Pentjak in Amerika TIJGERVERHAAL Hier heeft U een drietal foto's, die U een indruk geven van het verweren tegen een aanval van een met een golok gewapende tegenstander uitgevoerd door Ziet zonder sikoe-sikoe's. - Foto 1: de golok is al uit de schede getrokken en komt met een fit sende beweginghelemaal vrij (vergeet niet dat de foto's één moment weergeven uit een handeling en dus STATISCH zijn; tnwerkelijkheid is het een aaneenschakeling vliegensvlug uitgevoerde'DYNAMISCHE bewegingen); nog vóór dat de golok helemaal u,t de schede ts, -heeft de'Speler al de eerste g eep toeeebast en gebruikmakend van de bewegingskrachtvan de aanval omgezet tn een tweede ë[eeP Jf°J° 2{ °P Joto 3 's de aa"va' afgeweerd en de tegenstander uitgeschakeld; voor de duidelijkheid is de derde foto van de ANDERE KAhT opgenomen. Wij kregen een brief van mevrouw Reeders in Jamestown, N.Y.. Tot onze verrassing gaf ze ook een interessant relaas van de wederwaardigheden van haar man op het gebied van pentjak, die begonnen met een meningsverschil en eindig den met een judo/pentjak-school in Jamestown. Toen wij op een dag bij meneer J. W. de Vries op bezoek waren, liet hij ons een gedeelte van een brief lezen waarin zijn nicht, mevrouw De Thouars in Azusa (Cal.), het ook al over pentjak had. De Amerikanen schijnen er veel belangstelling voor te hebben. Merkwaardig zoals een verdedigingssport (net als zoveel andere zaken) van werelddeel naar werelddeel wordt overgebracht in de gigantische stromingen van contacten tussen rassen, volken, culturen en godsdiensten, die het kenmerk zijn van een wereld in beweging, het onmiskenbare tjap van onze tijd. Lees de fragmenten uit de twee brieven; lees vooral tussen de regels door, en bedenk, dat wij leven midden in een wonderlijke, boeiende episode in de geschiedenis van de mensheid. En ziet: wij spelen onze rol mee. Mijn ega Willy leest met genoegen de artike len over pentjak of poekoelan, de nummers van 15 en 30 april j.l. Hij is zelf een verwoede pen- tjakker en in Siam heeft hij met een zekere Nes de Vries, misschien nog een jongere broer van de schrijver (inderdaad een broer van J. W. de Vries; red.) en nog enkelen van Batavia dit spel beoefend. Tijdens zijn plantersloopbaan 19501955 in het Banjoewangische heeft Willy met poekoe lan bij een aanval, man tegen man in de koffie tuinen, zich behoorlijk kunnen verdedigen, wat anders zeker zijn leven zou hebben gekost. Tijdens ons verblijf in Groningen ging Wil ook trouw naar de sportschool van Hildebrink voor judo en jiu-jutsu om in conditie te blij ven. Hildebrink, zelf een goede judoka en jiu- jutsu-man, stond verbaasd over de vlugheid en lenigheid van Willy en de grepen die toege past werden. Hij noemde het een combinatie van judo en jiu-jutsu maar het is zuiver pen tjak van Pak Serak. Hij weet maar niet die vent! Hier in Jamestown had Willy deze selfdefence ook toegepast bij een Hongaar, groot en potig. Bij een woordenwisseling moest hij uitgelaten hebben dat hij Willy met één slag zou vloeren. Willy, „koeping tipis", nam deze uitdaging aan, maar wie van de koude kermis thuiskwam was die Hongaar. Willy was toen bang, dat hij ontslagen zou worden, maar dat was gelukkig niet het geval, omdat iedereen die er bij stond wist te ver tellen dat het zelfverdediging was van Willy. De Amerikanen noemen dit karate' En kort daarop kreeg Willy het verzoek of hij aan een paar liefhebbers les wou geven in karaté. Met medeweten en goedkeuring van het hoofd van de politie alhier, opende Willy toen een school met zes jongens in de recreatiezaal van de oude Parochieschool. Eerst kregen ze les in pareren en ik weet niet wat meer, maar toen hij begon met de worpen werd het zaaltje wel te klein en tegen betaling mocht hij in de gym- 2aal die voorzien was van dikke cocosmatten verder les geven. Het aantal leerlingen groeide hard; zelfs dames en meisjes speciaal voor judo. Zes maanden lang, elke avond van acht tot tien, gaf Willy les. Wel erg ver moeiend, hoor, maar hij had er zelf plezier in en zijn leerlingen deden ook heel goed hun best. Op zaterdag- en zondagavond nam Willy rust. Op de soos, verhalend van tijgers: „Eén tijgerdoerrrmampoes Tweede tijgermampoes Derdemati Vierde Vijfde Oewah sèhals jij nog één tijger schiet, dik jou van de soos!" J. F. GRAADT VAN ROGGEN Helaas moest Willy het lesgeven staken, omdat hij toen de kans kreeg om een cursus te volgen voor Amerikaans Civil Engineer aan de Inter- natioal Correspondence Schools in Scranton. Pennsylvania. Vijf avonden in de week les geven en studeren gaat nou eenmaal niet. Zijn leerlingen zijn hem erg dankbaar voor de enkele grepen die ze geleerd hebben, net vol doende om zich te kunnen verdedigen als ze lastig gevallen worden. Als het enigszins kan willen ze het doorzetten en nog veel meer grepen leren, ook in real pentjak, maar dat kost tijd en doorzettingsvermogen. Willy houdt dit spel ook nog steeds in conditie, maar jam mer genoeg dat hij hier niemand heeft om eens goed te kunnen trainen, zoals toen in Siam met z'n „gang" Onze kinderen, een meisje van vijf en een jongen van drie, doen Daddy ook al aardig na, wanneer ze ruzie hebben met hun vriend jes. Vooral onze jongen is erg fanatiek en de enkele grepen die hij van Daddy leert, past hij bij ruzies mooi op z'n zus toe." MARCELLA REEDERS-DE FRETES „Hier in Azusa (California) (ïebben wij een feest van de Wereldraad xan Kerken. Pentjak op het toneel: Paul, Vic en hun vrien den. Ik ben benieuwd wat het wordt. De hele maand zijn ze hier bij mij thuis aan het in studeren. De mannen gaan instuderen en de jonge vrouwtjes zitten gezellig bij mij. Het pentjakspel vinden de Amerikanen gewel dig. Maar die de neus ervoor optrekken, dat zijn weer onze mensen. Ze vinden judo, karate enz. niet erg. Maar pentjak vinden ze minder waardig. Arme bekrompen mensen, die noemen zich intellectueel. Als je werkelijk hoog staat interesseer je je voor alle soorten sport en muziek. Dan ben je algemeen ontwikkeld. Enfin, maar wij gaan rustig door en hebben slechts medelijden met die mensen die met hun neus in de lucht lopen." SUZANNA DE THOUARS V'A 'W

Tong Tong | 1962 | | pagina 11