VAN HIER EN GUNDER Win geen abonnees om Tong- Tong te steunen op de eerste plaats. Win ze omdat U hén ermee helpt. Als straks de onder nemingen van Tong-Tong één voor één uit de bus komen, boft u maar uw vriend niet. Dat is toch jammer voor hem? Uw vriendschap moet aktiever wor den. 7e JAARGANG No. 1 Onafhankelijk Indisch Tijdschrift Prins Mauritslaan 36 - Den Haag Tel. 542.542-550.749 - Giro 6685 ESCAPE „Nu werkt Tong-Tong weer mee aan de escapevan lndischgasten naar Las Palmas. Straks naar Spanje, Italië. Duizenden emigre ren. Maar hier wordt niets gedaan" P. Schenk Waarom doen de 50.000 gezinskernen die géén TT-lid zijn, niets? Die dus vóór assimi latie" zijn? Kijk naar de kaarten voor de verkiezingen. Geen enkel Indisch groepje (Amsterdam heeft zelfs een Veilig Verkeer- groep en een „naamloze" groep van gemeen schappelijk georiënteerden in elk geval). Op de lange lijsten ontbreken evident Indische namen bij bestaande partijen. Assimilatie be tekent kennelijk voor veel mensen passief onderaan meedoen (stemvee), niet hard wer ken naar de top. Ik verwerp het woord „esca pe". Heb meer respekt voor mensen die bewust naar buiten kiezen en eraan werken, dan voor hen die hier maar zo'n beetje bij hangen en dat „assimilatie" noemen. En verwijt vooral Tong-Tong niets. Er is geen gemeenschap die zoveel initiatieven heeft geprobeerd als Tong- Tong en er is geen groep in Nederland die zó hardnekkig passief is blijven toekijken. Ik heb uw naam geen enkele maal ontmoet bij de ondertekenaars van welk plan ook. Hoeft niet. Maar U heeft zélf ook niets ontworpen of geprobeerd. Als U hoofdbestuurslid was ge weest van de beroerdste partij in Nederland, waar ik het niet mee eens zou zijn, dan nog zou ik respekt gehad hebben voor uw pushing power. Zelf niets doen en alleen maar anderen adjakken of afbreken, dat is fataal burger schap voor elke maatschappij. En vroeger of later zullen alle toekijkers dat tot hun grote schade nader ondervinden T. R. WAAR BLIJFT...? Waar blijft Tong-Tong6e jaargang no. 25? Reeds een week over tijd. Mag niet gebeuren! In T.T. huiskamers veel gemopperwanneer één dag te laat, laat staan één week. En dus redactie, stuur met spoed no. 25 desnoods per expresbestelling. Ik ben werkelijk poesing van al dat gemopper thuis. Kirimlah sepoed no. 25 dan banjak tri ma kasi, dengan selamat, hormat. F. F. S. Veel gemopper -ja. Bij ons op de redactie en administratie ook. Als T.T. te laat bij de abonnees in de bus komt, en wij zien dat aankomen, weten wij hoe laat het is. Straks staat de telefoon weer witgloeiend. Boze abonnees, woedende abonnees; van heinde en ver wordt gebeld. En dan wij: djangan marah, wij kunnen er óók niets aan doen... Boze brieven, maar óók begrijpende. Het uitblijven van T.T. kan vele oorzaken hebben. Valt de 15e of de 30e van de maand om en nabij een zaterdag of zondag, dan zijn de moeilijkheden des te groter. U wéét 't toch: Tante Pos, niet meer zoals vroeger iedere dag (ook zondag) 2 of 3 maal bij ons thuis. Neen, Tante is veel te oud geworden, of liever: ze heeft moderne ideeën gekregen. Zaterdags en zondags wil ze rusten en eigenlijk maandagochtend ook. Wij proberen haar daarom vóór te zijn en haar vrijdag aan het werk te zetten. Maar ook de drukkerij spreekt een woordje mee. En de expeditie (die zoals U weet niet in onze eigen handen is). En altijd is er èrgens wel kort sluiting. Dus sommetje van deze som: s.v.p. De vraag is nu alleen: wanneer moet U als abonné nou piepen. Want 't kan ook heel best dat Tante een exemplaar heeft weggemaakt. Onder 10.000 exemplaren is dat natuurlijk altijd mogelijk. Kijkt U zelf maar. Als al èrg kepingin en er is nog niets, vraag eerst uw kennissen of zij T.T. al hebben ontvangen. Zo ja, hang dan aan de telefoon, of schrijf een briefkaartje. Maar niet ketjoet als kedong- dong moeda, tot wij moeten zeggen: psssss adoe! maar vriendelijk, als F. F. S. Wij weten dan ook dat U T.T. niet kan missen. En dat is goed. W. TWISTEN OM AOW „Waarom toch zo vaak die zijdelingse