Toeloeng menoeloeng 1001 AVONTUREN met de soetil WIE HEEFT Beschaafde ervaren ZI EK EDI HELPS TER Niels gaat er boven onze eigen met room gevulde soezendie je hier niet kunt krijgen. Het is alles slagroom (scheerzeep, zeggen mijn kinderen) wat de klok slaat in Holland. Als U nu lege soezen bestelt bij de bakker, dan geef ik U hier het recept van onze enige 'echte vulling: BANKETBAKKERSROOM 1 lt. melk l/2 stokje vanille 80 gr. maizena 3 eierdooiers 200 gr. witte suiker De suiker wordt aangemaakt met de eier dooiers, de maizena en een scheutje van de nog koude melk. Wanneer dit alles goed is glad geroerd, voegt men er nog 2 kopjes koude melk bij. De rest van de melk wordt met de vanille aan de kook gebracht. De aange maakte suiker, eierdooiers, enz. voegt men nu langzaam bij de kokende melk. Onder voort durend roeren laat men de room even door koken. Er werd door verscheidene lezeressen de laatste tijd om koekjes-recepten gevraagd. Hier zijn er een paar: Kwee Loempoer. (modderkoekjes). Licht van kleur. 150 gr. tarwemeel 400 gr. doorgeperste, gekookte aardappelen 300 gr. witte suiker 7 eieren 5 dl. dikke opgekookte santen en vanille naar verkiezing. Klop de hele eieren goed schuimig met de suiker. Meng er langzaam het meel, de aard appelen en de santen door, er voor zorgende, dat er geen klonters ontstaan. Besmeer ronde vormpjes met olie, giet ze bijna vol beslag en zet ze in de verwarmde oven om gaar te worden. Voor de bruine koekjes is nodig: 250 gr. rijstmeel 100 gr. Jav. suiker 50 gr. witte suiker 1/2 1- dikke santen 5 eieren olie. De eieren met de witte suiker kloppen, terwijl de Jav. suiker met de santen wordt opgekookt. Verder is de behandeling dezelfde als boven. De aardappels zijn thans erg duur En elke huisvrouw kijkt daarom wat zuur, de verstandige vrouw is echter wijs en koopt nu extra Kokkïs Mie of rijst. Kokkies Rijstwinkels: Witte de Wlthstraat 128 Telefoon 89438 Slotermeerlaan 1 25 Telefoon 1 30362 AMSTERDAM-W De brief kregen we van een oude dame (die met een vriendin samenwoont): „Wij beiden lopen tegen de 80, 't gebrek aan huishoudelijke hulp wordt met de dag nijpender en benau wender, naarmate men ziekelijk en hulpbehoe vender wordt. Tijd voor lektuur is er nauwe lijks, als men zoals wij zo goed en zo kwaad als het gaat, zelf huishoudt. Is hel niet mogelijk dat in de toekomst Myana adressen verzamelt voor vrouwelijke hulp ingeval van ziekte, vereenzaming enz. bij bejaarde dames zoals wij? R- dA. V Er kan geholpen worden. Dit is geen geval van advertentie plaatsen, maar van toeloeng- menoeloeng" of zoals we het noemen: ons helpt ons. Ik weet dat er genoeg dames zijn die wel kunnen en willen helpen, maar er niets voor voelen om als vaste be jaarden-verzorgster in dienst te komen. Er zijn ook oudjes die een vaste hulp niet kunnen betalen. Er zijn anderen die te trots zijn om hulp van vreemden aan te nemen. De zaak zit moeilijker dan het lijkt en kan alleen opgelost worden als er een ver langen bestaat om te helpen. Misschien dat „Myana" de aangewezen plaats blijkt te zijn om beide partijen bij elkaar te brengen? We kunnen het in ieder geval proberen toch? Ik ben naar Mies Roelofsma gegaan omdat zij altijd wat te maken heeft gehad met verpleging en verzorging en zeker meer inzicht heeft. Dit is haar plan: „Toen Lilian me verteld had wat ze van plan was ben ik in bejaardentempo, dus plan-plan sadja, over de zaak gaan nadenken. Opeens wist ik het: gewoon samen bespreken, gewoon onder elkaar, wij vrouwen, displaced persons. Juist doordat we displaced zijn, weten we uit ervaring hoe belangrijk het is elkaar in moei lijke tijden te helpen. Ik herinner me die Nieuwjaarsdag in het bejaardencentrum Nieuw Patria. Er was alweer een personeelslid niet op komen dagen. We Rijstkoekjes 375 gr. gekookte rijst 75 gr. bloem 75 gr. suiker 2 eieren rasp van 2 citroenen een weinig melk. Scheid de eidooiers van het eiwit en roer ze met de suiker en de citroenrasp