VAN HIER EN GUNDER ik ik IN DIT NUMMER: 7e JAARGANG No. 3 Onafhankelijk Indisch Tijdschrift Prins Mauritslaan 36 - Den Haag Tel. 542.542-550.749 - Giro 6685 „Het is jammer dat Tong-Tong ook geen actie voor de Nederlandse soldaten in Nu1. Guinea begonnen is. Om te bewijzen dat we niet pro-lndonesië zijn..." X Naam inzender bekend) De redacteur van dit blad was de maker en redacteur van het blad „Wapenbroeders" tijdens de politionele acties en die onder het pseudoniem Jan Pen correspondeerde met duizenden soldaten in de verste perimeters (corr. 1000 brieven per maand). Ik heb deze blonde jongens „met het vechtpetje" opgezocht achter hun zandzakken-kwartieren in verlaten kampongs, bij lange ritten langs tankvallen en landmijnen en hinderlagen. Ik heb ze slecht zien slapen en slecht zien eten en kansloos zien sneuvelen. En ik heb rijen lijken gezien van gesneuvelde jonge Indone siërs, gevangenissen vol kinderen met angst ogen. Terwijl aan pompeuze tafels pompeuze man nen daveren over eer en zo. Dat vergeet ik nooit. Nu worden onze miliciens (groen van de schoolbanken) „held" genoemd en wegge stuurd. Jonge verblinde Indonesiërs worden uit vliegtuigen gegooid boven één van de verschrikkelijkste rimboes van Indonesië. Zij sterven en wij praten. Van al die verbolgen erewoord-mensen tekent natuurlijk niemand als vrijwilliger. Te oud, te zwak, enz. Het excuus ligt klaar. Die andere mensen daar Vaste rubrieken. Op pag. Van Hier en Gunder 2 Pentjak 9 Oude Sobats: De djalaks 10 Myana voor de vrouw 12 en 14 Tante Mieke (nieuwe rubriek voor „ONZE KIBIT") 13 Oud-Indische geslachten 16 Boekenkrabbels 21 Ting-Ting's 22 Redactioneel. Den Haag 3 Het B.ON.-fonds 4 Spreken en zwijgen 5 Remember. Het verzet tegen de Japanners in het v.m. Ned.-Indië 6 „Remember" 8 De bezetting van Soerabaia 19 Reportages. Aankomst évacué's uit Nieuw-Guinea 5 Sport. Van „Sawahtrappers" tot N.I.V.018 Reacties van lezers. Pasar Gambir 11 Isola en Berretty 15 Schrifttekens 17 Abonnê's vertellen. Het zijn mensen 8 Kepala jang bitjara 10 hebben geen excuus. Daarom zijn zij ook niet te helpen met radio'tjes en suikergoed en ansichtkaartjes van Volendam. Ze zijn alleen te helpen met gezond verstand achter de groene tafel. Ik ben geen tegenstander van vechten. Bijna: integendeel. Maar ik heb een gloeiende hekel aan laten vechten en zelf buiten schot blijven. Misschien een overblijfsel van mijn „perimeter- tijd" toen het ook zo goedkoop bleek om kalmere mensen spion en verrader te noemen. Zodat je schielijk moest „bewijzen" dat je anders was. Een goed geweten heeft geen bewijzen nodig. T. R. Overigens: iedere twee weken gaat er een bezending Tong-Tong naar de militairen in Nw. Guinea. ZAKEN DOEN „Gisteren sprak ik P., zoals je weet zakenman. Hij haalde z'n schouders op over je plannen. Je bent te veel idealist; géén zakenman". P. v. H. Het feit alleen al dat die man dat zegt, bewijst dat hij géén zakenman is. Elke zaken man met een beetje oorspronkelijk verstand respecteert het werk bij Tong-Tong. Waarom zou ik anders zoveel goede vrienden hebben onder de prominentste zakenlieden? Ja, mag ik ook eens hard terug zijn? Veel zakenlieden die zich zo noemen, zijn ook maar stomme meelopers in een vast systeem, door échte zakenlieden gemaakt. Jaarlijks gaan honderden zulke zakenlieden op de fles of worden ont slagen. Dan heet het „de zaken gaan slecht", i.p.v. „de zakenman IS slecht", maar wat zal er een triomfantelijk gehuil opgaan als Tjalie mislukt! Dan wordt natuurlijk niet naar oor zaken gekeken. Deze hele Tong-Tong-onder- neming is een actie „against all odds". Ik heb veel gekke dingen gedaan in m'n leven (hoe zou ik anders de Piekerans kunnen schrijven?) maar nooit één, waarbij ik