Aankomst évacué's op Schiphol Spreken en zwijgen Wij Indischen willen uiteraard graag een Indische visie op de aankomst van évacué's uit Nw. Guinea. Daarom besloot ik zelf eens te gaan kijken. Terloops had er in de Nederlandse bladen gestaan, dat vrijdag 27 juli al évacué's uit Biak zouden vertrekken, dus voor de officiële vluchten. De kinderen hebben een bos versgeplukte orchideeën meegebracht naar het Moederland..." Zaterdagmorgen om half 7 stapte ik in Den Haag in de KLM-bus, nadat ik te weten was gekomen, dat de vrijdag uit Biak vertrokken vliegtuigen zaterdag om kwart voor negen en tien voor twaalf op Schiphol werden verwacht. In de bus zag ik een Indischman met wie ik later aan de praat raakte. Hij bleek uit Merauke te komen en was pas een week in Holland nu op weg om een oude sobat op te halen. Het aantal afhalers, die buiten de douaneloods moesten blijven was zeer groot. Het was daar ons kleine Indische wereldje, hoeveel andere buitenlandse vliegtuigen er ook aan de lopende band landden op die zonnige zaterdagmorgen. Eindelijk zagen we de Nw Guinea-mensen Ik kreeg een brok in mijn keel en tranen in mijn ogen toen ik rijen kinderen met vers geplukte bossen orchideeën uit het vliegtuig zag stappen. Mijn God, wat gaat er door je heen, wanneer je die moeders en kinderen en pappa's in gekreukte tropenkleren met boengkoesans ziet aankomen. De derde keer van zo'n uittocht uit ons dierbaar geboorteland sedert 1945 Ik had Tong-Tong's bij me en deelde die als welkomstgroet hier en daar uit. Even iets van het bekende in die handen stoppen. Maar wat was ik innerlijk trots op onze mensen. Die rust en beheersing, dat zonder uiterlijke emotie het Lot dragen! Ik geloof niet, dat Westerse volken dat zo kunnen. Er waren Nederlandse persmensen, die natuur lijk vragen stelden met het opschrijfboekje in de hand. Veel kregen ze niet te horen van de vrouwen. Hoe kan het anders, ze waren moe en ze voelden dat vreemden, hóe hartelijk bedoeld, toch weinig konden navoelen van wat er binnenin verwerkt werd. Mijn sedert een week geacclimatiseerde kennis hield een journalist lang aan de praat en de vrouwen konden met de anaks zich met de bagage bemoeien. En altijd zie je immers weer kennissen. Zo zag mijn kennis een tenger charmant vrouwtje met een baby van een half jaar op de arm en één van een jaar of twee aan de hand. De kinderen, vooral het kleintje huilde. Of ze afgehaald werd? Ja, haar broer wist dat ze zou komen. Hij was op de MTS, maar hij zou vast wel bij de afhalers zijn. Hij was er echter niet en daar zaten we. Waar moest ze heen? Hoewel mijn nieuwe kennis nog dezelfde dag naar Doorn moest, bleef hij rustig wachten en bood aan het vrouwtje met haar kinderen mee te nemen naar Den Haag. Maar wat dan. Bij hem thuis was het eivol, ikzelf kon niet mee, moest het volgende vliegtuig afwachten en ik bewoon één kamer bij totoks. Terwijl de Merauke-meneer de trap op en af liep om glaasjes water voor de huilende klein tjes te halen, dook ik in een telefooncel en... sloeg de Tong-Tong, zonder resultaat. Het was immers een vrije zaterdag, dus ik kreeg geen goede aansluiting. Maatschappelijk Werk opbellen, maar het was zaterdag, dus dicht. Verdrietig verliet ik de cel en stortte mijn hart uit bij de Hollandse juffrouw van de vestiaire. Wist zij misschien waar ik op het emplacement het gebouwtje van Vreemdelingen Verkeer kon vinden. Dan in Godsnaam voor lopig naar een duur pension. Neen, ze wist het niet.... Maar ik moest maar naar de politie die wist altijd wel raad. Ze duidde me uit, hoe ik er heen moest. Ik kwam bij de politie, die begreep met weinig woorden veel en nam me mee naar de douaneloods, daar bracht hij me bij twee heren van de KLM, de jongste er van zat voor een telefoon, de oudste zei „O, maar er is altijd wel iemand van Maatsch. Werk hier als er een vliegtuig van Biak binnen komt