Pasar Gambir mi SPANJE en Klerks wordt secretaris!" (En zo gebeurde het). Deze woorden werden door Resident Hunger gezegd in 1921, toen hij het plari opvat.teom m Batavra de Pasar Gambir te beginnen. Dit naar aanleiding van het artikel „Pasar Malam Tong-Tong" (Nr. 1 van 15 juli 1962). ;v'jTÉ Hoeder en hoeder o— g o 0 oooooooooooooooooooooooooooö Ik kan me niet precies meer herinneren, wat de statuten van het Pasar Gambir Comité ais doelstelling vermeldden, maar ik geloof niet ver mis te zijn, als ik dit omschrijf met de woorden: „het bevorderen van het jaarmarkt wezen in Ned. Indië door het houden van ten toonstellingen op het gebied van landbouw, nijverheid en handel in de ruimste zin van het woord". De grootste medewerking werd (uiteraard) altijd verkregen van het Departement van Eco nomische Zaken, maar ook was daar b.v. de gezondheidsdienst met gezondheidszorg, kin- derverzorging enz. voor de bevolking als belangrijke bijdrage voor de verbetering van de hygiënische toestanden in ons geboorteland. Wie herinnert zich in dit verband niet de naam van de gemeente-arts Dr. Peverelli? De grote architect van de Pasar Gambir was de heer Anthonisse, die met zijn gedegen kennis van bouwstijlen (vooral Menangkabau, Bali en Toradja) elk jaar de Pasar Gambir een ander fantastisch-meesterlijk aanzien be zorgde, 's-avonds versierd met duizenden Ze werden in 1935 herhaald, toen aan mijn grootvader, de heer E. E. Klerks, in verband met zijn verdiensten op het gebied van het jaarmarktwezen in Ned. Indië in het algemeen en met zijn grote toewijding aan de zaak van de Bataviase Pasar Gambir in het bizonder, het erelidmaatschap van het Pasar Gambir Comité werd aangeboden. Ja lezers, er was ook een Pasar Malam in Se'marang,' een Jaarmarkt in Soerabaja en een Jaarbeurs in Bandoeng, maar de Bataviase Pasar Gambir dat was toch het neusje van de bandeng. Resident Hunger was mijn grootvader's beste vriend. Die vriendschap dateerde al uit de tijd dat Opa nog Assistent Resident van Zuid- Celebes en onderhorigheden was. Als 4-jarige jongen kwam ik in 1923 bij Opa en Oma in huis en ik heb er in en tussen de Pasar Gambirs geleefd. Hiervan getuigden de grote reklameplaten aan de wand in de achtei- galerij. Het ophangen van zo'n plaat was elk jaar weer een evenement. Dat gebeurde onder Opa's persoonlijke leiding. Pasar Gambirs van 1921 tot en met 1939. In 1940 werd be sloten in verband met de bezetting van Neder land geen Pasar Gambir te houden. Niemand had kunnen denken dat dit besluit tevens een afschaffing betekende (voor goed?) van wat eens tot Aziatische wereldtentoonstellingen had kunnen uitgroeien. Waarom niet? De kerels en de brains waren er. Laten wij dit chapiter maar verder rusten. Om verder te gaan: Opa Klerks, zo werd hij door iedereen genoemd, niet alleen vanwege zijn grote innemendheid, maar vooral ook, omdat hij een gaaf mens was. De drukte van de Pasar Gambir begon voor hem eigenlijk al een paar maanden vóór de opening met tal van vergaderingen .ten gemeentehuize aan het Koningsplein Zuid. De Burgemeester was qualitate qua voorzitter van het Pasar Gambir Comité, Opa was secretaris en tegelijkertijd pennningmeester en enige grootheden uit het particuliere en gouver nementele (gemeentelijke) bedrijfsleven, 1"°°" nesiërs, Europeanen en Chinezen, waren leden. De bouw van het „strooien sprookjesdorp' (opgetrokken uit bamboe en atap), zoals burgemeester Meyroos 1930) het noemde, werd als regel gegund aan de aannemers Phang Teng Soey en Teng Jam aan Laan Raden Saleh. Zodra maar enigszins mogelijk in verband met de bouw, verplaatste Opa zijn kantoor van het grote, koele huis aan Salemba 26 naar zijn operatieterrein op het Konings plein, waarheen ik hem vaak vergezelde. Een ideaal speelterrein, zo'n Pasar Gambir in aan bouw. Dan kwam het Pasar Gambir-feest zelf en daarmee de vrijkaart die ik altijd van Opa kreeg, niet alleen voor de vele bezienswaardig heden, maar ook voor... Tait's Manila Show. het Parijse rad, de vele soorten van draai molens, de diverse „shows de elektrische autotjes. Vergeet niet de Krontjong Concour sen en de uitstekende wajang-wong gezelschap pen. Achter de