Oud-Indische geslachten en wat niet al. „IHGET MATI" „AD PATRES", Fa. Johs. Ouwejan Zn. ROUWKAMERS en ONTVANGKAMERS AIRCONDITIONED Kantoren: Fred. Hendriklaan T, Den Haag, Tel. 070-556427 (2 lijnen) Antwoorden: J cppn artikelen van Navorser in Tong-Tong - «Wna. of OU. Las P*» De waarheid was veel en veel onschuldiger Een lichte bronchitis deed met de vrij paarse lentezon het verlangen naar een warmer klimaa ontstaan, en zo vertrok Navorser met zijn vrouw vrij abrupt op Koninginnedag naar Italië, waar hij inderdaad heerlijk weer trof, en een verrukkelijke vakantie genoot, en al het in de loop der laatste jaren verzamelde archief- stof kwijtraakte. Inderdaad ging hij dus we naar het Zuiden, maar allerminst met de bedoeling de banden met ons blad en onze Kring te verbreken, dus alleen met een om gezondheidsredenen wat vervroegde vakantie In Italië was hij spoedig weer opgeknapt, doch zodra hij de Brenner over was werd hij begroet door onze Noordenwind, die hem weer een paar weken „dienstuntauchlich maakte. Zodoende beginnen we eerst heden met een nieuwe reeks Vragen en Antwoorden. Wij verwachten namelijk een lid der fami Weijnschenk begin augustus van overzee, en meenden daarmee nog een nieuwe bron aan te kunnen boren, ter aanvulling van de vele kleine details, die ons door de weinige mede werking der familie zelf, nog steeds blijven ontbreken. Wat de ficheerdienst betreft, moeten we nog eens ons verzoek om meerdere medewerking herhalen. De Redactie had zich bij de instelling daarvan voorgesteld, dat vele oud-Indischgasten, met een overvloed van tijd, daar eens een paar uur per week rustig thuis aan zouden willen meewerken, en op deze wijze iets zou den willen opbouwen. Het merkwaardige feit doet zich thans echter voor, dat onze huidige medewerkers allen volbloed totoks zijn, die niet of slechts zeer korte tijd in Indie geweest zijn, en vaak nog een dagtaak in Nedeiland vervullen! Wij bezitten thans enige tienduizen den fiches, die slechts gedeeltelijk lexico grafisch geordend zijn en toch uiteindelijk in één groot alfabet dienen te komen. Tijdens de rustperiode zijn we verblijd met wat bronnen-materiaal, te weten. 1 Adresboek van Bandoeng, 1941. 2 Almanak van Nederlands lndte voor het iaar 1822. (Hierin de huwelijken, geboorten én overlijdens van 1821, benevens de Naam lijst der Europoische Inwooners op het eiland Java, zomede de Kollegien en Ambtenaren in Nederlandsch Indië. Voorts een lijst der op lava thuisbehorende schepen met hun eige naars en gezaghebbers. (Van Mr. A. P. G. Hens, 's-Gravenhage) 1 Bataviaasch Handelsblad (Editie voor Neder land) 1864, No. 1 - 32. Met uitvoerige lijsten Trouw, Geboorte en Doodberichten benoe mingen en aangekomen en vertrokken per sonen. (Eveneens van Mr. Hens). Begrafenis- en Crematie-Onderneming Opgericht 1924 Merkwaardigerwijze kwamen de meeste inge komen stukken ditmaal van overzee en buitens lands. Of Tong-Tong daar ook gelezen wordt 38 Klaring von Berenberg. Het adres van een Rotterdamse naamdraagster, bereikte ons uit Van°eeiUiezer uit Cudahy (Wisconsin) U.S.A. bereikte ons een uitvoerig schrijven, met vele losse gegevens en wel over: 22. Rhemrev (was ons echter reeds bekend). 23 Grafschriften Nieutv Guinea, die hij uiter mate belangrijk acht. Laten we hopen, dat er nog wat meer meekomen met de eerlang te ver wachten Exodus! Maar hij voegt er nog wat bij wat ons onbekend was, n.l. dat Ds. E. van Alphen, in 1957 grafschriften uit Ambon gepubliceerd heeft, zomede uit de nog door hem na de oorlog aldaar teruggevonden Z°j°nPE°emTarde heeft hiermede zeer belangrijk werk gedaan, waarvoor onze groep hem niet dankbaar genoeg kan zijn. Zelf schrijft hij in de inleiding tot het artikel: „Voordat nu al de gegevens op de begraafplaats van het eenzame Ambon verloren zijn gegaan, ook al wegens gebrek aan belangstelling, zo heb ik de oude schoenen maar aangetrokken en ben de Alang- Alang en die van stortbuien doorweekte gras- en onkruidbegroeiing maar ingestapt. Vele malen moest ik op de knieën zittend he plantengroeisel verwijderen om een °Pschrltt te ontdekken en te kunnen lezen. Meerdere malen had ik de scherven van een of andere grafzerk bij elkaar te zoeken en ineen te passen om tot de hieronder bijeengebrachte inscripties te komen. Vele grafschriften waren zo onduidelijk geworden door de mosbe groeiing dat ik met de punt van het potlood het verloop van de leters moest volgen. Met verschillende graven is het niet zo bijster mooi gesteld Twee bombardementen en een vuur gevecht op het kerkhof, hebben alles niet onberoerd gelaten, terwijl ook de tand des tijds zich danig laat merken". Behalve het kerkhof te Ambon zijn ook gepubliceerd de gegevens aanwezig op> het eilandje Saparua in de Bandazee terwijl Z. Eerw. ook nog een doopboek van Ambon van 18191832, terugvond en publiceerde. Het spreekt vanzelf, dat de div. artikelen door onze ficheerdienst op kaart gebracht zullen worden en in onze fiches-collectie opgenomen. 