Tapèh in de Dokterswachtkamer Dan dit nog DINER IN WENEN De rubrieken 2oals ze tot nog toe op onze pagina's 12-13-14 voor- kwamen zullen MET HULP blijven bestaan. Er zullen in de toekomst meer rubrieken bijkomen. Zelf zal ik (helaas) in Nederland geen interviews meer kunnen afnemen, zoals in „Anders dan gewoon". Maar deze rubriek kan voortgezet worden door U. Wie kent vrouwen, meisjes, personen die j uit Indië kwamen en die door hun persoonlijke kwaliteiten extra j aandacht verdienen? Onze kookrubriek is een belangrijk punt. Blijf recepten inzenden zoals U tot nog toe deed. U doet er duizenden huisvrouwen overal in de wereld plezier mee. Ik zelf zal in Amerika ogen, oren (en neus!) j wijdopen zeten en ik beloof U nieuwe, naar onze Indische smaak, j lekkere recepten! Denkt U aan ons internationale kookboek? Denkt U ook aan leuke foto's van uw huis, uw kinderen Ondanks de smadelijke kritiek van outsiders over „heimwee-lektuur" j blijf ik uw gezellige brieven met het ophalen van herinneringen op j prijs stellen. Zulke brieven hebben ontelbare anekdotes, tips, verhalen j opgeleverd. U weet, ik sta met beide benen op de grond en ik ben modern genoeg, om te weten dat het niet de bedoeling is om zinloos j te gaan piepen over verloren waarden. Uit oude herinneringen baseert iedere verstandige vrouw haar aktieve, positieve houding van NU. We blijven wat we zijn, we proberen steeds beter te worden. Iedere 10e, 20e en 30e van de maand verzendt de redactie te Den Haag post aan mij in Amerika. Zorgt U dat uw brief vóór die data gebust is? j Schrijf zo mogelijk op dun papier en vermeldt uw naam en adres ook op de brief zelf. De enveloppe hoeft dan straks niet mee verzonden te I worden. 8. Houdt me op de hoogte van uw leven, uw doen en laten in Holland, het brengt mij dichter bij uw interesses, uw verlangens. Mijn artikelen zullen als altijd gebaseerd zijn op praktische waarden. Poekoel teroes en slamat tinggal1 I LILIAN DUCELLE j In Den Haag, daar woont eenneen, ik wil het niet hebben over die graaf met zijn zoontje Jantje, die met vinger en duim wijst, waar zijn pappa woont. Dat is zo n tempo doe- loe-versje van ons oudjes. Neen, in Den Haag woont NU een dokter, die voor de Jap erg nakal was. Hij placht tijdens de Indische bezetting zo nu en dan op het dak van zijn huis aan de Dagoweg-Ban- doeng te klimmen om zich voor de Kempé te verschuilen. Samen met zijn vriend een bekend Bandoengs advokaat van Italiaanse origine. De Kempé kreeg de dokter (én de advokaat uiteindelijk toch te pakken. En de dokter kreeg er in de diverse gevangenissen flink van langs. Maar... West-Indiër van huisuit, hij kwam er altijd weer bovenop en na de oorlog kreeg hij de Verzetsster van het Verre Oosten! Nu heeft hij een drukke praktijk in Den Haag. In zijn wachtkamer is het senang, je ziet er eigenlijk alleen maar lui uit Indië. Op de tafel liggen allerlei tijdschriften, zodat een oude dame, die al heel lang op een wachtlijst voor een bejaardentehuis staat!, uitriep: „Hè, ik vind het hier altijd zo fijn, de tijd vliegt om en je kunt de laatste weekbladen doorkijken". Een andere oude dame, die er tweemaal in de week komt, weet je de hele chronique scanda- leuse te vertellen, b.v. van die stiekemerds (natuurlijk jongeren, maar niet uitsluitend tieners!), die op de gang blijven wachten en dan gauw voor hun beurt de spreekkamer binnenschieten. Voor deze dame is dat tweemaal in de week naar de dokter gaan echt een uitje, dat ze niet missen wil, net zo min als ze de dokter missen kan en wil. „Hij is zo'n schat!" Zo nu en dan deelt ditzelfde dametje kompli- mentjes uit, zegt dan tegen leeftijdgenoten: „Kijk dan, U lijkt precies op Marlène Diet rich". Antwoord: „Ach doe niet zo gek". Gelach We waren samen in Wenen, mijn man en ik, hij voor zaken en ik zomaar mee. Na een dag in die wereldstad rondgezworven te hebben wilden we 's-avonds echt lekker gaan eten, en haalden bij een soort V.V.V.