Franse „Indischgasten" bouwen eigen stad In het „Alg. Hbld." van 12 juni j.l. troffen wij een artikel aan, dat wij in extenso overnemen. Gaarne met de komplimenten aan dat blad, dat vaker getoond heeft over een werkelijk wijde belangstelling te beschikken. Wij geven in het geheel geen kommentaar, maar hopen dat het stuk vele lezers tot nadenken en... handelen zal stemmen. CARNOUX-EN-PROVENCE Tussen Cassis en Aubagne in de gemeente La Bedoule, op circa 25 kilometer afstand van Marseille ligt de embryo-stad Carnoux-en-Provence, in 1965 een ultramoderne nederzetting van ruim tienduizend inwoners. Carnoux-en-Provence prachtig gelegen in een vallei omgeven door de bergen van de Gineste en het massief van La Sainte Daume op een hoogte van 250 meter krijgt een stadion, een hotel, een motel, winkelcentra, een kerk, een scholencomplex, een ziekenhuis, een bioscoop, een fabrieksterrein met 50 (voornamelijk veredelings-) industrieën en een filmstudio. In Carnoux vindt men bruin verbrande gepensioneerden van 35 jaar en vele inwoners heten Perez, Suarez of Pinelli. De 400 inwoners die Carnoux reeds nu telt (1500 in juli, wat langzaam zal oplopen tot ruim 10.000 in 1965) hebben zonder uitzondering NON gestemd bij het laatste referendum. In Carnoux spreken Fransen met bitterheid, soms zelfs met haat, over andere Fransen. Want Carnoux-en-Provence wordt een stad van gerepatrieerde Fransen uit Noord- Afrika. Investeren in Spanje „Monsieur le Président in Carnoux is een kleine, kwieke vijftiger, op wiens naam iedere woordspeling - hoewel voor de hand liggend té gemakkelijk is. Monsieur Prophéte is di recteur van Coöperatieve Immobilière Frangai- se" (C.I.F.), bouwers van deze pioniersstad. Enige decennia in de koloniën hebben hem niet onberoerd gelaten. Hij nam in 1953 met vier andere Franse aannemers uit Marokko het ini tiatief om ergens in Frankrijk een nederzetting te bouwen voor die Fransen, die het reeds toen woelige Noord-Afrika wilden verlaten. Het plan van een coöperatieve stad werd gelanceerd en vond bij tienduizenden angstige Fransen on middellijk een enthousiast onthaal. Tien jaar geleden stond er in de vallei van Carnoux één huis, een 18e eeuwse „manoir provencal Thans is dit mooie huis behalve hotel ook kantoor van „Monsieur le Président De heer Prophéte vervult in Carnoux de nauwelijks te onderscheiden functies van aan nemer, burgemeester, patriarch en spreekbuis van tienduizend bittere Fransen. „Wij doen hier net als in Marokko. Wij willen bij elkaar blijven. Want U moet goed begrij pen, dat de „métropolitains" niet van ons hou den. Wij houden trouwens ook niet van hen. Ze hebben een verrotte mentaliteit. In de eerste plaats zijn ze jaloers. In de koloniën leefden we anders dan in Frankrijk. We hadden alle commoditeiten, verdienden meer, waren „bre der'' en gaven meer uit. Wanneer we met verlof in Frankrijk kwamen, hadden we vier of vijfduizend gulden om te besteden in twee maanden en een nieuwe auto. Wij zijn een ander leven gewend en we gaan hier weer net zo'n bestaan opbouwen. Hier in Carnoux hebben we ruim 3000 uren zon per jaar, tegen 2900 in Casablanca en b.v. 1800 uren in Parijs. U ziet: een ideaal klimaat ,,Hoe zit nu uw onderneming in elkaar?", vroegen u'e Monsieur Prophete. „Nou, U ziet het, de naam zegt het al: we zijn een coöperatie. Anders was dit alles on mogelijk geweest. Ehbien, iedere bewoner van Carnoux is aandeelhouder en heeft een symbolisch aandeel van 50 NF. Goed, hij heeft zich dus ingeschreven. Dan koopt hij de grond. Grond moet hij meteen kopen ook al wil hij niet direct bouwen en contant betalen. De grond is hier echter goedkoop: 10 NF per m'2. Nu komt natuurlijk het belang rijkste, zijn huis. Dat gaat zo: in de eerste plaats kan hij tot 50 pet. krediet krijgen tegen een minieme rente. In de tweede plaats kan hij een lening bij ons afsluiten alweer tegen een te verwaarlozen rente tot een bedrag van 75 pet. van de waarde van zijn bezittingen in Marokko. U begrijpt het dus goed: alléén de grond onmiddellijk gekocht en contant betaald worden. Voor zo'n 70.000 NF heeft men hier een mooie villa. Maar er zijn na tuurlijk ook duurdere en goedkopere ,,En wat voor soort mensen heeft U hier, monsieur Prophéte?" „Ja, dat is natuurlijk erg verschillend. Maar laat ik in het algemeen zo stellen: mensen met wat geld. Het minium dat men zo onge veer nodig heeft om hier te komen is zo'n 30.000 NF. Er komen hier straks veel gepen sioneerden voornamelijk ambtenaren en