Huisvestingsmogelijkheden met of zonder verzorging Kalender Indisch Hofje, Pritilhuisjes, Appartementencomplex Nu ons uit de reacties op de nog zeer in het vage gestelde plannen voor de te bouwen verzorgingsflats, het „Indische Hofje e.d. gebleken is dat hiervoor goede belangstelling is, volgen hier wat meer gegevens daarover a. het verkrijgen van de grond b. de financiering. 1. Wilt U in principe in aanmer king komen voor een huisves ting als bovenomschreven. 2. In welke van de drie mogelijk heden is U het meest geïnte resseerd (ook aangeven koop of huur). 3. Als in de door U gewenste mogelijkheid niet zou kunnen worden voorzien, wilt U dan in aanmerking komen voor een van de andere twee, zo ja, welke of beide. 4. Wat is het uiterste bedrag dat U (alleen of echtpaar?) maan delijks aan huur kunt besteden. 5. Heeft U voorkeur voor een bepaalde plaats of streek voor de vestiging van het huis, zo ja welke. 4 Het liefst zouden wij reeds het volgend jaar een project van maximum omvang gerealiseerd willen zien, dat begrijpt U! Echter: niet alleen de bouw, maar nog meer de financiering en al de bijkomende regelingen en oeroesans vergen vaak ontmoedigend veel tijd. En de deskundigen waarschuwen ons daarom dat wij onze dadendrang in dit geval wat moeten beteugelen en het plan met Oosters geduld benaderen. Wij zullen dan ook in het stadium van uit werking van de plannen ervoor moeten waken dat geen verwachtingen worden gewekt, die straks geen uitvoering kunnen krijgen. Het onvermijdelijke uitgangspunt bij elk bouw project is: Architecten en bouwers zijn er gelukkig plenty, zodat dit geen problemen oplevert. Een „toe- kang oeroes" hebben we ook. Zodra we nu weten dat aan deze onder a. en b. genoemde voorwaarden zal kunnen worden tegemoetgekomen, zal moeten worden vastge steld wèt we willen bouwen. En daar we voorkomen willen dat er een verkeerde keuze wordt gedaan, laten wij nu U aan het woord om uw verlangens kenbaar te maken. Voorlopig hebben wij als grondgedachte de drie navolgende mogelijkheden op het oog. 1. Een „Indisch Hofje", een bejaardentehuis met volledige verzorging, waarbij gedacht wordt aan carré's van kleine appartementen (zonder kitchenette), gegroepeerd om een overdekte, verwarmde patio, die tevens als gemeenschappelijke zitkamer dienst doet. Met planten e.d. plus rottan meubilair kan hier de vertrouwde tropische sfeer worden verkregen. Deze appartementen worden gehuurd, terwijl iedere huurder tevens een entreegeld moet storten. Uit de maande lijkse huren, zo mogelijk aangevuld met een toelage per inwoner van Overheidswege, wordt de exploitatie gefinancierd. Hiervoor zal dus vanwege Tong-Tong een Stichting moeten worden gevormd, waarbij een dagelijks bestuur toezicht houdt op de gang van zaken. Men is als inwoner dus volledig „en pen sion", zoals ook momenteel het geval is in de diverse tehuizen verspreid over het gehele land. Door de grotere concentratie kan hier de exploitatie natuurlijk gunstig worden beïnvloed. Gedacht wordt om dit project te situeren niet al te ver van Den Haag en Rotterdam. 2. Kleine, geriefelijke appartementen, bestaan de uit een zitkamer annex slaapnis (voor alleenstaanden) of kleine slaapkamer (voor echtparen) plus douchecel, W.C. en kleine kitchenette. Voor 75 tot 100 van deze appartementen komt er bij voor gezamenlijk gebruik een eetzaal tevens recreatiezaal, centrale keuken, ziekenzaaltje, verblijven voor inwonend personeel, een aantal logeerkamertjes voor bezoekende familieleden der inwoners. Deze appartementen moeten worden gekocht (met een aantrekkelijke hypotheekregeling). De eigenaren vormen dan tezamen een coöperatie (met een bestuur uit hun mid den) die zelf de exploitatie voert. Een staf van personeel (administratief, voor de keuken, bediening, schoonhouden van gebouw en appartementen, tuinonderhoud, enz.) dient hierbij te worden ingezet. Het zou denkbaar zijn dat men deze staf voor 'n deel recruteert uit de inwoners, die hier toe de geschiktheid en bereidheid bezitten. In ieder geval wordt de warme maaltijd centraal verzorgd en geserveerd in de grote eetzaal, terwijl de broodmaaltijden even tueel individueel kunnen worden geregeld. Of het mogelijk is in verband met de financiële consequenties, ook bij dit ge bouw een verwarmde patio, of althans een verwarmde gemeenschappelijke ruimte (win tertuin) te bouwen, zal afhankelijk zijn van de inschrijvers en hun financiële draag kracht. 