Van „Sawahtrappers" tot N.I.V.O. Het was in de maand juni 1959, dat een klein aantal oud-voetballers uit het voormalige Nederlands-Indië besloot een elftal te formeren en vriendschappelijke wedstrijden te spelen tegen Haagse Kantoor- en zaterdagse elftallen. Er waren 14 spelers, t.w. Olaf de Vries, Lody en Huib Loth, Does Dorst, Willy Stalder, Vaessen, Loeky en Rob Rosenquist, Wackareij, Oscar Stumpf, Willy Vosmaer, Ootje Wetters en Rientsma. Uit deze spelers werd voor elke wedstrijd het elftal samengesteld en dit gaf nooit haken of ogen, omdat het heel kameraadschappelijk toeging en ieder toch zijn beurt kreeg. Adoe Lajangan jei Alex Chavagne en Ben Spiessens maakten zich verdienstelijk door bij de spelers zoveel mogelijk kwartjes op te halen om daarmede de benodigde voetbaluitrusting te bekostigen. Het elftal deed het heel aardig, waarom de initiatiefnemers na een maand besloten om aansluiting te vragen bij de K.N.V.B. Er bleek echter in de groep niemand te zijn, die dit kon fiksen en daarom werd nagegaan welke oude voetbalrot dit voor hen wilde regelen. Aan Willy Stalder werd blanco opdracht gege ven om zo'n oude voetbalrot te vinden. Bij een oude stadgenoot, die vroeger bestuurs lid is geweest van de Soerabaiasche Voetbal Bond (S.V.B.) en van de Soerabaiasche Kan toor Voetbal Bond (S.K.V.B.) en ook elftal leider en scheidsrechter van de beide bonden, klopte hij aan. Willy Stalder had succes, echter in zoverre dat de oude rot eerst enkele wed strijden wilde zien en daarna zijn beslissing zou nemen. Een dag of wat hierna kwam Willy terug en nu vergezeld door Alex Chavagne, Lody Loth, Wetters, Sebo en ook zij deden alle moeite om „Oom Piet Hooydonk" in hun club te krijgen. De volgende middag was Oom Piet in het veld en wat hij toen meemaakte, deed hem besluiten zijn volle medewerking te verlenen aan de verwezen lijking van het doel van deze gerepatrieerde voetballers, n.l. de oprichting van een eigen voetbalclub. Wat was toch de reden van zijn zo spontaan genomen besluit? Wel, binnen en buiten de lijnen heerste die prettige Indische sfeer van tempo-doeloe. Men moedigde elkan der aan met die echt typische Indische uitla tingen als b.v. „Ajo boeng, djangan, moendoer" (Vooruit kameraad, niet opzij gaan) of Djan gan gorèng, lekas kasih bal disini" (niet alleen spelen, maar geef de bal over). En achter de lijn de gezellige druk pratende moeders, vrouwen en meisjes van de spelers en ver scheidene vrienden en kennissen. Allen zaten zij op het gras en hier en daar met een zakje katjang gorèng of katjang reboes (gebakken of gekookte pinda's). Als Indischman voel je je in zo'n omgeving direct thuis en het was daar om zeer begrijpelijk dat er hoe langer hoe meer gerepatriëerden, zelfs van buiten Den Haag, naar de friendly-games kwamen kijken. Ieder van hen was er van overtuigd, dat een voetbalclub van gerepatriëerden alle reden van bestaan had en toen dan ook op 21 augustus 1959 in het Zuiderpark-paviljoen de oprich- tings-vergadering plaats vond, stonden de belangstellenden zelfs tot in de gangen. Bijzonder prettig was het om onder de vele aanwezigen, heel bekende voetbalfiguren uit de Indische voetbalwereld op te merken, o.a. de heren Mullstaf, de gebroeders Nitzchke, Eddie Alting Siberg, de gebr. van Hooydonk, de oud-bondsspelers Jan Harting, Frans Brard, Hukom, Vogler en natuurlijk ook Willy Stalder en Does Dorst. Onder groot enthou siasme werd op die avond de S.V. NIVO („Na Inspanning Volgt Ontspanning") opge richt en staande de vergadering een bedrag opgehaald, ruim genoeg om alles te betalen wat nodig was om aan de competitie van de K.N.V.B.-afd. 