oud officieren en onderofficieren. Velen van hen zijn echter nog jong. U weet, in de koloniën bereikt men veel vroeger zijn pensioen. Som migen van hen zijn zelfs zó jong, dat ze op z.g. half-pensioen zijn: ongeveer 500 NF per maand. Die mensen proberen nu, halve dagen te werken. Wij creëeren trouwens op ons eigen grondgebied 500 arbeidsplaatsen op ons indus trieterrein en er komen dan nog eens 500 arbeidsplaatsen beschikbaar wanneer het nieuwe filmstudiocomplex bij Cassis ongeveer 3 km hier vandaan' gereed is. Enkele van onze mensen gaan in Marseille werken". ,,Met al die tienduizenden Fransen uit Algerije als het er niet honderdduizenden worden! „die naar alle verwachting in de komende jaren naar Frankrijk zullen komen, gelooft U, dat het voorbeeld van Carnoux nagevolgd zal worden?" Het gezicht van meneer Prophéte betrekt: „Nee! De regering wil niet, dat onze neder zetting als voorbeeld dient. Dit is een unieke onderneming en dat blijft het. De regering wil ons, Fransen uit Noord-Afrika verspreiden over het hele land, en tegen iedere prijs De Spaanse Regering heeft een nieuw decreet bekrachtigd, waarbij de repatriëring wordt toegestaan van buitenlandse beleggingen in Spanje plus alle daaruit voortvloeiende winsten of dividenden. Het decreet heeft ten doel meer buitenlandse investeringen in Spanje aan te trekken. Het geeft niet alleen toestemming tot het repatriëren van toekomstige beleggingen en winsten uit Spanje, maar ook vroegere tot 28 juli 1959- Volgens financiële deskundigen wordt hierdoor een bedrag van 110 millioen dollar uit het buitenland, geïnvesteerd tussen genoemde datum en heden, geliberaliseerd. Het decreet, waarbij toestemming wordt gege ven tot prompte en gemakkelijke repatriëring van buitenlandse beleggingen in Spanje, is één van een reeks, welke de Spaanse regering voornemens is uit te vaardigen om het buiten landse investeren in Spanje aan te moedigen. Kort en goed: vroeger mocht men geld in Spanje steken maar niet meer mee naar buiten nemen. Nu wel. Plus de winsten. Dit is een zéér belangrijk bericht voor allen die zoeken naar ondernemingsmogelijkheden buiten de Benelux of „De Zeven". Daarom betreuren we het dat dit nieuws of niet of nogal weggestopt in de Nederlandse pers ver schenen is begin mei. Omdat men nog steeds antipathie heeft tegen Spanje? Omdat toch niemand in deze investeringen geïnteresseerd is? Hoe dan ook dat is een van de oorzaken waarom men in Spanje en de Canarische Eilan den veel Amerikaanse, Britse, Belgische, Zwit serse, Duitse, Franse, enz. investeerders en ondernemers tegenkomt maar veel te weinig Hollandse. We hebben zo het idee dat in de komende decennia belangrijke economische verschuivin gen te verwachten zijn naar Z. Europa en N. Afrika (waar in vele onafhankelijk geworden staten enorme kapitalen worden geïnvesteerd). Zou Holland straks weer achteraan komen? En wat doet de Indischman voorkomen, dat wij ons groeperen, zoals hier. Maar ja, wij zijn een privé-onderneming en tegen ons kunnen ze niets doen. U moet echter niet verwachten, dat de regering neder zettingen als Carnoux zal aanmoedigen of financieren. Wij ontvangen geen cent van de Staat. Alles betalen we zelf: bestrating, aanleg van water, gas en elektriciteit, straatverlich ting. gaat U maar door. Maar het zou de Staat zeker twee keer zoveel kosten om het zelfde te doen. Wij horen nu nog bij de gemeente Roquefort-La Bedoule, maar zeer binnenkort worden we een onafhankelijke gemeente, zodat we grote staatskredieten kun nen krijgen voor b.v. ons ziekenhuis en onze school van 24 klassen. Want U begrijpt dat het scheppen van zo'n nieuwe stad als Carnoux uit het niets veel geld kost. Gelukkig hoeven onze mensen gedurende twintig jaar geen belasting op onroerende goederen te betalen Van de 1000 villa's en flatwoningen in Carnoux-en-Provence zijn reeds enige honder den gereed. Met het industrieterrein wordt nog dit jaar begonnen. Het geheel maakt nu nog de indruk van een „Wild-West"-stad, maar het is niet moeilijk zich het toekomstige Carnoux voor te stellen. Nu een 300 ha grote bouwhelling, een stad in de steigers, straks een ultra-moderne nederzetting. Maar ook een bastion der bitterheid. Hier gaan 10.000 ontwortelde, ontgoochelde en verbitterde Fransen een nieuw bestaan tege moet. Wij kunnen voor henzelf in de eerste plaats slechts hopen, dat hun bitterheid na enige tijd zal plaats maken voor een her vinden van evenwicht en levensvreugde. 4

Tong Tong | 1962 | | pagina 4