zó constant zóveel spot, tegenwerking, ongeloof en veroordeling gehad heb. Dat alleen al is een bewijs dat het werk goed móet zijn. En het feit dat tienduizend erin geloven. Moen- doer? Van de larie gaan? Omdat ik geen handelsdiploma heb? Come on! Er zijn redenen, waarom men mij geen zaken man noemt. Ik ben niet „glashard'Waarom MOET dat? Ik bedrieg niet (Mercurius is de god van de handel en van de dieven immers?). De lezerskring van Tong-Tong is een vrienden- kring, geen klantenkring. Is dat antwoord ge noeg? Ik keer niet elk dubbeltje driemaal om. Dat deed in Indië ook niemand; tóch is dat land groot geworden. Ook geen argument dus. Ik omgeef me niet met duizend garanties. Natuurlijk niet. Hoe kan je anders branie en ondernemend zijn? Heimwee is onzakelijk. Als wij met ons heimweekrantje jaarlijks 25 mille aan advertenties verkopen, is dat soms geen zaken doen? Tegen de directeur van een groot publiciteitsbedrijf zei ik: „Homesickness sells". Het klinkt een beetje grof, maar hij verstond het en zei geen boe of ba meer. Al die mensen, die leuren met zakenmanschap en idealisme zijn vervelende leuteraars. Een écht zakenman komt hier bij Tong-Tong en onderzoekt. Wie dat niet doet, is óf een vervelende roddelaar of een erg beperkt mens. Men zegt: is Tong-Tong een zaak als V D? Als Philips? Als de haringboer? De groente man? Niets van dat alles? Dan is het dus geen zaak Tsk-tsk-tsk. Is een Indischman een pure Hollander? Nee? Een Indonesiër? Nee? Een Europeaan? Een Aziaat? Niets van dat alles? Dan is het dus geen mens. Wat een logica! Niet bang voor ze zijn, lezers. Geef ze van katoen! De besten zijn in onze gelederen! T. R. BIJ DB VOORPLAAT De echte kenners van Betawie (en fijnproevers van het leven) waren de weekends toch niet te vinden op de Jachtclub of op de Poentjak. Die zwierven eindeloos rond in de „Oude Stad"waar b.v. achter Pekodjan, Kalimali en Malaka de wonderlijkste restanten van oude Hollandse, Portugese, Chinese en Indonesische bouwstijlen te vinden waren. En nog steeds zijn, want in oude tijden bouwde men echt voor tien generaties of langer. Deze typische tuinmuurtjes stammen nog uil de Compagniestijd en staan er nog even „potig" bij als zoveel eeuwen terug. Alleen is er nu het patine opgekomen van „de ouwe dag" de distinctie van een lang en goedbesteed leven, de orginaliteit van vorm en lijn, die weldadig aandoet in deze moderne Bauhaus- tijd van glas-staal-beton-dozen. Hoe jammer dat zovelen in een verlangen om vooruit te hollen, blind blijven voor de cultuur van het verleden. En hoe prettig is het dus om in T ong-T ong-kring te verpozen onder mensen, die zo'n voorplaat nog echt kunnen savoureren Ja, een goeie „club"die TongTong! T. R. Verschijnt: de 15de en 30ste van elke maand Prijs: per nummer: 0.50 per kwartaal 2.50 per halfjaar 5. per jaar 10. Betaling geschiedt altijd VOORUIT ABONNEMENTEN BUITENLAND (per jaar): Australië: p. luchtpost: 43.-; p. zeepost: 15.- Nieuw-Zeeland, Zd. Afrika, Brazilië: p. luchtpost: 33.-; p- zeepost: 15.- Nieuw-Guinea, Canada: p. luchtpost: 27.-; p. zeepost: 15- Suriname, Antillen: p. luchtpost: 21.-; p. zeepost: 15.- West-Europese landen: p. luchtpost: 15.- Agente voor Canada: Mevr. E. Ie Sueur- Zimmer, 1 Richview Side Road, RR 1 Islington, Ontario, Canada. „THE AMERICAN TONG-TONG", Zelfstandige Editie voor de V.S., Mana ger Roy J. Steevensz, Editor Lilian Ducelle. Offices: 5430 Pioneer Bid., WHITTIER, Cal. Phone 6929632, Month 1, Half year 5, Year 10. Uitgave GAMBIR Uitgeverij voor Oost en West Onder redactie van TJALIE ROBINSON Zoekt op basis van de nuttige ervarin gen in de Gordel van Smaragd nieuwe interessen in Nederland te wekken voor de Tropengordel

Tong Tong | 1962 | | pagina 2