organisatie van dit sprookjesdorp Opa met zijn enorme werkkracht en liefde voor de zaak. Wat was ik trots op hem en op Oma Klerks, een tjabé rawit, maar wier rotan, waar ik als kleine jongen zo menigmaal mee werd getuchtigd, ik op latere leeftijd heb leren kussen. De correspondentie ove het „Plan Malaga neemt dagelijks toe. Het werkcomité heeft thans de beschikking over een eigen kantoor ruimte. Richt uw brieven voortaan aan: Werkcomité Plan Malaga Plein 22, Den Haag. En niet meer naar Tong-Tong. Alles moet dan toch weer doorgestuurd worden. Telefonisch kunt U er uitsluitend tussen 2 en 4 uur 's-middags terecht. Het nummei is. 070—184250. V ««t J Uit Nieuw Zeeland kregen wij van Ton Maurenbrecher een brief, waarin hij Tjalie waarschuwde voor moeilijkheden, die misschien niet voldoende overzien werden. „Ook al draai je er voor op je broeders hoeder te zijn, Tjalie, steek je hand niet in een nest met rang-rang!" Ta Tjalie doet het wel eens (deed het vroeger immers ook écht!) en kijk, zelfs van „down under", over oceanen en continenten heen, komt een hoederhand die waarschuwt: ,,Awas lo, Tjalie!" Dat is de mooie geest van Tong- Tong, die ik geweldig waardeer. Dat doet Ton overigens niet met een meters lang betoog in strenge zinnen, maar in een briefje van nog geen honderd woorden en een grapje ertussendoor: „Alle hekke geit op een stokje zoals de satee-boer zei En is dat geen door-en-door Indisch mopje? De g's en h's door mekaar, de „mop-in-de-mop", de boos aardige twijfel aan de echtheid van de geit en de combinatie van Indische satee en Hollandse boer. GoodGood Ouwe Garde uit Indië, laat ons zó bij elkaar blijven: eenvoudig en eerlijk en ongelimiteerd vertrouwen. Ook al zijn we maar een kleine groep, het wordt een sam-sam, de beste van de beste 0 Wij hebben al vaak meegemaakt dat O O lezers .reageerden op een artikel in ons q blad. Maar ons artikel „Pasar Malam q O Tong-Tong, Een blik terug ,een schre- O 3 de vooruit" (T.T. van 15 juli '62) le- q O verde toch een bijzonder aardige en O O volkomen onverwachte reactie op uit q O Amerika. De kleinzoon van secretaris O O Klerks (van het Pasar Gambir-comitég 3 zond ons een interessant artikel over de o O Pasar Gambir als een eerbewijs aan zijn O 3 grootvader. Wij deden nog een ont- q O dekking: meneer Klerks is de man van O 3 onze trouwe medewerkster Fé Klerks- q O Kühr. Met genoegen plaatsen wij nog- O o maals de foto van „Opa Klerks" als q O een eresaluut van onze kant. O 3 En om de geschiedenis juist te schrijven q O vermelden we hier nog even dat de O 3 Pasar Gambir al éérder bestond, maar q O in 1914 in verband met de oorlog niet O O meer werd gecontinueerd. Pas in 1921 q O herleefde zij weer, dankzij het initiatief O O Q REDACTIE O O van Resident Hunger. elektrische lampjes. Ik geloof niet dat wij een dergelijk wonder als resultaat van de toe passing van bamboe in de bouwtechniek in ons leven nog terug zullen zien. De onkosten werden gedekt (er was altijd een batig saldo!) door verhuur van de grotere en kleinere „stands" aan exposanten van grote en kleine bedrijven, tokotjes en niet te verge ten aan die heerlijke eethuisjes. Tjonge, tjonge, denk eens aan die goelé- en sateh kambing en de soto ajam en de lontong...!! Zo lekker proef je ze nergens meer. In latere jaren kwam Indo-China met unieke tentoonstellingen en werden grote gedeelten mede ingeruimd voor tentoonstellingen om trent levenswijze en gewoonten van andere bevolkingsgroepen van de grote Oost-Indische Archipel. Of de Pasar Gambir aan haar doel heeft beantwoord? Eerlijk gezegd heb ik er Opa nooit om gevraagd. Maar was het feit, dat men steeds meer expositieruimte te kort kwam eigenlijk niet een antwoord op de gestelde vraag? In elk geval kan worden verklaard dat het initiatief Hunger-Klerks beslist niet tever geefs is geweest. Al weer een van de vele terreinen, waarin Indische mannen pioniers zijn geweest. Hulde aan dit tweemanschap en tenslotte; niemand zal het mij denk ik kwalijk nemen als ik als kleinzoon er nog aan toevoeg: Saluut aan uw nagedachtenis, Opa, voor een „job well done!" E. W. KLERKS Madeira Ohio U.S.A. 11

Tong Tong | 1962 | | pagina 11