TTN5 TiNQ I Te huur gevraagd HOED NIEUWS Hanoeman en Ardjoena Voor abonnees: 3,50 per 3 regels, elke regel meer, één pop meer. Voor niet-abonnees: dubbel tarief. Alléén bij vooruitbetaling. Vele jaren geleden woonden we op Balik- papan, in Borneo, waar mijn vader voor een grote Houtmaatschappij werkte. Als opzichter, had hij een broer van mijn moeder. Deze had zijn huis bij ons in de buurt en bijna dagelijks zagen we het gezin dat beston uit mijn oom, zijn huishoudster, hun tweeling en grootvader, die bij hen inwoonde Toen vader klaar was met t werk dat hem was opgedragen, verlieten we Balikpapan; we verhuisden naar Java, waar we een eigen „tuin hadden; een kleine klapper onderneming. Het andere gezin bleef achter. Oom kon een andere betrekking krijgen en t beviel hen daar Het bleek, dat noch grootvader, noch zijn zoons in de wieg gelegd waren voor auteurs, zelfs niet voor briefschrijvers Ze lieten niets van zich horen, lange lange ti] En toen kwamen opeens de brieven. Die luid den zo: Zeer geachte schoonzoon en dochter, Ge moet 't een oude man niet euvel duiden, dat hij zich zo slecht van zijn plichten kwijt. Dit vindt zijn reden enz. enz. In één van uw Tong-Tong's van het eerste kwartaal van dit jaar was een bericht over een toneeluitvoering, waarbij onder andere een voorstelling werd gegeven van een „gevecht tussen Ardjoena en Hanoeman Volgens de Mahabharata en wajangverhalen had een gevecht tussen Ardjoena en Hanoeman nimmer plaats. Het Mahabharata beslaat drie cycli: 1. de ,,Hardjoena Sasra Baoe"-cyclus, 2. de „Ramayana"-cyclus en 3. de „Pandawa"-cyclus, waarvan de eerste de oudste is en de anderen volgen in dezelfde volgorde als hierboven. Hanoeman" komt voor in de „Ramayana en Ardjoenain de „Pandawa-cyclus. Het ver haal uit de „Ramayana" is analoog aan de Griekse „Ilias". Zoals Achilles de held was van Troje was Hanoeman, de witte aap, de held van Ngalen- ka (Ceylon). De laatste was volgens de over levering onder Rama, koning van Ngayodia (Siam) en de vorst der apen Soegriwa met het apenleger de zeeëngte tussen het vasteland van Achter-Indië en Ceylon, die thans de naam „Palk" draagt, overgestoken om de reuzenvorst Rawana, die Rama's gemalin Dewi Sinta had geschaakt, te bestrijden. Achilles en de Grieken hadden Iroje verwoest omwille van Helena, die door Paris was ge schaakt en Hanoeman vernietigde Ngalenka om Dewi Sinta van Rawana te bevrijden. Van Hanoeman wordt gezegd dat hij onsterfe lijk is en als hoeder wordt genoemd van de afstammelingen van de derde persoon van de Padawa's, Ardjoena. Nog heden-ten dage ligt op het Zuidpunt van een klein eiland tussen Ceylon en het vasteland de reuzetempel van „Rameswaram met zijn mijlenlange onderaardse gangen, die gewijd is aan de Rama. Het is wonderlijk dat het zon licht zich langs allerlei hinderpalen een pad weet te banen naar de lange gewelfde gangen De „Rameswaram" is de derde in heiligheid van alle heiligdommen in India. Hij wordt echter niet zo druk bezocht als „Benares en „Puri", in verband met de lange reis en de hoge kosten om hem te bereiken. F. K1LIAAN Het waren prachtige zinnen, de een al wellui- dender dan de andere. Ze pasten alleen maar niet in opa's mond. We lazen de brieven met groot plezier en vroegen ons af, wie de hoog dravende mijnheer kon zijn, die de kladjes voor hem maakte. Keken natuurlijk nieuwsgierig uit naar volgende berichten uit Balikpapan. Op een dag kwam er weer een. Een hele mooie, met een uitvoerige beschrijving van de baan. Ze maakten 't allen buitengewoon goed en „ik eindig met ons aller hartelijke groe ien in de hoop, dat ook bij U de gezondheid metste wensen over We,. En dan direkt er onder, zijn eigen vertrouwde manier: O ia Miel mijn moeder), hoed nieuws. Roe-anie (de huishoudster) ein delijk is weer behin krijg dikke buik. Oentoeng (Dit liet aan duidelijkheid niets te wensen Niet 'lang hierna kwam grootvader, toch ook bij ons terug. Vrij onverwacht nam hij dat besluit. Als in een staande voet Hij was een enthousiast jager met veel erva ring. 