schimpscheuten op AOW? Voor duizenden mensen bestaat geen keus"WSteenkamp Het is met alle minder leuke opmerkingen in Tong-Tong en welk ander blad ook: wie de schoen past, trekke haar aan. Sommige lezers zitten veel te gauw met lange tenen. Als ik mij niet bewust was van het feit dat tienduizenden van ons geen andere keus hadden dan Holland, zou ik mijn actie niet begonnen zijn voor een Indisch hofje en „pritil-huisjes" voor ouden van dagen. De (lichte) spot is alleen gericht tot hen, die de Tropen willen hebben plus AOW; het ene niet los willen laten voor het andere. Elk mens moet durven kiezen; niet lamenterend blijven hangen tussen twee aan trekkelijkheden tot de jaren voorbij zijn. Wij uit Indië kunnen denken aan het voorbeeld van de apen die gevangen worden met een klapper, waarin wat rijst is gestopt. Door het nauwe gat grijpt de aap de rijst, maar nu kan zijn volle vuist de klapper niet meer uit. Eén van tweeën: rijst los en vrij. Of rijst vasthou den en gevangen worden. Alle twee samen kan niet. Of wél, als alle Indischgasten samen een actie beginnen om op hun oude dag hun AOW ook in het buitenland uitgekeerd te krijgen. De sterke bevolkingsaanwas (waarvoor geen enkel ernstig mens blind is) zou het in de toekomst nog eens welkom kunnen maken dat duizenden oudjes het huisvestingsprobleem zouden helpen oplossen door b.v. vrijwillig in het buitenland (Spanje, Can. Eilanden, enz.) te gaan wonen. Zeker zal in grote politieke groeperingen belangstelling gewekt kunnen worden voor dit streven. Maar wij moeten durven beginnen. Twisten met Tjalie in deze rubriek heeft natuurlijk geen zin! En over het algemeen: twisten over elke opmerking of elk idee in Tong-Tong heeft geen zin. Doodgewoon rustig nagaan of een schoen past. Zo nee, opzij doen, toch? En als nóch weggaan, nóg fondsvorming hier appelleren, nergens boos op worden toch? Tong-Tong dwingt niemand! T. R. Blf DE VOORPLAAT: Vier kijkjes op onze IVde Pasar Malam: de lange queue buiten, terwijl het binnen al zo vol was; Anneke Grönloh als één van de ster-attracties; onze Tong-Tong-stand met zijn overzicht van internationale contacten; een willekeurig moment van de gezellige volte in de zaal. In vier jaar is onze Pasar Malam gegroeid van kleine bazaar vaak voor liefda dige doeleinden) tot echte jaarmarkt. Het volgende jaar zal er aanzienlijke buitenlandse deelname zijn. WIJ GAAN VOORUIT! In dit nummer wordt aandacht gevraagd voor andere terreinen waar Tong-Tong op werkt, en die dezelfde vooruitgang te zien geven als de Pasar Malam. Langzaamaan heeft de Tong- Ton g-GEEST zich losgemaakt van het kleine blaadje, zelfbewuster en energieker zoekt deze geest van ondernemingslust naar bredere werk terreinen. Wij staan aan de drempel van een tijd waarin de constructieve Indische geest een eigen, solide en eervolle plaats zal innemen in de Nederlandse maatschappij. Wij hebben geleerd dat heimweeeen mooie vorm is van Trouw en dat achteruit kijken nieuwe impulsen geven kan voor verder schrijden in de toekomst. Volhouden. Teroespoekoelen Volslagen succes staat voor de deurTJALIE ROBINSON Verschijnt: de 15de en 30ste van elke maand Prijs: per nummer: 0.50 per kwartaal 2.50 per halfjaar 5. per jaar 10. Betaling geschiedt altijd VOORUIT ABONNEMENTEN BUITENLAND (per jaar): Australië: p. luchtpost: 43.-; p. zeepost: 15.- Nieuw-Zeeland, Zd. Afrika, Brazilië: p. luchtpost: 33.-; p. zeepost: 15.- Nieuw-Guinea, Canada, U.S.A.: p. luchtpost: 27.-; p. zeepost: 15.- Suriname, Antillen: p. luchtpost: 21.-; p. zeepost: 15.- West-Europese landen: p. luchtpost: 15.- Agente voor Canada: Mevr. E. Ie Sueur- Zimmer, 1 Richview Side Road, RR 1 Islington, Ontario, Canada. Agent voor Amerika: Roy J. Steevensz, 5430 Pioneer Blvd., Whittier, Cal., U.S.A., tel. OX 8-8893. Uitgave GAMBIR Uitgeverij voor Oost en West Onder redactie van TJALIE ROBINSON Zoekt op basis van de nuttige ervarin gen in de Gordel van Smaragd nieuwe interessen in Nederland te wekken voor de Tropengordel 2

Tong Tong | 1962 | | pagina 2