's-Gravenhage, deel te nemen. Er was zelfs nog een aardig bedrag over! Het door Alex Chavagne ter vergadering meege nomen kasgeld van de „Sawahtrappers" (onder deze naam speelden onze gerepatriëerden in de voorbije weken) ad. 7.50 voor betaling van de huur van het Zuiderpark-paviljoen, behoef de helemaal niet te worden aangesproken! Sindsdien zijn er drie jaren verstreken. Wij begonnen met drie elftallen en thans hebben wij er vijf. Vele van onze spelers uit het eerste jaar zijn intussen uit Den Haag ver trokken en door andere vervangen. Ook zijn verscheidene van hun naar lagere elftallen teruggewezen en eveneens vervangen. Ondanks de nog steeds overheersende Indische inslag, heeft NIVO ook onder de hiergebo- renen veel sympathie verworven. Het aantal hier geboren en getogen spelers dat zich bi) NIVO komt melden, wordt elk jaar groter en hoofdzakelijk hierom komen uit deze groep de vervangers van onze naar elders vertrokken spelers, of van hen die nu in lagere elftallen de naam van NIVO hoog houden. Als voor beeld van dit laatste kunnen wij met een vol daan gevoel terugblikken op de prestaties van onze 4e klassers in het afgelopen seizoen. Tot en met de laatste wedstrijd hadden zij kans kampioen te worden. De wedstrijd moest gewonnen worden, doch eindigde helaas gelijk. Onder auspiciën van een winkeliersvereniging in Amersfoort, organiseert'de heer J. de Bree voor de tweede maal de Nationale Sier- en Gevechtsvliegerwedstrijden op 8 september 1962. Een uitstekend initiatief! Compleet met wedstrijdreglementen en wisselbekers. Neen, zo vrij adoe lajangan als vroeger kan natuurlijk niet. Pedotte vliegers raboe is er ook niet meer bij. Maar toch wel ramé. Glastouw maken (bierfles of lampeglas, geheim recept, toch?) nu niet meer van de ene pohon naar de andere de hele tuin rond, maar misschien op zolder of in de kelder. Kèn ook! Ajo, roem ruchte kampioenen, doe mee. Er zijn al inschrij vingen uit het hele land. U kunt zich opgeven bij de heer de Bree, Willem Barentszstraat 64b, Amersfoort, tel. 03490-9664 (tussen 19-00 en 20.00 uur). Voor de jeugd is er nog een wedstrijd voor siervliegers op 18 augustus a.s. Wij hopen dat vooral de adoe lajangan hoe langer hoe meer belangstelling zal trekken en zal uit groeien tot een waarlijk nationaal evenement. Te zijner tijd komen wij op de wedstrijden terug. Tarik teroes! REDACTIE KLOK EN MOSTERD Hij heeft de klok horen luien, maar weet niet mosterd-nja waar. Een lezer, die zijn corres pondentie met Tjalie telkens weer geremd ziet door reizen van ondergetekende, vraagt mij of ik nog steeds een „reizende jood" ben. Hij bedoelt natuurlijk „Wandelende Jood wat een heel wat verhevener klinkend begrip is. Midoen, mijn klasgenootje had als spreek woord: „Twee vliegen in eensklaps", wat toch in elk geval zeer actief klinkt. Wie kent meer voorbeelden van klok en mosterd? Stuur ze eens op aan Tong-Tong. T. R. Desondanks hebben wij respect voor het be reikte resultaat, want in dit 4e elftal vindt men nagenoeg alle oude spelers uit het le en 2e speeljaar terug, zoals Dorst, Stalder, Vos maer, Brard, van Duinen en af en toe ook nog Miel Vogler. Eén van hen is zelfs Opa, maar aan zijn spel en dat van zijn tijdgenoten kan men direct zien, dat zij vroeger „grote" voet ballers moeten zijn geweest. Hoewel in onze elftallen het „tropen'-element hoe langer hoe meer het veld gaat ruimen voor het „inheemse", blijft de pittige Indische sfeer gehandhaafd en dit zal zo moeten blijven. Juist hierom werd NIVO opgericht en allen, die hieraan hebben medegewerkt, zullen blijven toezien, dat nie mand hieraan gaat tornen. Aan de nieuwe voorzitter en zijn medebestuursleden de taak om altijd waakzaam te blijven. Poekoel teroes en djangan moendoer. NIVOAAN Links: Hei eerste elftal van NIVO met knielend vierde van links R. H. Wetters van Hercules-Batavia (na de oorlog)Rechts: NIVO's vierde elftal telt verscheidene „old timers" o.a.: staande zesde van links W. Stalder en knielend derde van links H. G. Dorst (SIDOLIG-Bandoeng) 18

Tong Tong | 1962 | | pagina 18