24. Calbo, hiervan bezit onze lezer in Cudahy losse gegevens (waarvan we toch graag opgave ontvingen, daar ze wellicht de in onze collectie zijnde stamlijst kunnen aanvullen). 27. van Blommesteijn. Hij bezit een alliantie van Blommestein—Mispelblom Beijer, doch meent dit over een andere familie gaat V aar we over het bedoelde echtpaar Ruijtenbeek— van Blommesteijn totaal geen reacties ontvin gen kunnen we dit niet bevestigen. 28. Kitzitaff. Hij geeft ons een tip naar het bev. reg. 1823 in het Rijksarchief, dit behoort tot onze handboeken, die we allereerst raad plegen, doch we menen dat de familie eerst later op Java gekomen is. Er liepen geruchten, dat dit Armenen zouden zijn, doch wij vonden verwijzingen naar Oost-Pruisen. De familie zelf blijft echter zwijgen. 29 Kleian. Hier ter stede vindt men series Kleian's in de Kon. Bibl. en in het Min v. Overzeese gebiedsdelen, evenals reeksen Rege ringsalmanakken. Maar: als we voor elk na slaan van een naam, zoals er tientallen bij werk voorkomen, daar heen moeten gaan, kost ons dat aan vervoerkosten en tijdverlies, meer, dan wij daarvoor uit kunnen trekken Daarom zou men ons bizonder helpen met toezending van een willekeurige jaargang^ Hadden wij er bijv. een vijftal tussen 1910 en 1940 dan kon daar door onze ficheerdienst op de vrouwsnamen een primitieve burgerl. stand van gemaakt worden, die ons van heel veel dienst zou kunnen zijn. 31. Volgens onze lezer bestaan er 2 begraaf plaatsen Ampel, een bij Soerabaja, waar Soenan Ngampel begraven ligt. maar ook een N.W. van Bojolali, bij de z.g.n. benteng der Dezentjé's. Misschien kan dit de aanvraagster helpen 35. Kahle. Het ging niet om de K s die in 1870.80 in Semarang woonden, maar om hun stamvaders, die reeds onder het Eng. bestuur op Java voorkomen. Hoewel het een uitgebreide familie is, heeft niemand gerea- 35 Guise, de opgave der div. Ind. huwelijken zuilen we de aanvrager doorzenden. Ze komen uit Den Haag. 49. von Winckehnann. Hier komen nog ge regeld kleinere aanvullingen voor binnen. Zodra er een afgerond geheel van te maken is. zullen we nog eens een stukje brengen. Uit Palma de Mallorca kregen we een tip, i_z. de families, betrokken bij de bergcultuies. Er schijnt een werk te bestaan, uitgegeven bij een jubileum van het Algemeen Landbouw Syndi caat, getiteld: Een familie van Patriarchen De afstammelingen van van der Hucht. waaruit allianties Bosscha, Holle, Kerkhoven van Heeckeren, Denninghoff Stelling (Tiedeman en van Kerchem) etc. Wie kan ons dit werk ter raadpleging zenden? En is er nu heus niet iemand onder al oud-leden van de Soos te Jogja die dat ge denkboek kent? Ook niemand die van Hien bezit, en ons kan mededelen, waaruit de 7 delen bestaan. Gon salves. Die foto is terecht, we kregen een verzoek, die met spoed op te sturen voldeden daaraan, maar een woord van dank voor de genomen moeite, kon er, (wij zouden haast zeggen als gebruikelijk) niet af 40 DOM. We kregen 5 blaadjes 4o met notities gestuurd, met een zee van gegevens, waar we heel dankbaar voor zijn. De naams- oorsprong zou L'Homme zijn, maar de schrijf ster geeft blijk uitstekend op de hoogte te zijn. Ze eindigt' ,Roewet de fam. Dom, onuitputte lijke bron, ik hoop dat U er wijs van kunt worden". Grotendeels wel, maar we zouden toch nog wel eens inlichtingen willen hebben, maar de afzendster ondertekent niet, en ver meldt evenmin naam of adres, dus hoe moeten we daar nu achter komen? Uit Wisconsin kregen we nog gegevens ï.z. huwelijken Meijer/Dom Kimmijser Dom; uit Utrecht vage gegevens over een alliantie Sandt/Dom. 52. van Ligten. Zo nu en dan druppelt een enkel los gegeven binnen, maar een stamboom of stamreeks is nog steeds niet vast te stellen. 53. Clapproth. Tijdens de Malinoconferentie was een res. kap. van die naam nog te Makas sar in I960 werd een dame uit Mac. die in Rijswijk in een bejaardentehuis woont, bezocht door een mevr. C. die haar niet thuis trof, zij was een oude vriendin van de familie, doch ook zij hoorde niets meer. Is de fam. misschien geëmigreerd? Elke informatie is welkom! (Lees verder volgende pag.)

Tong Tong | 1962 | | pagina 16