De zwemwedstrijden Holland-lndië tempo doeloe De Schoonste Triomf van de Indo-detective Tachtig en zestig door UCEE Van links naar rechts, bovenste rij: Son ja Sieberg, Zus d'Arnaud Gerkens, Jettie Boxman, Truus van Oudgaerden. Onderste rij, van links naar rechts: Tanneke Ruimschotel, Dêdé Rekkers, van Oudgaerden. Onze Nederlandse zwemsters en zwemmers hebben zich toch maar kranig gehouden! Ongetwijfeld, daarvoor verdienen zij een dub bel en hartelijk applaus. Er was echter een tijd, dat ook Indië op zwemgebied meetelde, en hoe! Daar was bijv. die tweede ontmoeting HollandIndië in mei 1934 in het Sport- fondsenbad te Amsterdam, waarbij de Indische zwemsters en zwemmers er in slaagden 159 punten te veroveren tegen de Hollanders 110. De 100 m. vrije slag heren gaf reeds dadelijk een Indisch succes, want Kreffer eindigde als eerste met 1 min. 3,2 sec. Ook de 100 m. schoolslag heren was voor Indië en wel voor In uw, als steeds weer interessante, no. 5 van 15 september j.l. stelt U onder het opschrift „Tachtig en zestig" de vraaag of het is: „Ben je zestig". Ik heb daarop nageslagen het uitne mende werk „Nederlandsche spreekwoorden, spreekwijzen, uitdrukkingen en gezegden" van dr. F. A. Stoett (2e deel), dat op blz. 491 onder no. 2507 daarvan zegt: „Ben je zestig?" d.w.z. ben je niet goed wijs; ben je God ver laten?; loop je met vrageboekjes? eigenlijk: „ben je zestig jaar?", daar op die leeftijd ge woonlijk de zinnen beginnen te verzwakken. Vergelijk „d'Enchuyser Ybocken": ,,En komt men tot de vijftig treden, Dan staet men op de hooghste trap; En 't sestigh doelt al na bene den, Dan worden sin en krachten slap, 't Ge hoor verdooft, de ogen stralen, Dat eertijds rees moet dan weer dalen". Ik geloof, dat hieruit wel duidelijk blijkt, dat het inderdaad moet zijn ,,ben je zestig" en niet „van zestig". Ik hoop dat U uit deze reactie niet alleen zult zien, dat ik uw blad met aan dacht lees, maar ook dat de inhoud mij groot belang inboezemt. DR. IR. M. H. DAMME Van de uitdrukking „lk heb er tachtig van" hebben wij nog niets naders gehoord. Wie vertelt er ons iets van? Red. Mayer die het zwom in 1 min. 18,6 sec., al was het waar dat hij de schoolslag niet zo zwom als terzake gold. Ook de 100 m. rugslag heren bracht een Indisch succes voor Metman als eerste in 1 min. 23 sec. De 4 x 200 m. estafette voor heren bracht opnieuw een Indisch succes. De ploeg bestaan de uit Mooi, Kreffer, en Winckel eindigde als eerste met de tijd van 9 min. 55,2 sec. De estafette dames zou voor de Hollandse meisjes 4 x 100 m. bedragen, maar voor de Indische meisjes 8 x 50 m. Zij zouden dus het voordeel hebben van 4 startsprongen meer. Dit gaf de doorslag, want hoe Willy den Ouden zich ook op de laatste 100 m. inspande, ze tikte 0,2 sec. na het laatste Indische meisje aan. Maar zoals gezegd zonder deze 4 extra startsprongen zouden de Indische meisjes geen schijn van kans hebben gehad tegen de feno menale Hollandse ploeg. Waterpolo dames bracht weer een overwinning aan de Indische meisjes, die wonnen met 30. Bij de heren kwam het tot een gelijk spel 22, dank zij de Nederlandse doelman Veenstra. Nemen we nu de derde HollandIndië ont moeting op 20 juni 1935 in het „Haagse Regentes". Het was toen weer geweldig, want er heerste een echt Indische sfeer, zelfs het water deed daaraan mee. Ze liepen daar rond, de vele bekenden uit Batavia, Bandoeng en Soerabaja: Jopie Dédé Rekkers, Sonja Sieberg, Zus d'Arnaud Gerkens, „Soesoe", „Veentje", Ad Sirks, Truus van Oudgaerden, Jetty Boxman, Bertus Mooi, en zovele anderen. Ook bij de ouderen herkennen wij vele Indische gezichten, o.a. de hele fami lie Terwey, de heer Ruimschotel en vele ande ren. Ook toen haalden de Indische zwemsters en zwemmers een fikse overwinning! Ondanks de felle strijd verenigden allen zich aan een broederlijke en zusterlijke rijsttafel welke met gusto werd verorberd in het gebouw van de „Nieuwe Haagsche IJsclub", hetgeen wel een merkwaardige en grappige combinatie bete kende. Indië kon toen ter tijde wel degelijk mede en zou het met goede trainers zeker ver hebben gebracht. C. H. Jlll!ll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lll!lllllllllllinilllllllllllllllllllllllllll!llllllllnilllllllllllllllllllllllllllll|l „...Een wonderschone gestalte, gekleed S als Oosterse danseres, schreed vol gratie over de dansvloer. Haar met fonkelende juwelen bezaaid, donkerrood kostuum deed de schoonheid van haar albasten huid nog meer uitkomen. Een diadeem I vol schitterende diamanten dekte de ravenzwarte lokken, die in dikke vlech ten tot over haar middel reikten. Haar met gouden armbanden bedekte arm hanteerde een waaier van pauwenveren, terwijl de andere arm op haar heup rustte. De schoon gevormde kuiten 1 eindigden in twee kleine voeten, die in gouden schoenen staken. Enige enthou- siaste heren lieten een luid „bravo" horen; een glimlach speelde om de kers- I rode mond, die even onder het fluwelen 1 masker zichtbaar was... Toen zij vlak langs het tafeltje van Kees liep, riep deze uit: Schoon masker, zijt gij een I gewoon mensenkind, of zijt gij Yenus, die onze ogen komt verkwikken? Edele ridder lispelde de danse- res, de veter van mijn rechterschoen is los, wilt ge... Voordat zij uitge- 1 sproken had, was Kees reeds op zijn 1 knieën gezonken. Plotseling voelde hij 1 een hevige slag op zijn achterhoofd; 1 krachtige armen grepen hem aan en met 1 een smak werd hij op de grond gewor- E pen. Toen hij opkeek, zag hij voor zijn 1 ogen een dolk glinsteren..." B Wilt U meer weten van de avonturen I van Leo Brandhorst (amateur-detec- tive), zijn vrienden Kees van Bergen, Willem Sapomena („Tjeroeroet") en commissaris Van der Drift en van de schavuit Hadji Ismail en zijn trawanten? 1 Lees dan ,,De Schoonste Triomf van de I Indo-Detective"door UCEE. Door I storting van f 2.50 op giro 6685 (on- der vermelding „Indo-detective"krijgt 1 U het boek thuisgestuurd. Bt srhoomtte triomf tuin de Intio-Hrteetirr 14

Tong Tong | 1962 | | pagina 16