SPANJE Het B.O.N.-Fonds Hoewel de copy over het Spanje-Plan verder eigenlijk niet thuishoort in Tong- Tong (alle gegadigden zullen voortaan geïnformeerd worden per direct schrijven), achten wij de groei van het plan en de uitvoering van een zo karakteristiek Indisch „tjap" dat wij er als Indisch blad nog deze beschouwing aan willen wijden. oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo Het Plan-Spanje geeft veel oplossingen Het Spanje-Plan is namelijk uit zichzelf gegroeid uit tientallen contacten gedurende verscheidene jaren m et Tong-Tong-lezers, die blijvend gevestigd zijn in het buitenland of er als toerist regelmatig verkeerden. Het voor nemen om het Plan uit te voeren is dus niet een onderneming die luk-raak is opgezet, maar een automatisch gevolg van langzaam rijper geworden verlangens en inzichten. 1. Waarom Spanje? Hoewel duizenden Indischgasten heel Europa doorzwierven (van Schotland tot Griekenland) en overal min of meer een soort tweede tehuis vonden, bleken verreweg de meeste verlangens uit te gaan naar Spanje. Zorgvuldig onderzoek van deze voorkeur heeft een merkwaardige en logische oorzaak aan het licht gebracht: door de eeuwenlange bezetting van Spanje door de Mooren, heeft dit land een „meng- cultuur" gekregen van Europese en Oosterse waarden, die de Indischgast zó uitnemend ligt dat hij in Spanje Indië vergeten kan omdat hij er dagelijks Indië terugvindt. In bouwstijlen, zeden en gewoonten, muziek, gekruide tafel, enz. enz. Spanje is een tweede „thuis". 2. Waarom Z,uid-Spanje? Omdat in Zuid-Spanje (tegenover de Afrikaan se kust) de winter het kortst en het matigst is, Zuid-Spanje het meest „Moors" is, de sfeer het meest Indisch (suikerrietvelden, suiker fabrieken, pisang en andere tropische ge wassen) 3. Waarom hebben zich dan niet al lang veel meer mensen daar gevestigd en waarom zijn er toch veel teleurstellingen a. Zuid-Spanje is het verst van Nederland dus het „duurst" bereisbaar. Zuid-Spanje is eigenlijk nog maar pas „toeristisch ontdekt Men kent wél Mallorca, Ibiza, en noordelijker Alicante en Costa Brava. De Costa del Sol moet nog algemeen bekend worden. Enige uitzondering Torremolinos, dat groeit als een „atoomwolk". b. Men koopt een vrij duur, een kant-en-klaar huis met altijd te weinig erf, dat vroeger of later door nieuwe belendende huizen of be drijven (hotels, pensions, fabriekjes, drukke verkeerswegen, enz.) zijn attractie verliest. c. Het type huis dat doorgaans verkocht wordt, is een „cliché-type". Vooral als er veel bun galows bij elkaar staan, heeft men niet het idee meer in Spanje te wonen. Gebrek aan erf en „afgeronde" opzet van de bungalow maken dat men niet veel meer veranderen kan aan zijn huis. Leven in het warmere, vrijere Spanje maakt immers vanzelf verlangens los om meer bezig te zijn in of aan huis en op het erf. En de bungalow geeft eigenlijk alleen een voortzetting van het Europese „kachelzitten" en „toenggoe mati", wat men juist niet wil. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO O De intekeningen voor het Bouw-, Ondernemings- en Nood Fonds blijven langzaam O binnenkomen. O Bedenk dat het gebaseerd is op deelname van ALLEMAAL! 8 Want pas dan wordt het rekensommetje werkelijkheid: 10.000 x 2.50 25000 Q per maand. Is 12 x 25.000 DRIE TON na een jaar. Is DRIE MILLIOEN na g tien jaar. o Welke hypotheken hieruit al niet komen kunnen voor een eigen huisje ot bedrijtje. q Welke dankbare hulp bij onvoorziene ellende! Een voorschot voor een plotselinge g emigratie of „ada perloe oeang kalau bisa poelang?" Enz. Enz. O Heeft U niemand nodig? Weet U dat NU AL 2 aanvragen binnenkwamen voor O crediet van mensen die nog geen twee jaar terug hadden kunnen dromen dat alles zo mis zou gaan? j i R Een ringgit per maand is niets. Een dubbeltje uitsparen per dag, een sigaret minder. En uw „tanggoengan" in de toekomst is solide! O Heeft U het fonds niet nodig, maar kunt U de ringgit tóch missen, doe dan toch mee, g want zeker zijn vele van onze zwakke en feilbare broeders en zusters er in de toekomst Q mee gered. U doet een menslievend werk. O Aarzel niet langer: onderteken dit formulier: O Ondergetekende, Naam: Adres: Wenst ingeschreven te worden als Lid van het Bouw-, Ondernemings- en