foirïif femg VAN HIER EN GUNDER ik Waarom dat allemaal? 7e JAARGANG No. 2 Het duizelt me af en toe voor de ogen. Eerst tam-tam voor Amerika; dan voor de Canarische Eilanden; dan weer voor Spanje. Waar straks weer heenWaar wil Tjalie ons allemaal naar toe hebben?" F. de Korte Niemand nergens heen. Op een raadselachtige manier nemen veel Indischgasten dat „allemaal- idee" van Holland ook over. Er is hier een soort „allemaal-complex". Of allemaal wél of allemaal niet. Daardoor ontstaan voortdurend ruzies. „Als ik één toelaat (op het voorbal- con van de tram; op het gras in het park; door de achteruitgang, enz.) dan doen ze het allemaal, meneer!" is een standaard-afwijzing. Als één groep loonsverhoging, toeslag, vakan tie, enz. enz. krijgt, moeten opeens ook allemaal het hebben. Gek. Er zijn mensen die graag naar Amerika, c.q. Can. Eilanden, Spanje, Zd. Frankrijk, Italië, Nw. Zealand, enz. willen. Deze mensen helpen wij een handje. Meer niet. Waarom denken zovelen dat ik allemaal zit te duwen? Ik heb vaak geluisterd naar aanbevelingen voor Afri ka, Libanon, India, Zweden, enz. enz. Maar ik voel er niets voor, dus maak ik me toch niet druk? Ook ga ik om die reden geen mensen tegenhouden, die wél willen. Na Indonesië moesten (of wilden) inderdaad allemaal naar Holland om hier als goede vaderlanders actief te worden. Right. Zitten we hier. Een aantal mensen merken dat ze zich vergist hebben en willen weer weg. Ook al zou dat verderfelijk zijn, is het zo vreemd? Er zijn sinds de oorlog 300.000 Hollanders geëmigreerd naar andere landen. Mag joost weten hoeveel Britten, Belgen, Ame rikanen, enz. What's wrong! Alle eeuwen door is het zo geweest. We moeten t.a.v. deze mensen niee denken: ,,Die bute binne, binne bute en die binne binne, binne binne". Dat is bekrompen keuterboertjes-mentaliteit. Daarbij zou Ned. Indië nooit groot geworden zijn. Tong-Tong verwacht zeer veel van goed on- houden vriendschapsbanden met Nederlandse volksgroepen elders in de wereld; zal dus niemand willen tegenhouden. Maar verzet zich ook niet tegen thuisblijvers. Waarom voelen deze zich aldoor „ge-adjakt?" Men zegt: Tong-Tong plaatst wél mooie artikelen over andere landen, maar niet over Nederland. Maar waarom schrijven de blijvers ze dan niet? Daar hebben wij nog nooit „nee" tegen gezegd. Er is vaak sprake van een lichtgeraakt „zich-te-kort-gedaan-voelen" zonder aanwijsba re reden. Tjalie ziet de Indische gemeenschap in Neder land als het hart van een ster met punten naar alle landen van de wereld. En verwacht van dat hart: soliditeit, creativiteit, bindings kracht, bewustheid van nationale ruimheid. Geen afgunst. Geen passiviteit. Bedenk dat van Indische groepen in de hele wereld de ogen hierheen gericht blijven. Geef die kijkers wat te zien. Klaag minder; doe meer. T. R. Elke dag bedanken abonnees (net als bij elk ander blad). Als niet elke dag nieuwe abonnees ge vonden worden (net als bij elk ander blad), gaat uw blad ten onder. Loop vandaag nog ergens aan. Win vandaag nog een abon- SPIJTOPTANT Toen Holland zich in een hoek liet drukken, Viel ook mijn toekomst aan stukken. En ik zou in het land waarin ik was geboren, Tot een uitgestoten groep gaan behoren. Ik kwam toen voor de keus te staan: W ar ga negara, of anders hier vandaan. Het verlangen naar Holland was sterk, Maar in de tropen had ik mijn werk. Een salaris ivaarvan je goed kon leven En wat zou Holland me kunnen geven? De Regering van voorheen adviseerde: Blijf waar je bent! Want dit is het Land, wat je kent. Neem de naionaliteit maar aan, Je heb hier immers een goede baan." Aldus geadviseerd werd de keuze gemaakt, Waarvoor je nu zuchten slaakt. Want, het bleek alras, die keus was verkeerd. Als warga negara werd je geweerd. Je liefde voor volk en het mooie land, Werd genegeerd, schoof men aan de kant. Je werd ook door geen mens meer vertrouwd En overal nog als een Blanda beschouwd. Zodat je uitgestoten bent en van alles berooid; Je voelt je als een dier gekooid. Toekomst? Hoe kan je nog hopen, Als jij ook je gezin uitghongerd in lompen ziet lopen. Scholen gesloten, veral geweerd; Je geld tot de laatste cent opgeteerd. Ten einde raad denk je aan die oude band, Met, wat ze je eens leerden, het Moederland. Dan schrik je, als je moet constateren, En je ten einde raad gaat proberen Toch naar Holland terug te