't Gebeurde dan ook niet veel, dat hij op zondag niet mee gevraagd werd door kennissen, die evenzeer verzot waren op deze edele sport. Hij genoot altijd van de uitstapjes. Een enkele keer echter, bleef hij liever thuis. Dan „speet 't hem van genoegen maar hij was „bang van de moe" pLANTERSyR0UW Noot: dit kostelijke verhaaltje moet niet op zichzelf gezien worden, maar als bij uitstek kenmerkend voor de korrespondentie van de kleine man in de 20'er jaren en daarvoor Soms liet men de brieven schrijven, soms schreef men ze zelf en liet zich daarbij leiden door een schrift met bnevenmodellen Zelfs nu ontvangen wij bij Tong-Tong ^ebrteve" en we hoeven de lezer met te vertellen hoe dierbaar zulke brieven ons zijn Zulke brieven heten „stijl-brieven En een man die zulke brieven uit zijn hoofd kan pro duceren, is een respektabel man omdat h] goed kan „stijlen". Zeer oude opa s die mijn Tjies" en „Tjoek" waarderen, vragen mij verwonderd, waar ik toch dat „stijlen geleerd hebStijlen" heeft vele vormen van etiquette, die zeer nauwkeurig van elkaar worden onder- scheiden en volkomen onverstoorbaar blijven in alle omstandigheden. Welke losse, luchthartige briefjes ik mijn Oom, gepensioneerd onderofficier en in een kamP°"f wonend, ook schreef, onveranderd schreef hij terug aan „Waarde Neef", sprak mij aan met U" en achtte mijn voorgenomen bezoek aan 'zijn nederige stulp" „vererend". Er ,s veel gehoond en gesmaald op deze ambtelijke stijve onwaarachtigheid" van „mensen die an ders zo krom praten alsmijn ze Maar hoe zeer missen wij in deze tijd deze mensen met een gouden hart en fijne distinctie. T. R iinnmiHIIIHIIIIMIIII■MM™™ IN DEN HAAG 1 2 lege of gestoffeerde kamers met g kookgelegenheid (of vrije keuken). j Liefst parterre of le etage en liefst in 1 STATENKWARTIER. E Brieven No. 1600. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuii ALGEHELE SCHOONHEIDSVERZORGING bij TINA's BEAUTY PARLOR" Berenrade 41, Den Haag (busl. 15 20). Gediplomeerd schoonheidsspecialiste, STIVAS diploma A B. Gelaatsverzorging, elektrisch ontharen. 16-21 uur, zaterdags van 9-15 uur. Behandeling na afspraak. Tel. 070-670143. UW ONBEWUSTE WIL kunt U zelf in werking stellen. Ieder door U gewenst doe zult U hierna bereiken; iedere wens van U zal worden vervuld! Gratis uitv. ml. onder no. 1585. TE KOOP' Ind. schilderijen q.a. pastel, litho s en Chin, staande schemerlamp. Brieven onder No. 1587. GEZOCHT in Den Haag: 4 kr. flat met c.v. eventueel te ruilen met 4 kr. flat te Amst"" dam, Slotervaart, huur 150.— p. mnd. incl. c.v. Brieven No. 1586. HOROSC. Zendt per aanget. brief 10.- b nostz v 12 ct., naam, voorn., geb. datum, uur en plaats. Mr. Max (Mishka Mester), Galileistraat 187, Den Haag, Tel. 395337. Astr. Wierook (geb. datum) per doosje 2. onder rembours 3.50. Droomb. ƒ2.— en 1.50. Voorsp. (handl.) 1.50. Dag. oo zondags 10-11, 3-4 en 7-9 u. of na afspraak. TE KOOP: boeken: „Zwart op wit, liquidatie v. e. imperium" Jav./Ned. en Ned./Jay. woordenboeken (Dr. Pigeaud) Tjoet Na Djin (Szekely Lulofs) Baboe deLima (2 dln uitg. 1898, Perelaer). Alles Hfl. 30. Tel. 04106-2721. GezTTgez. v. 8 pers. i, h. Zd. d Lds wnr. tenm. 2. k. m. a. gem. m.i.v 15 sept 19Ó2 a.s. Brieven te richten aan D. Michels, Bosh. kade 109, Leiden. WONINGRUIL Den Haag-Delfzijl. Aangeb. mooie 4 krs. parterreflat, keuken, douche, ruime kelder. Huur 50.— p. mnd. incl.v.w en glasverz. Gevraagd: 3 a 2 kr. woning. Hog huur geen bezwaar. Brieven: v. d. Voet, Frederikstraat 73, Den Haag. TE KOOP: modern HOEKHUIS in Nijmegen. Pr. omgev. Goede st. Binnenk. leeg. Tel. aanw. Ben. kamers en suite, keuken W.C., Kelder. Bov.: 3 slaapk., Douche, Vliering. W. en k. str. water. Garage, schuur, tuin rond om Incl vloerbed., Oliekachels, Geizer, 2 v. wast. enz. Vraagpr. 28.000. K.K. Brieven onder No. 1588. KATINKA schildert artistiek Portret, Oosterse koppen, wajang. Rokken en sjaals (wasbaar). Gentsestraat 82, Telefoon 070-552743. GEZOCHT VOOR VERZAMELING: Indo nesische muziekinstrumenten, wajangpoppen, etc. Indische Kunst op elk gebied. G. Fieret, v. Limburg Stirumstr. 80, Den Haag (tussen 18 21 u.). WIE NAM abus. DONK. BLAUWE RE- GENM. (Juniorenmaat) mee uit de H. Dieren tuin P.-Malam d.d. zaterd. 30 juni. Tegen inwisseling donk. blauwe regenmantel (kleine re maat) Melis Stokelaan 1132, Den Haag. 18

Tong Tong | 1962 | | pagina 18