Ziek zijn, vroeger en nu I ECHTE SPEKKOEK 1 KOKKIES RIJSTWINKELS Tabé, Nja! 1001 AVONTUREN met de soetil „Mam, wilt U straks, als ik me ga wassen, het bed wat dichter bij het raam laten zetten? Dan kan ik een stukje van de tuin in de straat zien". „Natuurlijk schat. Wat wil je hebben bij je ontbijt, een lekker zacht gekookt eitje en een bord pap?" En terwijl Mam eigenhandig mijn ontbijt verzorgde, kwam de baboe met de grote waskom lauw water, zeep en handdoek, controleerde of alles gesloten was en hielp me het bed uit. Achter het schutsel met z'n bonte figuren, dat Mam op de vendutie gekocht had en dat ik ronduit verfoeide, waste ik me uitgebreid. De vloer, die nat geworden was, werd straks wel door de baboe keurig opge dweild. Baboe Era was intussen met de grootste nauwkeurigheid mijn bed aan het opmaken. (Ze was, na jarenlange trouwe dienst wel bevoorrecht om dit te mogen doen, want Mam was als de dood, dat er „iets" in of onder het bed zou worden gelegd; je moest oppassen voor goena-goena, zei ze, waar ik altijd om schateren kon!) Ze verschoonde het bed met nieuwe lakens en slopen, legde de goeling op ongeveer een derde van de breedte van het bed en verschoof dit toen naar het raam, intussen kwasi mopperend: „Allah Non, wat heb je weer liggen woelen, liatla ini boekoe-boekoe, sampai djatoe dibawa tempat tidoer, djan- gan batja atoe" (kijk nu de boeken zijn hele maal onder bed gevallen. Je kunt beter niet lezen als je ziek bent). „Biar toch, boe, moesti adjar di sekola, baboe toch taoe" (Laat toch maar boe, ik moet toch leren voor school, dat weet je toch). „Ija, tapi Non sakit sekarang, massa kemaren malem misi adjar, moesti tidoer, biar lekas baik" (Ja, maar nu is de Non ziek, verbeeld je dat je gisteravond nog moest leren, je moet slapen, dan ben je vlug weer beter). Zo ging dat nog een poos door, ik schoot intussen lichtelijk dizzy van het staan de dingklik (bankje) die Era had neergezet was me te laag het schone ondergoed en dito pyama aan, glipte in mijn sloffen en dook met een zucht van welbehagen het bed weer in. Era stond al klaar met kam, spiegel en bedak. Een paar streken door het sluike haar, de pon- nie naar voren, de dons over het gezicht heen, klaar. Mam zette het ontbijt op een laag tafeltje voor mijn bed, kwam gezellig bij me zitten, vroeg of het bed zo goed stond en keek of baboe de kamer wel netjes in orde bracht. Dan liet ze de povere resten van het ontbijt naar achteren brengen, schudde de kussens nog even op en ging naar achter om met kokkie het menu van de dag te bespreken. Ik keek in zalig nietsdoen naar de tuin, waar de rozen en gerbera's in volle bloei stonden en sinds kort een kleine tjemara fier rechtop stond. Ik hoorde de roep van de toekang sajoer, later die van de bibi-petjel en de toekang-kwe, die gewoontegetrouw ons hek openduwde en naar de bijgebouwen liep, zag op straat een deleman passeren en om 11 uur zusje en broer van school komen, de zusjes braaf de „zonnejasjes" aan om niet zwart te worden Om een uur of tien kwam Mam terug met een glas djeroekwater (kwast): „goed voor influenza, je zult zien, dan ben je morgen alweer beter", 's-Middags bracht Dien me een met zorg klaargemaakt bord nasi tim, met een stukje lever en een stukje kip, omdat ik daar zo dol op was. Daarna gingen de vensters dicht en moest ik slapen, om 4 uur opnieuw wassen, heerlijk wat eau de cologne op een zakdoek en dan maar wachten op de vriendin, die het huiswerk kwam bespreken, heus, de dag vloog om; zo éven influenza te hebben was toch wel lekker. Nu lig ik met zoiets als influenza, wat ze hier griep noemen. De kamer is de helft van onze meisjeskamer vroeger, naast me staat dwars tegen de zijmuur het verdiepingsbed van de jongsten, en als ik naar buiten kijk, zie ik enkel maar een stukje loodgrijze hemel, de tuintjes en de weg liggen acht meter lager. Op het klerenrakje van de kinderen zie ik de foto van Mam, die nu heengegaan is, een potje dampo, een fles airwick, de krulspelden van mijn dochter, de vaas tulpen die mijn man gisteren zo lief meebracht, de medicijnkast en... een laag stof, en kregelig kruip ik het bed uit, pak een spons uit de badcel, knijp hem