3. Tenslotte nog als derde mogelijkheid: kleine woningen of flatjes (eengezins) van minimum kubieke inhoud (z.g. pritilhuis jes). Hierbij blijft iedere bewoner zijn eigen huishoudentje zelf bestieren. We laten even in het midden of dit op basis van koop dan wel huur moet worden geregeld. In het laatste geval zal een belegger moeten worden gevonden, die in het object voldoende rendementsmogelijk heid ziet. En ook hier zal de mogelijkheid van een verwarmde patio afhankelijk zijn van de financiële draagkracht. Het is begrijpelijk, dat nog geen enkel cijfer kan worden genoemd. Daarvoor dienen we de volgende factoren te kennen: a. Grondprijs (ook weer afhankelijk van koop of erfpacht), h. het aantal gegadigden voor de diverse objecten. c. of de gegadigden accoord gaan met de uiteindelijke plaats waar kan worden gebouwd. d. of de vormgeving en de afmetingen van de te bieden behuizing hen aan staat. Alvorens wij dus een meer concrete aanbieding kunnen opstellen vragen wij U ons te antwoor den op de volgende vragen: Uw antwoord verwachten wij zo spoedig mogelijk, liefst vóór IS augustus a.s. Nog even dit: mocht U in de naaste toekomst nog niet aan een dergelijke huisvesting toe zijn, maar wilt U zich alvast indekken voor de tijd dat U het wel nodig zult hebben, dan zullen wij dit graag van U horen, en tevens welke oplossing U zich daarvoor denkt. Uw brieven ontvangen wij graag onder motto: „Bouwproject". Onze ouwe getrouwe Regeringsalmanak, waar tan het tweede deel heette: „Kalender en Personalia", is ons nog steeds een goede gids en voorlichter. Als ik de mij dierbaar geworden jaargang van 1939 raadpleeg om iets te weten te komen over de Pasardagen, constateer ik dat liefst 46 bladzijden zijn gewijd aan de „Kalender". Er staan veel dingen in waar ik geen snars van begrijp. ^iJC^eet U wat chronologische cirkels zijn? Het guldengetal is 2; Epacta 10; het jaar in de Juliaanse periode 6652, de Zonne cirkel 16, de Zondagsletter A en de Romeinse Indictie 7. Nou, voor mij abracadabra hoor! Natuurlijk weet ik wel dat er genoeg geleerde lieden zijn die precies weten wat dat allemaal zeggen wil. Ik vertrouw hierin blindelings op hen. Dat doet U ook nietwaar? En de geleerden hebben allerlei uitleggingen gege ven, die zij zo nu en dan wijzigen, over de indeling van de tijd die wij kalender noemen. Zo nu en dan maakt men opeens een andere kalender en slaat gewoon wat dagen over. Zo bv. in het jaar 1582, toen om de nieuwe Gregoriaanse kalender volgens de opzet te laten aansluiten bij de hemelverschijnselen, hier in Nederland tien dagen moesten worden overgeslagen! (4-15 oktober). Nou ja, dat zijn zo van die kleinigheden waar we verder niet op letten, vindt U niet? Jaren, maanden, weken, dagen, zij zijn vooral voor ons Wester lingen slechts aanduidingen om ons werk schema in te delen. En de klok helpt ons die tijd te registreren, bij elke tik een deel van een seconde wegtikkend. We zouden ons haast laten verleiden in filosofische zin te gaan nadenken over het vraagstuk tijd, maar weer staan deze temptatie. Willen hier alleen even stellen dat voor de oude volken, en tegen woordig nog voor de Oosterlingen, zowel als voor toch ook vele „Westerlingen" er sprake was en is van een invloed van de sterren en planeten op de mens. Om zo te komen op de goede en kwade dagen waar men in Indië rekening mee hield. Is 't een goede dag om te verhuizen? Mogen we vandaag een nieuwe onderneming beginnen? Kan de padi vandaag worden geplant. Is 't Djoema'at Wagé, zodat de slametan die we moeten geven, gunstige resultaten zal brengen? Dat konden we in die Regeringsalmanak allemaal vinden. Een poos geleden had ik een afspraak gemaakt met een kennis. Het afgesproken uur verstreek zonder dat hij kwam opdagen. Eindelijk, enkele uren later kwam hij geagiteerd aan. Sorry, vreselijk sorry, maar en er kwam een reeks van oorzaken die hem verhinderd hadden op tijd te zijn; eerst had hij thuis wat vergeten, toen viel de tram uit door een ongeluk ergens, enz. enz. Ik had 't kunnen weten zei hij. Pon kossong vandaag... Ik was verbaasd deze mening aan te treffen bij een intellectuele Westerling, maar toen hoorde ik dat velen hier nog steeds vasthouden aan de oude Javaanse Pasardagen. Dit bleek ons ook toen wij een Tong-Tong kalender wilden opzettten, en hierover bij deze en gene navraag deden. Nu zijn er gelukkig verschillende mensen die deze Pasardagen zijn blijven registreren. Daar maken wij nu graag gebruik van bij de samenstelling van onze kalenders, waarover U in dit nummer meer vindt. Doet er uw voordeel mee W. v. M.

Tong Tong | 1962 | | pagina 4