Vrouwelijke impressies op een KNIL-Koempoelan Goed militair Generaal Berenschot Laat ik beginnen met te zeggen, dat de koem- poelan geslaagd was en toen ik Houtrust ver liet, terwijl de rijsttafel werd opgediend, was de stemming prima. Ondergetekende liep met weemoed in het hart en in diep gepeins verzonken naar huis. Misschien zijn er onder de oudere KNIL-offi- cieren meer, die op de „day after the night before" in een dergelijke stemming verkeerden. Vast en zeker, die stille grijze figuur, die al om 3.00 uur op een bank zat en de komenden observeerde. Hij bleef niet, op een gegeven moment schoof hij zijn alpino op zijn bruine kop met witte haren, glimlachte weemoedig en liep opeens bruusk weg. Ik trok thuisgekomen mijn schrijftafellade met „herinneringen" open en vond dat vergeelde stukje pagina, afgescheurd van een bladzij uit een AID de Preangerbode, waarop nog net te zien was de datum: Woensdag 15 October 1941!!! In die tijd was Pearl Harbour nog niet geval len, maar ik was al medewerkster van het AID en volgde in die dagen in het Militair Hospitaal mijn opleiding tot helpster eerste klas van het voormalige Ned. Indische Rode Kruis. Ik ver onderstel, dat ik die pagina bewaarde, omdat ik verslagjes schreef over die opleiding. Maar op dit afgescheurde blaadje stond: een lijstje van alle legercommandanten van 21 april 1815 tot en met 13 oktober 1941de dag waarop Berenschot stierf. Midden op dat lijstje staat de familienaam van mijn moeder, want: één van mijn over grootvaders broers was van 6 oktober 1858 tot 13 augustus 1862, dus honderd jaar geleden, legercommandant van het KNIL. Een andere Twee KNIL-ers, Indo's, 's nachts bijna 12 uur nog in Bandoeng. Moeten 12 uur in hun tangsi te Tjimahi terug zijn. Zijn op de fiets, komen dus ver over twaalven in Tjimahi. A.: „Jij hoelangs de wacht of niet? Ik over de kawat maar naar binnen." B.: „Ik langs de wacht maar, ah! Straks schild- wacht-nja ziet wij over de kawat, als hij schiet, wij hoe dan?" B. langs de wacht, dus via de hoofdpoort, naar binnen. Prompt natuurlijk een bon van de wachtcommandant. A. klimt over het prikkeldraad, wordt echter gezien door de dienstdoende wachtpost. Ook A. krijgt een bon. De volgende ochtend beiden op compies-rap- port. B. wordt het eerst binnengeroepen. Cie.cdt.: „Jij was vannacht te laat binnen? Hoe ben je eigenlijk binnengekomen?" B.: „Via hoofdpoort, kapitein." Cie.cdt.: „Stommeling, jij wist toch dat je te laat was, en toch langs de wacht. 14 dagen streng arrest! Ingerukt mars!" A. naar binnen. Cie.cdt.: „Jij ook te laat binnen vannacht? Hoe ben je het kampement binnengegaan?" A.: „Over de kawat, kapitein." Cie.cdt.: „Jij weet in elk geval, hoe je uit moei lijke situaties te redden. Maar kijk voortaan beter uit dat je de schildwacht ook ontloopt, voor het geval je tegenover de vijand staat. In elk geval toon je goede militaire eigenschap pen. Ingerukt mars!" A. af en gaat naar B. toe, die nog steeds buiten staat te wachten. A. tegen B.: „Jij, si, tjoba jij ook over de kawat! Ik weet toch moet hoe!" Ch. COOKE broer was generaal Cav, van het KNIL. In Frederiksoord-Friesland staat een land- en tuinbouwschool door hem daar gesticht, opdat jongeren de cultures in het oude gepacificeerde Indië konden stimuleren. Grootvader sneuvelde Anno 1876 in Atjeh; zijn lijk moet er nog ergens liggen. Grootvaders beide zoons werden KNIL-officier; grootvaders jongste dochter, mijn moeder, huw de een KNIL-officier, de eerste secretaris van de Ned.