uit, veeg met trage beweging de stoflaag weg, zie dan onder de kolong van de bedden ook zo'n laag stof ,pik de dweil, herhaal de handeling ter plaatse en schuif, hè hè, weer diep onder de dekens. Hoe laat zou het zijn, mijn horloge ligt daar op datzelfde rak, wat kan het me eigenlijk schelen, nu blijf ik liggen. Maar ik heb trek in koffie, toch maar weer d'r uit, op pantoffels naar beneden, koffie drinken, 't is elf uur, nog een uur liggen. Hè, die rotbel van de voddenman en dat gejengel hier beneden, je kan ook nooit slapen. Wie belt daar nou weer, laat maar bellen. Later als je om twaalf uur nogmaals de trap afloopt om het brood te snijden, de melk op te warmen, de koffie voor manlief klaar te maken, zie je op de deurmat iets liggen, je pakt het op: het was een postpakket, dat nu gehaald moet worden! Zuchtend denk je: ik wou, dat ik weer beter was, vanmiddag het eten weer koken, bah is dat nou uitzieken? Geef mij dan maar die oude influenza in Bandoeng! TJITJAK „Daar heb je het"denk je, „tjilaka tiga-belas". Je hebt je juist voorgenomen: vandaag géén doerian. Want gisteren al en eergisteren al, en de dag daarvoor al... geranseld, pèh! En daar staat hij met een brede lach, houdt de vruchten uitnodigend voor zich uit. Achter hem twee volle bakoels. De doordringende geur slaat je tegemoet, doet een zekering in je smelten. Je kijkt tersluiks naar je vrouw; die vetrekt geen spier waar werd oprechter trouw...). Vóór je het weet hurk je al, gemoedelijk tegenover hem, opent het „luikje" in de dikke schil en kijkt. Romig vruchtvlees met de kleur van karnverse boter... minta ampoen. „Bera- pa...?" Proloog van een nieuw avontuur van equise tongstreling en prikkelend bedwelmende geu ren, dat begint met forse parang-slagen kruiselings over vruchttoppen en eindigt met het drinken van water uit een lege schil. Rt. ROEDJAK MANIS Ingrediënten per persoon: 1 zachtzure appel goudreinet) 1 harde peer stoofpeer 1 kleine komkommer 1 grapefruit (in partjes snijden) Y2 winterpeen (kan worden weggelaten) 2 schijven goela Djawa 1 theelepel sambal oelek (of meer!) een klein stukje asem of een theelepel azijn zout naar smaak. Bereiding: De bruine suiker op een laag vuur tje al roerende geheel oplossen met Yg theekopje water. Daarna van het vuur af zeven, zout, sambal oelek en asem of azijn toevoegen en het geheel goed doorroeren. De vruchten schillen en aan dunne schijfjes snijden, op één schaal schikken. De saus erover gieten of apart presenteren. Kroepoekjes smaken er heerlijk bij. Ook „Nibbit" extra smaakt er heerlijk bij TANTE GUUSJE KWEE GAMPANG Weet U wat Kwee Pantjong is? Die halfronde koeken uit zo'n geribbelde vorm, waarin het beslag werd gegoten terwijl je erbij stond te wachten dat het gaar werd. De toekang djoea- lan kipaste dan het arangvuur nog eens aan, opdat het de juiste hitte af zou geven. Witte en bruine had je; de bruine daar ging goela djawa in. En je kreeg er nog wat extra verse geraspte klapper bij. Wilt U een beetje aan de smaak van deze een voudige „djadjanan" herinnerd worden? Neem dan: 1 kopje rijstmeel of bloem of zelfrijzend bak meel 1 y2 kopje geraspte klapper 1 kopje water 1/2 theelepel zout Roer dit allemaal samen goed door elkaar. Stort de gladde papachtige massa in een bebo terde vuurvaste schaal en laat de koek in een gematigd warme oven gedurende 3 kwartier tot 1 uur gaar bakken. Met gewone tarwebloem of rijstmeel krijgt U eeij „steviger" koek; met zelfrijzend bakmeel wordt ze wat luchtiger. Een andere mogelijkheid is ook nog om deze koek te stomen. Ze lijkt dan op kwee mangkok. Als variatie kan U er ook wat vanillesuiker bij" doen. U ziet: eenvoudiger kan het al bijna niet! WIES IIIIINIIIIIIIIIIIIiillllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!l!llllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!l!IIIIH| 1 Bestel en reserveer NU de van Oma Tio bij 1 Witte de Withstraat 128 en i Slotermeerlaan 125, Amsterdam- W. 1 Verleden jaar moesten wij tientallen 1 mensen teleurstellen omdat „sudah abis spekkoek nja!'. I U weet toch ook, dat wij spekkoeken en 1 alle andere rijsttafelart. verzenden over g de gehele wereld. nimtm 11

Tong Tong | 1962 | | pagina 11