goed luchtig meng hierdoor de gare rijst, alsmede de bloem en daarna het stijfgeklopt eiwit. Smelt in een koekepan een kluitje boter, stort hierin een eetlepel van de bereide rijst en vorm met een mes een dun rond plakje ter grootte van ongeveer 10 cm. middellijn. Nadat de ene zijde bruin gebakken is, het koekje met een mes omkeren, aan de andere zijde bruin bak ken. Serveren met stroop of suiker apart. Wie zendt me meer (beproefde) recepten van Indische snoeperijen? E. D. Het recept voor Bika Ambon? Ik kreeg het reeds van mevr. S., maar die was er niet helemaal zeker van. Dus graag nog een jang tanggoeng baik! En wie weet hoe „ampiang wordt gemaakt? Ik dacht altijd dat het onze geliefde goela katjang was, maar nu kreeg ik van een lezeres de aanwijzing dat het kerah (aanzetsel van rijst onder in de pan) was die je gorengde en met goela djawa overgoot. Hoe of wat, het is allemaal lekker, we hebben het allemaal vroeger gegeten en het is hier te maken. Wie geeft ons deze recepten? waren allemaal een beetje moe en slaperig door de feestviering maar... er moest afge wassen worden voordat we ons middagslaapje konden doen. Ik zei toen alleen maar: „Toe loeng menoeloeng!" „Tuurlijk" riep iedereen spontaan. In minimum van tijd was alles geregeld. Het werd nog gezellig ook en we waren veel eerder klaar dan anders. Op 1 januari van dit jaar werd dus bewezen dat er geholpen kan worden. En dat waren oudjes die zoveel meer hadden doorgemaakt dan wij, die eerder naar het vaderland kwamen. Dus tegen iedereen die zegt: „kan- niet", zeg ik: „Smoesjes, je bent een egoïst, maar God zal je straffen". Abis. Luister, ik weet heus wel, dat het niet een voudig zal zijn, ook al omdat er vooroordelen door onbegrip tegen Indischen bestaan. „Die Indische meisjes zijn zo langzaam in de verpleging", zei iemand. Die Indische meisjes zijn wel langzaam, maar... ze hebben veel meer geduld met oude mensen", zei het hoofd van een ver pleeginrichting voor bejaarden in Den Haag. Na, daar heb je het. Daar is het antwoord. Misschien zijn we inderdaad wat langzaam, maar oudere mensen kunnen ook zo vlug niet meer Ze zijn al een beetje versleten, dat is normaal, dat is de natuur, dat is des levens loop. Normaal is dat ouderen langzaamaan doen. Dan krijgen ze ook geen last van te hoge bloeddruk. De grote waarde van mensen uit het Oosten in deze racende Westerse maatschappij is juist dat langzaamaan kunnen doen. Nu kom ik met mijn voorstel: Schrijf mij uit heel Nederland, wie tijd en lust heeft om onze oudjes, ter plaatse waar zij wonen, in en buiten bejaardentehuizen, op de een of andere manier te helpen. Een paar uurtjes per week of per dag, huishoudelijk werk, boodschappen of misschien zomaar een bezoek, er kan op zoveel manieren geholpen worden. Het is dat „onder ons" zijn, dat die hulp zo waardevol maakt. Ik weet uit talloze brieven die ik destijds op mijn advertentie (TT 15 dec.) kreeg, dat er velen zijn die er voor voelen. Zij die hulp nodig hebben, mogen vragen. Zi] die willen helpen zeg het me. Ik wil bemid delen. Ik weet ook dat er onder de vragenden zijn, die wèl en die niet kunnen betalen, maar ik weet dat ook onder de hulpbiedenden er zijn, die wèl en die niet betaling nodig hebben. Verder weet ik ook dat er wel eens een ruzietje zal zijn. Maar... dat is normaal in een goed gezin. In een goed gezin komt dat ook vanzelf wel weer in orde. Laten we de wereld tonen dat de Indischen een goed gezin zijn. Een gezin waar LIEFDE woont. Want daar geeft onze Schepper zijn zegen. Wie helpt mee onze „Toeloeng Menoeloeng" Club te doen slagen? Wie schrijft aan: Mies Roelofsma (Zuster Wally) pla „Myana" Prins Maur its laan 36 Den Haag. goede ref. heeft nog enige uren per dag beschikbaar om bejaarden een uurtje te helpen. Aflos, licht, huish. werk., boodschappen doen, voorlezen, corr. verzorgen of dergelijke. Ook zondags. Tel. 552583 tussen 12.30 en 14.00 uur. 14

Tong Tong | 1962 | | pagina 14