en nu zal hij er nog wel zijn, omdat straks een tweede vliegtuig verwacht wordt". De jongeman aan de telefoon mompelde „Ik heb hem al laten omroepen". Het was een Hollandse jongeman, maar hij had Tong-Tong in mijn handen gezien en vertelde me later, dat hij met een Indisch meisje verloofd was en dat hij dus Tong-Tong kende. Al gauw waren er twee heren van M.W. bij me. Eén ervan meende ik al eerder te hebben ontmoet. Ik dacht „Gods wegen zijn wonder lijk, dat moet door Nw Patria komen!" Nog geen twee minuten later stonden we bij ons moedertje, ze ging even mee met één van Geachte heer Robinson, De laatste ontwikkelingen in Nw. Guinea en de woorden van ambassadeur van Royen (dat „op den duur weer goede en hartelijke betrek kingen tussen Nederland en Indonesië kunnen ontstaan"schijnen U tenslotte toch in het gelijk te gaan stellen (al duurt het misschien nog even). Daarmee bewijst Tong-Tong een blad te zijn dat er een verantwoorde eigen mening op na mag houden. 1Vat is nu de opinie van Tong-Tong over a. het merkwaardige woordenspel van de regering die half-en-half evacuatie gelast en toch weer ontkent opdat geen verplichting voor huisvesting hoeft opge bracht te worden, b. het lot van de Indische Nederlanders die geen paspoort hebben? (brief verkort Red. H. DE 1V. Nee, ik houd mijn mond. Ik ben tjapé,tjapé, tjapé. Als je vijf jaar lang het „Hangt hem!" aan de oren hebt gehad, ben je gewoon moe. Het is onverstandig om dan tóch door te gaan. Wie gebokst heeft, weet het: als je armen moe zijn van het slaan en pareren, worden ze zó zwaar dat een stoot recht vooruit kan „af zakken" en te laag treffen. Hoor het gebrul van „Foul blow", maar erger: disqualificatie. De winst is Goddank groot geweest: een zeer grote groep van integere, goedwillende, be grijpende aanhangers van Tong-Tong staat sterk. En kan een goede reputatie ophouden ook met zwijgen. Herinnert U zich NONI nog? Nieuwe Oriën tering NederlandIndonesië? Hoe weinig aanhangers. Hoeveel moord-en-doodslag- schreeuwers en verdachtmakers. Herinnert U zich nog NASSI? Hoe weinig hulp en hoeveel onverschilligheid en zelfs vijandigheid? De Regering kon zich veroorloven de spijtoptanten toelating te rekken. Nu wil men dat TT zich gaat inzetten voor andere „spijtgevallen", die wij zien als rechtvaardigheids-gevallen. Maar hoe lang duurt het voordat een massa rijp is? Ik geloof dat in het algemeen onze Tong-Tong- kring zich kan veroorloven de schermutselingen te staken en harder te werken aan opbouw NV, Hofje, BON-Fonds, enz. Werkt mee. Bouw op! T. R. de heren om inlichtingen te geven en tien minuten later zat ze in een heerlijke comfor tabele auto op weg naar het opvangcentrum Rusticana in Bennekom, begeleid door een al even rustige vriendelijke heer. Toen voordat ze instapte, gevraagd werd wat het adres van haar broer was, schudde ze het hoofd en zei „Ik weet niet waar ik het heb". Ik keek haar eens aan en zei „Ik geloof, dat ze nu eerst maar eens wil slapen". En toen de verzuchting van dit dappere Indi sche meisje, dat zich zo rustig en beheerst gedragen had... „Ja, drie dagen alleen maar slapen". Zo moe te zijn, zo kort te voren afscheid genomen te moeten hebben van je man, die nog ergens in de buurt van Teminaboean in bossen zwierf, nadat hij de 1500.voor de in veiligheidstelling van zijn lieve vrouwtje en kinderen bijeen verdiend had en daar bleef. Wanneer komt hij „Weet ik niet, hij moet nu sparen voor de overtocht„O, Heer" dacht ik, ik zou niet graag in de sepatoes willen staan van hen, die aansprakeijk zijn voor al dit leed. En toen zag ik een jonge fotograaf van een bekend Nederlands blad, die een foto voor me genomen had. Ik keerde me naar hem toe en zei: „En een mooie foto, hoor". En het antwoord: „Saja njonja". Ver draaid daar op Schiphol waren we weer alle maal bijeen. MIES ROELOFSMA 5

Tong Tong | 1962 | | pagina 5