupeiorey, „woont ingenieur Agnasie Boachie". „Een vreemde naam", zei ik. „Ja", zei T., „hij is ook niet zo een gewone man; hij is een anak-mas van Koning Willem III. Men zegt n.l. dat hij op kosten van de Koning uit Dahomeij gekomen, in Nederland heeft gestudeerd en wel aan de Polytechnische Hogeschool te Delft. Met het diploma van mijningenieur is hij toen naar Indië uitgezonden als ingenieur bij het Grond- peilwezen. Hij heeft gewerkt onder hoofd ingenieur Verbeek, dezelfde die (ik weet niet op welke wijze) de bekende professor Veth, schrijver van het vermaarde werk over Java, aan kaarten en andere gegevens over de bodem gesteldheid moet hebben geholpen". Lezer, nu zult U wellicht vragen, hoe wist die meneer Tehupeiory dat alles? Ik heb deze eenvoudige ambtenaar van de eerste dag af dat ik mijn loopbaan te Bogor begon, gekend als één der bekwaamste Sekretarie- ambtenaren. Hij timmerde niet aan de weg, zoals het spreekwoord zegt, en was voor velen een raadsman en een gewaardeerde hulp. Agnasie Boachie was reeds hoog bejaard toen ik hem voor het eerst zag, in 1909 als ik het me wel herinner. Men kon het hem aanzien, dat hij Afrikaan van origine was. Afrikanen uit Dahomeij: een krachtig ras, dat zijn sporen naliet in sommige streken op Java. En geen wonder, want op het einde der 19e eeuw ongeveer, bestond het Neder lands-Indische Leger behalve uit aangeworven Nederlanders, voor een niet gering deel uit buitenlanders uit Duitsland, Zwitserland, ook Afrikanen, Surinamers, etc. De Dahomeijanen imponeerden bijzonder door hun forse li chaamsbouw en zij moeten op de wervers een krijgshaftige indruk gemaakt hebben. Velen bleven na hun ontslag uit de militaire dienst en pensionering in Indonesië wonen, waar zij een eenvoudig burgerbestaan vonden. Zij waren zeer gezocht om hun eenvoud, trouw .en eerlijkheid. Te Semarang bijvoorbeeld be stond een hele wijk kampong Tawang - merendeels uit gepensioneerde Afrikaanse sol daten uit Dahomeij. Velen werden, op ver zoek, met Europeanen gelijkgesteld en hadden Nederlandse namen aangenomen. Hun nako melingen? Flink uit de kluiten gewassen naar lichaam en geest. Ik heb er voor en na verscheidene gekend, die een goede positie in de Indische maatschappij hadden weten te verwerven. Met dit alles uit mijn persoonlijke herinnering naar voren te brengen wilde ik slechts illus treren, hoe elkaar begrijpen en waarderen de mensen, waar ook gevestigd, kan brengen en ook gebracht heeft tot samenwerking en op bouw, geestelijk èn lichamelijk... van nieuwe generaties; de natuur zet haar werk voort en versaagt niet; zij laat zich geen remmen aan leggen, gelukkig maar! Boven alle rassen scheidingen heen blijft de menselijke natuur zichzelve gelijk. Gelukkig allen die dit be grijpen en er naar handelen. Nergens zagen we dat beter dan in het land Indonesië, dat we helaas hebben moeten verlaten terwijl wij toch met elke vezel van ons bestaan er onlosmakelijk aan verbonden blijven. Lezer, de pen schiet tekort als het gemoed vol schiet. Niets anders heb ik nog te zeg gen dan dit: God zij met U en met mij. WéBé Ook u - of u nu man of vrouw bent - zal zich jonger, vitaler en gelukkiger voelen. Bij het toe nemen der jaren neemt uw energie af. Aktiveer uw geestelijke en lichamelijke werkkracht. Voel u fitter Gebruik daarom de reukloze Kloostervrouw Aktief Capsules. De ideale combinatie van tarwe- kiemolie en knoflook - verrijkt met vitaminen - in Aktief Cap sules, hebben wij aan de steeds voortschrijdende wetenschap te danken. Tarwekiemolie bevat werkzame stoffen in geconcentreerde vorm voor bloedvoorziening en spieren en aktiveert bovendien de stof wisseling. Knoflook is reeds jaren bekend om zijn veelzijdige wer king, die vooral de gezondheid ten goede komt. 1000 i.e. vitami ne A en 100 vitamine D3 zijn verrijkend toegevoegd. Met Aktief Capsules leeft ook u gezonder, opgewekter en... ak- tiever 21

Tong Tong | 1962 | | pagina 21