Amerika is zo gewoon Tips voor sweet seventy VOOR DE VROUW Gewoon kijken naar de was die bewegingloos hangt te drogen in de achtertuin. Weten dat je die was gerust kunt vergeten binnen te halen, want vannacht zal het niet waaien, niet regenen, niet stormen Morgen niet en de komende weken ook Gewoon op het gras liggen met een stuk ijskoude meloen en kijken naar de bougainville, de cannas, de kembang sepatoe en de kembang poekoel empat; luisteren naar het speeldoos-muziekje van de ice cream man in zijn witte wagen, naar het gejoel en gespetter van de kinderen in het zwembad hiernaast. SUPER-MYANA Ik vergeet nooit de eerste keer dat ik naar de super-market ging voor boodschappen. Die enorme heldere ruimte, rekken, tientallen meters lang, waar alles uitgestald en voor het grijpen ligt wat je nodig hebt om te eten, te drinken, de huishouding, je tuin en weet ik wat al meer. Er is brandstof te krijgen in keurige zakken, arang, steenkool. Maar ook aarde, kunstmest, zaden. Ineens zie ik een rek met planten. U mag raden wat voor planten. Daon Miana. De rode, de groene en een rood-groen-rose gespikkelde. Ik kon mijn ogen niet geloven, maar het was waar: van alle planten die hier kunnen groeien, zetten ze Miana in de super-market! LILIAN oooooooooooooooooooooooooooo o 8 O Alle copy, brieven, foto's bestemd O o voor het „vrouwelijke" gedeelte o O van Tong-Tong te adresseren aan: o 8 Lilian Ducelle, „Myana", Prins 3 8 Mauritslaan 36, Den Haag. 8 Wat is er voor bijzonders aan prachtige groen ten en vruchten voor normale, lage prijzen? Bananen voor 10 ct en perziken zo groot als tennisballen voor 19 ct. per pond? Aardappe len voor 6 ct per pond en 4 grote djagoengs voor 25 ct? Ik moet weer wennen aan eerste kwaliteits produkten tegen een lage prijs, ik moet wennen aan de enorme keuze, de gevari eerdheid. Ik moet weer Indisch denken, dat is alles. Want Amerika is zo gewoon. Ik heb al genoeg mensen ontmoet die gewoon doorgaan met kankeren. Die missen de haring, de drop, bepaalde wasmiddelen, chocolade hagelslag'. Er is altijd wel iets te missen op deze wereld. Het enige wat ik hier tot nog toe gemist heb is mijn adressen-boekje dat ik op het vliegveld in een telefooncel liet liggen! Er zijn mensen die zeiden: ,,Ik heb me geër gerd aan New York, wat een afschuwelijke stad Ik heb me afgevraagd waaraan? Aan het ver rukkelijke Times Square met zijn duizenden restaurants, coffee-shops, stalletjes voor cold drinks, juices, malted milk shakes? Aan die honderden soorten splinternieuwe spijzen en dranken waaruit je je keuze moet doen? Of aan de uitbundigheid van de winkels waarin je de goedkoopste, de duurste, de gewoonste en de idiootste dingen kunt krijgen? Aan de mensen, die hier voor hun plezier op straat zijn en winkelen en niet omdat het móet, omdat morgen de drogist, de groenteman of de slager dicht is? New York is als Parijs in de zomer. Maar schoner, kleuriger, levendiger en mooier. De wolkenkrabbers zijn niet indrukwekkend want ze horen bij New York. Deze stad zou gewoon belachelijk zijn met gebouwen van maar 10 of 11 verdiepingen. Alles is groot en wijd, dus ook in de hoogte. Wie zei er ook weer dat je in een grote stad maar een nummer was De mensen zien er hier te menselijk uit voor nummers. Misschien zijn er vervelende nummers onder, dat weet ik niet, maar er zullen ook wel „lucky numbers" bij zijn. Iedere negerin die je tegenkomt heeft glad haar, modern gekapt. „Kriting haar behoort voor goed tot het verleden. Ook kinderen laten al heel vroeg hun haar „ontkrullen". De vrouwen verven het bruin of rood of blond. Wat heel dwaas staat. Maar er zijn er zoveel die het doen, dat het niet dwaas meer is. Dat is immers met alles zo? Doet er één iets geks dan is het gek, doen 100 het, dan is het mode, doen 1000 het dan zijn degenen die het niet doen, gek. De meisjes die ik tegenkwam (en ik heb in verschillende delen van N.Y. gelopen) zien er fris en verzorgd uit. Nergens meisjes