-kantoortje een boekje waarin allerlei restaurants stonden. Ons oog viel op „Restaurant Bali" in de Mühl- gasse en na wat zoeken vonden we het en stapten er binnen. Zo gezellig! We zagen rotantafels en stoelen, de wanden behangen met bagor en als versieringen schilderijen met goenoengs en padivelden, Balinese schilder stukjes, maskers van tepes klapa, wajang- koelit poppen, Chinese lampions als verlich ting, en in één van de zaaltjes (het waren er meen ik drie) een vijvertje met een fonteintje. Dit laatste deed een beetje tjina-tjina aan door het vele koraal en de porseleinen vissen. Toch gezellig! In het laatste zaaltje vonden we een bar gemaakt van bamboe. De ober was iemand uit Soerabaja. Ook de eigenaar, ik meen de heer Erlinger, en de kokkie kwamen hier van daan. Dat we lekker gegeten hebben, hoef ik U niet te vertellen. En heerlijk ngomong be- landa en melajoe, na al dat Duits. Bij het vertrek kwam de heer Erlinger ons nog groeten en vroeg spontaan voor hem kroepoek oedang mee te nemen als we weer kwamen, net of we sobats keras waren. Wat is toch die band die ons, oud-Indisch- gasten, bindt? 1. - N. Maar diezelfde dame heeft ook een goed TAPE recept. En op een keer zat ik rustig in een hoekje te luisteren naar de opmerkingen en raadgevingen over TAPE-bereiding. Nu ben ik wel een Indische, maar ik was getrouwd met een echte totok die de rijst nog altijd met boter en suiker at, terwijl de heer lijkste sambalans werden rondgediend. Pas na het Jappenkamp is hij nasigoreng gaan waar deren. Toen was hij al 25 jaar in de Oost! Ik weet eerlijk gezegd niet wat tapé is. Daarom vroeg ik die vier oude dametjes of ze het recept niet voor Tong-Tong wilden opschrij ven. En dat deed er één nml. die die de andere zo op Marlène Dietrich vond lijken. Ik laat het recept hieronder volgen, maar moet erbij waarschuwen, dat het echt op zijn Indisch is en dus veel „op het gevoel" ge beurt. Ikzelf ben bang niet de juiste „feeling" te hebben, maar misschien U wel, mevrouw. TAPE Op een bordvol koude gekookte rijst een weinig ragé strooien. Dit 3 dagen in een goed gesloten maar betoel betoel gesloten) pan netje bewaren. Na 3 dagen een hal) splitglas suikerwater (KOUD) bij de rijst doen. Dan weer 3 dagen laten staan. Na die 3 dagen is het wat je noemt TAPE geworden. Itoe dia en nu tjoba tjoba sadja, dames. MIES ROELOFSMA foto: Leonard Freed „Adoeoeoeoeh! Ndah kekaroean kleine meid!" Het zou zó gezegd kunnen zijn in werkelijk heid. Wat moet je nou doen met die kleine bengel, nu alle deuren en ramen dicht zijn en ze niet meer zoals vroeger in de tuin de tjapoengs achterna kon lopen? En ze maar niet zoet aan tafel wil zitten met kleurtjes of zo? Sympathieke vertwijfeling van Oma... en heeft niemand er ooit aan gedacht wat Oma zelf allemaal missen moet? ■l!lllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIlllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll>lllll>l>l»»llllllllllinillll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllll| 2. 5. Iinnuhuimimiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii' 13

Tong Tong | 1962 | | pagina 13