-Ind. Officiers Vereniging. Grootvaders kleinzoons gingen naar de Cadet- tenschoool, de oudste zit NOG in Bandoeng - verbindingen verbroken! De jongste hield, niettegenstaande de welbekende woorden uitgesproken voor de NIROM d.d. 8 maart 1942 van generaal Ter Poorten: „Het KNIL heeft als EENHEID opgehouden te bestaan", tot in augustus 1942 op Timor stand tegen de Jap Grootvaders achterkleinzoonwerd pas offi cier, toen het KNIL werkelijk helemaal had opgehouden te bestaan. Maar.... hij is nu 1ste Lt Lu en zijn opperste chef is de oud-KNIL-er lt-generaal F. van der Veen, die.... nadat hij na de capitulatie op 8 maart 1942 eerst was ondergedoken op Tjioemboeloeit bij kolonel Posthumus, op een vrijdag naar Batavia ging, op de passar Ikan vermomd vis verkocht om zo aan een prauw te kunnen komen, waarin hij met Van der Staar en de KNIL-sergeant Stokhuizen de zee opvoer, om uiteindelijk op het eilandje Rodrigues bij Madagascar door admiraal Brouwer herkend te worden en zich bij de rest van het vrije KNIL te kunnen voegen om verder te strijden. Grootvaders achterkleinzoon kon geen KNIL- officier meer worden, maar zijn opperste chef, commandant van het Eerste Legerkorps, Neder lands bijdrage aan de NORTHERN ARMY GROUP van de NATO, is: een KNIL-er De koempoelan viel op een zomerse dag en de dames zagen er in haar smaakvolle japonnetjes eigenlijk net zo uit als in de soos, vroeger. Maar de heren, de officierenallemaal in Toch wel van de grote oefeningen gehoord in de omgeving Grissee en Madoera? Berucht om het droge terrein en panas. Verschrikkelijk! Altijd moesten er ongelukken en doden vallen. Nog niet gesproken van de vele zieken, meestal zonnesteek en buikpest. Ingedeeld bij de Cie Wielrijders van de kapt. Hoed, ontmoette ik met mijn afdeling bij een terugtocht LamonganGrissee op de grote weg, de Generaal. Ik medde mij bij hem en dreunde mijn opdracht netjes op, misschien wel schuimbekkend, want de Generaal schudde aan mijn veldfles om te zien of ik nog water had. Kurkdroog. „Mooi", zei de Generaal en wees op zijn kaart een kampong aan. „Daar staan de door de vijandelijke Cav. ingepikte keuken- en filter wagens. Eerst eten en drinken, veldflessen vul len en dan verder de opdracht vervullen." Hij wist, dat wij in geen 36 uur de keuken hadden gezien. De Generaal was ook een groot" mens. Kepala's van O.A.B. onder-officiersvereniging „Ons Aller Belang") op audiëntie bij de leger commandant. Het doel van het bezoek was: „Tambah gadji". Na een beetje lang wachten gekregen Een adjudant b.v. ging met een paar tientjes op zijn salaris omhoog, maar net genoeg om het vastgestelde bedrag van 350,te overschrij den. Dus voor de in Indië aangenomen krach ten bestond toen de gelegenheid om met buiten lands verlof te gaan. Dit besluit kwam tijdens zijn ambtsperiode af. PENG SPANGENBERG burger. Velen met het lintje van de bintang op het revers. Natuurlijk, het moet heerlijk zijn eens mens en geen rang te zijn. Maar ik was daarop niet bedacht geweest, had me eigenlijk nooit zó ge realiseerd, dat het KNIL-uniform passé is en dat het nooit meer terug zal komen, dat het geschiedenis is geworden Misschien is het vrouwelijk sentimenteel, mis schien waren er wel meer, die daardoor eerst wat onwennig waren? Wantin de soos, op feesten, kwam een officier nooit in burger. Dan werd er eerst ge- (lees verder pag. 19) Overzicht tijdenr de maaltijd. Belangstellenden kunnen de foto (formaat 18 x 24 cm) nabestellen bij de Haagsche Courant. Prijs f 3.75. Foto: Haagsche Courant. 7

Tong Tong | 1962 | | pagina 7