met hongerige sex-ogen a la Bardot, of jongens met baarden en ongeknipte haren. Je mag wel „srampangan" zijn maar niet vies. Trouwens, de reclame-televisie richt zich voornamelijk op het mooier, schoner, aantrekkelijker maken van het mensdom, wie blijft daar nu doof voor? Wilt U een aristocratische buurt? Csaat U met me mee naar Fifth Avenue, Rockefeller Plaza, 42nd Street. Daar ziet U de winkels die U genoemd worden in Esquire, Harper s. Vogue. Even kijken door de draaideuren van Tiffany waar Audrey Hepburn zo graag ontbijt, naar Saks die alles heeft wat een man van de wereld aan kleren zou willen dragen, naar Bergdorff Goodmann die de nieuwste Parijse haute couture japonnetjes heeft en een eigen collectie, die ingesteld is op de Amerikaanse smaak. Wie vertelde me eens dat je in Amerika geen behoorlijk boek kon krijgen? Wipt U even bij Scribner binnen. Inderdaad een Boeken Paleis: the largest bookstore in the world. En dat is niet overdreven, want hier vindt U alle boeken ter wereld die de moeite waard zijn. Als Amerika iets zegt over grootste en mooiste dan is dat geen bluf, maar dan is het zo. Dat er mensen zijn die zich ergeren aan deze kin derlijke trots, dat is hun zaak! Ook in de dure buurt van N.Y. voel ik me thuis. Ondanks mijn simpele jurk en sandalen temidden van de super-élegance en chic. Want niemand schonk aandacht aan me, tenminste niet op die priemende van top-tot-teen-ontle- TOELOENG MENOELOENG CLUB Ter inleiding: Zuster ^ö^ally ontmoette vorig jaar bij een patient de heer H. Soesman, Oud-hoofdverpleger 15e Bat/Bandoeng P.O.W. Sedert enkele jaren is de heer Soesman directeur van de medische instrumentenfirma POHL te Den Haag, welke reeds bijna 100 jaar bestaat. Omdat hij Indisch bloed heeft en tevens hoofdverpleger was, terwijl hij met weinig geld veel weet te doen, verzocht Zr. Wally hem haar rubriek „Tips voor bejaarden" te helpen verzorgen, hetgeen hij gaarne toezegde. Wie dus vragen heeft i.v.m. zieke bejaarden, kan die vragen richten aan MYANA onder het motto: HS/MR, dan weten we meteen waar die vragen ter beantwoording heen moeten. 1. Wist U b.v. dat er veel rugklachten (hernia) voorkomen hij hen, die zieken verplegen, doordat over het algemeen de bedden zo laag zijn? Daar is van alles aan te doen, o.a. door ledikantenverhogers of verstelbare ledikanten. 2. Indische mensen houden van hygiëne: het z.g. closetstoeltje vervangt het vroegere Stilletje"maar nooit is er plaats voor de botol tjebok! Ook dit is te ondervangen door een plastic bidet op standaard, waarin ook een onder steek precies past, zodat ook ouderen zond et- te hoeven djonkok er gebruik van kunnen makenVlak naast het bed gezet moet hej al heel raar lopen, als men daar niet bij zou kunnen. Het hele geval is demontabel en gemakkelijk in een kast te bergen. Dus niemand ziet er iets van! En zo is er nog veel meer om ons zonder hoge kosten het leven dragelijk te maken. Vraagt U ons maar gerust! dende blik, die me in de Nederlandse tram vaak zo mata-gelap maakte. Ik hou van Fifth Avenue zoals ik ook van de Leidsestraat en Noordeinde gehouden heb. Ook al hoor ik er met mijn schamel emigranten inkomen nog lang niet thuis. Leven in een rijk land is prettig, al ben je arm. Daarom was ons leven in Indië zo heer lijk. Het is normaal goedkoop en lekker te eten. Dat de zon schijnt en je kunt lachen om de dingen die op straat gebeuren. Dat je plezier kunt hebben voor een kwartje en dat de kinderen bruin en gezond worden in de zon Ik zal U in de loop van de tijd veel vertellen over Amerika, over de buitengewone en de gewone dingen, de grappige, de vervelende, de ernstige dingen. Maar één ding kan ik U nu al zeggen: ik voel me ineens weer „thuis". Niet in" mijn huis in Malang, maar in een nieuw huis waarin ik me thuis zal voelen. Omdat alles zo gewoon is in Amerika. LILIAN DUCELLE O O O O O O OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO 12

Tong Tong | 1962 | | pagina 12