Nood-Fonds van TONG-TONG. De contributie zal worden overgemaakt per maand/jaar/(termijnbetaling die U verkiest,. Het is ondergetekende bekend dat bij onvoldoende deelname het Fonds niet wordt gesticht en de reeds gestorte gelden worden geretourneerd. (Handtekening) Noot 1. Ook zij die reeds begonnen zijn te storten worden verzocht dit formulier in te sturen onder aantekening, wanneer gestort werd. Noot 2. Wij kunnen deze zaak natuurlijk niet te lang slepende houden. Na TWEE maanden zal in Tong-Tong bekendgemaakt worden, of het Fonds gesticht wordt of Noot 3. Wie niet knippen wil in Tong-Tong omdat alle nummers bewaard worden, kan het formulier overschrijven (tikken) op briefpapier. O O O O O O, O O O O O O rv u O O O O O O O O O O O O O O O e. T.a.v. allerlei moeilijkheden met regerings- en gemeente-instanties is men alleen en zonder hulp of bescherming. Men wenst toch wel een minimum aan kontakt met Staat en Bedrijfsle- ven. f. Wie zijn geld stak in woonhuis of bedrijf in Spanje, kon het bij vertrek niet meer uit Spanje repatriëren. X. De opzet in het groot maakt de grondaan koop goedkoper. Het zijn de kleine „lots precies voor 1 bungalow die het gemakkelijkst verkoopbaar dus ook het duurst zijn. De grote terreinen (1 miljoen M2 of meer) zijn veel lager geprijsd. Wanneer wij dus 500 inschrij vers hebben, kunnen wij grond kopen tegen zó lage prijs dat een droom verwerkelijkbaar wordt: in een lage prijsklasse toch een aardige lap grond waar men wat mee doen kan. In het Spanje-Plan krijgt elke koper een stuk grond van plm. 1200 a 1500 M2. Hij^ heeft dus „elleboogruimte"; zit niet vlak op de buren, heeft grond genoeg voor uitbouw van zijn huis naar verkiezing, voor het houden van kippen of geiten, voor tuin of vruchten- bouw, enz. enz. Hij kan bezig zijn. 2. De opzet in het groot maakt ook mogelijk dat men niet bang hoeft te zijn voor „toeris tische of industriële infectie", d.w.z. er komt geen druk winkelkomplex, fabriek of hotel vlak naast uw huis. De marktprijzen gaan in dit dorp dus niet (veel) omhoog. 3. Er is nu nog keuze. De ontwerpers hebben diverse projecten op het oog, alle gunstig gelegen bij stad, kust, toeristische centra, grote verkeerswegen. Van de intekening hangt af hoe groot het portie grond definitief wordt en hoe gunstig het ligt. Daar echter de ont dekking van de „Costa del Sol" in snel tempo plaats vindt, zal snel moeten worden gedecideerd, omdat over een jaar al de prijzen té ver omhoog geschoten zullen blijken. 4. Het „Indisch stadje" wordt opgezet door dr. ir. Thomas Nix, een Indisch planoloog met Europese faam. Hij weet de bouwtechniek die Indische verlangens verdedigt en beschermt en tevens tot goede ontplooiing zal kunnen brengen. Het stadje zal beide „vestigers" helpen: de rustige mensen in een rustige woonsector en de ondernemers in een bedrijfs sector. 5. Elk „lot" bestaat uit een stuk grond van 1200 a 1500 M2, waarop een „kernwoning" is gezet van 50 M2 (woon- en slaapruimte, bad en gemakken, keuken), pondok dus. Deze kern is echter „uitbouwbaar" alle kanten uit, zodat mensen met méér geld net zoveel kunnen bijbouwen (en naar eigen smaak) als zij wil len. De stadsaanleg voorziet automatisch in de aanleg van water, licht, wegen, irrigatie, enz. Er bestaat inderdaad nergens in Spanje een project waar men voor 15.000 zóveel krijgt als hier. Wie b.v. 25 of 40 mille heeft, heeft nog „speling" genoeg om flink uit te bouwen en heeft dan nog altijd veel meer erf dan welke andere bungalow ook plus „verzorging". 6. Het plan voorziet namelijk ook in de aanstelling van een gemeentebestuur dat alle zaken „naar buiten" regelt. 7. Een flink stuk van het terrein wordt niet verkocht (ook al mochten er meer gegadigden komen dan 500), omdat daarin zal worden opgezet het stadsdeel dat ten goede komt aan het woongedeelte en de „expansie naar Spaans bedrijfsleven" mogelijk moet maken. In die sector kunnen door particulier initiatief win kels verrijzen, hotels, pasanggrahans of hofjes, een sportcentrum, een marktje, postkantoor tje of kerkje, restaurants, de „Soos", kappers- bedrijf, toko enz. enz. 8. Sinds kort is een Spaans decreet uitgevaar digd en zelfs met terugwerkende kracht (Vervolg op pag. 22) 4

Tong Tong | 1962 | | pagina 4