gaan, Waar je voor bergen bezwaren komt te staan. Want eens koos je de verkeerde kant En bent nu maar eeyi „spijtoptant" Die geen recht heeft om te klagen, Als je om een gunst komt vragen! Mevr. C. HOLTZ DE GOSSE Vooral de brieven van en gesprekken met oudere abonnees leren ons hoe de mens, die denkt, dat hij de wereld in zijn eentje wel aan kan of die te veel vertrouwen heeft in regerin gen, vroeger of later in ernstige moeilijkheden komt. Alleen een grote band van vriendschap pen, gesterkt met een stevig fonds, kan ons behoeden voor veel ellende in de toekomst Maar het schijnt dat de veelal argeloos of in te groot zelfvertrouwen levende Indische groep (bruin èn blank!) alleen wijzer kan worden met „berouw komt altijd te laat". Tong-Tong en het BON-Fonds schieten eigenlijk veel te langzaam op. En de tijd gaat zo snel...! DANK Gaarne willen wij JJ onze erkentelijkheid en dank betuigen nu, mede door Uw bemiddeling, onze emigratieplannen verwezenlijkt zullen worden, daar wij op 10 juli a.s. naar New Orleans vertrekken per „Grote Beer". De heer Ingram, wiens adres U mij opgaf, heeft zich intussen doen kennen als een reuze voorvechter voor onze groep. Mogen wij U langs deze weg een goed verblijf toewensen en heel veel succes met Tong-Tong Earn. CARRI-AN HAACK, VI aard in gen Hoewel wij duizenden mensen op vele manie ren hebben kunnen helpen, zijn maar zeer wei nigen op het idéé gekomen ook eens een woordje van dank te doen horen. Vaker horen wij misnoegen over hulp, die, ondanks veel moeite, niet gegeven kon worden. Het is gelukkig! in onze Indische groep geen ge woonte om uitbundig met dank te leuren. Hulp wordt verleend met een „kom tereg" en „teroes redjeki". Maar zo'n enkel leuk briefje op de valreep vinden wij toch zo leuk, dat we het voor een enkele keer afdrukken. BIJ DE VOORPLAAT Dit is „Tong-Tong-INTERNATIONAL". Dagelijks plakken lezers in de verste uithoeken van de wereld voor tientallen guldens post zegels op brieven aan Tong-Tong (sorry, de postzegels hebben al een goede bestemming!) En als zij met verlof of zakenreis komen, zit er altijd een bezoekje aan Pr. Mauritslaan 36 bij! Op de Pasar Malam wandelden Tong-Tong-ers rond uit Jamaica prof. Gerrit Bras, op weg naar het kankercongres in Moskou), Nigeria, Perzi'é, Australië, Rhodesia, Canada en Ameri ka! En met hen bouwen wij langzaam maar zeker onze vriendschapsbanden solider op. In korte tijd zal elke lezer van Tong-Tong deu ren vinden naar alle delen van de aardbol. Om weg te komen uit tegenspoed of óp weg te gaan naar voorspoed. Poe koel teroes! Eigenlijk is het logisch dat deze banden groeien. Wij hebben in lndië met minstens drie rassen, volken, talen, religiën en zeden en gebruiken eigenlijk altijd internationaal geleefd. We gaan doodkalm met dit leven verder over de hele aardbol! Het spreekt vanzelf, dat er één „hart" zal moeten blijven. Dat zal Neder land zijn. En de blijverskern in Nederland zal de sterkste w er keel moeten blijven. Nochtans geen Nederland dat zich omsingelt met hoge muren en blind is voor de wereld. Maar een Nederland dat althans in de Tong- Tong-groep voortleeft in de geest van het Nederland van reizigers en ontdekkers, van bouwers van factorijen af tot Tong-Tong-clubs toe. Wij zijn niet dood en voorbij. Wij gaan opnieuw leven en véél ruimer! T. R. Onafhankelijk Indisch Tijdschrift Prins Mauritslaan 36 - Den Haag Tel. 542.542-550.749 - Giro 6685 Verschijnt: de 15de en 30ste van elke maand Prijs: per nummer: 0.50 per kwartaal 2.50 per halfjaar 5.— per jaar 10. Betaling geschiedt altijd VOORUIT ABONNEMENTEN BUITENLAND (per jaar): Australië: p. luchtpost: 43.-; p. zeepost: 15.- Nieuw-Zeeland, Zd. Afrika, Brazilië: p. luchtpost: 33.-; p. zeepost: 15.- Nieuw-Guinea, Canada, U.S.A.: p. luchtpost: 27.-; p. zeepost: 15 - Suriname, Antillen: p. luchtpost: 21.-; p. zeepost: 15.- West-Europese landen: p. luchtpost: 15.- Agente voor Canada: Mevr. E. Ie Sueur- Zimmer, 1 Richview Side Road, RR 1 Islington, Ontario, Canada. Agent voor Amerika: Roy J. Steevensz, 5430 Pioneer Blvd., Whittier, Cal., U.S.A., tel. 6929632. Uitgave GAMBIR Uitgeverij voor Oost en West Onder redactie van TJALIE ROBINSON Zoekt op basis van de nuttige ervarin gen in de Gordel van Smaragd nieuwe interessen in Nederland te wekken voor de Tropengordel Af*y" 2

Tong Tong | 1962 | | pagina 2